Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου σοβαρά, αλλά θέλω να τα πάω καλά στις Πανελλαδικές και να βγάλω 16.000 μόρια. Πώς θα τα καταφέρω;

dimitris-R9

Νεοφερμένος

Ο dimitris-R9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!!!!Ειμαι ξεχωριστη περιπτωση καθως μετα την πρωτη γυμνασιου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΑ.Ειμαι θετικη κατεύθυνση και οπως καταλαβατε εχω απιστευτα κενα ειδικα χημεια,φυσικη.Με λιγα ιδιαιτερα την εβγαζα μαθηματικα και εκθεση ολον τον καιρο αυτο τωρα πλεον εχω σταματησει απο το καλοκαιρι τα ιδιαιτερα και εχω να ανοιξω βιβλιο απο τοτε.Το αστειο με εμενα ειναι οτι θελω να γραψω τουλαχιστον 16.000 μορια για να περασω εκει που θελω.Μειωθηκε η υλη φετος και αυτο ειναι οτι καλυτερο για εμενα γι'αυτο θελω να κανω τα παντα για να περασω φετος και οχι να κοιταω για του χρονου.Πηγα σημερα να ανοιξω τα βιβλια να παρω μια πρωτη ματια και το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω και λογικο ειναι αφου εχω τοσα χρονια να διαβασω σοβαρα.Θεωρω το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αρχη γι'αυτο θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε ιδεες,να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και αν υπαρχουν εστω καποιες πιθανοτητες με συνεπή διαβασμα να γραψω οντως 16.000.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,654 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως απο την στιγμή που έχεις να διαβασεις σοβαρά απο την α γυμν. ειναι καπως αδυνατο να αρχίσεις απο αυριο να διαβάζεις σοβαρα, απο την στιγμή που δεν ξέρεις τον τροπο. Τι κατεύθυνση εισαι;
 

