ΔΕΤ επαγγελματική αποκατάσταση

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ο μικρός μου αδερφός τελείωσε το ΔΕΤ και βρήκε κατευθείαν δουλειά ως product manager για SaaS (entry level). Είναι γεγονός βέβαια ότι το κυνήγησε και πάρα πολύ μόνος του, αλλά η σχολή ήταν που τον έκανε να μπει στο ψητό, ξεδιαλύνοντας για αυτόν όλο το φάσμα των ειδικοτήτων σε κάθε τύπο εταιρείας κτλ. Επίσης υπάρχει υποχρεωτική εξαμηνιαία πρακτική άσκηση που βοηθάει ακόμα περισσότερο σε αυτήν την προσπάθεια. Επίσης επειδή και οι περισσότεροι καθηγητές της σχολής είναι άνθρωποι του business, βοηθάνε έμμεσα τους φοιτητές να δικτυωθούν, μέσα από συμμετοχές σε επιτροπές (GRECA κ.α.). Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μια σπάνια εξαίρεση για ελληνική σχολή, καθώς οι περισσότερες ελληνικές σχολές έχουν χάσει για τα καλά την επαφή τους με την αγορά εργασίας. Τουλάχιστον για τα πολυτεχνεία αυτό ισχύει άπειρα και το αντιμετωπίζω από πρώτο χέρι.
οταν λες το κυνηγσε τι κινησεις εκανε ακριβως αν επιτρεπεται? Αυτο με την πρακτικη ειναι οντως καλο...ειναι ευχαριστημενος απο το μισθο και τις προοπτικες εξέλξης? μετα το φανταρικο να φανταστω αυτα ε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συνήθως τους σπρώχνουν για θέσεις BI/data analytics/visualization κάτι εντός του ΙΤ δηλαδή αλλά όχι engineering. Αλλά όταν μιλάμε για πληροφορική μεγαλύτερη σημασία από το ίδιο το πτυχίο έχει το πόσο καλά το κατέχεις εσύ βγαίνοντας (ή και πριν βγεις) απ' τη σχολή. Όσο πιο σχετικός είσαι τόσο πιο τεχνική θέση μπορείς να χτυπήσεις (αν αυτό σε ενδιαφέρει φυσικά).

Αν έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου να ασχοληθείς με HR, product management και άλλα τέτοιου είδους soft skill oriented πεδία το ΔΕΤ θα σε βοηθήσει περισσότερο.
Αν προσανατολίζεσαι περισσότερο σε κάτι εντος του ΙΤ θα σου λεγα απλά να κοιτάξεις τα δύο προγράμματα σπουδών και να αποφασίσεις με το μάτι πιο από τα δύο σου αρέσει περισσότερο. Σε αυτόν τον τομέα όσο πιο ανώδυνα πάρεις το πτυχίο σου και προχωρήσεις τόσο το καλύτερο. Κανένα πτυχίο πληροφορικής δεν αντισταθμίζει το κόστος του να τελειώσεις στα 7-8 χρόνια ας πούμε.
οποτε ειναι πιο πληροφοριακη σχολη και τεχνικοπρακτικη παρα θεωρητικη σαν την διοικηση επιχειρήσεων ας πουμε
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ο μικρός μου αδερφός τελείωσε το ΔΕΤ και βρήκε κατευθείαν δουλειά ως product manager για SaaS (entry level). Είναι γεγονός βέβαια ότι το κυνήγησε και πάρα πολύ μόνος του, αλλά η σχολή ήταν που τον έκανε να μπει στο ψητό, ξεδιαλύνοντας για αυτόν όλο το φάσμα των ειδικοτήτων σε κάθε τύπο εταιρείας κτλ. Επίσης υπάρχει υποχρεωτική εξαμηνιαία πρακτική άσκηση που βοηθάει ακόμα περισσότερο σε αυτήν την προσπάθεια. Επίσης επειδή και οι περισσότεροι καθηγητές της σχολής είναι άνθρωποι του business, βοηθάνε έμμεσα τους φοιτητές να δικτυωθούν, μέσα από συμμετοχές σε επιτροπές (GRECA κ.α.). Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μια σπάνια εξαίρεση για ελληνική σχολή, καθώς οι περισσότερες ελληνικές σχολές έχουν χάσει για τα καλά την επαφή τους με την αγορά εργασίας. Τουλάχιστον για τα πολυτεχνεία αυτό ισχύει άπειρα και το αντιμετωπίζω από πρώτο χέρι.
Να σε ρωτησω μετα την αποφοιτηση τι μισθους επιδιωξε;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οποτε ειναι πιο πληροφοριακη σχολη και τεχνικοπρακτικη παρα θεωρητικη σαν την διοικηση επιχειρήσεων ας πουμε

