Γ' Λυκείου: Δεν ξέρω τι να σπουδάσω και με τι θέλω να ασχοληθώ

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Καταρχάς ο μόνος ασφαλής τρόπος στατιστικά για να καταλήξεις σε μια σχολή που θα σου αρέσει είναι να επιλέξεις αυτήν με το πιο broad scope που μπορεί να έχει εφαρμογές σε πολλά πράγματα. Ναι μεν θα υποφέρεις λίγο απο κάποια μαθήματα που δεν σου αρέσουν επειδή θα είναι πολύ γενικά ή δεν θα εστιάζουν σε αυτά που σου αρέσουν(εαν βρεις σχετικά νωρίς μέσα στην σχολή τι σου αρέσει) αλλά αργότερα θα μπορείς να εξειδικευτείς.

Για το τρίτο πεδίο αυτή η σχολή είναι σίγουρα το χημικό. Δηλαδή εαν κάποιος δεν έχει ιδέα τι θέλει να κάνει στο μέλλον, το χημικό είναι η safest επιλογή διότι απλούστατα μπορεί αργότερα να εξειδικευτεί σε οτιδήποτε θέλει. Πέραν αυτού όμως είναι βασική επιστήμη για το τρίτο πεδίο, οπότε δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό οτι την ψηλο-φοβάσαι. Τουλάχιστον στο επίπεδο που γίνεται στο λύκειο δεν θα έπρεπε.

Όπως και να έχει μέχρι να έρθει η στιγμή το μηχανογραφικού πρέπει να ψάξεις με μεγάλη προσοχή την κάθε σχολή και επιστήμη, απο τα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών ως ακόμα και τομείς έρευνας. Μετά απο άπειρες φορές που θα αλλάξεις γνώμη(και είναι απόλυτα φυσιολογικό),όπως ανέφερε και ο @Oof, στο τέλος θα συγκλίνεις σε αυτό που μέσα σου νιώθεις οτι σου ταιριάζει.

Αργότερα στην σχολή θα συμβεί πάλι το ίδιο όταν θα πρέπει να επιλέξεις ειδίκευση. Και πάλι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις την καλύτερη επιλογή ακόμα και εκεί θα είναι ήδη απο τον κορμό να ασχολείσαι και να ψάχνεσαι με όλα. Στο τέλος αυτό που σου κάνει περισσότερο κλίκ απο τα υπόλοιπα θα ξεπηδήσει.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η φαρμακευτική δεν είναι φαρμακείο. Έχεις τρομερή έρευνα και βιομηχανία. Όχι μόνο φαρμάκων, αλλά και καλλυντικών, συμπληρωμάτων διατροφής, ιατροτεχνολογικων προϊόντων και βιοτεχνολογικών θεραπειών (π.χ. παραγωγή ινσουλίνης από βακτήρια, μονοκλωνικά αντισώματα κλπ). Το φαρμακείο είναι πολύ ωραίος χώρος εργασίας απλά θέλει και γνώσεις μάρκετινγκ, μάνατζμεντ, επικοινωνιακές δεξιότητες και υπομονή γιατί ακούς πολλά.. Προσωπικά την προτείνω, αλλά ΜΟΝΟ αν σου αρέσει πάρα πολύ η χημεία!
 

kost28

Νεοφερμένος

Ο kost28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βρισκόμουν στην ίδια φάση με εσένα πέρυσι το καλοκαίρι ( διάλεξα υγείας λόγω μαθημάτων, δεν ήξερα τι ήθελα να σπουδάσω κλπ). Είναι λογικό, λίγοι ξέρουν από τα 17-18 τους. Θα σου πρότεινα να δεις τους οδηγούς σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν, αναλυτικά τι μαθαίνεις στο κάθε μάθημα, να πληροφορηθείς για τις σχολές. Αυτό μπορεί να γίνει και πιο μετά, μέχρι και τις μέρες του μηχανογραφικού.

Εγώ εν τέλει επέλεξα τη φαρμακευτική γιατί το πρόγραμμα σπουδών μου φαινόταν το πιο ενδιαφέρον, και οι επαγγελματικές προοπτικές θετικές (φαντάσου την απόφαση την πήρα μετά τις πανελλήνιες!). Όσο για τη χημεία, κατέληξε να είναι το αγαπημένο μου μάθημα, με μικρή διαφορά από βιολογία και φυσική, ενώ στην αρχή της χρονιάς με ζόριζε ( ακόμα δεν μου αρέσει το κεφάλαιο της ωσμωτικής πίεσης😂).

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να μπει στο κλίμα, και εννοείται με αυτοπεποίθηση, αν αντιμετωπίζεις την χημεία, και το κάθε μάθημα, εξαρχής με φόβο δύσκολα θα το ξεπεράσεις ώστε να δεις τι πραγματικά μπορείς να καταφέρεις. Ανοικτό μυαλό, προσπάθεια, και πληροφόρηση για τις σχολές χρειάζεται. Καλή επιτυχία!
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Κι εγώ συμφωνώ ότι ο στόχος σου δεν πρέπει να είναι ντε και καλά μια σχολή αλλά το να καταφέρεις τη μέγιστη δυνατή επίδοση. Μπορεί και μέσα στη χρονιά να βρεις κάτι συγκεκριμένο.
Πέρυσι μετά τους βαθμούς ήμουν σε μια φάση αναζήτησης. Ίσως σε βοηθήσει το να μιλήσεις με φοιτητές και αποφοίτους τμημάτων που σε ενδιαφέρουν.
Για τις προοπτικές της φαρμακευτικης μου έδωσαν φοβερές πληροφορίες ο @kiyoshi και ο @Pharmacist01.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Από φαρμακευτική μπορείς να εργαστείς και σε βιομηχανία ακόμη και στην Ελλάδα, με λίγη τύχη (και γνωριμίες) και με το σπαθί σου.
Επισης μπορείς να ασχοληθείς και με το νομικό πλαίσιο των φαρμακευτικών εταιρειών (σε θέματα δεοντολογίας, ναι φαρμακοποιοί εργάζονται).
Το φαρμακείο είναι ένας πολύ ωραίος εργασιακός χώρος. Πολλά παιδιά στο πρώτο έτος το βλεπουν ως βαρετό αλλά μετά καταλήγουν στο να το προτιμούν.
Επίσης αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική και θα ήθελες να την συνδιάσει, να ξέρεις υπάρχει ειδική επαγγελματική πορεία όπου θα δουλεύεις πάνω σε προγράμματα φαρμάκων (προβλέψεις τοξικότητας, παρατήρηση δομής φαρμάκου από χημικής απόψεως για να προβλέψεις ποιους φραγμούς θα περνάει στο σώμα κτλ)

