Δίλημμα: Σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Σπουδές : Θα επιλέγατε να μείνετε στην Ελλάδα ή να φύγετε στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 116)
  • Θα έμενα

    Ψήφοι: 21 18.1%
  • Μάλλον θα έμενα

    Ψήφοι: 16 13.8%
  • Θα έφευγα

    Ψήφοι: 50 43.1%
  • Μάλλον θα έφευγα

    Ψήφοι: 19 16.4%
  • Αναποφάσιστος/Δεν το έχω σκεφτεί

    Ψήφοι: 10 8.6%

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λιγο off απο ποτε εχουν ξεκινησει προετοιμασια για γ λυκειου τα παιδια γιατι ενδιαφερομαι και γω να ξαναδωσω εξετασεις

Από το καλοκαίρι της Β προς Γ Λυκείου και κατά τη διάρκεια της Γ Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου και έχω διαλέξει Θετική κατεύθυνση. Με ενδιαφέρει πολύ η Ιατρική, η Φαρμακευτική, η Χημεία και η Βιολογία. Μέχρι πέρυσι στόχευα σε σπουδές στη Ελλάδα, όμως φέτος όλο λένε ότι οι πανελλήνιες του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολες και ότι θα δυσκολευτώ πολύ να γράψω καλά. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι για σπουδές στο εξωτερικό ( έχω Proficienncy και C2 στα γαλλικά ). Αξίζει τον κόπο να ψάξω για πανεπιστήμια του εξωτερικού ή να προσπαθήσω με πανελλαδικές και ότι γίνει;; Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!:confused::confused:

Νομιζω οπως ειπαν και τα παιδια οτι πρεπει να το παλεψεις εδω πρωτα... Στο εξωτερικο θα ειναι πιο δυσκολα και σιγουρα τα διδακτρα αρκετα μεγαλα... Προτινω σπουδες εδω και μεταπτυχιακες σπουδες εξω! Παντως αν νομιζεις οτι θα τα καταφερεις καλυτερα εξω και φυσικα εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα να το κανεις warum nicht?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ή ακόμη και άλλες βλακώδεις φήμες τύπου "γνωστό φροντιστήριο ήξερε τα θέματα μια μέρα πριν"

Το γεγονός οτι το φροντιστήριο που δουλεύεις δεν έχει πρόσβαση σε τέτοια πράγματα, δε σημαίνει οτι είναι βλακώδης φήμη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το γεγονός οτι το φροντιστήριο που δουλεύεις δεν έχει πρόσβαση σε τέτοια πράγματα, δε σημαίνει οτι είναι βλακώδης φήμη. ;)

Ο καθένας φέρει το βάρος της απόδειξης των όσων λέει. Αν η φήμη ευσταθεί, περιμένω εναγωνίως τις αποδείξεις σου.

(Πίστεψε με, αν ΕΝΑΣ είχε πρόσβαση σε αυτά τα πράγματα, θα τον είχαν ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ οι ανταγωνιστές πρώτοι από όλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Νομιζω οπως ειπαν και τα παιδια οτι πρεπει να το παλεψεις εδω πρωτα... Στο εξωτερικο θα ειναι πιο δυσκολα και σιγουρα τα διδακτρα αρκετα μεγαλα... Προτινω σπουδες εδω και μεταπτυχιακες σπουδες εξω! Παντως αν νομιζεις οτι θα τα καταφερεις καλυτερα εξω και φυσικα εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα να το κανεις warum nicht?

