ΔΕΤ vs ΗΜΜΥ

lexsps

Νεοφερμένος

Ο lexsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τί λέτε για τις σχολές? Μου αρέσουν και οι δυο και αυτό που μένει είναι να επιλέξω με κριτήριο την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση. Εσείς ποια θα διαλέγατε και γιατί ?

Επίσης τί διαφορά υπάρχει μεταξύ ΗΜΜΥ Αθήνας με ΗΜΤΥ Πάτρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Λάβε επίσης υπόψη σου ότι μιλάμε για δύο σχολές με τελείως διαφορετικό βαθμό δυσκολίας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexsps

Νεοφερμένος

Ο lexsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι το ξέρω...Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αξίζει στην ΗΜΜΥ αυτή η παραπάνω δυσκολία ή αν από ΔΕΤ έχεις αρκετά καλές επαγγελματικές προοπτικές ώστε να μην αξίζει να "λιώσω" στο διάβασμα στην ΗΜΜΥ. Υπόψιν ότι απο αποψη μαθημάτων και αντικειμένου με ενδιαφέρουν και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Τί λέτε για τις σχολές? Μου αρέσουν και οι δυο και αυτό που μένει είναι να επιλέξω με κριτήριο την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση. Εσείς ποια θα διαλέγατε και γιατί ?

Επίσης τί διαφορά υπάρχει μεταξύ ΗΜΜΥ Αθήνας με ΗΜΤΥ Πάτρας?

βασικα και εγω περσι στις δυο αυτες σχολες ειχα καταληξει, και τελικα επελεξα ημμυ. ενταξει στους ημμυ τα πραγματα ειναι πιο ζορικα απότι εχω καταλαβει.. Τωρα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση , θεωρω οτι οι ημμυ εχουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση,λογω του μεγαλυτερου ευρους γνωσης τους .Βεβαια, ολα αυτα ειναι σχετικα ,..Ενας φιλος μου που τελειωσε ημμυ δυσκολευεται να βρει δουλεια. Φανταζομαι βεβαια, οτι κυριως θα φταιει η γενικοτερη κατασταση που επικρατει στη χωρα μας..
Τωρα οσον αφαρα το ενδιαφερον της καθε σχολης οι ημμυ εχουν και hardware σε αντιθεση με το ΔΕΤ.
Δηλ στους ημμυ θα βρεις και μαθηματα τα οποια δεν θα σε πολυενδιαφερουν :worry:..
Απότι καταλαβα μαλλον ενδαιφερεσε σε κατι σχετικο με προγραμματισμο και οικονομικα.. Ενταξει αν πας στους ημμυ θα βαρεθεις λιγο στην αρχη αλλα μετα με την επιλογη των ροων θα φτιαξουν..
Δε ξερω βεβαια αν στους ημμυ στη πατρα εχουν ροη Ο (οικονομικων) όπως στο Εμπ:hmm:

Τεσπα, η ιδιοτροπια απ'οτι εχω καταλαβει του ημμυ της πατρας με το ημμυ εμπ ειναι οτι στη πατρα δεν υπαρχουν τοσες πολλες επιλογες στις ροες.. Επισης,απότι εχω ακουσει το ημμυ στη πατρα φημιζεται για το τομεα της πληροφορικης. Αντιθετα, το εμπ θυμιζεται για τη ροη της ενεργειας. Τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι τα ιδια ειτε τελειωσεις ημμυ εμπ ειτε ημμυ πατρα..
Αλλα μην πολυασχολησε με τα δικαιωματα γιατι σε λιγα χρονια αυτα δε θα υπαρχουν.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ δικη μου : Επελεξε αυτο που θελεις εσυ να ακολουθησεις. Δεν εννοω απαραιτητα να ακολουθησεις αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
αλλα φροντισε αυτο που θα κανεις να ειναι δικη σου επιλογη. Ετσι αν καποια στιγμη πηξεις διαβαζοντας μαθηματα που δεν σου πολυαρεσουν ή ειναι πολυ δυσκολα ή αν απογοητευτεις βλεποντας να κανεις μαθηματα πιο θεωρητικα απ'οτι θα ηθελες , να ξερεις οτι ηταν ΔΙΚΗ σου επιλογη
Αμα ξεκαθαρισεις αυτο , τοτε κανε ο,τι νομιζεις αναλαμβανοντας τις ευθυνες.. Παντως ο,τι και να κανεις φροντισε να ασχοληθεις μονος σου με αυτο που σ 'αρεσει ανεξαρτητα απο το προγραμμα σπουδων. Αλλωστε,δεν υπαρχει σχολη στην Ελλαδα που να ασχολειται με προγραμματισμο και οικονομικα και να ειναι θετικης κατευθυνσης( δηλ. να εχουν και μαθηματικα και προγραμματισμο υψηλου επιπεδου χωρις ηλεκτρομαγνητισμο, flip-flops και τα σχετικα:P)
edit: οσον αφορα τη δυσκολια των ημμυ μην πολυτρομαζεις, με συνεπεια και λογικο διαβασμα( φυσικα ολη τη χρονια..) παιρνιουνται( ακομα και τα μαθηματα των μεγαλυτερων εξαμηνων που ειναι πολυ πιο δυσκολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexsps

