ΔΕΤ vs Πληροφορική ΟΠΑ

n.echelon

Νεοφερμένος

Η n.echelon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια στο ΔΕΤ και σκέφτομαι το 10% για την πληροφορική γιατί όσο καλό και αν θεωρητικά είναι το ΔΕΤ το θεωρώ βαρετό σε μεγάλο κομμάτι του. Μικροοικονομία, μακροοικονομία, λογιστική (και κάτι μου λέει και κάτι χρηματοοικονομικά και διοίκηση ανθρώπινων πόρων και τα σχετικά που έρχονται) δεν τα μπορώ. Και άντε να ήταν απλά η εξεταστική πάει στο καλό θα διαβάσεις να γράψεις και ξεμπέρδεψες με τα συγκεκριμένα. Αλλά έχω ακούσει πως υπάρχουν πολλές υποχρεωτικές εργασίες τύπου έρευνας (τις οποίες απεχθάνομαι)... Τέλος πάντων. για τον α - β λόγο έχω πάψει να πηγαίνω στην σχολή.. εκτός από το εργαστήριο που με ενδιαφέρει οπότε το παρακολουθώ. Όλο το διάστημα του εξαμήνου σκεφτόμουν το 10%. Δεν μπορώ όμως να καταλήξω κάπου... πάνω που "αποφασίζω" το ένα σκέφτομαι τα διάφορα θετικά του άλλου και αλλάζω πάλι.. όπως καταλαβαίνετε με χαρακτηρίζει η αποφασιστικότητα. :P Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να τελειώσω μια σχολή απλά για να την τελειώσω και να έχω έναν βαθμό πτυχίου ότι να ναι γιατί πολύ απλά δεν έβρισκα κάποιο ενδιαφέρον στη σχολή. Σε όσους όμως αναφέρω το 10% για πληροφορική μου λένε πως θα ναι χάσιμο της χρονιάς χωρίς λόγο γιατί και το ΔΕΤ έχει αρκετή πληροφορική (που οκ έχει αλλά έχει και άλλα τόσα άσχετα.. την κατεύθυνση την παίρνεις στο 6 εξάμηνο.. και το 5ο εξάμηνο μόνο που το βλέπω παθαίνω σοκ που έχει μόνο ένα μάθημα που θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι ανήκει στην πληροφορική), οπότε δεν έχει νόημα λένε. Υποστηρίζουν ακόμα ότι το ΔΕΤ είναι με διαφορά καλύτερο τμήμα της πληροφορικής και ότι αποκτάς μία πιο σφαιρική γνώση. Όμως για τον ίδιο λόγο που αποκτάς αυτήν την σφαιρική γνώση, δεν μπορεί κάποιος να πει ότι ένας ΔΕΤαριος δεν εμβαθύνει κάπου συγκεκριμένα αλλά κάνει διάφορα επιφανειακά? Γιατί πχ C που είχαμε στο πρώτο εξάμηνο, αντικειμενικά δεν μάθαμε πραγματικά C. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά με προβληματίζουν, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο έχουν δίκιο... και κατά πόσο θα μου αρέσει εν τέλει η πληροφορική. Γιατί στην ουσία ξέρω μόνο ένα μέρος της στην πράξη... οπότε είναι ένα ρίσκο... Από όσα έχω δει σχετικά με πληροφορική πάντα μου άρεσαν και ήθελα να ασχοληθώ με τις διάφορες εργασίες.. Μετά θέλω να ασχοληθώ με βίντεο editing, σχεδιασμό σελίδων, και διάφορα promo... Πως τα συνδυάζω στο μυαλό μου μην το σχολιάσω :P Για αυτό και είχα επιλέξει πέρσι το ΔΕΤ γιατί νόμιζα πως είναι το πιο κατάλληλο για αυτά.. Καμία άποψη; κανείς που να είναι σε ένα από τα δυο τμήματα ή να γνωρίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανείς δε μπορεί να σου πει που να πας εφόσον για τα δικά σου γούστα μιλάμε. Τώρα οκ το τι θεωρεί ο καθένας πληροφορική... ας μη το συζητήσουμε καλύτερα. Γενικά το ΟΠΑ έχει μια περίεργη οπτική επί του θέματος ( σύγκρινε ΠΣ με πληροφορικές άλλων ιδρυμάτων και θα καταλάβεις ). Το προφανές, δες ποιες διαφορές έχουν στα μαθήματα και βγάλε συμπέρασμα.

