[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορεί εσύ απο μόνη σου να αποκόπηκες και οι άλλοι να κάνουν κανονικά party:P

Αμα θεωρείται πάρτυ αυτό που κάναμε εμείς καλύτερα να μην ξαναπάω σε πάρτυ. :P όλα τα μεγάλα λύκεια της πόλης μαζί την ίδια μέρα σε ένα μαγαζί που είναι λιγότερα τετραγωνικά από ένα κανονικό σπίτι :worry: εν τέλει έμαθα ότι είχε γεμίσει ο τόπος 15χρονα με 15ποντες γόβες και μόνο 3ες λυκείου που δεν ήταν εκεί μέσα... Εμείς εχουμε και συγκρότημα και θα μπορούσαμε να κάνουμε μια υπεργαμάτη γιορτή αποφοίτησης στην αυλή του σχολειου αλλα τι να πεις... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παρτυ αποφοιτων ακουω παντου...
μονο εμεις ειμαστε ετσι κρυοκωλοι και απο τοτε που τελειωσαμε ειμαστε 'δε σας ειδα δε σας ξερω' ; κλικες,τι να πεις.. :hehe:

Κι εμείς μία από τα ίδια...καλά δεν στεναχωριέμαι κιόλας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Αμα θεωρείται πάρτυ αυτό που κάναμε εμείς καλύτερα να μην ξαναπάω σε πάρτυ. :P όλα τα μεγάλα λύκεια της πόλης μαζί την ίδια μέρα σε ένα μαγαζί που είναι λιγότερα τετραγωνικά από ένα κανονικό σπίτι :worry: εν τέλει έμαθα ότι είχε γεμίσει ο τόπος 15χρονα με 15ποντες γόβες και μόνο 3ες λυκείου που δεν ήταν εκεί μέσα... Εμείς εχουμε και συγκρότημα και θα μπορούσαμε να κάνουμε μια υπεργαμάτη γιορτή αποφοίτησης στην αυλή του σχολειου αλλα τι να πεις... :whistle:
εμεις αυτο θα κανουμε σημερα... εσεις γιατι δεν το οργανωσατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... αν εσύ δεν ξέρεις την τύφλα σου (πχ στα κείμενα γενικής παιδείας), όσο εύκολα και να βάλουν, πάλι δε θα γράψεις. Σ' αυτό την πατάνε οι μαθητές, γιατί συνήθως οι καθηγητές για τις ενδοσχολικές της Γ' δίνουν πολύ συγκεκριμένη ύλη, ώστε να γράψουν όλοι έναν ικανοποιητικό βαθμό (>16). ΔΥΣΤΥΧΩΣ, όμως, οι μαθητές τούς γράφουν με αποτέλεσμα να παραδίδουν λευκή κόλλα ή να παίρνουν κάτω απ' τη βάση. Όπως είπα τσάμπα χαλάει το απολυτήριο, γιατί με ένα διαβασματάκι μίας ή δύο ωρών θα έγραφες μια χαρά...
1) Ναι, στα ενδοσχολικά της Γ οι καθηγητές προσπαθούν να βοηθήσουν όσο μπορούν. Συνήθως, εκτός από την "επίσημη" ύλη, λένε και μερικές ερωτήσεις ή κάποια συγκεκριμένα πολύ SOS και βάζουν γελοία θέματα, τέτοια που και ο αδιάβαστος κάτι μπορεί να γράψει.
2) Όμως, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, οι μαθητές δεν θέλουν να αξιοποιήσουν αυτή τη βοήθεια. Θεωρούν ότι τώρα που τελείωσαν τις πανελλήνιες δεν πρέπει να ακουμπήσουν βιβλίο ούτε για 1 ώρα. Συνήθως έχουν μεγάλους προφορικούς και λένε "Σιγά, και με μηδέν περνάω". Όχι μόνον δεν διαβάζουν απολύτως τίποτα, αλλά την ώρα της εξέτασης δεν θέλουν ούτε να σκεφτούν να γράψουν από το μυαλό τους κάποια προφανή πράγματα. Μάλλον είναι και λίγο μαγκιά να δίνεις λευκή κόλλα. Να αναφέρω και ένα παράδειγμα; Όταν ήμουν Γ λυκείου, οι μαθηματικοί μας είπαν την παραμονή που δίναμε ενδοσχολικά το μάθημά τους, να πάμε μια ωρίτσα στο σχολείο για "φροντιστήριο", που μεταφράζεται να μας πουν τα θέματα. Από 80 άτομα πήγαμε μόνον ΔΥΟ!
3) Έτσι, οι πιο πολλοί παίρνουν απολυτήριο του κώλου. Για μένα λάθος τους, θα μπορούσαν με ελάχιστη προσπάθεια να πάρουν και βαθμάρες. Ποτέ δεν ξέρεις αν κάποτε σου χρειαστεί ο βαθμός απολυτηρίου, ο οποίος δεν αλλάζει ΠΟΤέ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
1) Ναι, στα ενδοσχολικά της Γ οι καθηγητές προσπαθούν να βοηθήσουν όσο μπορούν. Συνήθως, εκτός από την "επίσημη" ύλη, λένε και μερικές ερωτήσεις ή κάποια συγκεκριμένα πολύ SOS και βάζουν γελοία θέματα, τέτοια που και ο αδιάβαστος κάτι μπορεί να γράψει.

