Δίνω Πανελλαδικές, αλλά αισθάνομαι κουρασμένη, μπερδεμένη και ανήσυχη για το μέλλον

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες διότι ανήκω στην πρώτη κατηγορία των Ελλήνων του Εξωτερικού. Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση, κάτι που ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν μου άρεσαν οι σχολές. Πίστευα ότι δεν θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα της θετικής και άλλαξα εντελώς πορεία. Έχω κάνει το μηχανογραφικό, έχω ολοκληρώσει όλη τη διαδικασία με τα χαρτιά κλπ. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ανησυχώ πως θα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι άριστη μαθήτρια, κάθε χρόνο είχα Μ.Ο πάνω από 19 και φέτος 19,3. Μου αρέσει το διάβασμα αλλά έχω παρατήσει εντελώς όλη την φάση. Η αποστήθιση με κούρασε πάρα πολύ. Σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο, να μη δώσω πανελλήνιες αλλά έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να σπουδασεις κατι που δεν γουσταρεις δεν εχει κανένα νόημα. Δες ολες τις σχολές, ψαξε τα πράγματα καλα και ρώτα για αυτες που σε ενδιαφέρουν (θα τις δεις με την υποθεση οτι μπορεις να περασεις παντου, οπου θες, οτι εχεις δυνατότητες για ολα). Μαθε τι θες να ακολουθησεις και προσπαθησε να γραφτεις σε ενα φροντιστήριο, να κανεις ιδιαιτερα, δεν γνωριζω. Αν προσπαθήσεις ίσως προλάβεις τις πανελληνιες του χρονου. Αλλα δεν γνωρίζω και πολλα για σενα ωστε να μιλησω με περισσότερες λεπτομέρειες. Ποτέ ομως μην ξανακανεις το λαθος να υποτιμήσεις τον εαυτο σου, αν το θες και προσπαθήσεις και στην θετικη τα βγαζεις περα, και στα οικονομικα και παντου! Τωρα αν καταληξεις οτι σου αρεσει καποια σχολη απο θεωρητική μια χαρα, αλλα να σου αρεσει πραγματικα. Αλλιως δεν βρισκω λογο να περασεις εκει. Μια ζωη εχουμε και πρεπει να κανουμε οτι μπορουμε για να την ζήσουμε οπως μας αρεσει! Δες τις σχολες στις άλλες κατευθύνσεις και ρωτα εμας εδω για ο,τι θελεις.
 

evitsaka

Νεοφερμένος

Η evitsaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Με όσους έχω μιλήσει, μου λένε "είναι κρίμα να μην πας πανεπιστήμιο αφού διαβάζεις" . Ζώντας στην Γερμανία, ξέρω πως τα πράγματα δεν είναι μονόδρομος και δεν είναι όλη η μαθητική ζωή "εξετάσεις". Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Με βλέπω να φεύγω πάλι πίσω.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Με όσους έχω μιλήσει, μου λένε "είναι κρίμα να μην πας πανεπιστήμιο αφού διαβάζεις" . Ζώντας στην Γερμανία, ξέρω πως τα πράγματα δεν είναι μονόδρομος και δεν είναι όλη η μαθητική ζωή "εξετάσεις". Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Με βλέπω να φεύγω πάλι πίσω.
Αν οντως θες να πας πανεπιστήμιο, εγω θα εκανα αυτο που σου πρότεινα. Μπορεί να σε τραβήξει πισω η αλλαγη κατεύθυνσης, αλλα εν τέλη θα γινεις ενας φανταστικος επιστήμονας και λογικα θα εξασκείς αυτο που σου αρεσει και εχεις διαλέξει!
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες διότι ανήκω στην πρώτη κατηγορία των Ελλήνων του Εξωτερικού. Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση, κάτι που ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν μου άρεσαν οι σχολές. Πίστευα ότι δεν θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα της θετικής και άλλαξα εντελώς πορεία. Έχω κάνει το μηχανογραφικό, έχω ολοκληρώσει όλη τη διαδικασία με τα χαρτιά κλπ. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ανησυχώ πως θα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι άριστη μαθήτρια, κάθε χρόνο είχα Μ.Ο πάνω από 19 και φέτος 19,3. Μου αρέσει το διάβασμα αλλά έχω παρατήσει εντελώς όλη την φάση. Η αποστήθιση με κούρασε πάρα πολύ. Σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο, να μη δώσω πανελλήνιες αλλά έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
Ψάξε να βρεις τι σου αρέσει πραγματικά χωρίς να επηρεάζεσαι από κανέναν και κυνήγησε το. Δεν έχει νοημα να πας σε μια σχολή που δεν σε ενδιαφέρει καθόλου. Πάντως ειναι μεγάλο λάθος να πιστεύεις οτι δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μια κατεύθυνση. Σε οποια κατεύθυνση κ αν πας αν το πιάσεις από την αρχή κ δεν αφήσεις να δημιουργηθούν κενά θα τα πας μια χαρά. Τώρα αν πχ δεν σου αρέσουν καθόλου τα μαθηματικά πιθανότατα δεν σε ενδιαφέρουν κ οι αντίστοιχες σχολές γιατί μέσα στις σχολές αυτές θα έχεις μαθηματικά
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δήλωσε Ιατρική και θα φτιάξει η ψυχολογία μετά. Μη πάνε χαμένα τόσα μόρια. :adventure: Θα είσαι η τοπ επιστήμονας για το φόρουμ ischool και θα σε ρωτάνε όλοι για το πόσο δύσκολη είναι η ιατρική.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους.

Σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες διότι ανήκω στην πρώτη κατηγορία των Ελλήνων του Εξωτερικού. Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση, κάτι που ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν μου άρεσαν οι σχολές. Πίστευα ότι δεν θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα της θετικής και άλλαξα εντελώς πορεία. Έχω κάνει το μηχανογραφικό, έχω ολοκληρώσει όλη τη διαδικασία με τα χαρτιά κλπ. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ανησυχώ πως θα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι άριστη μαθήτρια, κάθε χρόνο είχα Μ.Ο πάνω από 19 και φέτος 19,3. Μου αρέσει το διάβασμα αλλά έχω παρατήσει εντελώς όλη την φάση. Η αποστήθιση με κούρασε πάρα πολύ. Σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο, να μη δώσω πανελλήνιες αλλά έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.
Eπειδή ζούμε στην Ελλάδα, και συνήθως αν κάνεις κάτι που σου αρέσει σε αυτή τη χώρα, θα πεθάνεις στη ψάθα, εμένα η γνώμη μου είναι να δώσεις, γιατί έκανες έναν αγώνα, να περάσεις σε μια σχολή, και μετά αφού περάσεις και γραφτείς, τότε, να κάνεις αυτό που σου αρέσει.

Και εμένα μου άρεσε η δημοσιογραφία, αλλά πέρασα λογιστικά και χρηματοοικονομικά. Αν γυρνούσα πίσω το χρόνο και σπούδασα δημοσιογραφία, ενδεχομένως τώρα να πεινούσα.

