Γυμναστήριο και Βάρη

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Παίδες μόλις άρχισα γυμναστήριο(ε ναι συναίβει και αυτό!) και θα ήθελα να ρωτίσω τι τύποι βαρών και ασκήσεων στα όργανα σταματούν την ανάπτυξη; Όχι πως θα ψηλώσω ακόμη πολύ αλλά έστω αυτούς τους 2-3 πόντους τους θέλω:D.

Επίσης, αν ξέρει κανείς καλό πρόγραμμα για γράμωση καλό θα ήταν να το αναφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παίδες μόλις άρχισα γυμναστήριο(ε ναι συναίβει και αυτό!) και θα ήθελα να ρωτίσω τι τύποι βαρών και ασκήσεων στα όργανα σταματούν την ανάπτυξη; Όχι πως θα ψηλώσω ακόμη πολύ αλλά έστω αυτούς τους 2-3 πόντους τους θέλω:D.

Επίσης, αν ξέρει κανείς καλό πρόγραμμα για γράμωση καλό θα ήταν να το αναφέρει.
Το γυμναστήριο έχει και γυμναστές:P Μπορείς να τους συμβουλευτείς....Να μην σηκώνεις πολλά βάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Συμφωνω με τον προλαλησαντα..Το να σου πουμε εμεις τι να κανεις και ποσα να σηκωσεις ειναι λαθος..
Αυτα τα προσαρμοζεις εσυ αναλογα με τα κυβικα σου κλπ,σε συνεργασια παντα βεβαια με τον γυμναστη ο οποιος θα σε συμβουλευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σαφέστατα συμφωνώ με τους προηγούμενους:) Άμα ειδικά είσαι αγύμναστος καλύτερα να περιορίζεσαι από 20-30 κιλά το όργανο μέχρι να τα συνηθίσεις:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

444ever

Νεοφερμένος

Ο 444ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
παιδια εγω παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crysis

Νεοφερμένος

Ο crysis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καταρχήν δεν ισχυει οτι οταν κανεις βαρη δεν θα ψυλωσεις απλα μερικες ασκησεις πιεζουν την σπονδιλικη στυλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
καταρχήν δεν ισχυει οτι οταν κανεις βαρη δεν θα ψυλωσεις απλα μερικες ασκησεις πιεζουν την σπονδιλικη στυλη

Αυτές τις μερικές ασκήσεις θέλω να μου πεις :D για να τις αποφύγω. Τους γυμναστές δεν τους πολυεμπιστεύομαι γιατί είναι και το συμφέρον μπροστά, συν το ότι είναι και άσχετοι οι πιο πολλοί τους.

Αλλά ντάξει αν δεν μου λυθεί η απορία θα αναγκαστώ να τους ρωτίσω ^^.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aroukart