dimitris-R9

Νεοφερμένος

Ο dimitris-R9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κοίτα, πιστεύω πως απο την στιγμή που έχεις να διαβασεις σοβαρά απο την α γυμν. ειναι καπως αδυνατο να αρχίσεις απο αυριο να διαβάζεις σοβαρα, απο την στιγμή που δεν ξέρεις τον τροπο. Τι κατεύθυνση εισαι;
σιγουρα,εχεις απολυτο δικιο,το επισήμανα πανω θετικη κατευθυνση
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,654 μηνύματα.
σιγουρα,εχεις απολυτο δικιο,το επισήμανα πανω θετικη κατευθυνση
Ναι, συγγνώμη δεν το προσεξα.
Για να γράψεις τουλάχιστον 16.000 μόρια, σημαίνει πως πρεπει να γράψεις και τουλάχιστον 16 σε κάθε μαθημα.
Λοιπον, δεν θελω να σε αγχωσω, ήμουν και εγώ περιπου στην θέση σου, με καποιες μικρές διαφορες. Οι περισσότεροι υποψήφιοι πανελλαδικων εχουν ήδη τελειώσει την υλη και κάνουν επαναλήψεις ή κοντεύουν να την τελειώσουν. Εσύ ουσιαστικά θα αρχίσεις τωρα. Μέχρι τον Ιούνη (στο λεω ρεαλιστικά, μην παρεξηγηθείς) δεν πιστεύω πως θα εχεις προλάβει να εχεις κανει τοση εξάσκηση σε όλα τα μαθήματα για να γράψεις 16Κ.
Αν θα σε ενδιέφερε να δωσεις παλι του χρόνου, θα σου πρότεινα να αρχίσεις τωρα το διαβασμα απο την αρχή, χαλαρά στη αρχη για λιγες εβδομαδουλες, ώστε να εχεις περισσότερο χρόνο να οργανωθεις αλλα και να κάνεις επαναλήψεις του χρόνου τετοιο μηνα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Οι 6 μήνες θα περάσουν έτσι κι αλλιώς , τι άλλο έχεις να κάνεις απο το να διαβάσεις ;
Πάντως μόνος σου δεν υπάρχει καμία περίπτωση , μονο με ιδιαίτερα σώζεται η κατάσταση .
Για 16 .000 δύσκολο αλλά δεν έχει νόημα απο τώρα να σκέφτεσαι τα μόρια , εσυ απλά δωσε το 100% και ο.τι γίνει .
Και όταν με το καλό βγουν τα μόρια πίστεψε με υπαρχουν επιλογές .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!!!!Ειμαι ξεχωριστη περιπτωση καθως μετα την πρωτη γυμνασιου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΑ.Ειμαι θετικη κατεύθυνση και οπως καταλαβατε εχω απιστευτα κενα ειδικα χημεια,φυσικη.Με λιγα ιδιαιτερα την εβγαζα μαθηματικα και εκθεση ολον τον καιρο αυτο τωρα πλεον εχω σταματησει απο το καλοκαιρι τα ιδιαιτερα και εχω να ανοιξω βιβλιο απο τοτε.Το αστειο με εμενα ειναι οτι θελω να γραψω τουλαχιστον 16.000 μορια για να περασω εκει που θελω.Μειωθηκε η υλη φετος και αυτο ειναι οτι καλυτερο για εμενα γι'αυτο θελω να κανω τα παντα για να περασω φετος και οχι να κοιταω για του χρονου.Πηγα σημερα να ανοιξω τα βιβλια να παρω μια πρωτη ματια και το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω και λογικο ειναι αφου εχω τοσα χρονια να διαβασω σοβαρα.Θεωρω το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αρχη γι'αυτο θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε ιδεες,να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και αν υπαρχουν εστω καποιες πιθανοτητες με συνεπή διαβασμα να γραψω οντως 16.000.
αν δεν τρολαρεις τι περιμενεις να σου πουμε??λες εχεις να ανοιξεις βιβλιο 5 χρονια δεν εχεις ιδεα κυριολεκτικα για τιποτα και θες σε 5 μηνες μεσα να τα αναπληρωσεις ολα και να βγαλεις και 16000 μορια μαλιστα.αρνουμαι να απαντησω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!!!!Ειμαι ξεχωριστη περιπτωση καθως μετα την πρωτη γυμνασιου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΑ.Ειμαι θετικη κατεύθυνση και οπως καταλαβατε εχω απιστευτα κενα ειδικα χημεια,φυσικη.Με λιγα ιδιαιτερα την εβγαζα μαθηματικα και εκθεση ολον τον καιρο αυτο τωρα πλεον εχω σταματησει απο το καλοκαιρι τα ιδιαιτερα και εχω να ανοιξω βιβλιο απο τοτε.Το αστειο με εμενα ειναι οτι θελω να γραψω τουλαχιστον 16.000 μορια για να περασω εκει που θελω.Μειωθηκε η υλη φετος και αυτο ειναι οτι καλυτερο για εμενα γι'αυτο θελω να κανω τα παντα για να περασω φετος και οχι να κοιταω για του χρονου.Πηγα σημερα να ανοιξω τα βιβλια να παρω μια πρωτη ματια και το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω και λογικο ειναι αφου εχω τοσα χρονια να διαβασω σοβαρα.Θεωρω το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αρχη γι'αυτο θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε ιδεες,να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και αν υπαρχουν εστω καποιες πιθανοτητες με συνεπή διαβασμα να γραψω οντως 16.000.
