Γραφιστική

DayDreamer20

Νεοφερμένος

Ο DayDreamer20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας είμαι φοιτητής αρχαιολογίας 4ο έτος και ήδη από το 2ο έτος δέν μ αρέσει η σχολή μου επειδή ειχαμε 2 χρόνια καταλήψεις και τώρα όταν γίνονται μαθήματα οι πιο πολλοί καθηγητές ακυρώνουν τα μαθήματα τους χωρίς ειδοποίηση και παμε καλα καλα στ μάθημα κ μαθαίνουμε οτι τελικα δν θ κάνουμε, επίσης δεν πήραμε πέρυσι βιβλία κ γενικότερα το κλίμα τόσο της σχολής όσο κ των φοιτητών είναι χάλια. Στο σχολείο ήθελα ν γίνω γραφίστας αλλά δν μπόρεσα γιατί ήμουν θεωρητική κ από το 4ο πεδίο πάλι θα έχανα μόρια. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να περάσω γραφιστικη; με κατατακτηριες παίρνουν το 2% , ή ν σκέφτομαι τις πανελλήνιες αφού ούτως η άλλως κ ν τελειώσω πάλι θ τα ξαναδιαβάσω αφού ΄πρέπει να διδάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αφού είσαι στο 4ο έτος αυτό σημαίνει ότι έδωσες πανελλήνιες πριν 4 χρόνια. Έχω την εντώπωση ότι πλέον έχεις το δικαίωμα να δώσεις μόνο για δύο χρονιές με το 10% δηλάδή χωρίς να ξαναδώσεις πανελλήνιες(ας με διορθώσει κάποιος αν ξέρει). Τώρα όσον αφορά τις κατατακτήριες εξετάσεις μπορείς να δώσεις εφόσον έχεις πάρει πτυχίο από κάποια σχολή. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις ακόμα πτυχίο οπότε θα πρέπει πρώτα να το πάρεις και να προσπαθήσεις μετα. Το καλύτερο είναι να ξαναδώσεις πανελλήνιες αν φυσικά αντέχεις να κάτσεις και να διαβάσεις. Είναι δύσκολο να περάσεις στην γραφιστική από την θεωρητική κατεύθυνση αλλά όχι ακατόρθωτο. Το ίδιο έκανα και εγώ και από θεωρητική πήγα δομικά έργα. Μην ξεχνάς ότι υπολογίζεται και το σχέδιο στα μόρια και το κάθε ένα παίρνει 2000 μόρια για άριστα, σύνολο 4000. Εαν δεν σου αρέσει πραγματικά η σχολή σου προσπάθησε το και μην το βάζεις κάτω. Αρκεί να έχεις όρεξη. Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φίλε DayDreamer20,