το κυριότερο που πρέπει να σε προβληματίζει είναι αυτά τα περιττά μαθήματα όπως τα σκέφτεσαι εσύ πόσο μπορεί να σε δυσκολέψουν. Αν δε σε πειράζει ιδιαίτερα τότε ναι θα μπορούσε να το δει κάποιος ως έναν χαμένο χρόνο από την άποψη πως για πληροφορική μιλάμε κάποια πράγματα τα μαθαίνεις και εκτός σχολής ( ειδικά για τους τομείς που αναφέρεις ). Τώρα οκ αν είναι να φτάσεις 4ο έτος και να χρωστάς τη μισή σχολή για αυτό το λόγο κάντο από τώρα το 10% αμα είναι για να μη χτυπάς το κεφάλι σου μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n.echelon

Νεοφερμένος

Η n.echelon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλά εννοείται αυτό για τα γούστα.. απλά ήθελα μια γνώμη για το α) αν όντως δεν έχουν τόση μεγάλη διαφορά όπως λένε.. επειδή το δετ καλύπτει μεγάλο μέρος της... πχ στο εκπα σίγουρα έχει διαφορά γιατί το πρόγραμμα σπουδών τους είναι πολύ διαφορετικό... και β) για το κατά πόσο έχει όντως κάποια σημασία αυτή η "σφαιρική" γνώση.. δεδομένου ότι εάν κάποιος πάει πληροφορική, μπορεί να κάνει μετά κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε marketing πχ... οπότε δεν θα είναι παρόμοιο με ότι κάνει το δετ αλλά με μεγαλύτερη εμβάθυνση και "καθαρό" πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά, το ΔΕΤ λίγη σχέση έχει με το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ. Αν θες πληροφορική με οικονομικά καλύτερα κάτσε καθώς το τμήμα πληροφορικής σίγουρα δε θα σε καλύψει(τα μαθήματα οικονικων τα παίρνουμε μόνο και μόνο για ευκολότερο πτυχίo :P), ενώ στο ΔΕΤ θα κάνεις οικονομικοδιοικητικάsth κάνοντας ένα επιφανειακό utilize της πληροφορικής. Πρόκειται για καθαρόαιμο τμήμα πληροφορικής με πολύ μάχιμη δυσκολία όσο περνάν τα εξάμηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To ΔΕΤ νομίζω ότι είναι καθαρά προσανατολισμένο στον τομέα της Επιχειρησιακής Έρευνας και των Ποσοτικών Μεθόδων στη Λήψη Αποφάσεων. Γι' αυτό και τα μαθήματα management, της θεωρητικής πληροφορικής κ.α. που εμπλέκονται με τη Διοικητική Επιστήμη σε εφαρμοσμένη μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι;
Ποια είναι η κύρια διαφορά, όσων το επάγγελαμ που ακολουθεί κάποιος, αν επιλέξει ΔΕΤ ή Δ.ΕΟ.Σ. ;
Είχα κάνει τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και μου είχαν προτείνει ΔΕΤ,το οποίο φαίνεται ενδιαφέρον,αλλα΄σίγουρα δεν είμαι σε θέση να κρίνω.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n.echelon

Νεοφερμένος

Η n.echelon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βασικά, το ΔΕΤ λίγη σχέση έχει με το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ. Αν θες πληροφορική με οικονομικά καλύτερα κάτσε καθώς το τμήμα πληροφορικής σίγουρα δε θα σε καλύψει(τα μαθήματα οικονικων τα παίρνουμε μόνο και μόνο για ευκολότερο πτυχίo :P), ενώ στο ΔΕΤ θα κάνεις οικονομικοδιοικητικάsth κάνοντας ένα επιφανειακό utilize της πληροφορικής. Πρόκειται για καθαρόαιμο τμήμα πληροφορικής με πολύ μάχιμη δυσκολία όσο περνάν τα εξάμηνα.

καθαρόαιμο τμήμα πληροφορικής πάει για το ΔΕΤ? :/
βασικά όχι δεν με ενδιαφέρουν τα οικονομικά.. ο λόγος που δήλωσα δετ και όχι πληροφορική ήταν το στοιχείο του marketing κάτι που βλέπω ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά.. γιατί μόνο ένα μάθημα εμβαθύνει -όσο γίνεται να εμβαθύνει κανείς με ένα μόνο μάθημα- σε αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drpinezas

Νεοφερμένος

Ο drpinezas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω τωρα δινω πανελληνιες και σκεφτομαι για την πληροφικη του ΟΠΑ ή την Εφαρμοσμενη Πληροφορικη στο ΠΑΜΑΚ... δεν εχω αποψη δηλαδη για το ΔΕΤ οπου εισαι τωρα.. αλλα πιστευω οτι αν τα οικονομικα δεν σε ενδιαφερουν απλα θελεις σφαιρικες γνωσεις μαρκετινγκ κτλ. καλυτερα να προσπαθησεις να μπεις σε ενα καθαρο τμημα πληροφρικης αφου σε ενδιαφερει πιο πολυ... και μετα με ενα μεταπτυχιακο ή διαφορα σεμιναρια μπορεις να παρεις γνωσεις γυρω απο το μαρκετινγκ... !