Δημητρη , στα μαθηματα που θα δωσεις πανελληνιες τι μεσο ορο ειχες στην Α και Β λυκειου?
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση το χρονικό σημείο στο οποίο συνειδητοποιεί κάποιος ύστερα από έτη αποχής από ενα συστηματικό και εις βάθος διάβασμα, την κρισιμότητα και την αναγκαιότητα ταυτόχρονα να διαβάσει θέτοντας παράλληλα παράλογους και άτοπους στόχους. Θεωρώ καταρχάς δύσκολη την διεκπεραίωση ενός τέτοιου εγχειρήματος με τις συνθήκες που έχουν τεθεί. Είναι πιο λογικό και συνετό να αρχίσεις με μία προσπάθεια σε πρώτη φάση με τη βοήθεια των καθηγητών σου να εντοπίσεις τα υπάρχοντα κενά και ύστερα σε δεύτερη φάση την πλήρωση αυτών. Με διαδοχικές πληρώσεις ξεκινώντας από τη Β γυμνασίου και στα μαθήματα που ενδιαφέρουν για την κατεύθυνση σου (αν και ως άνθρωπος δεν συμφωνώ με τούτη τη χρησιμοθηρική άποψη της εκπαίδευσης αλλά μάλλον δεν έχεις και το χρόνο για κάτι παραπάνω) σταδιακά φτάνεις στη Γ' λυκείου και στα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, τα οποία, μιας και ήμουν σε αυτήν την κατεύθυνση, απαιτούν ένα προϋπάρχον οικοδόμημα γνώσεων και κατά βάση απαιτούν χρόνο για να γίνουν κτήμα κάποιου (σε αντίθεση με τα μαθήματα ανθρωπιστικών σπουδών που η κάλυψη των είναι πιο εύκολη σχετικά). Αν λοιπόν πράξεις αυτά ίσως μπορείς να προσβλέπεις σε ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα δυστυχώς το πιο λυπηρό είναι το φαινόμενο που παρατηρώ συχνά σε νέους να μη βλέπουν σοβαρά την εκπαίδευση και να οδηγούνται συχνά σε δύσκολες καταστάσεις όπως αυτές, αν και μάλλον είναι αποτέλεσμα μιας γενικότερης παρακμής εκπαιδευτικών και ηθικών αξιών που μαστίζει την εποχή μας.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!!!!Ειμαι ξεχωριστη περιπτωση καθως μετα την πρωτη γυμνασιου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΑ.Ειμαι θετικη κατεύθυνση και οπως καταλαβατε εχω απιστευτα κενα ειδικα χημεια,φυσικη.Με λιγα ιδιαιτερα την εβγαζα μαθηματικα και εκθεση ολον τον καιρο αυτο τωρα πλεον εχω σταματησει απο το καλοκαιρι τα ιδιαιτερα και εχω να ανοιξω βιβλιο απο τοτε.Το αστειο με εμενα ειναι οτι θελω να γραψω τουλαχιστον 16.000 μορια για να περασω εκει που θελω.Μειωθηκε η υλη φετος και αυτο ειναι οτι καλυτερο για εμενα γι'αυτο θελω να κανω τα παντα για να περασω φετος και οχι να κοιταω για του χρονου.Πηγα σημερα να ανοιξω τα βιβλια να παρω μια πρωτη ματια και το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω και λογικο ειναι αφου εχω τοσα χρονια να διαβασω σοβαρα.Θεωρω το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αρχη γι'αυτο θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε ιδεες,να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και αν υπαρχουν εστω καποιες πιθανοτητες με συνεπή διαβασμα να γραψω οντως 16.000.
15 και 16000 μόρια δεν γράφεις έτσι απλά. Θέλει εντατικό διάβασμα χρόνων και πολύ καλή προετοιμασία. Καλά στο γυμνάσιο λίγο πολύ δεν διαβάζαμε όλοι σοβαρά. Και γω θα έκανα ένα πασαλειμμα εκείνη την περίοδο και έτσι έβγαζα μο 19,5+. Αλλά αυτά από το λύκειο και μετα δεν γίνονται. Αν θέλεις κάτι στα σοβαρά πρέπει να το παλέψεις από την αρχή αυτό είναι το σίγουρο.