Όχι σε όλα τα σχολεία...Ίσα-ίσα που μπορεί να μη σου δίνουν και καμιά βοήθεια:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι σε όλα τα σχολεία...Ίσα-ίσα που μπορεί να μη σου δίνουν και καμιά βοήθεια:whistle:
Δε λέω όχι. Επίσης και στο ίδιο σχολείο μπορεί άλλοι να βοηθάνε και άλλοι όχι. Για αυτό έγραψα "συνήθως". Όμως ο όρος "βοήθεια" δεν έχει για όλους το ίδιο νόημα. Για κάποιους μπορεί να σημαίνει "αφήστε μας να αντιγράψουμε ελεύθερα".



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε λέω όχι. Επίσης και στο ίδιο σχολείο μπορεί άλλοι να βοηθάνε και άλλοι όχι. Για αυτό έγραψα "συνήθως". Όμως ο όρος "βοήθεια" δεν έχει για όλους το ίδιο νόημα. Για κάποιους μπορεί να σημαίνει "αφήστε μας να αντιγράψουμε ελεύθερα".



Βασικά ισχύει και αυτό. Οι επιτηρητές είναι πολύ χαλαρά στις ενδοσχολικές συνήθως. Εμάς κάθε φορά που γράφαμε τα σκονάκια έκαναν πάρτυ. Ανταλλάζαμε μεταξύ μας σκονάκια ακόμη και γραπτά. :hehe: Εγώ θυμάμαι είχα δώσει το σκονάκι της μετάφρασης στο παιδί που κάθονταν από πίσω μου και με ρωτούσε συνέχεια γιατί δεν έβγαζε τα γράμματα μου. :hehe:
Αχ ωραίες εποχές. :redface::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ πάντως ιστορία, κοινωνιολογία και γενικά αποστήθιση δεν πρόκειται να κάτσω να διαβάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαλεντινα18

Νεοφερμένος

Η Βαλεντινα18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....... γενικα στις πανελληνιες δεν τα εχω παει καλα εχω γραψει σε 3 μαθηματα πανω απο 16 , στα δυο κοντα στη βαση και στη φυσικη πατωσα!!!!!!!!!!!!! Παιζει να εχω γραψει κατω απο 5 :redface:
Στα τετραμηνα ειχα φυσικη 12 και 13..... Υπαρχει περιπτωση να μεινω μετεξεταστεος? και τοτε τι γινεται? ο μεσος ορος των τετραμηνων μου ειναι 16.... Αν μπορει καποιος που ξερει να μου πει γιατι εχω αγχωθει!:(

(δεν ξερω αν η ερωτηση επρεπε να μπει σε αυτο το θεμα, απλα επειδη ειναι φυσικη ειπα να το βαλω εδω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....... γενικα στις πανελληνιες δεν τα εχω παει καλα εχω γραψει σε 3 μαθηματα πανω απο 16 , στα δυο κοντα στη βαση και στη φυσικη πατωσα!!!!!!!!!!!!! Παιζει να εχω γραψει κατω απο 5. Στα τετραμηνα ειχα φυσικη 12 και 13..... Υπαρχει περιπτωση να μεινω μετεξεταστεος? και τοτε τι γινεται? ο μεσος ορος των τετραμηνων μου ειναι 16.... Αν μπορει καποιος που ξερει να μου πει γιατι εχω αγχωθει!
1) Δεν υπάρχουν μετεξεταστέοι στη Γ λυκείου. Ή απολύεσαι ή ξαναδίνεις όλα τα μαθήματα (ενδοσχολικά και πανελλαδικά) του χρόνου Μάιο - Ιούνιο.
2) Για να μείνεις στη Γ λυκείου δεν μετράει κάθε μάθημα ξεχωριστά, αλλά μόνον ο γενικός μέσος όρος που για να πάρεις απολυτήριο θα πρέπει να είναι πάνω από 9,5 (και ας έχεις κάτω από 9,5 σε 10 μαθήματα).
3) Για το απολυτήριο δεν υπάρχει προσαρμογή του προφορικού βαθμού όπως στις πανελλήνιες.
4) Συνήθως όλοι στη Γ λυκείου έχουν μεγάλους προφορικούς βαθμούς.
5) Κατά κανόνα οι καθηγητές δεν αφήνουν κανέναν χωρίς απολυτήριο εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις. (Στα 3 απολυτήρια το 1 είναι δώρο, σαν τις πίτσες).
6) Υπάρχει ΕΔΩ ένα προγραμματάκι για να κάνεις τις δοκιμές σου.
7) Από τα παραπάνω προκύπτει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μένεις.
8.) Άδικα έχεις αγχωθεί. Για να σου περάσει πρέπει να κάνεις εντατικά μπάνια.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....... γενικα στις πανελληνιες δεν τα εχω παει καλα εχω γραψει σε 3 μαθηματα πανω απο 16 , στα δυο κοντα στη βαση και στη φυσικη πατωσα!!!!!!!!!!!!! Παιζει να εχω γραψει κατω απο 5 :redface:
Στα τετραμηνα ειχα φυσικη 12 και 13..... Υπαρχει περιπτωση να μεινω μετεξεταστεος? και τοτε τι γινεται? ο μεσος ορος των τετραμηνων μου ειναι 16.... Αν μπορει καποιος που ξερει να μου πει γιατι εχω αγχωθει!:(