αυτο που ειπες πιο πανω για το ποσο εμβανθυνουν στις διαφορες γλωσσες προγραμματισμου.. μην νομιζεις οτι στην πληροφορικη θα σου μαθουν τελεια την C ή οτιδηποτε.. παλι σφαιρικες γνωσεις σου δινουν για να μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να εστιασεις εκει θελεις... αυτα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n.echelon

Νεοφερμένος

Η n.echelon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κοίτα για το ΔΕΟΣ δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω ασχολειθεί καθόλου.. όσο για το ΔΕΤ -που μάλλον δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής αφού το ψάχνω για να φύγω :p αλλά τέλος πάντων- σαν τμήμα είναι αρκετά καλό. Οι περισσότεροι καθηγητές του πρώτου έτους που έχω δει είναι ικανοποιητικοί, ειδικά στα μαθήματα της πληροφορικής είναι εξαιρετικοί θα έλεγα... βέβαια έχουμε και εμείς κάποιους προβληματικούς.. (πολύ προβληματικούς όμως :p)... το θέμα είναι αν σου αρέσει το αντικείμενο. μπλέκει διάφορα ήδη μαθημάτων... από οικονομικά (μικροοικονομία μακροοικονομία λογιστική ....), διοίκηση, εέεενα και μοναδικό marketing (καημός θα μου μείνει), ποσοτικές και μαθηματικά, και εννοείται πληροφορική. Για τις επαγγελματικές προοπτικές συγκεκριμένα που ρωτάς ίσως σε βοηθήσει αυτό: https://www.dmst.aueb.gr/index.php/el/department/profperspectives

εγω τωρα δινω πανελληνιες και σκεφτομαι για την πληροφικη του ΟΠΑ ή την Εφαρμοσμενη Πληροφορικη στο ΠΑΜΑΚ... δεν εχω αποψη δηλαδη για το ΔΕΤ οπου εισαι τωρα.. αλλα πιστευω οτι αν τα οικονομικα δεν σε ενδιαφερουν απλα θελεις σφαιρικες γνωσεις μαρκετινγκ κτλ. καλυτερα να προσπαθησεις να μπεις σε ενα καθαρο τμημα πληροφρικης αφου σε ενδιαφερει πιο πολυ... και μετα με ενα μεταπτυχιακο ή διαφορα σεμιναρια μπορεις να παρεις γνωσεις γυρω απο το μαρκετινγκ... !

αυτο που ειπες πιο πανω για το ποσο εμβανθυνουν στις διαφορες γλωσσες προγραμματισμου.. μην νομιζεις οτι στην πληροφορικη θα σου μαθουν τελεια την C ή οτιδηποτε.. παλι σφαιρικες γνωσεις σου δινουν για να μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να εστιασεις εκει θελεις... αυτα ! :)

ναι όπως τα λες δίκιο έχεις... thanks! Δεν με έφταναν η πανελλήνιες πέρσι σκάω και με το 10% φέτος.. :p τραγικό... Είσαι από Θεσσαλονίκη και σκέφτεσαι ΠΑΜΑΚ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
κοίτα για το ΔΕΟΣ δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω ασχολειθεί καθόλου.. όσο για το ΔΕΤ -που μάλλον δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός κριτής αφού το ψάχνω για να φύγω :p αλλά τέλος πάντων- σαν τμήμα είναι αρκετά καλό. Οι περισσότεροι καθηγητές του πρώτου έτους που έχω δει είναι ικανοποιητικοί, ειδικά στα μαθήματα της πληροφορικής είναι εξαιρετικοί θα έλεγα... βέβαια έχουμε και εμείς κάποιους προβληματικούς.. (πολύ προβληματικούς όμως :p)... το θέμα είναι αν σου αρέσει το αντικείμενο. μπλέκει διάφορα ήδη μαθημάτων... από οικονομικά (μικροοικονομία μακροοικονομία λογιστική ....), διοίκηση, εέεενα και μοναδικό marketing (καημός θα μου μείνει), ποσοτικές και μαθηματικά, και εννοείται πληροφορική. Για τις επαγγελματικές προοπτικές συγκεκριμένα που ρωτάς ίσως σε βοηθήσει αυτό: https://www.dmst.aueb.gr/index.php/el/department/profperspectives



