Γ' Λυκείου και φυσική κατάσταση

Ψάρης

Νεοφερμένος

Ο Ψάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι στην γ λυκείου και εχω αρχίσει να έχω προβλήματα με την πλάτη μου λόγω της πολλής ώρας που ξοδεύω στο γραφείο. Υπάρχει κάποια μέθοδος για να μην πονάω; Το καλοκαίρι που θα έχω επιτέλους χρόνο σκεφτόμουν να κάνω γυμναστική για να είμαι πιο γυμνασμένος αλλά αν είμαι σε αυτή την κατάσταση δεν θα μπορώ.
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Φίλε,
Έχω ακριβώς το ίδιο ζήτημα και είναι ανησυχητικό γιατί πλέον δεν ξέρω αν διορθώνεται πλήρως.. έχω και εγώ αρκετούς πόνους στην πλάτη. Μίλησα με μια συμμαθήτρια μου που κάνει πρωταθλητισμό και μου είπε -με επιφύλαξη- πως η μοναδική λύση είναι απλή γυμναστική. Οπότε δοκιμάζω να κάνω περισσότερο περπάτημα και ένα δεκάλεπτο που λέει ο λόγος γυμναστική μετά το σχολείο (όταν έχω 6ωρο περισσότερο). Το καλό είναι πως έχουμε 3ωρα γυμναστική.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Παιδια δεν ειναι φυσιολογικο να εχετε πονους στην πλατη, Κοιταξτε μηπως εχετε φτηνοκαρεγκλα.
Αντι θα τα δινεται σε γιατρους δωστε 100-150 € και παρτε μια επαγγελματικη καρεγκλα γραφειων με υφασμα, απο καλους επαγγελματιες επιπλων γραφειου ( πχ sato).
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Φίλε,
Έχω ακριβώς το ίδιο ζήτημα και είναι ανησυχητικό γιατί πλέον δεν ξέρω αν διορθώνεται πλήρως.. έχω και εγώ αρκετούς πόνους στην πλάτη. Μίλησα με μια συμμαθήτρια μου που κάνει πρωταθλητισμό και μου είπε -με επιφύλαξη- πως η μοναδική λύση είναι απλή γυμναστική. Οπότε δοκιμάζω να κάνω περισσότερο περπάτημα και ένα δεκάλεπτο που λέει ο λόγος γυμναστική μετά το σχολείο (όταν έχω 6ωρο περισσότερο). Το καλό είναι πως έχουμε 3ωρα γυμναστική.
Η φιλη σου μαλλον εννοουσε να κανεις ραχιαιους. Τι σχεση εχει το περπατημα με την πλατη; Εμενα παντως οταν μου πονουσε η μεση μου απο την κακη σταση σωματος εφτασα σε σημειο να χανω ολοκληρες εξεταστικες επειδη δεν μπορουσα να κουνηθω. Το προβλημα το ελυσα μονο οταν εμεινα ξαπλα για μια βδομαδα. Δεν με βοηθησε τιποτα αλλο ουτε γυμναστικες ουτε κρεμες ουτε τιποτα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι στην γ λυκείου και εχω αρχίσει να έχω προβλήματα με την πλάτη μου λόγω της πολλής ώρας που ξοδεύω στο γραφείο. Υπάρχει κάποια μέθοδος για να μην πονάω; Το καλοκαίρι που θα έχω επιτέλους χρόνο σκεφτόμουν να κάνω γυμναστική για να είμαι πιο γυμνασμένος αλλά αν είμαι σε αυτή την κατάσταση δεν θα μπορώ.

Ειδικά αυτή την περίοδο οφείλουν όλοι με κάποιον τρόπο να γυμνάζονται έστω και υποτυπωδώς. Δεν χρειάζεται υπερβολική ώρα φυσικά. Τριάντα λεπτά περπάτημα ή/και γρήγορο βάδισμα λόγου χάρη είναι αρκετό θεωρώ. Μέχρι 1 ώρα για να κάνεις και άλλες ασκήσεις επίσης δεν βλάπτει. Εαν έχεις την όρεξη να κάνεις παραπάνω πράγματα βέβαια. Και συχνότητα τρεις φορές την εβδομάδα είναι καλά πιστεύω, αλλά μπορείς και 4 εαν βαριέσαι. Είναι ένα ελάχιστο μέρος της ημέρας σας που ενδεχομένως να το ξοδεύατε σε "χάζεμα" στο internet, το οποίο όμως μπορεί να επιδράσει πολύ ευεργετικά στην υγεία σας, οπότε μην το αμελήσετε. Ακόμα και για κάποιον που γενικά δεν γυμνάζετε η ακινησία πρέπει να αποφεύγεται οπωσδήποτε, είναι το χειρότερο.

Επομένως δεν υπάρχει κάποια ειδική μέθοδος. Και καλό θα είναι να μην φτάσεις στο σημείο να χρειαστείς ειδική μέθοδο για να μην πονάς στην πλάτη, αν με καταλαβαίνεις :P . Επομένως προσπάθησε ειδικά τώρα με την καραντίνα να βάλεις κάποιες υγιεινές συνήθειες στην ζωή σου.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Αν εχει τραυματιστει η πλατη η γυμναστικη θα την κανει χειροτερα. Θελει ξεκουραση ή αναπαυτικο καθισμα με σωστη πλατη. Η γυμναστικη ειναι σωστη μονο οταν δεν ποναμε.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Είχα αυτό το θέμα στην προηγούμενη καραντίνα που απλά καθόμουν όλη μέρα. Τώρα (και εγώ γ' λυκείου), κάθε πρωί κάνω 70-80 κάμψεις και 30-35 έλξεις στο μονόζυγο. Δοκίμασε να εντάξεις την άσκηση μέσα στην καθημερινότητα σου, εκτός από τα ωφέλη στην υγεία θα δεις διαφορά στην ενέργεια σου. Σωστή διατροφή, γυμναστική και ένα κρύο ντουζάκι είναι 1000 φορές ποιο αναζογωνιτικά από έναν καφέ για να έχεις ενέργεια όσο διαβάζεις. Και στο λέει αυτό άτομο που τον ενθουσιάζει το άρωμα του εσπρέσσο (Αιθιοπίας ποικιλία δοκιμασε ότι καλύτερο). Τώρα όσον αφορά την περίπτωση σου, δοκίμασε να κάνεις λίγο διατάσεις, καμία κάμψη (αν δεν μπορείς κάνε με τα γόνατα κάτω). Θα δεις μεγάλη διαφορά. Ταυτόχρονα έλενξε μήπως είναι κακιά η καρέκλα που έχεις καθώς αφιερώνεις πολλές ώρες μέσα στην ημέρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top