ολες οι σχολες έχουν θεωρία, ίσα ίσα το ΔΕΤ σου κάνει αν δε κάνω λάθος διοικητική επιστήμη που είναι κάτι αμιγώς θεωρητικό

Απ' ό,τι βλέπω απ' το ΠΣ σου κάνουν κάποια βασικά πράγματα από πληροφορικής με ένα προσανατολισμό στο data κομμάτι. Για το 90% της βιομηχανίας θα σαι οκ ακόμη και για dev να πας, τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο εξεζητημένο που αγγίζει low level stuff ή δίκτυα και ειδικά αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό εκεί πάνω ίσως έχεις κενά. Αλλά τίποτα που δεν ξεπερνιέται αν με ρωτάς. Η πληροφορική είναι ανοιχτός τομέας.

Προσωπικά δεν μου αρέσει σαν τμήμα και σαν ιδέα, προτιμώ το νόημα των σπουδών πληροφορικής αλλά οφείλω να πω πως στην πράξη δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία όσο το τι διασυνδέσεις θα κάνεις και με τι θα ασχοληθείς από μόνος σου μέσα στη σχολή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Aυτό το ότι κάποιοι έχετε ξαδέρφια, θείους, γκόμενες κτλ που βρίσκουν δουλειά σε έξι μήνες και το πλασάρετε έτσι ανώδυνα, κοιτάξτε το λίγο. Στην ισχύουσα αγορά εργασίας κάποια πράγματα δεν πάνε τόσο προβλέψιμα και γραμμικά. Όσες φορές έχω μιλήσει με κάποιο στέλεχος εταιρίας δεν μου είπε ποτέ ότι βρήκε αμέσως δουλειά. Τίποτα δεν ήταν τόσο εύκολο. Άλλοι επίσης βρήκαν εύκολα δουλειά αλλά τους σχόλασαν αμέσως και το κενό απόλυσης το παρουσιάσαν ως σεμινάρια για skills γιατί κάπως πρέπει να το περάσουν στο σόι.

Επίσης το κενό μεταξύ των σπουδών και της αγοράς εργασίας είναι λιγάκι υποκειμενικό. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το Πολυτεχνείο έχει κενό με την αγορά εργασίας ενώ για το ΔΕΤ οι θεωρητικούρες θεωρούνται top skills. Επίσης μετά από ένα εξάμηνο ποιος θυμάται θεωρίες για το management, πληροφοριακά συστήματα; :hmm:

Καλό είναι σαν Τμήμα απλά ...βρίσκεται στην Ελλάδα. Το λάθος είναι στην κουλτούρα σκέψης και διαβάσματος από το δημοτικό.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
ολες οι σχολες έχουν θεωρία, ίσα ίσα το ΔΕΤ σου κάνει αν δε κάνω λάθος διοικητική επιστήμη που είναι κάτι αμιγώς θεωρητικό

Απ' ό,τι βλέπω απ' το ΠΣ σου κάνουν κάποια βασικά πράγματα από πληροφορικής με ένα προσανατολισμό στο data κομμάτι. Για το 90% της βιομηχανίας θα σαι οκ ακόμη και για dev να πας, τώρα αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο εξεζητημένο που αγγίζει low level stuff ή δίκτυα και ειδικά αν θες να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό εκεί πάνω ίσως έχεις κενά. Αλλά τίποτα που δεν ξεπερνιέται αν με ρωτάς. Η πληροφορική είναι ανοιχτός τομέας.