Αν το αποφασίσεις ότι αυτούς τους 6 μήνες δεν θα κάνεις τίποτα άλλο από το να στρώσεις κ*Λο και να διαβάσεις, μπορεί να μην πάρεις ούτε 13000 μόρια, αλλά μπορεί να θέσεις βάσεις για να πάρεις του χρόνου 16000
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
15 και 16000 μόρια δεν γράφεις έτσι απλά. Θέλει εντατικό διάβασμα χρόνων και πολύ καλή προετοιμασία. Καλά στο γυμνάσιο λίγο πολύ δεν διαβάζαμε όλοι σοβαρά. Και γω θα έκανα ένα πασαλειμμα εκείνη την περίοδο και έτσι έβγαζα μο 19,5+. Αλλά αυτά από το λύκειο και μετα δεν γίνονται. Αν θέλεις κάτι στα σοβαρά πρέπει να το παλέψεις από την αρχή αυτό είναι το σίγουρο.

Αν το αποφασίσεις ότι αυτούς τους 6 μήνες δεν θα κάνεις τίποτα άλλο από το να στρώσεις κ*Λο και να διαβάσεις, μπορεί να μην πάρεις ούτε 13000 μόρια, αλλά μπορεί να θέσεις βάσεις για να πάρεις του χρόνου 16000
καλα τι να συζητησουμε ρε παιδια.δηλαδη σε 5 μηνες αν βγαζεις 16000 μορια χωρις να εχεις διαβασει ποτε 5 χρονια τοτε μιλαμε για τον ορισμο του αινσταιν.αν και ο ιδιος ο αινσταιν να ανασταινοταν με τον τροπο που λειτουργουν οι πανελλαδικες παλι δε θα εκανε τιποτα.τουλαχιστον απο οτι ειπες και αν δεν ειναι το μηνυμα σου κακοβουλο για να κοροιδεψεις δεν πληρωνεις καθολου φροντιστηρια οποτε οι γονεις σου δεν επιβαρυνονται οικονομικα.αυτο ειναι το μονο θετικο απο αυτα που εγραψες
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
μειωμενη ή οχι ύλη, εαν εχεις κενα...λιγο δυσκολο το 16..
Ξεκινα να διαβαζεις απο τωρα για του χρονου. Οταν τα εχεις καλυψει ολα δεν σε νοιαζει αμα η υλη ειναι μειωμενη ή οχι.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Γιατί να το αφήσει για του χρόνου όμως; Εγώ θα έλεγα να στρωθείς και να διαβάσεις όσο μπορείς, να βγάλεις όση ύλη προλάβεις αλλά ΚΑΛΑ και να δώσεις, έστω για την εμπειρία, να δεις πώς είναι και να πας λιγότερο αγχωμένος του χρόνου. Συν ότι θα έχεις ένα μέτρο για να συγκρίνεις, ότι με τόσο διάβασμα έφτασα εκεί, εάν συνεχίσω θα πάει ακόμη καλύτερα.
Εφόσον δεν πηγαίνεις και σε κάποιο φροντιστήριο δεν έχεις να χάσεις κάτι.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ξεκίνα σοβαρό διάβασμα σήμερα και προετοιμάσου ψυχολογικά να δώσεις του χρόνου. Το ότι μείωσαν την ύλη φέτος δεν σημαίνει τίποτα για σένα. Εάν έχεις κενά από το Γυμνάσιο, 25 % λιγότερη ύλη στις Πανελλήνιες σημαίνει ~6-7 % λιγότερη ύλη συνολικά. Εξακολουθείς να χρειάζεσαι να μάθεις όλα όσα άφησες από Γυμνάσιο-Λύκειο, πριν πας στις Πανελλήνιες.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
καλα τι να συζητησουμε ρε παιδια.δηλαδη σε 5 μηνες αν βγαζεις 16000 μορια χωρις να εχεις διαβασει ποτε 5 χρονια τοτε μιλαμε για τον ορισμο του αινσταιν.αν και ο ιδιος ο αινσταιν να ανασταινοταν με τον τροπο που λειτουργουν οι πανελλαδικες παλι δε θα εκανε τιποτα.τουλαχιστον απο οτι ειπες και αν δεν ειναι το μηνυμα σου κακοβουλο για να κοροιδεψεις δεν πληρωνεις καθολου φροντιστηρια οποτε οι γονεις σου δεν επιβαρυνονται οικονομικα.αυτο ειναι το μονο θετικο απο αυτα που εγραψες
Ρε δεν εννοώ αυτό. Εγώ λέω ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. 16χιλιαδες και 15χιλιαδες δεν θα βγάλει εκτός αν έχει γνώσεις υποβάθρου, κι ας λέει ότι έχει πολλά κενά. Τα μαθηματικά πάντως σίγουρα δεν τα προλαβαίνει, όπως και την Χημεία. Την προετοιμασία την κάνει για του χρόνου, αλλά μπορεί να πάει να δώσει έτσι για να δει τί δεν κατέχει για να εμβαθύνει σε αυτά. Εξαρτάται βέβαια τί ξέρει και τί δεν ξέρει. Αν πχ δεν καταλάβει τί είναι συνάρτηση δεν θα πάρει ποτέ πάνω από 10 μαθηματικά όσα χρόνια κι αν προσπαθήσει.
 