Εγώ ΔΕΝ θα σου συνιστούσα το δρόμο των κατατακτήριων ούτε φυσικά του 10%,είναι δρόμοι δύσκολοι και με μικρές πιθανότητες επιτυχίας εισαγωγής (ελάχιστες θέσεις),ένας είναι ο ΣΙΓΟΥΡΟΣ δρόμος πανελλήνιες!Ειδικά όταν μιλάμε για Γραφιστική που με σχετικά καλή προετοιμασία πετυχαίνεις εύκολα τα απαιτούμενα μόρια!
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που παρακολούθησες στο Λύκειο τη θεωρητική κατεύθυνση,μπορείς ως απόφοιτος να δώσεις σε όποια κατεύθυνση και για όποιο επιστημονικό πεδίο θέλεις!
Θα πάρεις Θετική ή Τεχνολογική κατεύθυνση και το ειδικό μάθημα που απαιτείται (σχέδιο)...σχολές γραφιστικής υψηλού επιπέδου υπάρχουν στα ΤΕΙ...
Αν μένεις Αθήνα ή τριγύρω ΤΕΙ Αθήνας,επίσης οφείλω να σε ενημερώσω ότι το δεύτερο πανελλαδικά τμήμα Γραφιστικής ξεκινάει στο ΤΕΙ Σερρών από το νέο ακαδημαϊκό έτος (2010-2011),όπου και πιο εύκολα θα μπεις και θα κάνεις μάθημα σε τζιτζιλόνια κτήρια και αίθουσες (εγώ τις ζηλεύω τις κουφάλες του ΕΑΔΣΑ που ήρθαν φέτος:D)...
Για φέτος δυστυχώς δεν προλαβαίνεις...αν είσαι κοντά στο πτυχίο σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή (και λίγο διάβασμα) ώστε να το πάρεις,κρίμα είναι να πάει ο κόπος σου χαμένος!Νέος είσαι ακόμα δεν πρέπει να σε απασχολεί ο χρόνος!Άλλοι για τον Α) ή Β) λόγο ξεκινούν στα 25-30 τους!Και από του χρόνου ξεκίνα ιδιαίτερα και ντου στο στόχο!
Κυνήγα αυτό που γουστάρεις και καλή επιτυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που παρακολούθησες στο Λύκειο τη θεωρητική κατεύθυνση,μπορείς ως απόφοιτος να δώσεις σε όποια κατεύθυνση και για όποιο επιστημονικό πεδίο θέλεις!



Αυτό δεν ισχύει. Θα ξαναδώσεις τα μαθήματα της κατεύθυνσης που είχες επιλέξει και έκανες στο σχολείο. Αν είχες επιλέξει θεωρητική, πάλι θεωρητική θα δώσεις πανελλήνιες. Δεν γίνεται να δώσεις τα μαθήματα άλλης κατεύθυνσης.Απλά μπορείς να επιλέξεις όποιο μάθημα επιλογής θες, ασχετα με το ποιο είχες δώσει την πρώτη φορα. Αλλά αφού είσαι από θεωρητική επιλέγεις μαθηματικά απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DayDreamer20

Νεοφερμένος

Ο DayDreamer20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ παιδιά ευχαριστώ πολυ για όλα όσα είπατε..μαλλον θ τελειώσω τη σχολή κανονικά κ μετά βλέπω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που παρακολούθησες στο Λύκειο τη θεωρητική κατεύθυνση,μπορείς ως απόφοιτος να δώσεις σε όποια κατεύθυνση και για όποιο επιστημονικό πεδίο θέλεις!



Αυτό δεν ισχύει. Θα ξαναδώσεις τα μαθήματα της κατεύθυνσης που είχες επιλέξει και έκανες στο σχολείο. Αν είχες επιλέξει θεωρητική, πάλι θεωρητική θα δώσεις πανελλήνιες. Δεν γίνεται να δώσεις τα μαθήματα άλλης κατεύθυνσης.Απλά μπορείς να επιλέξεις όποιο μάθημα επιλογής θες, ασχετα με το ποιο είχες δώσει την πρώτη φορα. Αλλά αφού είσαι από θεωρητική επιλέγεις μαθηματικά απαραίτητα.

Πο ελεος δλδ τι δν ισχυει μωρε..Ποσο μου την σπαει οταν πετατε την μαλακια σας χωρις να ξερετε αν ισχυει ή οχι..Κοβετε τα ονειρα που εχουν τα παιδια ανευ λογου και αιτιας..Ως αποφοιτος φιλε μου δινεις με οποια κατευθυνση θελεις ανεξαρτητα ποια ειχες οταν φοιτουσες απλα..Μην ακους το καθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πο ελεος δλδ τι δν ισχυει μωρε..Ποσο μου την σπαει οταν πετατε την μαλακια σας χωρις να ξερετε αν ισχυει ή οχι..Κοβετε τα ονειρα που εχουν τα παιδια ανευ λογου και αιτιας..Ως αποφοιτος φιλε μου δινεις με οποια κατευθυνση θελεις ανεξαρτητα ποια ειχες οταν φοιτουσες απλα..Μην ακους το καθενα..

