Δίδακτρα στα ελληνικά πανεπιστήμια

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ούτε 1 Εύρω που ΔΕΝ μου περισσεύει δεν θα έδινα σε ένα Ίδρυμα που δεν μου παρέχει Γνώσεις και Επαγγελματική αποκατάσταση..

Στο εξωτερικό είναι διαφορετικό το εκπαιδευτικό σύστημα όποτε είναι ανούσιες και ανώφελες οι συγκρίσεις..Δεν είναι όλοι εύποροι αυτοί που αποφασίζουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό..Απλά προτιμούν να δώσουν το υστέρημα τους (πληρώνοντας δίδακτρα κλπ..) σε ένα πανεπιστήμιο που θα προσφέρει στο παιδί τους επαγγελματικές διεξόδους και ένα καλύτερο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ούτε 1 Εύρω που ΔΕΝ μου περισσεύει δεν θα έδινα σε ένα Ίδρυμα που δεν μου παρέχει Γνώσεις και Επαγγελματική αποκατάσταση..
Εντάξει,μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.Άλλωστε ο σκοπός του Πανεπιστημιακού Ιδρύματος είναι να σε μυήσει στην επιστήμη.Όχι να σε κάνει επιστήμονα (δηλαδή να σε κάνει παραγωγό γνώσης),ούτε να σε βολέψει κάπου επαγγελματικά.Αυτό είναι προσωπική ευθύνη του καθενός.Ψάξιμο.Το κακό βέβαια είναι ότι σε μια κοινωνία που πλέον νοσεί,νοσεί κι ο επαγγελματικός τομέας.Κι εμείς βλέπουμε τη γλύκα.Ίσως έτσι όμως αυτή η γενιά παίρνει το μάθημα της,ώστε να μην πορευτεί με τα ίδια πρότυπα και μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ούτε 1 Εύρω που ΔΕΝ μου περισσεύει δεν θα έδινα σε ένα Ίδρυμα που δεν μου παρέχει Γνώσεις και Επαγγελματική αποκατάσταση..

Στο εξωτερικό είναι διαφορετικό το εκπαιδευτικό σύστημα όποτε είναι ανούσιες και ανώφελες οι συγκρίσεις..Δεν είναι όλοι εύποροι αυτοί που αποφασίζουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό..Απλά προτιμούν να δώσουν το υστέρημα τους (πληρώνοντας δίδακτρα κλπ..) σε ένα πανεπιστήμιο που θα προσφέρει στο παιδί τους επαγγελματικές διεξόδους και ένα καλύτερο μέλλον.

Για αυτό και σκέφτομαι να σπουδάσω Εξωτερικό.. Τα χρήματα υπάρχουν και μπορούν να δοθούν στα Παν/μια απλά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εντάξει,μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα.Άλλωστε ο σκοπός του Πανεπιστημιακού Ιδρύματος είναι να σε μυήσει στην επιστήμη.Όχι να σε κάνει επιστήμονα (δηλαδή να σε κάνει παραγωγό γνώσης),ούτε να σε βολέψει κάπου επαγγελματικά.Αυτό είναι προσωπική ευθύνη του καθενός.Ψάξιμο.Το κακό βέβαια είναι ότι σε μια κοινωνία που πλέον νοσεί,νοσεί κι ο επαγγελματικός τομέας.Κι εμείς βλέπουμε τη γλύκα.Ίσως έτσι όμως αυτή η γενιά παίρνει το μάθημα της,ώστε να μην πορευτεί με τα ίδια πρότυπα και μυαλά.

Δεν ισωπεδώνω τίποτα..

Απλά δεν θα εμπιστευόμουν το υστέρημα μου σε ένα Ίδρυμα ΜΗ αξιόπιστο..Θυμίσου πριν 2-3 χρόνια το σκάνδαλο με το πέτρελαιο στο ΑΠΘ (2.000.000 Ευρώ πήρε ο πρύτανης)..

Τα περισσότερα χρήματα στα Ελληνικά ΑΕΙ αξιοποιούνται ''κάτω από το τραπέζι''..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν ισωπεδώνω τίποτα..

Απλά δεν θα εμπιστευόμουν το υστέρημα μου σε ένα Ίδρυμα ΜΗ αξιόπιστο..Θυμίσου πριν 2-3 χρόνια το σκάνδαλο με το πέτρελαιο στο ΑΠΘ (2.000.000 Ευρώ πήρε ο πρύτανης)..

Τα περισσότερα χρήματα στα Ελληνικά ΑΕΙ αξιοποιούνται ''κάτω από το τραπέζι''..