ναι όπως τα λες δίκιο έχεις... thanks! Δεν με έφταναν η πανελλήνιες πέρσι σκάω και με το 10% φέτος.. :p τραγικό... Είσαι από Θεσσαλονίκη και σκέφτεσαι ΠΑΜΑΚ ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drpinezas

Νεοφερμένος

Ο drpinezas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι όπως τα λες δίκιο έχεις... thanks! Δεν με έφταναν η πανελλήνιες πέρσι σκάω και με το 10% φέτος.. :p τραγικό... Είσαι από Θεσσαλονίκη και σκέφτεσαι ΠΑΜΑΚ ;[/


Οχι δεν ειμαι απο θεσσαλονικη ... Απο Πάργα ειμαι ...:D:D:D:D:D:clapup::clapup: αν εχετε ακουστα ! ;)
απλα η ΑΣΟΕΕ νομιζω σαν σχολη ειναι λιγο πιο χαοτικη... δεν ξερω αν καταλαβαινεις πως το λεω.. παρολο που εχει πολυ καλο επιπεδο καθηγητων, ονομα ισως, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dababy

Νεοφερμένος

Ο Dababy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδωσα φέτος πανελλαδικές και κατάφερα να συγκεντρώσω εναν βαθμό που μου επιτρέπει να δηλώσω λογικά σχεδόν όλες τις σχολές του 4ου πεδίου. Ο αρχικός μου στόχος ήταν το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στο ΕΚΠΑ ή Πληροφορικής στο ΟΠΑ, όμως πολλοί λένε πως το τμήμα της Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας είναι ένα εξίσου αξιόλογο τμήμα γιατι καταφέρνει να συνδυάσει τα οικονομικά με την πληροφορική. Αμα μπορείτε να μου δώσετε κάποιες γνώμες για τις παραπάνω σχολές θα μου ήταν πολύ ευχάριστο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα , αρχικά συγχαρητήρια για την επίδοσή σου, Τα οικονομικά και την πληροφορική τα συνδυάζεις και από το τμήμα μας (1-0) όχι μόνο από το ΔΕΤ, το τμήμα του ΕΚΠΑ είναι προσανατολισμένο ΚΑΘΑΡΑ στο κομμάτι της πληροφορικής και των μηχανικών υπολογιστών (βγαίνεις είτε επιστήμονας υπολογιστών είτε μηχανικός υπολογιστών , τα οικονομικά από εδώ μόνο με μεταπτυχιακό τα ακουλουθάς) . Φυσικά , επιλέγοντας τις σωστές κατευθύνσεις στη σχολή μας μπορείς ΕΠΙΣΗΣ να βγεις "καθαρός" πληροφορικός χωρίς έξτρα οικονομικά μαθήματα, αν θες μόνο πληροφορική (όπως εγώ :P ). Τώρα το ΔΕΤ είναι αχταρμάς από μαθήματα πληροφορικής , διοίκησης επιχειρήσεων, μαθηματικών και οικονομικών (all in one που λέμε :D ) αλλά δεν εξειδικεύεσαι σε ΚΑΝΕΝΑ από τα παραπάνω. Συνήθως χρειάζεται μεταπτυχιακό για να βρεις δουλειά σε έναν τομέα που θα εξειδικευτείς. Αν θες ΜΟΝΟ Πληροφορική ΚΑΙ δεν έχεις θέμα με λίγη φυσική βάλε πρώτο το ΕΚΠΑ και μετά το ΟΠΑ (αν έχεις θέμα με τα μαθήματα φυσικής βάλε το ΟΠΑ πρώτο). Αν θες να συνδυάσεις οικονομικά με πληροφορική έλα σε εμάς , να έχεις και μια εξειδίκευση με το πτυχίο.
 

Dababy

Νεοφερμένος

Ο Dababy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Και εγω σχολές πληροφορικής στόχευα στις αρχές τις χρονιάς αλλα ταυτόχρονα σκεφτόμουν και άλλες οικονομικές σχολες. Κάτι άλλο σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση που έχω ακούσει είναι ότι σχεδόν το 85% των αποφοίτων του τμήματος ΔΕΤ απορροφώνται σε εργασίες παρόμοιες με το αντικείμενο σπουδών του, ισχύει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
ναι ισχύει γιατί κάνουν υποχρεωτική πρακτική άσκηση και επίσης επειδή είναι αχταρμάς το πρόγραμμα σπουδών όπως σου είπα, βρίσκουν δουλειά σε έναν από τους τομείς που ανέφερα παραπάνω. Απλά στην αρχή είναι λίγο δύσκολο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top