Δεν ξέρω πως να ελέγξω την αναβλητικότητα μου και δίνω σε 10 μέρες!!!

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και αγωνιστικούς χαιρετισμούς.
Είμαι μαθήτρια τρίτης λυκείου, ομάδας ανθρωπιστικών σπουδών και τον τελευταίο μήνα βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση μιας και δίνω πολύ σύντομα πανελλήνιες και έχω μπλοκάρει στο διάβασμα. Τον τελευταίο μήνα έχω κάνει το χειρότερο διάβασμα που έχω κάνει όλα τα 2 χρόνια προετοιμασίας μου. Σε μαθήματα όπως έκθεση και αρχαία οι βαθμοί μου είναι καλοί: κυμμαίνονται από 16.5 σε 18, αλλά στα λατινικά και ιδιαίτερα στην ιστορία έχω πέσει πολύ. Δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω, αποσπούμαι με τα πάντα, απελπίζομαι και καταλήγω να μην κάνω τίποτα. Έχω να κάνω κανονική επανάληψη πολύ καιρό. Την ιστορία ενώ την έχω διαβάσει όλη μέσα στα χρόνια, πλέον θυμάμαι μονο 2-3 μαθήματα απέξω και νιώθω ότι δεν έχω χρόνο να τα μάθω ξανά. Νιώθω οτι σιγά σιγά παραιτούμαι και νιώθω ήδη αποτυχημένη και φούλ ενοχές και τύψεις. Παρόλα αυτά μισώ και μόνο τη σκέψη να ξαναδώσω. Δυστυχώς η σχολή που θέλω είναι πολυ υψηλόβαθμη: ψυχολογία και ιδανικά Αθήνα. Με έχει κυριεύσει το άγχος και πλέον δεν κάνω τίποτα και νιώθω οτι αυτός ο τελευταίος μηνας αδράνειας θα μου στοιχίσει τα πάντα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και η αναβλητικότητα δεν φεύγει. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και νιώθω συνέχεια μια απελπισία.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη,
Κουράγιο σε όσους άλλους δίνουν φέτος<3
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και αγωνιστικούς χαιρετισμούς.
Είμαι μαθήτρια τρίτης λυκείου, ομάδας ανθρωπιστικών σπουδών και τον τελευταίο μήνα βρίσκομαι σε απελπιστική κατάσταση μιας και δίνω πολύ σύντομα πανελλήνιες και έχω μπλοκάρει στο διάβασμα. Τον τελευταίο μήνα έχω κάνει το χειρότερο διάβασμα που έχω κάνει όλα τα 2 χρόνια προετοιμασίας μου. Σε μαθήματα όπως έκθεση και αρχαία οι βαθμοί μου είναι καλοί: κυμμαίνονται από 16.5 σε 18, αλλά στα λατινικά και ιδιαίτερα στην ιστορία έχω πέσει πολύ. Δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω, αποσπούμαι με τα πάντα, απελπίζομαι και καταλήγω να μην κάνω τίποτα. Έχω να κάνω κανονική επανάληψη πολύ καιρό. Την ιστορία ενώ την έχω διαβάσει όλη μέσα στα χρόνια, πλέον θυμάμαι μονο 2-3 μαθήματα απέξω και νιώθω ότι δεν έχω χρόνο να τα μάθω ξανά. Νιώθω οτι σιγά σιγά παραιτούμαι και νιώθω ήδη αποτυχημένη και φούλ ενοχές και τύψεις. Παρόλα αυτά μισώ και μόνο τη σκέψη να ξαναδώσω. Δυστυχώς η σχολή που θέλω είναι πολυ υψηλόβαθμη: ψυχολογία και ιδανικά Αθήνα. Με έχει κυριεύσει το άγχος και πλέον δεν κάνω τίποτα και νιώθω οτι αυτός ο τελευταίος μηνας αδράνειας θα μου στοιχίσει τα πάντα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και η αναβλητικότητα δεν φεύγει. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και νιώθω συνέχεια μια απελπισία.
Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη,
Κουράγιο σε όσους άλλους δίνουν φέτος<3
Κορίτσι μου.. πάντα όταν πλησιάζουν εξετάσεις, όλων των ειδών, μας πιάνει μια άρνηση και μια αναβλητικότητα..

Εφόσον λες ότι είσαι καλή μαθήτρια, δεν γίνεται να τα ήξερες όλον τον χρόνο και ξαφνικά να τα ξέχασες, από το άγχος σου είναι.. πάρτο πιο ήρεμα, κάνε την προσπάθεια σου, σκέψου τον στόχο σου και πέτυχε τον!