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aroukart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γνωμη μ παντως ειναι οτι πρωτα πρεπει να χτυσεις κ μετα να σκαλισεις δηλαδη αφου ξεκινησες τωρα πρωτα πρεπει να βαλεις μυικη μαζα κ μετα να την γραμμωσης γιατι τωρα τι γραμμωση να κανεις αφου δν εχεις μυηικη μαζα για γραμμωση ε?να στα πω λιγο fast,αφου αποφασισες να πας γυμναστηριο κ να κανεις γραμμωση πρεπει να ξερεις οτι στην γραμμωση παιζει πολυ μεγαλο ρολο η διατροφη,δηλαδη αν μπορουσα να στα χωρισω θα εβαζα 60% διατροφη,35% ασκηση κ 5% σωματοτυπος.κανε τα προγραμματα σ χωρισετα σε μερες με αρκετες επαναληψεις!αεροβια απαραιτητα!ελπιζω να σ εδωσα μια εικονα!αν θες τπτ αλλο κ μπορω να βοηθησω ευχαριστως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Λοιπόν φίλε πές μας κιλά υψος και να σου πούμε πως είσαι.Εγώ πχ που είμαι 1.82 είμαι 103 κιλά.Δεν είμαι χοντρός όγκος είναι έχω γύρω στο 15% λίπος.Και επειδή οι πανελλαδικές με καθυστέρησαν στην γράμμωση ξεκινάω τώρα σκοπεύοντας να φτάσω γύρω στα 90 κιλά μέσα ιουλίου.Γενικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις με ένα πρόγραμμα όγκου και αφού αποκτήσεις μυική μάζα μετά από αρκετό καιρό θα ξεκινήσεις γράμμωση(ξέχνα μεσα στο καλοκαίρι δεν προλαβαίνεις να γίνεις τούμπανο με κοιλιακούς φέτες και έτσι να ξέρεις.Σαν κάτι τύπους που έρχονται και μετά από ένα μήνα φεύγουν γιατί δεν έγιναν τούμπανα:P)Το σημαντικότετο είναι διατροφή για όγκο πολύ υδατάνθρακα και πτωτείνες.Οι ασκήσεις δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο για να μην πω μηδαμινό(είπαμε μην τις κάνεις και τελείως λάθος)ειδικά στην αρχή της ανάπτυξης σου.Μετά από ενα σημείο παίζουν αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.
Τέσπα ελπίζω να βοήθησα για ότι απορίες ρώτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MANOLOS

Νεοφερμένος

Ο MANOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το γυμναστήριο έχει και γυμναστές:P Μπορείς να τους συμβουλευτείς....Να μην σηκώνεις πολλά βάρη.
σιγα βαριουντε οι γυμναστες !
-----------------------------------------
να συμπληεωσω και κατι αλλο !!! τωρα ειμαι σε περιοδο γραμμωση θα φτασω γυρω στα 75 κιλα και μετα παλι ογκο!!! υπομονη χρειαζετε και οχι συμπληρωματα!!! σε περιοδο ογκο φαε οτι θες αλλα με μετρο παντα!!! στην γαραμωση μειωσε υδαταωθρακες!! οι πρωτεινες ειναι απαραιτητες για την αναπτυξη των μυων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Μπορεί να πάρει μία πρωτείνη whey δεν είναι κακό θα σε βοηθήσει πολύ φίλε...
Και μην ακούσω βλακείς η πρωτείνη whey(δηλαδή ορού γάλακτος)δεν είναι αναβολικό απλά θα σε βοηθήσει να καλύψεις τις ανάγκες σου σε πρωτείνες.Αν θές να πάρεις πές μου να σου πώ ποια και από που γιατί πιθανότατα αν πάς και δεν ξέρεις να σου πουλήσουν μαλακίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Η whey σου δινει ακριβως οτι και οποιαδηποτε τροφη που εμπεριεχει πρωτεινη απλα ειναι σε μορφη σκονης,χρησιμευει σε πολλους διοτι ειναι ταχειας αποροφησης δηλαδη οτι πρεπει για μετα την προπονηση που ο οργανισμος ειναι περισσοτερο δεκτικος,το πρωι με το που ξυπνας για να μειωσει τον καταβολισμο στον υπνο και καποιες φορες για αντικατασταση ενος γευματος που για τον χ,ψ λογο δε μπορεσες να εχεις.Απο εκει και περα ειναι εντελως ΑΧΡΗΣΤΗ για καποιον που δεν ακολουθει συγκεκριμενη διατροφη προσαρμοσμενη στις δικες του αναγκες,πανω-κατω γευματα που εμπεριεχουν 30-40 γρ. πρωτεινης συνδιασμενη με υδατανθρακα για καλυτερη αποροφηση ανα 3 ωρες.Αν κανεις γραμμωση απλα περιοριζεις πολυ τον υδατανθρακα.