Υπαρχουν παντως και οικονομικες επιλογες στο εξωτερικο. Γερμανια/Αυστρια εχουν ιδιαιτερα χαμηλα διδακτρα (οπου στη γερμανια για παραδειγμα το μεγαλυτερο μερος των διδακτρων εξοικονομειται καθως παιρνεις free pass για τα μεσα μαζικης (τουλαχιστον ετσι ειναι στο Βερολινο) ) αλλα και Σκωτια οπου δεν πληρωνεις διδακτρα . Τελος και η Αγγλια ενω εχει διδακτρα ολοι δικαιουνται δανειο οπου τη κυβερνηση οπου αρχισεις να αποσβαινεις οταν μονο βγαζεις πανω 21000 λιρες ετησιως (και δινεις το 9% του εισοδηματος), ενω μετα απο 30 χρονια διαγραφεται ανεξαρτητως αν το εχεις πληρωσει η οχι. Συμφωνω στην αποψη πως καλυτερα να περασει κανεις εδω παρα να παει σε ενα μπουρδελαδικο εξω απο την αλλη ομως αν το δουμε καθαρα απο οικονομικη πλευρα το να σπουδαζεις σε αλλη πολη στην Ελλαδα με το να σπουδαζεις εξωτερικο δεν εχει τρομερες διαφορες για ορισμενες χωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Υπαρχουν παντως και οικονομικες επιλογες στο εξωτερικο. Γερμανια/Αυστρια εχουν ιδιαιτερα χαμηλα διδακτρα (οπου στη γερμανια για παραδειγμα το μεγαλυτερο μερος των διδακτρων εξοικονομειται καθως παιρνεις free pass για τα μεσα μαζικης (τουλαχιστον ετσι ειναι στο Βερολινο) ) αλλα και Σκωτια οπου δεν πληρωνεις διδακτρα . Τελος και η Αγγλια ενω εχει διδακτρα ολοι δικαιουνται δανειο οπου τη κυβερνηση οπου αρχισεις να αποσβαινεις οταν μονο βγαζεις πανω 21000 λιρες ετησιως (και δινεις το 9% του εισοδηματος), ενω μετα απο 30 χρονια διαγραφεται ανεξαρτητως αν το εχεις πληρωσει η οχι. Συμφωνω στην αποψη πως καλυτερα να περασει κανεις εδω παρα να παει σε ενα μπουρδελαδικο εξω απο την αλλη ομως αν το δουμε καθαρα απο οικονομικη πλευρα το να σπουδαζεις σε αλλη πολη στην Ελλαδα με το να σπουδαζεις εξωτερικο δεν εχει τρομερες διαφορες για ορισμενες χωρες.

Καλα ετσι οπως εχουν γινει τα ενοίκια για σπιτι στην Ελλαδα θα συμφωνησω. Για τα διδακτρα στην Γερμανια ξερω οτι ειναι χαμηλα. Στο πανεπιστημιο του Μοναχου ( LMU) μπορεις επισης να εργαστεις πχ στην βιβλιοθηκη ετσι ωστε να περνεις καποια χρηματα για να μπορεις να τα βγαλεις περα μονος σου χωρις να χρειαζεται τα παντα να πληρώνονται απο τους γονεις. Εγω προσωπικα το συγκεκριμενο πανεπιστημιο το προτεινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ο καθένας φέρει το βάρος της απόδειξης των όσων λέει. Αν η φήμη ευσταθεί, περιμένω εναγωνίως τις αποδείξεις σου.

(Πίστεψε με, αν ΕΝΑΣ είχε πρόσβαση σε αυτά τα πράγματα, θα τον είχαν ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΙ οι ανταγωνιστές πρώτοι από όλους)

Φροντιστήριο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Περισσότερα, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε πω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μπορώ να επιβεβαιώσω τον Σταύρο...
Δεν ξέρω σε ποιο φροντιστήριο αναφέρεται αλλά γνωρίζω και γω κάποιο που όλως τυχαίως 3 γνωστοί μου από διαφορετικές χρονιές μου είπαν ότι την προηγούμενη μέρα λύσανε παρόμοια θέματα που έπεσαν εν τέλει στις πανελλήνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φροντιστήριο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Περισσότερα, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να σε πω :worry:
Δεν χρειάζεται να του πεις περισσότερο, όλοι ξέρουμε το φροντιστήριο με τις περισσότερες επιτυχίες. :(
Τεσπα το ότι ξέρουν τα θέματα δεν σημαίνει πως ξέρουν επακριβώς την εκφώνησή τους, αλλά εγώ θεωρώ πως πολλά φροντιστήρια ξέρουν τι θα πέσει στο "περίπου", όσοι έχουν διασυνδέσεις με θεματοθέτες.
Αλλά και να χουν αυτούσια τα θέματα, δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς ο διαβασμένος θα τα λύσει, κι αν τα λύσει κάποιος άλλος με κλέψιμο, πάλι θα μπει στην σχολή που θέλει! :)
Αρκεί να γράψετε καλή έκθεση, αν δεν γράψετε καλά δεν αξίζετε μία θέση στην ανώτατη εκπαίδευση! :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα μπορούσατε να μου πείτε περισσότερα. Με επιβεβαιώνετε έτσι, άλλωστε.

(Παρεμπιπτόντως, και εγώ πολλές φορές έχω "πιάσει" θέμα. Λέτε το βράδυ να υπνοβατώ και να πηγαίνω να γίνομαι μέλος της επιτροπής εξετάσεων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
όμως φέτος όλο λένε ότι οι πανελλήνιες του χρόνου θα είναι πολύ δύσκολες

Καλά οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα μπορούσατε να μου πείτε περισσότερα. Με επιβεβαιώνετε έτσι, άλλωστε.