Θέλω να καταλήξω ότι έτσι όπως είναι το σύστημα στην Ελλάδα, αν κάνεις αυτό που σου αρέσει, ενδεχομένως να μην έχεις δουλειά λόγω καταστάσεων. ΔΕΝ είμαστε Εξωτερικό. Πέρασε κάπου για ασφάλεια και μετά κάνε αυτό που σου αρέσει
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δήλωσε Ιατρική και θα φτιάξει η ψυχολογία μετά. Μη πάνε χαμένα τόσα μόρια. :adventure: Θα είσαι η τοπ επιστήμονας για το φόρουμ ischool και θα σε ρωτάνε όλοι για το πόσο δύσκολη είναι η ιατρική.
Πραγματικά λατρεύω που κάθε χρόνο όταν βγαίνουν οι βάσεις,ορισμένοι κάνουν λογαριασμό εδώ μέσα μόνο και μόνο για να φλεξάρουν ότι πέρασαν ιατρική:laugh:
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιθανώς θα μπορούσες να δηλώσεις μια σχολή για να μην πανε χαμενα τα μορια, αλλα αν αυτη η σχολη δεν σου αρεσει, και θα σε κουρασει και δεν θα εισαι και καλη, γιατι δεν θα σε ενδιαφέρει. Οποτε καλυτερα να τα δώσεις ολα κατευθείαν για την σχολη που σου αρεσει. Εξάλλου, όποια σχολή (και αφού είσαι καλή μαθήτρια μιλάμε για δυνατές σχολες) και αν διαλέξεις, καλυτερη αποκατάσταση θα εχεις απο τις σχολες της Θεωρητικής (no offense).
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες διότι ανήκω στην πρώτη κατηγορία των Ελλήνων του Εξωτερικού. Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση, κάτι που ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν μου άρεσαν οι σχολές. Πίστευα ότι δεν θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα της θετικής και άλλαξα εντελώς πορεία. Έχω κάνει το μηχανογραφικό, έχω ολοκληρώσει όλη τη διαδικασία με τα χαρτιά κλπ. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ανησυχώ πως θα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι άριστη μαθήτρια, κάθε χρόνο είχα Μ.Ο πάνω από 19 και φέτος 19,3. Μου αρέσει το διάβασμα αλλά έχω παρατήσει εντελώς όλη την φάση. Η αποστήθιση με κούρασε πάρα πολύ. Σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο, να μη δώσω πανελλήνιες αλλά έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας.

Κοίτα, αφού δε θες, ποιο το νόημα; Βρες μία δουλειά φέτος και διάβασε για να δώσεις για αυτό που θες. Ή, ακόμα καλύτερα, αν έχεις την άνεση, ασχολήσου με το να βρεις τα πράγματα που θες να κάνεις. Γενικά, first things first, που λένε και στο χωριό μου. Αν δεν ξέρεις πού θες να πας - έστω και περίπου - γιατί να ξεκινήσεις ένα ταξίδι; Δε λέω να αποφασίσεις ότι θα ασχοληθείς με τη μελέτη του Χ, Υ, Ζ φαινομένου στο τάδε αντικείμενο, αλλά να έχεις μία εικόνα ότι σε ενδιαφέρουν τα Α, Β, Γ πράγματα - έστω κι αν είναι λίγο γενικά.

Έτσι όπως το περιγράφεις, αυτή τη στιγμή είσαι στο λάθος μέρος - θεωρητική - τη λάθος στιγμή - λίγο πριν δώσεις εξετάσεις για κάτι που δε σου αρέσει. Καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεθείς τουλάχιστον στο σωστό μέρος - είτε αυτό είναι άλλη κατεύθυνση είτε κάποιο άλλο πράγμα, άλλωστε οι σπουδές δεν είναι μονόδρομος, ακόμα και στην Ελλάδα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν τα παρατάμε ποτε πριν το τέλος της διαδρομής. Κανόνας.

Μετα κανε ο.τι θελει η ψυχούλα σου αλλα αφου έφτασες μέχρι εδω γιατι να μην δώσεις;
Ψύχραιμα μετα αποφάσισε τι θα κάνεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση, κάτι που ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν μου άρεσαν οι σχολές. Πίστευα ότι δεν θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα της θετικής και άλλαξα εντελώς πορεία. Έχω κάνει το μηχανογραφικό, έχω ολοκληρώσει όλη τη διαδικασία με τα χαρτιά κλπ. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ανησυχώ πως θα κάνω κάτι που δεν μου αρέσει. Είμαι άριστη μαθήτρια, κάθε χρόνο είχα Μ.Ο πάνω από 19 και φέτος 19,3. Μου αρέσει το διάβασμα αλλά έχω παρατήσει εντελώς όλη την φάση. Η αποστήθιση με κούρασε πάρα πολύ. Σκέφτομαι να κάνω κάτι άλλο, να μη δώσω πανελλήνιες αλλά έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και η ψυχολογία μου είναι στα πατώματα.
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά:
1) Σ΄ενδιαφέρει να σπουδάσεις κάτι ή όχι;
2) Αν σ΄ενδιαφέρει, ποιο είναι αυτό βασιζόμενη στην προσωπική σου επιθυμία και όχι επηρεασμένη από τις απόψεις άλλων;
3) Αυτό που σ΄ενδιαφέρει, ταιριάζει με τις κλίσεις και τις δεξιότητές σου; (οι βαθμοί του Λυκείου δεν έχουν καμιά σημασία πχ μπορεί να έχεις 19 στα Αρχαία και 19 στα Μαθηματικά, μόνο εσύ όμως ξέρεις σε ποιο είσαι "δυνατή" και μπορείς ν΄ανταποκριθείς καλύτερα)
4)΄Εχεις ψάξει τα sites των Τμημάτων που διδάσκεται το αντικείμενο σπουδών που σ΄ενδιαφέρει; (επειδή πολλές φορές έχουμε εντελώς διαφορετική γνώμη απ΄αυτό που πραγματικά είναι)
5)΄Εχεις κατατάξει στο μυαλό σου, κατά σειρά προτεραιότητας τα Τμήματα που ανταποκρίνονται στα ενδιαφέροντά σου;

