Γυαλιά ή φακοί επαφής;

Τί προτιμάτε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 44)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 13 29.5%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 31 70.5%

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ξαφνικα εσπασαν στην μεση,ουτε που προλαβα να τα σκουπησω βασικα!

Αχ...εγω φετος την ανοιξη ενα βραδυ αφησα τα γυαλια κατω απο το κρεβατι μου ,λιγο προεξηχαν.Το πρωι ετσι αρτσουμπαλα οπως σηκωθηκα τα παταω και τα σπαω στη μεση...Εκεινη τη μερα δε πηγα σχολειο ,πηγα να αγορασω σκελετο(και μετα για ενα μικρο shopping therapy με τη μαμα αλλα αυτο ειναι τελιως ασχετο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αχ...εγω φετος την ανοιξη ενα βραδυ αφησα τα γυαλια κατω απο το κρεβατι μου ,λιγο προεξηχαν.Το πρωι ετσι αρτσουμπαλα οπως σηκωθηκα τα παταω και τα σπαω στη μεση...Εκεινη τη μερα δε πηγα σχολειο ,πηγα να αγορασω σκελετο(και μετα για ενα μικρο shopping therapy με τη μαμα αλλα αυτο ειναι τελιως ασχετο)

Χαχαχα για shopping εεε??Αν σου πω οτι τα πρωτα γυαλια που φορεσα ποτε τα εχασα...με το καζανακι θα με πιστεψεις;;;
Χαχαχαχα φοβερη ιστορια!!Ειχα που λες παει στην τουαλετα για να κανω την αναγκη μου:D και μετα σηκωθηκα,εβγαλα τα γυαλια αφηνωντας τα πανω στο πλυντηριο, για να πλυνω το προσωπο μου!Κλεινω την βρυση,σκουπιζω το προσωπο μου και τραβαω το καζανακι(ΧΑΧΑΧΑΧΑ:D:D:D)
και το ιδιο λεπτο παω να παρω τα γυαλια μου αλλα πηγα να τα πιασω τοσο ατσουμπαλα που πεταχτηκαν αξαφνα μπροστα μου και προσγειωθηκαν στην τουλετα...Κλαμα εγω!!!:worry::worry: μεχρι να μου φτιαξουν τα καινουργια γυαλια,δεν βγηκα απο το σπιτι για 3 μερες απ οτι θυμαμαι και εβλεπα τοσο θολα,ηταν απαισια!!Μολις ηρθαν τα καινουργια μου γυαλακια ημουν το πιο ευτυχισμενο ατομο στον κοσμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!Αυτο με το καζανακι ηταν πραγματικα τελειο!!γελασα με τη ψυχη μου!Τελικα υπερχουν πιο αρτσουμπαλα ατομα απο εμενα!! :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Xμ,και εγω τον πρωτο καιρο προσπαθουσα και παιδευομουν για ωρες!Στην αρχη τους εβαζα με δυσκολια αλλα οταν ηταν η ωρα να τους βγαλω δεν μπορουσα με τιποτα,ηταν πολυ κουραστικο και κυριολεκτικα μου επαιρνε ωρες ολοκληρες!!:P
Τωρα πλεον το εχω μαθει και η διαδικασια κραταει λιγοτερο και απο 5 λεπτακια!!:D:clapup:



χαχαχαχ λετε να το παλεψω δλδ??:hmm: κι εμενα με ειχε παρει κανα τριωρο θυμαμαι!!και μετα ειχα μονο τον εναν στο ματι και κυκλοφορουσα ετσι ολο το βραδυ γτ δεν μπορουσα να το βγαλω!:redface:και ηρ8ε μια φιλη μου και τον εβγαλε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!Αυτο με το καζανακι ηταν πραγματικα τελειο!!γελασα με τη ψυχη μου!Τελικα υπερχουν πιο αρτσουμπαλα ατομα απο εμενα!! :offtopic:

Χαχαχα ναι σε οποιον και να το λεω δεν με πιστευει με τιποτα!Μετα οταν βλεπουν οτι δεν τους δουλευω σκανε στα γελια!
Αναρωτιεμαι αν υπαρχει ανθρωπος που να εχει χασει με τετοιο ή παρομοιο τροπο τα γυαλια του!!:D:D:D

χαχαχαχ λετε να το παλεψω δλδ??:hmm: κι εμενα με ειχε παρει κανα τριωρο θυμαμαι!!και μετα ειχα μονο τον εναν στο ματι και κυκλοφορουσα ετσι ολο το βραδυ γτ δεν μπορουσα να το βγαλω!:redface:και ηρ8ε μια φιλη μου και τον εβγαλε:P

Εγω θα σε συμβουλευα να βαλεις..στην αρχη δεν το συζητω οπως και εσυ αλλωστε διαπιστωνεις ειναι παλουκι,παιρνει ωρα!
Αλλα πλεον εγω τους βαζω με πολυ ανεση,τους εχω συνηθισει εντελως!Ισως φταει οτι η επιθυμια μου να τους βαλω ηταν τεραστια και ετσι....μπρος τα καλλη τι ειναι το παιδεμα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
καλα τα λες!!:Pθα το προσπαθησω σιγουρα στο μελλον αλλα προς το παρον...το αποφευγω οσο μπορω!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι οι φακοι επαφης βλαπτουν τα ματια ισχυει η βλακειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Λάθος.

Βέβαια όταν φοράς φακούς πρέπει να κάνεις και σωστή χρήση. Δεν τους φοράμε για πολλές ώρες και τους καθαρίζουμε πολύ καλά κάθε φορά που τους βγάζουμε.

Εγώ φοράω από τον Αύγουστο και με βολεύουν πάρα πολύ. Τους βάζω μόνο όταν είναι να βγω έξω. Στο σπίτι είμαι πάντα με γυαλιά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Φοράω φακούς εδώ και 1,5 χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν έχω πολύ μυωπία αλλά ήταν πολύ σπαστικό να βγαίνω και να τα βλέπω όλα θολά οπότε έβαλα φακούς(τα γυαλιά μου φαινόταν πάντα παραπανίσια πάνω μου). Τους φοράω πάνω από δωδεκα ώρες τη μέρα και δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι οι φακοι επαφης βλαπτουν τα ματια ισχυει η βλακειες?

Oχι,δεν ισχυει απλα δεν ειναι καλο να φοριουνται ολη την διαρκεια της μερας...ο οφθαλμιατρος μου,ειπε πως αν φοραω ολη την μερα φακους ειναι σαν να φοραω στενα παπουτσια:(:(Οποτε καλο θα ειναι να τους βγαζεις,οταν δεν επροκειτο να βγεις εξω,να πας μια βολτα ή στο φροντηστηριο ας πουμε!Εγω αυτο κανω!:)

Φοράω φακούς εδώ και 1,5 χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν έχω πολύ μυωπία αλλά ήταν πολύ σπαστικό να βγαίνω και να τα βλέπω όλα θολά οπότε έβαλα φακούς(τα γυαλιά μου φαινόταν πάντα παραπανίσια πάνω μου). Τους φοράω πάνω από δωδεκα ώρες τη μέρα και δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα ποτέ.