(Παρεμπιπτόντως, και εγώ πολλές φορές έχω "πιάσει" θέμα. Λέτε το βράδυ να υπνοβατώ και να πηγαίνω να γίνομαι μέλος της επιτροπής εξετάσεων;)
Σαν τι περισσότερο θέλεις να μάθεις;
Βλέπω ότι είσαι από Θεσσαλονίκη και καθηγητής οπότε πιθανόν να έχεις ακούσει τα ίδια...
Εφόσον δεν μπορούμε να το αποδείξουμε ποιος ο λόγος να δώσουμε το φροντιστήριο-α;:worry:
Τα ίδια είμαι σίγουρος ότι ισχύουν και σε άλλα μεγάλα φροντιστήρια στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σαν τι περισσότερο θέλεις να μάθεις;
Βλέπω ότι είσαι από Θεσσαλονίκη και καθηγητής οπότε πιθανόν να έχεις ακούσει τα ίδια...
Εφόσον δεν μπορούμε να το αποδείξουμε ποιος ο λόγος να δώσουμε το φροντιστήριο-α;:worry:
Τα ίδια είμαι σίγουρος ότι ισχύουν και σε άλλα μεγάλα φροντιστήρια στην Ελλάδα!

Αυτό ακριβώς λέω. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι, πολύ απλά δεν το υποστηρίζεις. Μην κοιτάς τις θρησκείες που κάνουν αυτό ακριβώς βέβαια, γιατί το συγκεκριμένο θέμα το οποίο συζητάμε δεν έχει να κάνει ούτε με δεισιδαιμονίες, ούτε με ιδεολογίες, ούτε με συναισθήματα.

Ή έχει τελεστεί αξιόποινη πράξη ή όχι.

Λες ότι είσαι σίγουρος. Προφανώς και κάνεις λάθος. Για να είναι κάποιος σίγουρος, πρέπει να ΞΕΡΕΙ, και όχι να ΥΠΟΘΕΤΕΙ. Εφόσον λοιπόν δεν ξέρεις, δεν είσαι σίγουρος.

Με ρωτάς τι περισσότερο θέλω να μάθω.

Ε λοιπόν, θέλω να μάθω ποιο είναι το φροντιστήριο, σε ποιο μάθημα έγινε η λαδιά, να μου δείξεις τί θέμα έδειξε ο καθηγητής του φροντιστηρίου μια μέρα πριν τις εξετάσεις και τί θέμα έπεσε (για να δω πόσο ίδια ήταν, γιατί είναι άλλο να κάνω στην τύχη μια άσκηση και να πέσει μια παρόμοια άσκηση ίδιου τύπου και άλλο να πέσει η ίδια), να ελέγξω την πρωτοτυπία του (γιατί, αν πρόκειται για ένα τετριμμένο θέμα, χαίρω πολύ ότι όλο και κάποιος θα το έπιανε)... Και εδώ ακόμη μιλάμε για ενδείξεις.

Αν θες να το αποδείξεις, θα πρέπει όχι απλώς να μου πεις αλλά να μου δείξεις με ντοκουμέντα ποιος από την επιτροπή εξετάσεων έκανε την διαρροή, πώς το έκανε, πώς το έστειλε το θέμα στο φροντιστήριο, αν είχε οικονομική συναλλαγή και ποιανού ύψους, πότε έγιναν όλα αυτά και πάει λέγοντας.

Μπορεί κανείς;

Και ναι, κάθε χρόνο τα ακούω αυτά, αλλά, ώ του θαύματος, δεν βρήκα ποτέ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ να μου πει ότι όλα αυτά τα είδε να συμβαίνουν μπροστά στα μάτια του, παρά μόνο ότι "ακούστηκε ότι έγινε", ότι "ένας φίλος μου μου είπε", "κάτι γνωστοί του ξαδέρφου μου μου είπαν", και λοιπές παπαριές. Ε, πιστεύω ότι, ως άνθρωπος που κινούμαι στην πιάτσα των φροντιστηρίων εδώ και κάποια χρόνια, κάτι πιο συγκεκριμένο θα είχα ακούσει.

Παρεμπιπτόντως, μιας και μιλάμε για διαρροή θεμάτων πριν τις εξετάσεις:

(Αντιγράφω από το https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_01/06/2007_229016 )