Δεν λέω ότι μου κατέβει στο κεφάλι. Εσύ δηλαδή πως το λες έχεις ρωτήσει; Γιατί εγώ ρώτησα στο σχολείο μου επειδή θέλω και εγώ να ξαναδώσω και μου είπαν μόνο ΄θεωρητική κατεύθυνση μπορώ όπως και πέρσι. Δεν λέω ποτέ πράγματα αν δεν είμαι σίγουρη και πρόσεξε λίγο πως μιλάς σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Επειδη και εγω ειχα αυτη την απορια εκανα θεμα εδω και ολοι μου ειπαν οτι γινεται και το διαβασα και στο site του υπουργειου..Οκ???σορρυ για τν τροπο μου αλλα οταν εισαι λαθος εισαι λαθος..και μν λες κατι αν δν εισαι σιγουρη γιατι αυτο τ παιδι μπορει να μην ξαναδινε για αυτο π του ειπες..απλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επειδη και εγω ειχα αυτη την απορια εκανα θεμα εδω και ολοι μου ειπαν οτι γινεται και το διαβασα και στο site του υπουργειου..Οκ???σορρυ για τν τροπο μου αλλα οταν εισαι λαθος εισαι λαθος..και μν λες κατι αν δν εισαι σιγουρη γιατι αυτο τ παιδι μπορει να μην ξαναδινε για αυτο π του ειπες..απλα..

οκ αν άλλη φορά βλέπω κάτι που το ξέρεις θα σε φωνάζω να δώσεις εσύ τα φώτα σου που τα ξέρεις όλα!!!:down::mad::eyesup::eyesup::ok:
Τότε τι να πω;; Λες να μου είπαν ψέμματα στο σχολείο;;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
οκ παιδιά ευχαριστώ πολυ για όλα όσα είπατε..μαλλον θ τελειώσω τη σχολή κανονικά κ μετά βλέπω!!!!
Οπως βλεπεις εχεις αναψει τα αιματα.:DΣε ποια πολη σπουδαζεις;Δεν σου αρεσει το αντικειμενο η η οργανωση της σχολης;Και εγω παντως πιστευω οτι καλυτερα ειναι να παρεις το πτυχιο σου και μετα βλεπεις.Μπορεις βεβαια αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε μια ιδιωτικη που σε αυτο το αντικειμενο που θες υπαρχουν καποιες καλες οπως η Βακαλο και Ακτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μπορεις βεβαια αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε μια ιδιωτικη που σε αυτο το αντικειμενο που θες υπαρχουν καποιες καλες οπως η Βακαλο και Ακτο...

Το έχω απορία(μιας και το έφερε η κουβέντα). Οι ιδιωτικές σχολές όπως αυτές έχουν αναγνώριση;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το έχω απορία(μιας και το έφερε η κουβέντα). Οι ιδιωτικές σχολές όπως αυτές έχουν αναγνώριση;:what:
Οχι αλλα σε τετοιες σπουδες δηλ ντιζαιν κτλ αρκει πιστευω μια σχολη με καλο ονομα και "ακρες" δεν παιζει και τοσο ρολο η αναγνωριση....Αλλα δεν το εχω ψαξει και πολυ ισως να ειναι καλυτερα σε τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Οχι αλλα σε τετοιες σπουδες δηλ ντιζαιν κτλ αρκει πιστευω μια σχολη με καλο ονομα και "ακρες" δεν παιζει και τοσο ρολο η αναγνωριση....Αλλα δεν το εχω ψαξει και πολυ ισως να ειναι καλυτερα σε τει
Ναι αλλά αν τελειώσεις κάποια τέτοια σχολή και πας να πιάσεις δουλειά λόγου χάρη σε μία εταιρία θα σε πάρουν; Και εννοώ κανονικά χωρίς "άκρες". Γιατί αν είναι να δώσεις άδικα τα λεφτά και να μην σου αναγνωρίζει κανείς το πτυχίο καλύτερα είναι να βγάλεις τα ματάκια σου από το διάβασμα για να πας στο ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν λέω ότι μου κατέβει στο κεφάλι. Εσύ δηλαδή πως το λες έχεις ρωτήσει; Γιατί εγώ ρώτησα στο σχολείο μου επειδή θέλω και εγώ να ξαναδώσω και μου είπαν μόνο ΄θεωρητική κατεύθυνση μπορώ όπως και πέρσι. Δεν λέω ποτέ πράγματα αν δεν είμαι σίγουρη και πρόσεξε λίγο πως μιλάς σε παρακαλώ.