dimitris-R9

Νεοφερμένος

Ο dimitris-R9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστω οσους αφιερωσαν τον χρονο τους στο να μου απαντησουν!Θα κανω οτι μπορω για φετος και αν δεν πετυχω τουλαχιστον θα εχω τα θεμελια για του χρονου.Το θεμα το εχω παρει απο την αρχη ομως χωρις φροντιστήριο πως θα διαβαζω;Εννοω πως δεν υπαρχει καθοδηγηση.Να διαβαζω με τα σχολικα βιβλια;να βλεπω σημειωσεις,θεωρια,θεματα απο το ιντερνετ;και αν υπαρχει καποιο site να μου προτεινετε;Πραγματικα δεν ξερω γιατι πολλοι υποτιμαν τα βιβλια και διαβαζουν απο βοηθηματα κτλ..
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,654 μηνύματα.
ευχαριστω οσους αφιερωσαν τον χρονο τους στο να μου απαντησουν!Θα κανω οτι μπορω για φετος και αν δεν πετυχω τουλαχιστον θα εχω τα θεμελια για του χρονου.Το θεμα το εχω παρει απο την αρχη ομως χωρις φροντιστήριο πως θα διαβαζω;Εννοω πως δεν υπαρχει καθοδηγηση.Να διαβαζω με τα σχολικα βιβλια;να βλεπω σημειωσεις,θεωρια,θεματα απο το ιντερνετ;και αν υπαρχει καποιο site να μου προτεινετε;Πραγματικα δεν ξερω γιατι πολλοι υποτιμαν τα βιβλια και διαβαζουν απο βοηθηματα κτλ..
Θα σχολικα βι λια είναι οι οδηγοι σου αλλα τα βοηθήματα ειναι τα αιώνια εργαλεία σου. Μπορεις να μπεις κ σε μια ομαδα φιλολογων στο fb, φιλολογοι online λεγεται, αμα εχεις καποια απορια ρωτα εκει. Και φυσικα θα κοιτα ολα τα παλια θέματα, οεφε και πανελληνιες
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Δεν θέλω να χαλάσω τη διάθεση αλλά με κενά που πάνε πίσω στο Γυμνάσιο δεν θα είχα υψηλές προσδοκίες για φέτος. Φυσική-Χημεία αν δεν με απατά η μνήμη μου μπορείς να ξεκινήσεις από Α λυκείου. Στα μαθηματικά θα πρέπει να ψάξεις ποιο είναι το τελευταίο πράγμα που θυμάσαι καλά και να ξεκινήσεις απ΄την αμέσως επόμενη ενότητα. Σαν 17-18 χρονώ το θετικό είναι ότι τα γυμνασιακά μαθηματικά μπορείς να τα περάσεις πιο γρήγορα. Συμβουλεύσου και καθηγητές, πες με ακρίβεια ποια είναι η φάση σου και ρώτα τι μπορείς να κάνεις σκιπ (πχ διανύσματα και κωνικές τομές στη Γ Λυκείου δεν θυμάμαι να χρησιμεύουν). Το πιο δύσκολο κομμάτι θα είναι να είσαι συστηματικός και συνεπής με το διάβασμα, με 5+ χρόνια αποχής θα ζοριστείς πάρα πολύ στην αρχή αλλά αν το κάνεις κάθε μέρα θα γίνεται λίγο πιο εύκολο από χθες. Baby steps και πίστη.
 