Και εγω ενιωθα βασικα τα γυαλια πως μου εκριβαν ολο μου το προσωπο...νομιζω πως ειμαι καλυτερη χωρις γυαλια και επιτελους μετα απο 16 χρονια ολοι μπορουν να δουν το χρωμα των ματιων μου!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Τίποτα δεν συγκρίνεται με τους φακούς. (Τουλάχιστον δεν πέφτουν όταν κάνουμε γυμναστική κλπ):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Kαι εγω προτιμω τους φακους,ειναι πιο ξεκουραστοι απο τα γυαλια,ειδικα για μενα που εχω μεγαλη μυωπια... :/: Αν και ειναι πολυ βαρετο το βαλε-βγαλε συνεχεια,εξω παντα φακους φοραω,μια συνηθεια ειναι και αυτο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά προτιμώ τα γυαλιά!! Μια φορά έβαλα φακούς και τους ένιωθα "ξένους" πάνω στο μάτι μου... Από τότε φοράω μόνο γυαλιά... Άσε που μου δίνουν και στυλ!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Παιδία, θα συμβουλευτώ και τον οφθαλμίατρο σε λίγες μέρες αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
Έχω μυωπία 2 και 75 και στα δύο μάτια -μπορεί να ανέβηκε, θα το δω όταν θα πάω ξανά στον οφθαλμίατρο- και φοράω γυαλιά.
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι φακούς επαφής - για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους.
Είστε ευχαριστημένοι με τους φακούς επαφής εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδία, θα συμβουλευτώ και τον οφθαλμίατρο σε λίγες μέρες αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
Έχω μυωπία 2 και 75 και στα δύο μάτια -μπορεί να ανέβηκε, θα το δω όταν θα πάω ξανά στον οφθαλμίατρο- και φοράω γυαλιά.
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι φακούς επαφής - για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους.
Είστε ευχαριστημένοι με τους φακούς επαφής εσείς;
κοιτα μπορει στην αρχη να σε ενοχλουν καπως αλλα αν τους συνηθησεις δεν ειναι τιποτα:)
εγω πηρα για ενα μηνα αλλα μετα δεν ξαναπηρα..οχι γιατι δεν τους συνηθησα αλλα βαρεθηκα αυτο το βαλε βγαλε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Παιδία, θα συμβουλευτώ και τον οφθαλμίατρο σε λίγες μέρες αλλά θέλω και τη γνώμη σας.
Έχω μυωπία 2 και 75 και στα δύο μάτια -μπορεί να ανέβηκε, θα το δω όταν θα πάω ξανά στον οφθαλμίατρο- και φοράω γυαλιά.
Σκέφτομαι να πάρω ένα ζευγάρι φακούς επαφής - για πρακτικούς και αισθητικούς λόγους.
Είστε ευχαριστημένοι με τους φακούς επαφής εσείς;

Εγω ειμαι υπερ των φακων επαφης,οχι μονο για αισθητικους λογους αλλα το κυριοτερο ειναι οτι βλεπεις πολυ καλυτερα σε σχεση με τα γυαλια γιατι δεν περιοριζεται το οπτικο σου πεδιο...:)Οσο να πεις,στην αρχη μεχρι να συνηθισεις το βαλε-βγαλε ειναι κουραστικο,αλλα μετα απο κανα 2 βδομαδες δεν ειναι τιποτα,ειναι παιχνιδακι!! Πρωτα πρεπει να συμβουλευτεις τον οφθαλμιατρο σου,αλλα σου συνιστω να βαλεις!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Στον οφθαλμίατρο θα πάω μετά τις διακοπές.Αν και διάβασα κάτι που με τρόμαξε λίγο.

https://www.iefimerida.gr/news/29644/ακόμη-και-κίνδυνος-τύφλωσης-από-τους-φακούς-επαφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Στον οφθαλμίατρο θα πάω μετά τις διακοπές.Αν και διάβασα κάτι που με τρόμαξε λίγο.

https://www.iefimerida.gr/news/29644/ακόμη-και-κίνδυνος-τύφλωσης-από-τους-φακούς-επαφής

Ενταξει,αν δεν προσεχεις τους φακους σου και τους βαζεις με απλυτα χερια,δεν τους καθαριζεις με το υγρο τους καθε μερα για να εξουδετερωθουν τα μικροβια παρα πολλα μπορουν να γινουν μεχρι και να τυφλωθεις,οπως λεει και το αρθρο!Αλλα αν εισαι προσεχτικος,δεν υπαρχουν λογοι ανησυχιας πιστευω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top