Δέματα με αντικαταβολή

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με το πώς στέλνεις δέμα με αντικαταβολή... Πρόσφατα ανοίξαμε με μία φίλη μου μία σελίδα που πουλάμε διάφορα πράγματα και μέχρι τώρα τα στέλναμε με κατάθεση του παραλήπτη, όμως τώρα θέλουμε να στείλουμε και με αντικαταβολή... πώς ακριβώς λειτουργεί? Τα χρήματα μου τα φέρνει κούριερ στο σπίτι ή πηγαίνω εγώ και τα παίρνω?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με το πώς στέλνεις δέμα με αντικαταβολή... Πρόσφατα ανοίξαμε με μία φίλη μου μία σελίδα που πουλάμε διάφορα πράγματα και μέχρι τώρα τα στέλναμε με κατάθεση του παραλήπτη, όμως τώρα θέλουμε να στείλουμε και με αντικαταβολή... πώς ακριβώς λειτουργεί? Τα χρήματα μου τα φέρνει κούριερ στο σπίτι ή πηγαίνω εγώ και τα παίρνω?
Δεν ξερω πολλα, αλλα θα σου πω οτι φανταζομαι.
Για να κανεις αυτη την διαδικασια της αποστολης εμπορευματων με αντικαταβολη θα πρεπει να εχεις νομιμη επιχειρηση με εμπορικο αφμ και δυνατοτητα εκδοσης νομιμης αποδειξης ή τιμολογιου.
Αν τα εχεις αυτα τοτε το κουριερ σου βαζει τα χρηματα μετα ενα μηνα σε λογαρισμο τραπεζης που ειναι στο ονομα της επιχείρησης.
Για την δικη σου start up επιχειρηση δεν νομιζω οτι παιζει.
Το μονο που μπορεις να κανεις οπως εισαι ειναι να στελνεις πραματα με χρεωση αξιας αποστολης στον παραληπτη ( τα μεταφορικα). Αν και αυτο ειναι εκτος εποχης πλεον.
Καλες δουλείες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Είτε με αντικαταβολή είτε μετρητά είτε με κατάθεση σε λογαριασμό, όποιος πουλάει οτιδήποτε υποχρεούται να έχει εταιρία και να εκδίδει αποδείξεις. Διαφορετικά μπαίνει στη δαγκάνα της εφορίας. Θυμηθείτε πέρυσι τη γιαγιά 90 χρονών που πούλαγε στη λαϊκή κάλτσες που έπλεκε μόνη της. Της επιβλήθηκε πρόστιμο 2.600€.
Η εφορία ζητά 2.600 ευρώ από την 90χρονη που πουλούσε τερλίκια στη λαϊκή - Newsbeast


1636821347955.png
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με το πώς στέλνεις δέμα με αντικαταβολή... Πρόσφατα ανοίξαμε με μία φίλη μου μία σελίδα που πουλάμε διάφορα πράγματα και μέχρι τώρα τα στέλναμε με κατάθεση του παραλήπτη, όμως τώρα θέλουμε να στείλουμε και με αντικαταβολή... πώς ακριβώς λειτουργεί? Τα χρήματα μου τα φέρνει κούριερ στο σπίτι ή πηγαίνω εγώ και τα παίρνω?
Δε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να στέλνεις με αντικαταβολή. Σε τέτοιου είδους μικρές εταιρείες γίνεται χαμός με τις επιστροφές. Δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Έχω μια απορία σχετικά με το πώς στέλνεις δέμα με αντικαταβολή... Πρόσφατα ανοίξαμε με μία φίλη μου μία σελίδα που πουλάμε διάφορα πράγματα και μέχρι τώρα τα στέλναμε με κατάθεση του παραλήπτη, όμως τώρα θέλουμε να στείλουμε και με αντικαταβολή... πώς ακριβώς λειτουργεί? Τα χρήματα μου τα φέρνει κούριερ στο σπίτι ή πηγαίνω εγώ και τα παίρνω?
Πρέπει να έχεις αδεια νόμιμης επιχείρησης σίγουρα, για αντικαταβολή.
Και προσοχή με τις τράπεζες που παίρνετε τα χρήματά σας. Για εμένα να ανοίξετε ένα λογαριασμό vivawallet/ τέτοιου είδους λογαριασμούς που είναι ανεξάρτητα από τράπεζες, γιατί αν το πάρει χαμπάρι η εφορία την βαψατε και οι δύο σας. Αν σας πάρουν χαμπάρι θα σας πάρουν από την τράπεζα. Γι'αυτό, ανοίξτε έναν λογαριασμό από πολυεθνική ανεξάρτητη από τράπεζες, κάνε σύνδεση με το paypal για να είσαι καλυμμένη
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις αδεια νόμιμης επιχείρησης σίγουρα, για αντικαταβολή.
Και προσοχή με τις τράπεζες που παίρνετε τα χρήματά σας. Για εμένα να ανοίξετε ένα λογαριασμό vivawallet/ τέτοιου είδους λογαριασμούς που είναι ανεξάρτητα από τράπεζες, γιατί αν το πάρει χαμπάρι η εφορία την βαψατε και οι δύο σας. Αν σας πάρουν χαμπάρι θα σας πάρουν από την τράπεζα. Γι'αυτό, ανοίξτε έναν λογαριασμό από πολυεθνική ανεξάρτητη από τράπεζες, κάνε σύνδεση με το paypal για να είσαι καλυμμένη
εμείς μέσω ινσταγραμ τα πουλάμε ... δεν νομίζω ότι στο ινσταγραμ πρέπει να έχεις άδεια:/
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
εμείς μέσω ινσταγραμ τα πουλάμε ... δεν νομίζω ότι στο ινσταγραμ πρέπει να έχεις άδεια:/
Την άδεια την θέλει η εταιρεία κούριερ γιατί παίζει το τιμολογιο αν δεν κάνω λάθος. Αποφύγετέ την γιατί στην Ελλάδα για να πουλήσεις κάτι θέλεις άδεια. Αλλιώς πέφτει πρόστιμο βροχη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top