Τωρα για ασκησεις να αποφυγεις το squat και τις αρσεις θανατου γιατι καταπονουν αρκετα τον σκελετο και σ αυτη την ηλικια μπορει και να περιορισουν την αναπτυξη αν και δεν ειναι δεδομενο αυτο.Εγω παντα τις εκανα γιατι πιστευω δυναμωνουν συνολικα το σωμα αλλα ειναι προσωπικη επιλογη.Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Συμφωνώ οι άρσεις θανάτου δίνουν φοβερό όγκο σ όλο το σώμα είχα δει τεράστια διαφορά δεν το πίστευα.Αλλα δεν το προτείνω γιατί αν έχεις λάθος τεχνική μπορεί να καταστρέψεις την μέση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για ενα γυμνασμενο σωμα, χωρις να με νοιαζει ο ογκος.
επισης θελω ασκησεις για επιτοπιο αλμα. εχετε κατι να προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Συμφωνώ οι άρσεις θανάτου δίνουν φοβερό όγκο σ όλο το σώμα είχα δει τεράστια διαφορά δεν το πίστευα.Αλλα δεν το προτείνω γιατί αν έχεις λάθος τεχνική μπορεί να καταστρέψεις την μέση σου...

Ναι αυτη η ασκηση μπορει να σου προσφερει 1000 καλα μπορει ομως και να σε καταστρεψει και να μη μπορεις να κανεις βαρη ποτε ξανα στη ζωη σου αν εχεις λαθος τεχνικη.Παντως η δυναμη που σου δινει και η αισθηση που εχεις στο σωμα αν εκτελεστει σωστα και με πολλα κιλα εννοειται γιατι ειναι προχωρημενη ασκηση (πρεπει να εχεις ηδη ενα αρκετα δυνατο σωμα για να τη ξεκινησεις) ειναι απιστευτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για ενα γυμνασμενο σωμα, χωρις να με νοιαζει ο ογκος.
επισης θελω ασκησεις για επιτοπιο αλμα. εχετε κατι να προτεινετε;

Αν κάνεις στίβο η κάπποιο άθλημα ρ'ωτα τον προπονητή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasosfp

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καταρχήν δεν ισχυει οτι οταν κανεις βαρη δεν θα ψυλωσεις απλα μερικες ασκησεις πιεζουν την σπονδιλικη στυλη
ετσι ειναι...και επειδη παω και εγω γυμναστηριο και εχω διαβασει ωρες ατελειωτες στο ιντερνετ,βιβλια και εχω ρωτησει ειδικους ενα να ξερεις... η αναπτυξη δεν εχει καμια σχεση με τα βαρη.ισα ισα που αν κανεις σωστη γυμναστικη αυξανετα η πυκνοτητα στα κοκκαλα σου,ειδικα αν εισαι στην αναπτυξη και γενικα κανει πολυ καλο....απο τη γυμναστικη δεν προκειται ποτε να παθεις τιποτα οσα κιλα και να σηκωνεις με βασικες προϋποθεσεις: ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ,ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
το καλοκαιρι εκανα γυμναστηριο και ειμαι μια χαρα.
Φιλε εισαι ενηλικας, δεν ψιλωνεις αλο. Επισης στα οργανα δειχνει το σωστο τροπο να τα χρησιμοποιεις οποτε δεν κυνδινευεις καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasosfp

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Φιλε εισαι ενηλικας, δεν ψιλωνεις αλο.
πουθενα δεν εχει πει κανεις επιστημονικα (το ξαναλεω) οτι το υψος εχει καμια σχεση με τα βαρη.οποιον ψαγμενο γυμναστη που να ξερει 5 πραγματα ρωτησεις αυτο θα σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
να σε πω για να χανεις κιλα και να βαζεις μυς χρειαζεται ΠΟΛΥ προσεκτικη διατροφη, ωστε να παιρνεις πολλες πρωτεινες με λιγες θερμιδες. Δεν ειναι αδυνατο αλλα ειναι δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top