H πιο ακραία υπόθεση διαρροής
Η πολύκροτη υπόθεση διαρροής με κεντρικό πρόσωπο τον γενικό διευθυντή του υπουργείου Παιδείας Γ. Ράμμο το 1979, στιγμάτισε το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Τότε, καθώς δεν υπήρχαν τα σημερινά τεχνολογικά μέσα, τα θέματα των εξετάσεων γράφονταν «στο χέρι» μία φορά, δύο ημέρες προ της ημέρας εξέτασης. Πήγαιναν στα σχολεία με περιπολικά και φυλάσσονταν σε χρηματοκιβώτια. Ο διευθυντής του υπουργείου, που έγραφε τα θέματα, κατάφερε να τα υποκλέπτει με τον εξής τρόπο: κατά την καταγραφή των θεμάτων πίεζε τόσο έντονα το στυλό του ώστε τα θέματα να χαράσσονται στην επόμενη λευκή κόλλα. Η απάτη αποκαλύφθηκε στο μάθημα των Μαθηματικών. Ο Γ. Ράμμος έδωσε -κατόπιν εκβιασμού- τα θέματα σε δύο πρόσωπα, τα οποία τα πούλησαν σε φροντιστήρια της εποχής, τα οποία τα έδωσαν στους μαθητές τους μία ημέρα πριν από την εξέταση. Η απάτη έγινε γνωστή όταν υποψήφιοι ανέφεραν ότι τα φροντιστήρια «έπιασαν τα θέματα»! Η εξέταση στα Μαθηματικά επαναλήφθηκε, ενώ ο διευθυντής του υπουργείου διώχθηκε ποινικά.

Κατά τα άλλα, το μόνο που βρίσκω είναι για αποστολή των απαντήσεων σε μορφή SMS από τα φροντιστήρια στους μαθητές την ώρα της εξέτασης.

(Μιλάμε ότι η τελευταία γνωστή υπόθεση διαρροής έγινε το... πολύ πρόσφατο 1979)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristi97

Νεοφερμένος

Η Kristi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ για όλα τα μηνύματα σας! Με καλύψατε πλήρως. Ούτως ή άλλως έτσι όπως έχει γίνει η παιδεία στην Ελλάδα δεν μπορείς να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και τι είναι το σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Sourotiti, στις πανελλήνιες του 2011, εγώ ήμουν Β λυκείου, και κάναμε στο φροντιστήριο μαθήματα για τις σχολικές εξετάσεις. Πάω 7μιση το πρωί στο φροντιστήριο, μιας και το μάθημα ξεκινούσε 8. Ρωτάω έναν φιλόλογο αν έμαθε τι έπεσε στην έκθεση, και μου έδωσε τα θέματα και τις απαντήσεις, στις 7μιση το πρωί, πριν καν τα δώσουν στα σχολεία. :)
Το αν εσύ δεν έχεις πρόσβαση σε τέτοια, δε σημαίνει οτι δε γίνονται. Ολοι μας ξέρουμε πως γίνονται διαρροές, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν απλά τα άκουγα από αγνώστους σε ένα φόρουμ ή από παιδιά που δεν γνωρίζω πολύ καλά(όπως και γινε) δεν θα έδινα τόσο βάση.
Μου τα 'παν όμως κοντινά μου άτομα, δυο διαφορετικές χρονιές! Ε δεν νομίζω να μου είπαν ψέματα, δεν υπήρχε και κανένας λόγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
cha0s, μιλάμε για διαρροή μια μέρα πριν τόση ώρα. Την ίδια μέρα των εξετάσεων, χαίρω πολύ ότι είναι πιο εύκολο να γίνει διαρροή. Αν και παρεμπιπτόντως, εγώ παραμένω δύσπιστος ακόμη και σε αυτό που λες. Άσε που και πάλι, δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hardwell

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Είναι 100% επιβεβαιωμένο ότι οι φετινές είναι οι τελευταίες Πανελλήνιες με το τωρινό σύστημα; Εγώ τουλάχιστον ήξερα ότι θα ισχύει από το 2016, δηλαδή οι μαθητές της 2ας Λυκείου, που θα εξεταστούν το '15, θα εξεταστούν με το σύστημα που ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είναι 100% επιβεβαιωμένο ότι οι φετινές είναι οι τελευταίες Πανελλήνιες με το τωρινό σύστημα; Εγώ τουλάχιστον ήξερα ότι θα ισχύει από το 2016, δηλαδή οι μαθητές της 2ας Λυκείου, που θα εξεταστούν το '15, θα εξεταστούν με το σύστημα που ισχύει.

Δεν νομίζω γιατί εμείς της 2ας Λυκείου δίνουμε με το παλιό οπότε οι αλλαγές που λένε θα ισχύσουν για την φετινή 1η Λυκείου όταν θα δίνει πανελλήνιες:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι 100% επιβεβαιωμένο ότι οι φετινές είναι οι τελευταίες Πανελλήνιες με το τωρινό σύστημα; Εγώ τουλάχιστον ήξερα ότι θα ισχύει από το 2016, δηλαδή οι μαθητές της 2ας Λυκείου, που θα εξεταστούν το '15, θα εξεταστούν με το σύστημα που ισχύει.

Αυτό που λες το είχε πει και ο υφυπουργός Παιδείας Σ. Κεδίκογλου σε δελτίο τύπου της 22ας Αυγούστου 2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top