Εδώ έχεις πολύ δίκιο,και είμαι της ίδιας με εσένα άποψης.Αν ισχύει βέβαια,δεν μπορώ ούτε να το επιβεβαιώσω,ούτε να το διαψεύσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ούτε 1 Εύρω που ΔΕΝ μου περισσεύει δεν θα έδινα σε ένα Ίδρυμα που δεν μου παρέχει Γνώσεις και Επαγγελματική αποκατάσταση..

Στο εξωτερικό είναι διαφορετικό το εκπαιδευτικό σύστημα όποτε είναι ανούσιες και ανώφελες οι συγκρίσεις..Δεν είναι όλοι εύποροι αυτοί που αποφασίζουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό..Απλά προτιμούν να δώσουν το υστέρημα τους (πληρώνοντας δίδακτρα κλπ..) σε ένα πανεπιστήμιο που θα προσφέρει στο παιδί τους επαγγελματικές διεξόδους και ένα καλύτερο μέλλον.

Μην υποτιμάς, ελαφρά τη καρδία, τα ελληνικά πανεπιστήμια. Δεν είναι όλα χάλια, ούτε και όλα στο εξωτερικό τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Εδώ έχεις πολύ δίκιο,και είμαι της ίδιας με εσένα άποψης.Αν ισχύει βέβαια,δεν μπορώ ούτε να το επιβεβαιώσω,ούτε να το διαψεύσω.

έτσι έγινε τότε.Χρεώθηκαν στο Πανεπιστήμιο και πήρε πετρέλαιο για το σπίτι του και τυς συνεργάτες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ενα συμβολικό ποσό 1000Ε τον χρόνο θα έκανε πολλούς αργόσχολους φοιτητές να εκτιμήσουν αυτό που τους προσφέρεται
εκτώς αυτού θα βοηθούσε τα τμήματα αλλα και τους ίδιους να έχουν καλύτερες υποδομές , στηθοσκόπια,μηχανήματα,εργαλεία, βιβλία , και άλλα τέτοια μέσα
υπέρ των ΣΥΜΒΟΛΙΚΩΝ διδάκτρων

Και στην Αγγλία με ένα "συμβολικό" ποσό ξεκίνησαν...
και τώρα δεν έχουν λεφτά να σπουδάσουν. το θέμα είναι μη γίνει η αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μην υποτιμάς, ελαφρά τη καρδία, τα ελληνικά πανεπιστήμια. Δεν είναι όλα χάλια, ούτε και όλα στο εξωτερικό τέλεια.

Εγώ ξέρω από γνωστή μου όταν έκανε μεταπτυχιακό στην Ψυχολογία στο Μάντσεστερ τα μισά+ τα ήξερε ήδη από τις προπτυχιακές σπουδές της στην Αθήνα.. Απλά η χώρα μας υστερεί στην Πρακτική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μια χαρά τα πληρώνουμε τα πανεπιστήμια,απ'τους φόρους μας.Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα πληρώνουμε και με δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μια χαρά τα πληρώνουμε τα πανεπιστήμια,απ'τους φόρους μας.Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα πληρώνουμε και με δίδακτρα.

Άιντε πες τα!! Κι εγώ αυτό λέω!! Πρέπει να φάμε κιόλας εάν το έχουνε ξεχάσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
έτσι έγινε τότε.Χρεώθηκαν στο Πανεπιστήμιο και πήρε πετρέλαιο για το σπίτι του και τυς συνεργάτες του
E τότε γιατί να μπούμε εμείς σε έξοδα,αν μιλάμε για δυο εκατομμύρια ευρώ!Με τόσα σπουδάζεις τρεις γενιες Anthonakia!

Μια χαρά τα πληρώνουμε τα πανεπιστήμια,απ'τους φόρους μας.Δεν καταλαβαίνω γιατί να τα πληρώνουμε και με δίδακτρα.

Ε εντάξει,σε αυτόν τον τομέα δεν είναι συνεπέστατοι όλοι.Το πρόβλημα ξεκινά από εκεί και συσσωρεύεται προς τα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ε εντάξει,σε αυτόν τον τομέα δεν είναι συνεπέστατοι όλοι.Το πρόβλημα ξεκινά από εκεί και συσσωρεύεται προς τα πάνω.