Προσωπικά δεν μου αρέσει σαν τμήμα και σαν ιδέα, προτιμώ το νόημα των σπουδών πληροφορικής αλλά οφείλω να πω πως στην πράξη δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία όσο το τι διασυνδέσεις θα κάνεις και με τι θα ασχοληθείς από μόνος σου μέσα στη σχολή.
Κατάλαβα τι λες ...από ότι βλέπω διαφέρει αρκετά από το ΠΣ πληροφορικής του ΟΠΑ ... έχει πολύ λιγότερα μαθηματικά από ότι βλέπω αν θες τσεκαρε το και εσύ...πάντως σαν τμήματα για την αγορά εργασίας στο ίντερνετ τα καλύτερα τα ακούω για το δετ την πληροφορική και το λοχρη του ΟΠΑ
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δες και ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΔΑ ή ακόμη και ΕΜΠ αν σε ψήνει το πρόγραμμα σπουδών έχει πολλές πληροφορικές η Αθήνα δεν είναι μόνο το ΟΠΑ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Κατάλαβα τι λες ...από ότι βλέπω διαφέρει αρκετά από το ΠΣ πληροφορικής του ΟΠΑ ... έχει πολύ λιγότερα μαθηματικά από ότι βλέπω αν θες τσεκαρε το και εσύ...πάντως σαν τμήματα για την αγορά εργασίας στο ίντερνετ τα καλύτερα τα ακούω για το δετ την πληροφορική και το λοχρη του ΟΠΑ

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις ένα Τμήμα που να είναι αφιερωμένο σε μια επιστήμη και πάνω εκεί να χτίσεις! Να έχεις το προνόμιο να εμβαθύνεις σε κάτι που θα είναι τάση της εποχής. Το ΔΕΤ μπορεί να είναι καλό, να πέφτει λιβάνισμα από ξαδέρφια φίλων τρίτων κουμπάρων κτλ, αλλά ασχολείται με πολλές επιστήμες μαζί και νομίζω ότι κάπου χάνεται ο στόχος. Θεωρητικά όλα είναι ωραία, όμως σημασία έχει στο τέλος τι μένει στον φοιτητή και αυριανό απόφοιτο. Έτσι και αλλιώς τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα, εξελίσσονται με αποτέλεσμα ότι κάνεις τώρα στο προπτυχιακό κάποια από αυτά να πάνε στα σκουπίδια όταν θα ψάχνεις για δουλειά.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
δες και ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΔΑ ή ακόμη και ΕΜΠ αν σε ψήνει το πρόγραμμα σπουδών έχει πολλές πληροφορικές η Αθήνα δεν είναι μόνο το ΟΠΑ
Σκέφτομαι το όπα γιατί είναι δίπλα μου και με ενδιαφέρουν πολύ τα οικονομικά και το όπα κατευθύνεται πολύ βλέπω σε αυτόν τον συνδυασμό...να σε ρωτήσω τώρα επειδή είδα πως βρίσκεσαι στον κλάδο της πληροφορικής...είμαι 21 σχεδόν πιστεύεις ότι η πληροφορική θα μου φαινόταν πολύ παλούκι αν σκεφτείς πως μέχρι στιγμής η μόνη επαφή που έχω μαζί της είναι το ΑΕΠΠ; Γενικά είμαι άτομο φιλόδοξο και θα εργαζομουν σκληρά στον κλάδο που θα επιλέξω για αυτό είμαι ανάμεσα στην πληροφορική και την λογιστική καθώς πιστεύω είναι κλάδοι που ο σκληρά εργαζόμενος και ενημερωμένος ανταμοιβέταθ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Ξεκίνα με πληροφορική. Η λογιστική μαθαίνεται. ;)
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σκέφτομαι το όπα γιατί είναι δίπλα μου και με ενδιαφέρουν πολύ τα οικονομικά και το όπα κατευθύνεται πολύ βλέπω σε αυτόν τον συνδυασμό...να σε ρωτήσω τώρα επειδή είδα πως βρίσκεσαι στον κλάδο της πληροφορικής...είμαι 21 σχεδόν πιστεύεις ότι η πληροφορική θα μου φαινόταν πολύ παλούκι αν σκεφτείς πως μέχρι στιγμής η μόνη επαφή που έχω μαζί της είναι το ΑΕΠΠ; Γενικά είμαι άτομο φιλόδοξο και θα εργαζομουν σκληρά στον κλάδο που θα επιλέξω για αυτό είμαι ανάμεσα στην πληροφορική και την λογιστική καθώς πιστεύω είναι κλάδοι που ο σκληρά εργαζόμενος και ενημερωμένος ανταμοιβέταθ