(δεν ξερω αν η ερωτηση επρεπε να μπει σε αυτο το θεμα, απλα επειδη ειναι φυσικη ειπα να το βαλω εδω)

Μετεξεταστέος μένεις όταν ο Γενικός Μέσος Όρος (όλων των μαθημάτων-όχι μόνο των πανελληνιών μαθημάτων) είναι κάτω από 9,5!
Υποθέτω πως λοιπόν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Αν γράψεις 5 τότε ο βαθμός σου λόγω των προφορικών θα πάει στο 5,6!
Και συνεπώς στο 2ο/4ο πεδίο θα είναι χαμηλά τα μόριά σου!
Αυτή είναι η μοναδική συνέπεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ρε παιδια εσεις τι βιολογιας βοηθηστε τι να διαβασω που γραφω αυριο ενδοσχολικες;;;; πειτε κανα σοσακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
στις ενδοσχολικες σας βοηθανε καθολου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γράφαμε την Παρασκευή και μας έβαλε:

Θέμα Β
Τρόπου παθητικής ανοσίας.
Τι είναι παραγωγοί και ποια η σημασία τους για το περιβάλλον?

Θέμα Γ
Σε ποιες κατηγορίες διακρίνονται οι τοξίνες και πώς επιδρούν στους ανθρώπους?
Ποια η θεωρία της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου, ποια η τεχνητής επιλογής και σε τι διαφέρουν?

Θέμα Δ
Τροφικές αλυσίδες:
Πόσες και ποιες είναι, από το διάγραμμα που μας έδωσε.
Ποιοι είναι οι καταναλωτές ανώτερης τάξης (φίδι,γεράκι, σύμφωνα με το διάγραμμα).
Ποιος καταναλωτής είναι 2ης και 3η τάξης ταυτόχρονα? Από ποιους οργανισμούς τρέφεται?
Τι συνέπεις θα είχε στο οικοσύστημα η έκλειψη ενός καταναλωτή 1ης τάξης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γράφαμε την Παρασκευή και μας έβαλε:

Θέμα Β
Τρόπου παθητικής ανοσίας.
Τι είναι παραγωγοί και ποια η σημασία τους για το περιβάλλον?

Θέμα Γ
Σε ποιες κατηγορίες διακρίνονται οι τοξίνες και πώς επιδρούν στους ανθρώπους?
Ποια η θεωρία της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου, ποια η τεχνητής επιλογής και σε τι διαφέρουν?

Θέμα Δ
Τροφικές αλυσίδες:
Πόσες και ποιες είναι, από το διάγραμμα που μας έδωσε.
Ποιοι είναι οι καταναλωτές ανώτερης τάξης (φίδι,γεράκι, σύμφωνα με το διάγραμμα).
Ποιος καταναλωτής είναι 2ης και 3η τάξης ταυτόχρονα? Από ποιους οργανισμούς τρέφεται?
Τι συνέπεις θα είχε στο οικοσύστημα η έκλειψη ενός καταναλωτή 1ης τάξης?
ευχαριστω πολυυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πριν λίγο γύρισα απ'εξω.
Μόλις μου έδωσαν τα θέματα Κοινωνιολογία.
Πρέπει να διαβάσω και να ξυπνήσω σε 5 ώρες .
Μη σας τύχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλημέρα..
Πώς γράψαμε σήμερα;
Εγώ έγραψα ιστορία, πάρα πολύ καλά. Μας έδωσε και τα θέματα βέβαια οπότε ήμουν προετοιμασμένος πέραν της πηγής που ήταν άγνωστη αλλά εύκολη.
Πάμε για αρχαία και θρησκευτικά αύριο, εκεί να δω πραγματικά τι θα πρωτοδιαβάσω και τι θα γράψω τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Eγώ έγραφα κείμενα και επιλογής στατιστική (όχι μαθηματικά γενικής,μάθημα επιλογής όπως η πληροφορική). Ε,τι να λέμε τώρα,εντάξει... :P
Αύριο γράφω ιστορία και την τετάρτη βιολογία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γράφω αύριο Λογοτεχνία (ξέρω το κείμενο που θα μπει :P ) και Βιολογία Γενικής... Και ακόμα δεν έχω ανοίξει βιβλίο :P Θα διαβάσω κανα 2ωρο και αν αντέξω και τόσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αρχαία και Θρησκευτικά έβαλαν γελοία, τώρα Ιστορία να δούμε πως θα την παλέψουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top