Εγώ πάντως-η οικογένεια μου δηλαδή-τόσα χρόνια ήμουν.Πλέον,έχω αρχίσει να το αμφισβητώ.Και γιατί να μην φοροδιαφύγω?Γιατί να παίρνει το κράτος 23 λεπτά για το κάθε ευρώ μου?Τόσα χρόνια που ήμουν-ήμασταν-νόμιμος,τι κατάλαβα?Έγιναν δημόσια έργα?Αναβαθμίστηκε η υγεία?Αναβαθμίστηκε η παιδεία?Φτιάξαμε κοινωνικό κράτος?Όχι,έκανε γάμο στο Παρίσι ο Τσοχατζόπουλος και πήραμε submarines με...κλίση.Ο Σουηδός και ο Γερμανός που είναι συνεπείς απέναντι στο κράτος,έχουν μάθει και το κράτος να είναι συνεπές απέναντί τους.Βλέπουν τα λεφτά τους να πιάνουν τόπο,να χτίζονται δρόμοι,νοσοκομεία,σχολεία.Εγώ γιατί να είμαι συνεπής,αφού τόσα χρόνια που ήμουν,δεν ήταν το κράτος συνεπές απέναντί μου?Τόσα λεφτά του έδινα τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ πάντως-η οικογένεια μου δηλαδή-τόσα χρόνια ήμουν.Πλέον,έχω αρχίσει να το αμφισβητώ.Και γιατί να μην φοροδιαφύγω?Γιατί να παίρνει το κράτος 23 λεπτά για το κάθε ευρώ μου?Τόσα χρόνια που ήμουν-ήμασταν-νόμιμος,τι κατάλαβα?Έγιναν δημόσια έργα?Αναβαθμίστηκε η υγεία?Αναβαθμίστηκε η παιδεία?Φτιάξαμε κοινωνικό κράτος?Όχι,έκανε γάμο στο Παρίσι ο Τσοχατζόπουλος και πήραμε submarines με...κλίση.Ο Σουηδός και ο Γερμανός που είναι συνεπείς απέναντι στο κράτος,έχουν μάθει και το κράτος να είναι συνεπές απέναντί τους.Βλέπουν τα λεφτά τους να πιάνουν τόπο,να χτίζονται δρόμοι,νοσοκομεία,σχολεία.Εγώ γιατί να είμαι συνεπής,αφού τόσα χρόνια που ήμουν,δεν ήταν το κράτος συνεπές απέναντί μου?Τόσα λεφτά του έδινα τόσα χρόνια.

Συμφωνώ με εσένα εδώ.Απλά τα έδινες εσύ,όχι το σύνολο του λαού.Και μάλιστα,πολλοί από αυτούς που έδιναν,τα έπαιρναν πίσω σε γελοία επιδόματα,ή έδιναν άλλα κάτω από το τραπέζι για να εξυπηρετηθούν παράνομα...είναι πολλά που έχει κάνει η κοινωνία στο σύνολό της.Ο καθαρός,ο τελείως καθαρός,δεν μπορεί να πατηθεί από κανέναν,γιατί δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.Κι εμάς πλέον μας πατάνε.Κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν.Από την άλλη αυτό δε σημαίνει πως θα δεχθώ να μπουν κι οι σπουδές μου σε κίνδυνο,ενώ έχω μήνες να πάω μια έξοδο (υπάρχουν και τέτοιοι φοιτητές),για να ΜΗΝ ξοδεύω περιττά,επειδή κάποιοι κύριοι κάνουν απίστευτη και προκλητική κακοδιαχείριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πάντως σιγά σιγά βαίνουμε προς την ιδιωτικοποίηση των Πανεπιστημίων.Μπορεί να μη γίνει από τη μία μέρα στην άλλη,αλλά σίγουρα θα γίνει με μικρές αλλαγές.Πρώτα θα πληρώνουμε ένα ποσό για τα συγγράμματα,μετά ένα ποσό για τη "δωρεάν" σίτιση,μετά θα πληρώνουμε εξ ολοκλήρου τα συγγράμματα,εξ ολοκλήρου τη σίτιτση και κάπου εκεί θα ψηφιστεί ένας νόμος που θα ορίζει την καταβολή κάποιου μικρού ποσού και για το Πανεπιστήμιο για να μπορέσει έστι να λειτουργήσει καλύτερα και να αναβαθμιστεί.Για πότε θα κουνάμε το μαντήλι στη δωρέαν παιδεία,ούτε που θα το καταλάβουμε.Κάπως έτσι δε γίνεται και με το δηλητήριο?Δίνεις μικρές δόσεις ώστε ο οργανισμός να το αντέχει αλλά να καταστρέφεται λίγο λίγο,ώσπου δίνεις και τη μοιραία δόση πριν καλά καλά ο οργανισμός καταλάβει ότι δηλητηριαζόταν.Οι τακτικές των κρατών είναι τόσο όμοιες μεταξύ τους,που με αηδιάζουν.Έτσι ξεκίνησε και η ιδιωτικοποίηση των σχολείων στη Νέα Ορλεάνη μετά τον τυφώνα Κατρίνα.Μετά από μία μεγάλη περίοδο αναταραχής-καταστροφής που διανύει ένα κράτος,ψηφίζονται μικρά μέτρα που εξυπηρετούν έναν πολύ συγκεκριμένο στόχο.Και φυσικά πρόφαση αποτελεί το "για ένα καλύτερο αύριο".Μόνο που αυτό το αύριο δε φτάνει ποτέ.Η τακτική αυτή ονομάστηκε "Δόγμα του Σοκ".Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ποιός πιστεύεις εσύ ( και όποιος άλλος εδω θέλει να μου πεί ) οτι είναι ο "σκοτεινός" σκοπός και στόχος του όλου θέματος με την ιδιοτικοποίηση ?