Η προσπάθεια που κάνουμε, γίνεται για την επίτευξη ενός συγκεκριμένου στόχου που τον έχουμε θέσει επειδή μας ικανοποιεί και όχι στα "τυφλά".
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν χάνεις κάτι να πας να δώσεις, με όσο διάβασμα έχεις κάνει ως τώρα, χαλαρά.
Μετά με την ησυχία σου βάζεις κάτω όλες τις παραμέτρους και παίρνεις αποφάσεις.
Δώσε και δες το ως εμπειρία, τυπου το έκανα κι αυτό στη ζωή μου, για να δω πώς είναι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Κοίτα, αφού δε θες, ποιο το νόημα; Βρες μία δουλειά φέτος και διάβασε για να δώσεις για αυτό που θες. Ή, ακόμα καλύτερα, αν έχεις την άνεση, ασχολήσου με το να βρεις τα πράγματα που θες να κάνεις. Γενικά, first things first, που λένε και στο χωριό μου. Αν δεν ξέρεις πού θες να πας - έστω και περίπου - γιατί να ξεκινήσεις ένα ταξίδι; Δε λέω να αποφασίσεις ότι θα ασχοληθείς με τη μελέτη του Χ, Υ, Ζ φαινομένου στο τάδε αντικείμενο, αλλά να έχεις μία εικόνα ότι σε ενδιαφέρουν τα Α, Β, Γ πράγματα - έστω κι αν είναι λίγο γενικά.

Έτσι όπως το περιγράφεις, αυτή τη στιγμή είσαι στο λάθος μέρος - θεωρητική - τη λάθος στιγμή - λίγο πριν δώσεις εξετάσεις για κάτι που δε σου αρέσει. Καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεθείς τουλάχιστον στο σωστό μέρος - είτε αυτό είναι άλλη κατεύθυνση είτε κάποιο άλλο πράγμα, άλλωστε οι σπουδές δεν είναι μονόδρομος, ακόμα και στην Ελλάδα.

Που χάθηκες βρε ψυχή εσύ ;
Πάντως συμφωνώ απόλυτα. Στην Ελλάδα για κάποιον λόγο το gap year δεν είναι διαδεδομένο, με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να παγιδεύονται κυριολεκτικά σε σπουδές που δεν τους ενδιέφεραν εξαρχής. Και μάλιστα στην διάρκεια των υποτιθέμενων καλύτερων και πιο δημιουργικών χρόνων της ζωής ενός ανθρώπου. Κρίμα είναι να χαραμίζονται.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ο δρόμος της μόρφωσης δυστυχώς θα σε κάνει να είσαι συχνά κουρασμένη ή για το πω πιο απλά: ξεθεωμένη. Λίγο ύπνο και ξεκούραση θα σε κάνει να βλέπεις την κατάσταση με άλλο μάτι. Τώρα είναι οι πανελλήνιες, αύριο θα είναι η δουλειά σου όπου θα πρέπει να "κρύψεις" τις αδυναμίες κόπωσης ως άνθρωπος γιατί θα παίζεται ο μισθός σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top