Δίλημμα με τις σπουδές

Satellite

Νεοφερμένος

Η Satellite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!

Θα παραθέσω το θέμα μου χωρίς να θέλω να γίνω κουραστική.

Όταν έδωσα πανελλήνιες πριν μερικά χρόνια, έχασα την ιατρική σχολή για λίγα μόρια και έκτοτε παραιτήθηκα.
Εγγράφηκα σε ένα ΙΕΚ νοσηλευτικής, από το οποίο αποφοίτησα. Αντιλήφθηκα πόσο μου αρέσει ο τομέας υγείας και πείσμωσα ακόμη περισσότερο.
Όμως δεν επιθυμώ να ξαναδώσω, είναι πολλοί οι λόγοι. Κυρίως, δεν έχω το ψυχικό σθένος.

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω την τύχη μου στο εξωτερικό, όμως λεφτά δεν υπάρχουν και φοβάμαι τις τράπεζες.

Μου προτάθηκε σαν εναλλακτική να μαζέψω χρήματα για να εγγραφώ σε κολλέγιο σε συναφή ειδικότητα (biomedical sciences), καθότι είναι πολύ πιο οικονομικό.

Είμαι μπερδεμένη, δεν έχω να μιλήσω σε κάποιον κι έτσι ζητάω γνώμες και απόψεις ώστε να σχηματίσω μια πιο ρεαλιστική εικόνα των πραγμάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,617 μηνύματα.
Στην ελλαδα ζεις, ειχες το παντεσπανι και το εκανες παξιμαδι. Πως να το αντιστρεψεις τωρα?
Λυση δεν εχω, εκτος απο πανελληνιες μεσω γελ και ταυτοχρονη φοιτηση απο φετο σε νυχτερινο επαλ για back up τον επομενο .
Εκεινο το κολλεγιο που λες να το προσεξεις ,νομιζω οτι ειναι ολο μελι και απο τηγανιτα τιποτα.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αφου, οπως λες εχασες την ιατρικη σχολη για λιγα μορια γιατι δεν πηγες σε πανεπιστημιακη σχολη(οπως ειναι η οδοντιατρικη, η φαρμακευτικη, εστω και η νοσηλευτικη) και προτιμησες να πας σε ΙΕΚ?
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Θα παραθέσω το θέμα μου χωρίς να θέλω να γίνω κουραστική.

Όταν έδωσα πανελλήνιες πριν μερικά χρόνια, έχασα την ιατρική σχολή για λίγα μόρια και έκτοτε παραιτήθηκα.
Εγγράφηκα σε ένα ΙΕΚ νοσηλευτικής, από το οποίο αποφοίτησα. Αντιλήφθηκα πόσο μου αρέσει ο τομέας υγείας και πείσμωσα ακόμη περισσότερο.
Όμως δεν επιθυμώ να ξαναδώσω, είναι πολλοί οι λόγοι. Κυρίως, δεν έχω το ψυχικό σθένος.

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω την τύχη μου στο εξωτερικό, όμως λεφτά δεν υπάρχουν και φοβάμαι τις τράπεζες.

Μου προτάθηκε σαν εναλλακτική να μαζέψω χρήματα για να εγγραφώ σε κολλέγιο σε συναφή ειδικότητα (biomedical sciences), καθότι είναι πολύ πιο οικονομικό.

Είμαι μπερδεμένη, δεν έχω να μιλήσω σε κάποιον κι έτσι ζητάω γνώμες και απόψεις ώστε να σχηματίσω μια πιο ρεαλιστική εικόνα των πραγμάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Eχασες την Ιατρικη για λιγα μορια.Χμμμμμ.Για ποσα δηλαδη;Για 15χιλιαδες μορια την εχασες;Ιδια περιπτωση ειμαστε.Και εγω για 17χιλιαδες μορια την εχασα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top