Νεοφερμένος

Ο lexsps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι το ΗΜΜΥ εχει περισσότερες επαγγ. προοπτικές λόγο του ότι υπάρχει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων, αλλά ακούω και πολύ καλά λόγια για το ΔΕΤ σαν επαγ.προοπτ., κάτι που σε συνδυασμό με την σχετικά μεγάλη δυσκολία της ΗΜΜΥ με κάνει να κλίνω προς αυτό.
Εσύ δηλαδή είσαι ΗΜΜΥ τώρα ε? Καθημερινα( και όχι σε περιοδο εξεταστικης) ποσες ωρες πρέπει να ασχολείσαι με τα μαθήματα ώστε να ανταποκρινεσαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι το ΗΜΜΥ εχει περισσότερες επαγγ. προοπτικές λόγο του ότι υπάρχει μεγαλύτερο εύρος γνώσεων, αλλά ακούω και πολύ καλά λόγια για το ΔΕΤ σαν επαγ.προοπτ., κάτι που σε συνδυασμό με την σχετικά μεγάλη δυσκολία της ΗΜΜΥ με κάνει να κλίνω προς αυτό.
Εσύ δηλαδή είσαι ΗΜΜΥ τώρα ε? Καθημερινα( και όχι σε περιοδο εξεταστικης) ποσες ωρες πρέπει να ασχολείσαι με τα μαθήματα ώστε να ανταποκρινεσαι??
ναι ημμυ ειμαι. Ενταξει φετος ( ειδικα στο πρωτο εξαμηνο) δεν διαβαζα σχεδον καθολου :redface: .. Αλλα τα εχω περασει ολα..
Για τα πρωτα εξαμηνα αν παρακολουθεις τις διαλεξεις, κοιτας που και που τα βιβλια( δηλ κανενα πενταωρο την εβδομαδα) , και διαβαζεις φουλ 1.5 με 2 μηνες( δηλ στην εξεταστικη και λιγες βδομαδες πριν) εισαι κομπλε( δηλ τα ΠΕΡΝΑΣ ανετα και ορισμενα με βαθμο).
Αυτο το διαβασμα απότι εχω καταλαβει αυτο αρκει για να βγαλεις ενα μεσο ορο 6.5-8 τα 4 πρωτο εξαμηνα.
Βεβαια στο παραπανω διαβασμα δεν περιλαμβανω την ενασχοληση με τις σειρες ασκησεων των μαθηματων προγραμματισμου(στο εμπ ειναι 1 μαθημα προγραμματισμου σε καθε ενα απο τα τεσσερα πρωτα εξαμηνα) , οι οποιες σου τρωνε αρκετο χρονο ( κανενα επιπλεον 5ωρο την εβδομαδα . ισως και παραπανω αν θελεις να τις κανεις μονος σ και να μην τις αντιγραψεις απο κανενα συμφοιτητη:whistle:)
τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα εξαμηνα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο δυσκολα και απαιτουν περισσοτερο διαβασμα. Ειδικα τα μαθηματα του 5ου - 6ου εξαμηνου καταδιωκουν(:P) τους φοιτητες αρκετα εξαμηνα μεχρι να τα περασουν.
Αλλα απο το 6ο εξαμηνο και μετα φτιαχνουν τα πραγματα: αυτο συμβαινει γιατι διαλεγεις ροες( δηλαδη ομαδες μαθηματων πχ τηλεεπικοινωνιες, λογισμικο κτλ), και επομενως το διαβασμα ειναι λιγοτερο κουραστικο, αφου τα μαθηματα τα διαλεγεις εσυ αναλογα με τις προτιμησεις σου.
Οσον αφορα το ημμυ Πατρα εχω ακουσει οτι κανουν περισσοτερα εργαστηρια. Αυτο ειναι καλο γιατι τα εργαστηρια ειτε σου δινουν ετοιμες μοναδες στη βαθμολογια σου ειτε σε παρακινουν να ασχολησε ολο το εξαμηνο( οχι μονο την εξεταστικη)..Παντως στη Πατρα ακουσα οτι φετος ολα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου τα περασαν μολις 5 ατομα (απο τους 200 περιπου πρωτοετεις). Εμενα αυτο μου φαινεται λιγο μουφα ( στο εμπ ολα τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου φετος τα περασε σιγουρα ενα 40-60% των πρωτοετων).
Τελος ισως να αναρωτηθηκες: "Καλα ενταξει αυτο το διαβασμα απαιτειται για να βγαλεις ενα μεσο ορο 6.5 - 8 ( τα πρωτα εξαμηνα).Ποσο πρεπει να διαβαζω για να περναω απλα τα μαθηματα πχ με 5;;;;;;;;;" Η απαντηση ειναι οτι ισως και να αρκει ενα "εξυπνο " διαβασμα στην εξεταστικη.( δηλ. κοιτωντας θεματα προηγουμενων ετων και παπαγαλιζοντας σος ασκησεις). Παντως, εγω αμφιβαλλω αν εχει νοημα να διαλεξεις σχολη για επαγγελματικη αποκατασταση και να περνας τα μαθηματα με 5 , τη στιγμη που πολλοι(αν οχι οι περισσοτεροι) συμφοιτητες σου βγαζουν μεσο ορο 7-8.
περσι πχ ο μεσος ορος πτυχιου αυτων που αποφοιτησαν απο το εμπ ηταν 7.8(αν δεν κανω λαθος). Τι προοπτικες θα ειχε ενας πτυχιουχος του 5;;;;;;;;;:worry:
edit : παντως μην ανησυχεις τοσο πολυ για τη δυσκολια των ημμυ. Αν δεν αφηνεις μαθηματα( δηλ δε λες "ασε μωρε ,αυτο το μαθημα θα το δωσω σε αλλο εξαμηνο") δεν θα εχεις προβλημα στο χρονο αποκτησης πτυχιου. Μη σε τρομαζει οτι λενε οτι ο μεσος χρονος φοιτησης ειναι 7 χρονια. Τα 7 χρονια οφειλονται σε αυτους που τα εχουν παρατησει και φοιτουν 7-10 και βαλε χρονια.. ειχε γινει παλιοτερα μια ερευνα απο τη σεμφε και εδειξε οτι τα τελευταια χρονια το 60% των ημμυ εμπ παιρνει πτυχιο στα 5 ετη( δηλ 10ο ή 11ο εξαμηνο).
Αν οπουδηποτε εχω κανει κανενα λαθος πειτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zifnab