dimitris-R9

Νεοφερμένος

Ο dimitris-R9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σας!Αυτες τις μερες διαβαζω μονο χημεια να ξεκινησω και τα αλλα μαθηματα;να τα κανω ολα ταυτοχρονα; η να ασχοληθω μονο με την χημεια για καποιο χρονικο διαστημα και μετα τα παω στα επομενα;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σας!Αυτες τις μερες διαβαζω μονο χημεια να ξεκινησω και τα αλλα μαθηματα;να τα κανω ολα ταυτοχρονα; η να ασχοληθω μονο με την χημεια για καποιο χρονικο διαστημα και μετα τα παω στα επομενα;
Εαν θές να εξεταστείς φέτος, θα έλεγα να τα διαβάζεις ταυτόχρονα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παιδια βοηθεια!!!!Ειμαι ξεχωριστη περιπτωση καθως μετα την πρωτη γυμνασιου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΑ.Ειμαι θετικη κατεύθυνση και οπως καταλαβατε εχω απιστευτα κενα ειδικα χημεια,φυσικη.Με λιγα ιδιαιτερα την εβγαζα μαθηματικα και εκθεση ολον τον καιρο αυτο τωρα πλεον εχω σταματησει απο το καλοκαιρι τα ιδιαιτερα και εχω να ανοιξω βιβλιο απο τοτε.Το αστειο με εμενα ειναι οτι θελω να γραψω τουλαχιστον 16.000 μορια για να περασω εκει που θελω.Μειωθηκε η υλη φετος και αυτο ειναι οτι καλυτερο για εμενα γι'αυτο θελω να κανω τα παντα για να περασω φετος και οχι να κοιταω για του χρονου.Πηγα σημερα να ανοιξω τα βιβλια να παρω μια πρωτη ματια και το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο που και πως να ξεκινησω και λογικο ειναι αφου εχω τοσα χρονια να διαβασω σοβαρα.Θεωρω το πιο δυσκολο κομματι ειναι η αρχη γι'αυτο θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε ιδεες,να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου και αν υπαρχουν εστω καποιες πιθανοτητες με συνεπή διαβασμα να γραψω οντως 16.000.

Στην α λυκείου και στην β , τι βαθμό είχες ; Στο Γυμνάσιο μπορεί να μην διάβαζες αλλά έδινες εξετάσεις ή κάνω λάθος ; Κάπως πέρναγες τις τάξεις.

Φυσική και Χημεία δεν χρειάζονται γνώσεις Γυμνασίου.

Εγω Χημεία στην Τρίτη Γυμνασίου έγραψα 8 και στο Λύκειο (α & β λυκείου) 16.

Επίσης ούτε η Βιολογία προϋποθέτει προηγούμενες γνώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris-R9

Νεοφερμένος

Ο dimitris-R9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εαν θές να εξεταστείς φέτος, θα έλεγα να τα διαβάζεις ταυτόχρονα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Στην α λυκείου και στην β , τι βαθμό είχες ; Στο Γυμνάσιο μπορεί να μην διάβαζες αλλά έδινες εξετάσεις ή κάνω λάθος ; Κάπως πέρναγες τις τάξεις.

Φυσική και Χημεία δεν χρειάζονται γνώσεις Γυμνασίου.

Εγω Χημεία στην Τρίτη Γυμνασίου έγραψα 8 και στο Λύκειο (α & β λυκείου) 16.

Επίσης ούτε η Βιολογία προϋποθέτει προηγούμενες γνώσεις.
δεν διαβαζα σοβαρο διαβασμα εχω να κανω απο πρωτη γυμνασιου που ειχα βγαλει μ.ο 18 και κατι.. α λυκειου ειχα 11.9 και β λυκειου 14.5.Θυμαμαι μετεξεταστέος ειχα μεινει γ γυμνασιου εκει χεστηκα πανω μου διαβασα φυσικη που ειχα μεινει εγραψα 19 και περασα την ταξη ομως ο φοβος εμεινε εκει και τωρα που το συνειδητοποίησα ειναι πολυ αργα(στον κοσμο μου δηλαδη)θα παλεψω και οτι γινει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top