Γ' Λυκείου: Δεν ξέρω τι να σπουδάσω και με τι θέλω να ασχοληθώ

Guest 202274

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κανένας μας,μην αγχώνεσαι :P
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακεί
πηγαινε σε μεγαλη φαρμακοβιομηχανια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αγαποθεραπεια και φρουτοθεραπεια νομιζω οτι ειναι αρκετη
κατσε μην ξεφυγουμε απο το θεμα του θρεντ και φαμε κανα ριπορτ γιανναρε
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Hello. Δες αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών των σχολών που σε ενδιαφέρουν, έτσι θα καταλάβεις περισσότερο τι σε ενδιαφέρει οπότε θα αποκτήσεις σιγά σιγά ένα κίνητρο για διάβασμα. Εννοείται πως οι φαρμακοποιοί δεν ασχολούνται μόνο με το φαρμακείο. Μπορούν να εργαστούν πχ στον τομέα της έρευνας. Γενικά αυτό το πεδίο έχει πολλούς κλάδους οπότε με ένα μεταπτυχιακό θα μπορέσεις πολλά να κάνεις. Αυτό είναι ένα κίνητρο από μόνο του.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μη το σκέφτεσαι αυτό από τωρα. Κ εγώ αυτό εκανα μέχρι το Πάσχα, κοιτούσα τις σχολές κ δεν διάβαζα όσο έπρεπε γτ το μυαλό μου το είχα στο να ψαχνω σχολές μόνο. Κοιτα απλά να διαβάσεις και να βγάλεις όσα περισσότερε μόρια γίνεται για να μπορέσεις να έχεις πολλές επιλογές.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχη περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία,λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
αυτο δε θα επρεπε να σε ανυσηχει. Σχεδον κανεις δεν ξερει τι ακριβως θελει να σπουδασει στα 17 του, ενω πολλες φορες και αυτοι που ξερουν, μαλλον νομιζουν πως ξερουν. Και γω αλλαξα απειρες φορες προτιμησεις σχολων φετος. Προς το παρον επικεντρωσου στα μαθηματα της κατευθυνσης σου και μετα θα ερθουν τα αλλα
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Μπορείς να μου στείλεις μήνυμα
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Hello! Δίνω κι εγώ από 3ο πεδίο, μετά από χρόνια. Αρχικά, don't panic! Αυτοί που ξέρουν τι θέλουν να σπουδάσουν από νωρίς, είναι λίγοι. Για να καταλάβεις είμαι 25, πτυχιούχος ενός τμήματος κι ακόμη δεν ξέρω τι θέλω να κάνω στη ζωή μου λολ. Νομίζω ότι το έχω βρει όμως και το κυνηγάω. Θα σε συμβούλευα να μην το σκέφτεσαι για την ώρα. Αν θες κάτι να σου δίνει κίνητρο, μην το ψάχνεις στα τμήματα αλλά στους βαθμούς. Να λες στον εαυτό σου " Θα κυνηγήσω το 20 γιατί αυτό μου ανοίγει όλες τις πόρτες στα τμήματα". Θα έχεις έναν ολόκληρο μήνα να σκεφτείς/αναζητήσεις σχολές αφού δώσεις τις εξετάσεις σου. Για την ώρα, μόνο κακό κάνει θεωρώ να χάνεις χρόνο για αυτό.

Καλή σου/μας τύχη. :)
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Για να καταλάβεις είμαι 25, πτυχιούχος ενός τμήματος κι ακόμη δεν ξέρω τι θέλω να κάνω στη ζωή μου λολ.
νομιζω αυτο με παρηγορει λιγακι , επειδη ξεργω υπηρχαν στιγμες που ελεγα οτι θελω φουλ φουλ την σχολη μου (ceid) και ειχα απο πισω γονεις και μερικα ατομα (γτπ ολιγον αυτοι) που ελεγαν "ααα εισαι αρκετα μεγαλη για να αλλαξεις τωρα σχολη(meanwhile μονο 20) και δες πώς θα παει αυτη(μαθηματικο). και πρεπει να βγεις οσο το δυνατον πιο γρηγορα στην αγορα εργασιας μπλα μπλα μπλα" και ειχα 2nd thoughts μηπως ξεργω πρεπει να θυσιασω αυτο που πραγματικα μαρεσει ωστε να βγω πιο γρηγορα στην αγορα εργασιας και να ανεξαρτητοποιηθω , παρολο που ηξερα(και ακομα ξερω) οτι δεν ηταν αυτο που ηθελα. χαιρομαι που υπαρχουν και αλλα ατομα που δεν ξερουν πού πανε και το βρισκουν σταδιακα, με κανει να νιωθω οτι εχω μια συντροφια σε ολο αυτο. δεν νιωθω μονη. 🫂 :hug:

edit :θελω να προσθεσω οτι εν τελει δεν ακουσα κανεναν παρα μονο εμενα και εκανα την καλυτερη επιλογη. εχω ενθουσιαστει παρα πολυ , σε σημειο που βλεπω μονη πραγματα ηδη απο τωρα . δεν εχω κοιταξει ουτε μια στιγμη πισω
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
χαιρομαι που υπαρχουν και αλλα ατομα που δεν ξερουν πού πανε και το βρισκουν σταδιακα, με κανει να νιωθω οτι εχω μια συντροφια σε ολο αυτο. δεν νιωθω μονη. 🫂 :hug:
αντε, με το καλο να αλλαξεις και το username σε σκετο brizolaki
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
δεδομενου της σχολης που θα πας, μαλλον καμμενο μπριζολακι σε βλεπω(και καλα overheat απο τους επεξεργαστες)
ΑΣ ΕΙΝΑΙ , ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ . τουλαχιστον το μπριζολακι θα βρισκεται στον σωστο δρομο και θα χαιρεται.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
(Ακολουθεί μακροσκελές μήνυμα)
Λοιπόν, ξεκινάω την τρίτη λυκείου και είμαι στο τρίτο πεδίο, έχοντας αρχίσει την προετοιμασία για τις Πανελλαδικές.Ωστόσο, δεν έχω αποφασίσει σχετικά με το τι θέλω να σπουδάσω. Το ξέρω ότι ίσως είναι νωρίς αλλά το βλέπω ως κίνητρο για να διαβάζω περισσότερο.Να πω σε αυτό το σημείο πως διάλεξα τη συγκεκριμένη κατεύθυνση επειδή περισσότερο βρίσκω ενδιαφέροντα τα μαθήματα και όχι πχ επειδή θέλω από παιδί να γίνω γιατρός.Έχω σκεφτεί την οδοντιατρική, αλλά δεν νομίζω πως θα μπορούσα να αφοσιωθώ σε αυτό. Τελευταία σκέφτομαι και την φαρμακευτική, αλλά πάλι δεν θα μου άρεσε να δουλέψω σε φαρμακείο και δεν γνωρίζω ποιες άλλες επαγγελματικές διέξοδοι υπάρχουν. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φαρμακοποιός;🥲 Επίσης έχω περίεργη σχέση με τη χημεία, μία μου αρέσει μία τι φοβάμαι και έτσι πάλι δεν ξέρω πού να στραφώ.Έχω κοιτάξει και τις βιοϊατρικές επιστήμες, εργοθεραπεία, λογοθεραπεία.Είχε ποτέ κανένας στην ίδια κατεύθυνση τέτοιο θεματάκι;Αυτά από εμένα.
Επειδή έχω κοντινό μου άτομο που τελειώνει φαρμακευτική, από τη σχολή αυτή δεν ανοίγεις μόνο φαρμακείο. Μπορείς να δουλέψεις σε μεγάλες εταιρείες, υπάρχουν διαφορετικοί τομείς της φαρμακευτικής με τους οποίους μπορείς να ασχοληθείς και μπορείς να δουλέψεις σε κάποια εταιρεία πάνω σε αυτούς. Υπάρχει ζήτηση γενικά, ειδικά στο εξωτερικό.
Κατα τ'άλλα, πιστεύω και εγώ ότι καλό θα ήταν να αφοσιωθείς στα μαθήματά σου και να βγάλεις αρκετά μόρια, ώστε να έχεις αρκετές επιλογές.
Αλλά οκ, ό,τι και να γίνει, πολλοί από εμάς σπουδάζουμε κάτι και στο τέλος καταλαβαίνουμε ότι δεν μας αρέσει ή ότι στην αγορά εργασίας τα πράγματα είναι διαφορετικά απ'ό,τι νομίζαμε στην σχολή. Ποτέ δεν είναι αργά να αλλάξεις πχ σχολή, ή να κάνεις κάποιο σεμινάριο και να ακολουθήσεις κάποιο διαφορετικό δρόμο. Για εμένα, καλά κάνεις και κοιτάς ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν, αλλά σκέψου αν θα σου άρεσε να ασχοληθείς με το αντικείμενο της σχολής σου επαγγελματικά, δηλαδή αν σε φαντάζεσαι πχ σε ένα οδοντιατρείο να ασχολείσαι με τους ασθενείς όλη μέρα. Κάπως έτσι θα κάνεις μια σχετικά σωστή για εσένα επιλογή και οκ, αν κάτι πάει στραβά, υπάρχουν λύσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top