Νεοφερμένος

Ο zifnab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ΔΕΤ γενικά έχει μια περίεργη κουλτούρα μέσα στην σχολή μας - Έχει πολλά χρήματα και αρκετά καλύτερο εξοπλισμό από την Πληροφορική - κάνει διάσπαρτα πράγματα από πολλά τμήματα της ΑΣΟΕΕ αλλά υπάρχει και το wow factor που δημιουργείται στους φοιτητές του, ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα. Πληροφορική δεν είναι πάντως μιας και το πρόγραμμα τους είναι λίγο απ' όλα. Το ΗΜΜΥ είναι άλλη ιστορία, σε κάνει Μηχανικό και σου δίνει τον τρόπο σκέψεις ενός Μηχανικού - με πάρα πολλά μαθηματικά εργαλεία και εργαλεία φυσικής μπορείς πιο εύκολα αμα δουλέψεις σκληρά και στον τομέα της εφαρμογής (στιν επιλογή κατευθύνσεων) να προχωρήσεις πιο εύκολα και ερευνητικά μια μέρα σε αντίθεση με ΔΕΤ και Πληροφορικές.
Οι τίτλοι των μαθημάτων δεν λένε πολλά πράγματα σε σχέση με το τί κρύβεται από πίσω. Εγώ στην Πληροφορική ίσως να μην τα καταφέρω τόσο εύκολα ερευνητικά γιατί τα Μαθηματικά που ήρθα σε επαφή ήταν περιορισμένα (υπήρχαν και άλλα στην σχολή μου - αλλά το τραίνο έφυγε). Κοινώς ανάμεσα σε ΔΕΤ και ΗΜΜΥ θα επέλεγα ΗΜΜΥ, εφόσον αγαπάς μαθηματικά+φυσική+υπολογιστές. Το ΔΕΤ είναι λίγο απ' όλα και τίποτα - αλλά στην Ελλάδα θα βρει αντίκρισμα μιας και θα έχεις ακούσει πραγματάκια από κοντινές ή μή επιστήμες. Αν θες ένα πιο πρακτικό (πιθανώς) πτυχίο, απλά για να βρεις δουλεία τότε πήγαινε σε κάποια Πληροφρική (Καποδιστριακού/Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών). Ακόμα ενας φοιτητής ΗΜΜΥ θα γίνει πιο γρήγορα αποδεκτός πχ σε ιδιαίτερα μαθηματικών φυσικής, σε μαθητές γυμνασίου/λυκείου για να βγάζει λεφτά κατα τη διάρκεια των σπουδών του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top