εννοώ υπάρχει κάποιο υποχθόνιο σχεδιο καταστροφής των πολιτών ? κρυφές συμφωνίες ? σχέδια καταστροφής -οικονομικής- του λαού επειδή "ενοχλεί" κάποιους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ποιός πιστεύεις εσύ ( και όποιος άλλος εδω θέλει να μου πεί ) οτι είναι ο "σκοτεινός" σκοπός και στόχος του όλου θέματος με την ιδιοτικοποίηση ?

εννοώ υπάρχει κάποιο υποχθόνιο σχεδιο καταστροφής των πολιτών ? κρυφές συμφωνίες ? σχέδια καταστροφής -οικονομικής- του λαού επειδή "ενοχλεί" κάποιους ?

ποια ιδιωτικοποίηση; των πανεπιστημίων;

Δεν είναι σκοτεινός ο σκοπός, είναι προφανές ότι οι επιχειρήσεις θέλουν να μπορούν να επεμβαίνουν όσο το δυνατό περισσότερο γίνεται στα πανεπιστήμια, για να βγαίνουν πτυχιούχοι στα μέτρα τους. Το θέμα είναι κατά πόσο είναι αυτό καλό για τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kαι εγώ είμαι υπέρ των διδάκτρων επειδή αγαπάω το ελληνικό πανεπιστήμιο και το βλέπω να διαλύεται. Δυστυχώς η νοοτροπία των Ελλήνων δε πληρώνω γιατί τα έχω πληρώσει από την φορολογία έχουν καταστρέψει και το σύστημα τριτοβάθμιας παιδείας αλλά και το σύστημα υγείας.

Θα ταν καλό να πληρώνουμε ένα ποσό κάθε χρόνο για το καλό του πανεπιστήμιου που φοιτούμε (πράγμα που συμβίνει σε όλο τον κόσμο). Επίσης θα ταν καλό να ανοίξουν μερικά ιδιωτικά πανεπιστήμια (π.χ. τμήμα Ιατρικής, φαρμακευτική, κτηνιατρικής, ημμυ) γιατί πολλά παιδιά δίνουν λεφτά στους ξένους οργανισμούς και σε ξένες οικονομίες και έρχονται εδώ για να δουλέψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ποιός πιστεύεις εσύ ( και όποιος άλλος εδω θέλει να μου πεί ) οτι είναι ο "σκοτεινός" σκοπός και στόχος του όλου θέματος με την ιδιοτικοποίηση ?

εννοώ υπάρχει κάποιο υποχθόνιο σχεδιο καταστροφής των πολιτών ? κρυφές συμφωνίες ? σχέδια καταστροφής -οικονομικής- του λαού επειδή "ενοχλεί" κάποιους ?

Και ΝΑΙ όλα είναι θέμα συνωμοσίας, όσο γελεοίο και αν ακούγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Kαι εγώ είμαι υπέρ των διδάκτρων επειδή αγαπάω το ελληνικό πανεπιστήμιο και το βλέπω να διαλύεται. Δυστυχώς η νοοτροπία των Ελλήνων δε πληρώνω γιατί τα έχω πληρώσει από την φορολογία έχουν καταστρέψει και το σύστημα τριτοβάθμιας παιδείας αλλά και το σύστημα υγείας.

Θα ταν καλό να πληρώνουμε ένα ποσό κάθε χρόνο για το καλό του πανεπιστήμιου που φοιτούμε (πράγμα που συμβίνει σε όλο τον κόσμο). Επίσης θα ταν καλό να ανοίξουν μερικά ιδιωτικά πανεπιστήμια (π.χ. τμήμα Ιατρικής, φαρμακευτική, κτηνιατρικής, ημμυ) γιατί πολλά παιδιά δίνουν λεφτά στους ξένους οργανισμούς και σε ξένες οικονομίες και έρχονται εδώ για να δουλέψουν.
κτα την γνωμη μου,η διαλυση για την οποια μιλας,δεν εχει να κανει για το αν πληρωνουμε η' οχι ενα πανεπιστημιο,αλλα μονο απο την οργανωση του!ειτε δωσουμε δις ειτε ενα ευρω,αν δεν αλλαξει το συστημα,καηκαμε.ετσι,αφου καποια διδακτρα δεν θα μπορουσαν(κατα την γνωμη μου παντα) να φερουν την ανοιξη,γιατι να τα πληρωνουμε κι ιδιαιτερα σε αυτα τα πολυ δυσκολα χρονια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top