ειλικρινά, αν δεν έχεις κάποια νοητική υστέρηση ή πραγματική απέχθεια για το αντικείμενο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

και συνήθως όσοι δεν τα πάνε καλά είτε μέσα στη σχολή είτε απ' έξω είναι γιατί απλά δεν τους αρέσει το αντικείμενο καθόλου και δεν θέλουν να ασχοληθούν
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
ειλικρινά, αν δεν έχεις κάποια νοητική υστέρηση ή πραγματική απέχθεια για το αντικείμενο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

και συνήθως όσοι δεν τα πάνε καλά είτε μέσα στη σχολή είτε απ' έξω είναι γιατί απλά δεν τους αρέσει το αντικείμενο καθόλου και δεν θέλουν να ασχοληθούν
Δηλαδή πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να έχει μια καλή πορεία στο κλάδο αν δεν έχει ασχοληθεί ποτέ μαζί του μέχρι τώρα;
Γιατί συνήθως λένε όλοι αν δεν έχεις κάψα με τον κώδικα από μικρός λεφτά δεν θα κάνεις κλπ κλπ.
Μπορείς να μου πεις επίσης (εδώ η σε dm ) τι μονοπάτια μπορεί να ακολουθήσει κάποιος εκτός του προγραμματιστή;
Σκέφτομαι να μπω στην σχολή καθώς ακούω ότι ο κλάδος είναι από τους λίγους που έχει πέραση όπως είχε πει και ο @γιαννης_00 είναι η εποχή των γιατρών και των κομπιουτεραδων 😅
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν δεν έχεις κάψα με το οτιδήποτε δύσκολο να βγάλεις λεφτά εκτός αν έχεις μπαμπά βιομήχανο. Αλλά και καλός να μην είσαι θα βρεις δουλειά σχετικά εύκολα. Ο μισθός είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων ένας εκ των οποίων και οι τεχνικές ικανότητες, δύσκολα την κάνεις αυτήν την κουβέντα.

Η πληροφορική έχει άπειρα μονοπάτια. Στο industry κυρίως αυτά που παίζουν σε μια εταιρεία είναι:
- software engineer (το οποίο από κάτω έχει διάφορες ειδικεύσεις μερικές βασικές εκ των οποίων είναι)
α) Front end
b) Back end
c) Full stack (λίγο και απ' τα 2)
d) Software engineer in test
e) DevOps
f) Android
g) iOS
h) Big Data
i) Machine Learning
j) Security

μετά έχεις το κομμάτι των data:
a) data analyst
b) BI analyst
c) data scientist

κι επίσης υπάρχουν και ρόλοι όπως ΙΤ support, manual testers, tech recruiters που είναι εντος της πληροφορικής αλλά καμία σχέση με προγραμματισμό

Αυτά ξανά λέω παίζουν στο industry κατά κόρον δεν ξέρω τι γίνεται στην αγορά hardware ούτε στο ακαδημαϊκό κομμάτι. Αλλά πριν καν τη σχολή νομίζω είναι αρκετά νωρίς να σε νοιάζουν αυτά εκτός αν ψάχνεσαι ενεργά για δουλειά σύντομα (αλλά σε αυτή την περίπτωση δε θα τα ρωτούσες αυτά).