Δεν έχω να σου δώσω άλλη συμβουλή.. ηρέμησε! Το άγχος και η τρέλα δεν βοηθάνε τελευταία στιγμή.. Καλή Επιτυχία!🥳
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αγάπη, είναι ψυχολογικό και το ξέρεις
Πάγωσε το
Όταν τελειώσει όλο αυτό θα θυμώσεις με τον εαυτό σου που δέχτηκε να επαναπαυθει
Ζορισε το, χρειάζεται να ξοδέψεις 2% του χρόνου που έχεις ήδη διανύσει
Διάβασε, θα αποβληθεί η απόγνωση αν είσαι ικανοποιημένη με ο τι έκανες
Προσπάθησε να μείνεις ενθουσιασμένη. Έλα που θα μας τρομάζουν τέσσερα φύλλα χαρτί!
Θάρρος!
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι κορίτσι. Όσο πλησιάζουν οι πανελλήνιες τόσο πιο εξουθενωμένος (ψυχολογικά και πνευματικά) νιώθεις, είναι αναμενόμενο και λογικό. Εγώ προσωπικά τις 2 εβδομάδες πριν τις πανελλήνιες απλά είχα τερματίσει και ακόμα και οι 2-3 ώρες (πόσο μάλλον κανονική επανάληψη σε όλη την ύλη ενός μαθήματος) μου φάνταζαν βουνό. Πιθανολογώ ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε εσένα, αν διάβαζες όλη την χρονιά οι γνώσεις υπάρχουν, δεν θα σε κρατήσει πίσω αυτή η σύντομη "κοιλιά". Αισιοδοξία, θετικές σκέψεις και εύχομαι ό,τι καλύτερο!
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εγω εχω να προτεινω κατι ανορθοδοξο, αλλα λειτουργει σε εμενα που ειμαι επισης πολυ αναβλητικη. μη κανεις τιποτα για λιγες ωρες. και οταν λεω τιποτα, εννοω τιποτα. κατσε σε ενα δωματιο και κοιτα το ταβανι. ασε τον εαυτο σου να βαρεθει για λιγες ωρες, ωστε μετα να σου φαινεται πιο ενδιαφερουσα διαδικασια το διαβασμα. επισης, διαβαζες τοσο καιρο, δεν θα τα μαθεις τωρα, αλλα καλο ειναι να μη χασεις και καθε επαφη με το διαβασμα για 10 μερες
 

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μην το βλέπεις έτσι κορίτσι. Όσο πλησιάζουν οι πανελλήνιες τόσο πιο εξουθενωμένος (ψυχολογικά και πνευματικά) νιώθεις, είναι αναμενόμενο και λογικό. Εγώ προσωπικά τις 2 εβδομάδες πριν τις πανελλήνιες απλά είχα τερματίσει και ακόμα και οι 2-3 ώρες (πόσο μάλλον κανονική επανάληψη σε όλη την ύλη ενός μαθήματος) μου φάνταζαν βουνό. Πιθανολογώ ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε εσένα, αν διάβαζες όλη την χρονιά οι γνώσεις υπάρχουν, δεν θα σε κρατήσει πίσω αυτή η σύντομη "κοιλιά". Αισιοδοξία, θετικές σκέψεις και εύχομαι ό,τι καλύτερο!
Ναι, είναι αλήθεια κ εμένα πλέον στο τέλος οι 2-3 ώρες διάβασμα με εξουθενώνουν λόγω του burnout. Μακάρι πράγματι κάτι να έχει καταγραφεί από τους προηγούμενους μήνες διαβάσματος. Στην τελική είναι μερικές ακόμη εξετάσεις από τις πολλές. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγάπη, είναι ψυχολογικό και το ξέρεις
Πάγωσε το
Όταν τελειώσει όλο αυτό θα θυμώσεις με τον εαυτό σου που δέχτηκε να επαναπαυθει
Ζορισε το, χρειάζεται να ξοδέψεις 2% του χρόνου που έχεις ήδη διανύσει
Διάβασε, θα αποβληθεί η απόγνωση αν είσαι ικανοποιημένη με ο τι έκανες
Προσπάθησε να μείνεις ενθουσιασμένη. Έλα που θα μας τρομάζουν τέσσερα φύλλα χαρτί!
Θάρρος!
Σε ευχαριστώ. Είναι αλήθεια ότι πολλές φορές δε μπορώ να ελέγξω τη ψυχολογία μου σε αυτό το κομμάτι. Αλλά πιστεύω η ηρεμία και η αισιοδοξία είναι το κλειδί κ αυτό προσπαθώ να κάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top