Διέξοδοι υπάρχουν άπειροι.

Και να σου πω ακόμη μέχρι που μπορείς να φτάσεις, η διευθύντρια φαρμακολογίας στην NASA κάποτε (συνταξιούχα πλέον) είναι Ελληνίδα που σπούδασε εκεί. Είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω ομιλία της πέρυσι.
Οπότε τίποτα δεν είναι αδύνατο.

Οποία απορία θες στειλε εδώ. Και ναι όπως είπαν και οι συνάδελφοι πάνω, αν δεν σου αρέσει η χημεία Ή αν δεν είσαι διατεθειμένος να την διαβάσεις για το πτυχίο για να ασχοληθείς με κάτι άλλο μετά, τότε μακρυά.
 

anna05

Νεοφερμένος

Η anna05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Γεια σου!!! Είμαι και εγώ συνομήλικη και είχα αντιμετωπίσει μια παρόμοια κατάσταση με εσένα. Αρχικα έχω να σου πω ότι επειδή το είχα ψάξει, από φαρμακευτική δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ανοίξεις φαρμακείο γιατί μπορείς να δουλεύεις και σε βιομηχανίες (κυρίως στο εξωτερικό) κλπ κλπ. Και από χημικο, ειδικότερα με καλό μεταπτυχιακό θα μπορείς να εργαστεις σε παρα πολλούς κλάδους. Από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα να σιγουρευτείς ότι θέλεις να ασχοληθείς με τον κλάδο της υγείας, γιατί πέρα από χημικο και φαρμακευτικη όλες οι άλλες σχολες ασχολούνται εντελώς άμεσα με την ✨υγεία✨. Και αν δεν είσαι σίγουρη ότι σου αρέσει αυτός ο κλάδος θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τις σχολές του 2ου πεδίου (έχεις ακόμα χρονο) εκτός αν δεν σου αρέσουν καθολουυυ τα μαθηματικά, γιατί το 2ο έχει πολλές περισσότερες επιλογές αν είσαι κάπως "αναποφασιστος". Από εκεί και πέρα αν είσαι σίγουρη ότι αυτή την κατεύθυνση θες να ακολουθήσεις, δες το πρόγραμμα σπουδών των σχολών, μελετησε και σκέψου αν θα φανταζοσουν τον εαυτό σου να κάνεις αυτό το επάγγελμα μελλοντικά. Δεν χρειάζεται να θέλεις 100% να περάσεις σε μια σχολή, let's normalize το να είσαι αναποφασιστος!!! Αφοσιωσου στο να βάλεις τα δυνατά σου και να γράψεις όσο καλύτερα μπορείς και από εκεί και πέρα θα μπορείς να ξανασκεφτείς όλες τις επιλογές σχολών που έχεις. Ελπιζω να μην σε μπέρδεψα κι άλλο 😭
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά μήπως μπορείτε να βοηθήσετε και μένα είμαι θεωρητικησ κατευθυνσησ και θέλω να πάω νηπιαγωγών εκπα ή απθ Αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο προς όλους τους τομείς καθηγητές μάθημάτα και ανάγνωση πτυχίου στο εξωτερικό.

Τελευταία σκέφτομαι και κοινωνικής εργασίας παδα και δω πάλι προς όλους τους τομείς

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
Επισης που μπορώ να απευθυνθώ για να με βοηθήσει κάποιος ειδικός για να επιλέξω αυτό που μου ταιριάζει; έχω ακούσει για την εταιρεία orietum; είναι καλή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά μήπως μπορείτε να βοηθήσετε και μένα είμαι θεωρητικησ κατευθυνσησ και θέλω να πάω νηπιαγωγών εκπα ή απθ Αλλά δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο προς όλους τους τομείς καθηγητές μάθημάτα και ανάγνωση πτυχίου στο εξωτερικό.

Τελευταία σκέφτομαι και κοινωνικής εργασίας παδα και δω πάλι προς όλους τους τομείς

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
Επισης που μπορώ να απευθυνθώ για να με βοηθήσει κάποιος ειδικός για να επιλέξω αυτό που μου ταιριάζει; έχω ακούσει για την εταιρεία orietum; είναι καλή;
εχεις μια ταση να θελεις να βοηθας αδυναμους ανθρωπους
και ναι μεν στα μωρακια ειναι δυσκολο αλλα ευχαριστο αλλα στους κοινωνικους λειτουργους ειναι πολυ ψυχοφθορο ,αν βεβαια εργαζεσαι σωστα.
Τι θα ελεγες καπου στην μεση ..πχ δασκαλος ..ειναι πιο ευκολο και εξισου ευχαριστο.
Νηπιαγωγος τωρα και εξωτερικο δεν δενει ειναι θεμα γλωσσας, και δεν υπαρχουν και δημοσια νηπιαγωγια ομογενειας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top