// α τώρα είδα το κομμάτι "κάψα από μικρός" ε απλά λολ, μην ακούς τέτοιες μαλακίες
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ωραία τέλεια γιατί το είχα άγχος
...Τα τελευταία 3 να φανταστώ πάλι προϋποθέτουν έναν προπτυχιακό στην πληροφορική;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωραία τέλεια γιατί το είχα άγχος
...Τα τελευταία 3 να φανταστώ πάλι προϋποθέτουν έναν προπτυχιακό στην πληροφορική;

τα περισσότερα από αυτά δεν απαιτούν πτυχίο

εξαίρεση ίσως κάποιοι τομείς όπως το data science ή machine learning λόγω των μαθηματικών που απαιτούν εκεί ίσως σου ζητήσουν ανάλογο πτυχίο ή/και μεταπτυχιακό
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Εννοώ τι πτυχίο και τι γνώσεις ανοίγουν τις αντίστοιχες θέσεις. Business intelligence να φανταστώ σίγουρα μέσα από την πληροφορική βγαίνεις σωστά;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κοίτα, γενικά το παν σε αυτά είναι αυτό που λέμε να set your foot on the door. Αν καταφέρεις και πάρεις προϋπηρεσία σε αυτό που θες κάπου ο επόμενος δεν θα κοιτάξει καν τι πτυχίο έχεις κι αν έχεις πτυχίο. Το θέμα είναι κάπως να χωθείς στο χώρο. Το πτυχίο για κάποιον με 0 προϋπηρεσία βοηθάει πολύ καθώς αποδεικνύει σε ένα βαθμό πως κατέχεις κάποιες βασικές γνώσεις και μπορείς κάπως να δουλευτείς ώστε σε ένα εύλογο διάστημα να είσαι παραγωγικός. Αν δεν έχεις πτυχίο πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδείξεις πως έχεις κάποιες γνώσεις που απαιτούνται. Ένας τρόπος να γίνει αυτό είναι όπως τονίζουν πολλοί να μάθεις μόνος σου και να κάνεις κάτι δικό σου, να πειραματιστείς ώστε αργότερα σε μια συνέντευξη να έχεις κάτι να δείξεις να πεις ναι έχω ασχοληθεί με αυτό έκανα αυτό κι αυτό. Άλλος τρόπος είναι να πας σε ένα bootcamp με σκοπό αργότερα να προσληφθείς από την εταιρεία που το διοργανώνει.

Δεν είναι δηλαδή κάποια streamlined διαδικασία παίρνω το τάδε πτυχίο -> μου ανοίγονται οι τάδες θέσεις εσύ πρέπει να κυνηγήσεις αυτό που θες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
να ρωτησω κατι αν αυτες τις θεσεις μπορει να τις διεκδικησει καποιος και χωρις πτυχιο απλα με εμπειρια τοτε γιατι να αξιζει καποιος να σπουδασει κατι τετοιο;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
να ρωτησω κατι αν αυτες τις θεσεις μπορει να τις διεκδικησει καποιος και χωρις πτυχιο απλα με εμπειρια τοτε γιατι να αξιζει καποιος να σπουδασει κατι τετοιο;
Για να μπορεί να κάνει έρευνα στο αντικείμενο και να πάρει με καλύτερο τρόπο (φιλικό προς έναν αρχάριο) το υπόβαθρο που χρειάζεται για τους τομείς που θα δουλέψει ή θα ασκήσει έρευνα στο μέλλον.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top