Δίνω Πανελλαδικές και στοχεύω για το Τμήμα Ψυχολογίας. Ποιοι άλλοι προετοιμάζονται για την συγκεκριμένη σχολή;

Sandy2003

Νεοφερμένος

Η Sandy2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ γιατί σας παρακολουθώ καιρό, συζητάτε για ενδιαφέροντα θέματα...
Λοιπόν δίνω φέτος πανελλήνιες, στοχευω σε σχολή ψυχολογίας! Μένω Αθήνα οπότε το ιδανικό θα ήταν να μπω ΕΚΠΑ ή Πάντειο...
Με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι οι βάσεις οολο και ανεβαίνουν, είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με νομική κλπ πλέον και γενικά έχουν ζήτηση....... Πιστεύετε είναι καλή επιλογή σχολής; Έχει μέλλον;
Υπάρχει κανένας άλλος εδώ που προετοιμάζεται για αυτή τη σχολή; Η αν είναι κάποιος απόφοιτος η φοιτητής της σχολής να μου πει τη γνώμη του και να δώσει κουράγιο....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,
Οι βάσεις της Ψυχολογίας είναι υψηλές, ειδικά στις κεντρικές πόλεις της Ελλάδας. Απαιτούν,δηλαδή, καλή προετοιμασία και εντατικό διάβασμα.
Σαν επιλογή σχολής πιστεύω η Ψυχολογία και η Νομική είναι οι 2 καλύτερες επιλογές από το 1ο επιστημονικό πεδίο σπουδών, λόγω του εύρους των διεξόδων και των μεταπτυχιακών που μπορεί να κάνει ένας απόφοιτος. Επομένως, έχει και περισσότερες επαγγελματικές διεξόδους.

Προσωπικά σπούδασα Ψυχολογία και το συνδύασα με το Ανθρώπινο Δυναμικό και εργάζομαι σε εταιρεία. Η θέση που κατέχω δεν έχει κάποια σχέση άμεση με το επάγγελμα του Ψυχολόγου όπως το φαντάζεται κάποιος, αλλά συνδέεται με εντυπωσιακό τρόπο με το Ανθρώπινο Δυναμικό. Υπάρχουν παρά πολλές άλλες επιλογές και δυνατότητες, τις οποίες με τον καιρό μαθαίνεις.

Ναι αξίζει η Ψυχολογία ως σπουδή...
 

Sandy2003

Νεοφερμένος

Η Sandy2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται...Τι κάνεις δηλαδή στην εταιρία ως απόφοιτος ψυχολογίας, με τι ασχολεισαι; Σου αρεσει;
Και εμένα μου αρέσει πολύ η ιδέα της επαγγελματικής απασχόλησης σε εταιρία... γενικά μου αρέσουν οι περισσοτερες από τις διεξόδους της σχολής, τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα. Νοσοκομειο (κλινική ψυχολογία) , κέντρο ψυχικής υγείας, διάφορα άλλα κεντρα αποκατάστασης ... Αλλά και η ιδέα του γραφείο μου αρέσει πολύ, πιστεύω όμως ότι θέλει πολλή πείρα για να το καταφέρεις επιτυχώς..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν κάνω κάτι σχετικό με Ψυχολογία. Συνάδελφοι μου έχουν πτυχία Οικονομικών, Διοίκησης, ΗΜΜΥ, Πληροφορική, κλπ. Ουσιαστικά ασχολούμαι με θέματα εκπαίδευσης προσωπικού (διαμόρφωση και υλοποίηση προγραμμάτων training), προσλήψεις, διαμόρφωση συστημάτων αξιολογησης προσωπικού (compensation & rewards system), πάμε σε εταιρείες πελάτες και ασχολούμαστε με θέματα management τμημάτων, και αρκετά αλλα καθήκοντα.

Αυτό που περιγράφεις είναι το πιο συνηθισμένο μονοπάτι που ακολουθεί ένας απόφοιτος Ψυχολογίας, το οποίο όμως με την θέση μου δεν έχει σχέση θα έλεγα.

Ναι χρειάζεται πολλά χρόνια σπουδών και εμπειρία εργασιακή μέχρι να γινεις καταξιωμένος Ψυχολόγος.
 

Bill2002

Νεοφερμένος

Ο Bill2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ γιατί σας παρακολουθώ καιρό, συζητάτε για ενδιαφέροντα θέματα...
Λοιπόν δίνω φέτος πανελλήνιες, στοχευω σε σχολή ψυχολογίας! Μένω Αθήνα οπότε το ιδανικό θα ήταν να μπω ΕΚΠΑ ή Πάντειο...
Με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι οι βάσεις οολο και ανεβαίνουν, είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με νομική κλπ πλέον και γενικά έχουν ζήτηση....... Πιστεύετε είναι καλή επιλογή σχολής; Έχει μέλλον;
Υπάρχει κανένας άλλος εδώ που προετοιμάζεται για αυτή τη σχολή; Η αν είναι κάποιος απόφοιτος η φοιτητής της σχολής να μου πει τη γνώμη του και να δώσει κουράγιο....
Εγώ ξαναδίνω φέτος Πανελλήνιες και θέλω ΣΣΑΣ Ψυχολογία🤗 Τέλεια σχολή!
 
Top