Δηλαδή αποφοίτησες πέρυσι;Αν ναι,τότε σκέψου ότι μέχρι και 2 χρόνια μετά την αποφοίτηση παίζουν ρόλο οι προφορικοί για τη διαμόρφωση του βαθμού πρόσβασης!Πιθανώς γι'αυτό δεν μπορείς να δώσεις σε άλλο πεδίο...
Ίσως μετά την πάροδο των 2 ετών όπου μετράει πια μόνο ό,τι γράψεις στις εξετάσεις και να μπορείς να επιλέξεις όποια κατεύθυνση επιθυμείς...

Οι ιδιωτικές σχολές δεν είναι αναγνωρισμένες προς το παρόν...μην σκέφτεστε όμως τέτοια πράγματα όταν μιλάμε για Γραφιστική!Αυτό που πρέπει να σκεφτείτε είναι ότι το ΤΕΙ είναι δωρεάν και η ΑΚΤΟ θέλει γύρω στα 8000-9000€!
Αν έχετε πρόσβαση σε τέτοιο ΤΕΙ (Αθήνα,Σέρρες) και δεν χρειάζεται να νοικιάσετε και να φύγετε πολύ μακρυά απ'τον τόπο σας να πάτε με κλειστά τα μάτια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν χρειάζετε να δώσεις ελεύθερο ή γραμμικό σχέδιο για να γινεις γραφίστας? κ πόσα μόρια πιάνει το σχέδιο? 4.000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες εδώ.
ΣΧΟΛΕΣ / ΤΜΗΜΑΤΑ

Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Γραφικών Τεχνών και Σχεδίασης Συστημάτων
Φωτογραφίας
Διακοσμητικής
Τεχν. Γραφικών Τεχνών Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης
Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων
ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ:

Απαιτείται η εξέταση σε δύο μαθήματα τα οποία είναι το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ και το ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:
Ο βαθμός προκύπτει από το Μέσο Όρο των βαθμών των δύο μαθημάτων, ο οποίος πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή του μαθήματος που είναι το 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Με 4.000 μόρια, βαθμολογείται το άριστο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoslefkada

Νεοφερμένος

Ο panoslefkada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια εγω θελω γραφιστικη ή διακοσμ.εσωτ.χωρου απο εκει και περα δεν με νοιαζει η περοχη....θελω να ρωτησω λιπον ποιες ειναι οι δημοσιες σχολες οι οποιες ασχολουνται με αυτα και ποσα μορια εχει η καθεμια τους......;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Παιδια εγω θελω γραφιστικη ή διακοσμ.εσωτ.χωρου απο εκει και περα δεν με νοιαζει η περοχη....θελω να ρωτησω λιπον ποιες ειναι οι δημοσιες σχολες οι οποιες ασχολουνται με αυτα και ποσα μορια εχει η καθεμια τους......;

οχι! δεν σου λεμε τιποτα! ψαξε στο ιντερνετ, ειναι κατι πανευκολο, δεν γινετε να μην το βρηκες! μαθε να ψαχνεις δεν θα σου κανει κακο, ισα ισα! αν εχεις καμια απορια που αφου ψαχτηκες δεν βρηκες απαντηση να στην απαντησουμε! αμαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top