Γρίφοι Μαθηματικών

NaDia0tiNaNai

Νεοφερμένος

Η NaDia0tiNaNai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χαχα και ήθελε το παιδί να σας δίξει ένα κόλπο...το φάγατε ! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Νομίζω πως το έβρηκα:D :

Ο ένας φίλος είπε στον άλλο το γινόμενο των ηλικιών τους είναι 36.
οι διαφορετικές τριάδες που έχουν γινόμενο 36 είναι:
2, 2, 9
1, 2, 18
1, 4, 9
1, 6, 6
1, 1, 36
2, 3, 6
1, 3, 12
3, 3, 4
Μετά του είπε ότι το άθροισμα των ηλικιών τους είναι όσο αυτόν τον αριθμό της απέναντι πολυκατοικίας. Άρα έχοντας βρει τις 8 αυτές τριάδες αριθμών θα υπολόγισει τα αθροίσματά τους:
2+2+9=13
1+2+18=21
1+4+9=14
1+6+6=13
1+1+36=38
2+3+6=11
1+3+12=16
3+3+4=10
Άρα συγκρίνει τα αθροίσματα με τον αριθμό της απέναντι πολυκατοικίας και θα έλεγε τις 3 ηλικίες που έχουν άθροισμα τον αριθμό της απέναντι πολυκατοικίας. Όμως ο φίλος του του δίνει ένα ακόμα στοιχείο (ότι το όνομα του μεγαλύτερου γιου του είναι Γιάννης) άρα δεν του φτάνουν τα δύο πρώτα στοιχεία μόνο για βρει την απάντηση. Συνεπώς, αυτό σημβαίνει γιατί είναι ανάμεσα σε δυο τριάδες, την: 2,2,9 και την: 1,6,6 και αυτό διότι και οι δύο αυτές τριάδες έχουν άθροισμα τον ίδο αριθμό (13)

Δεδομένου λοιπόν ότι του λέει πως ο μεγαλύτερος γιός του λέγεται Γιάννης, δεν μπορεί οι ηλικίες των παιδιών του να είναι 1,6,6 γιατί σε αυτή την περίπτωση είναι δίδυμα τα μεγαλύτερα αδέρφια, δεκτό όμως είναι το άλλο ζευγάρι: 2,2,9

'Αρα οι ηλικίες των παιδιών του είναι 2, 2 , 9
Είμαι σωστός Κλεοπάτρα και αν ναι τι κερδίζω?:P

Σωστός είσαι! ;):clapup:
Σαν τι δηλαδή θα ήθελες να κερδίσεις; :hmm::P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|>ALS<|

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
χαχα και ήθελε το παιδί να σας δίξει ένα κόλπο...το φάγατε ! :P:P
καλά τα λες !:P
btw ..εγω είπα ωραίο φαίνεται.. αλλα είναι λάθος :P
και όσο για το x-y .. δεν γνωρίζουμε απο την αρχή τι ποσότητα είναι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γενικά ένα κόλπο που είχα διαβάσει παλιότερα σε σχέση με αυτά είναι αυτό με το 9.
Γενικότερα, το κριτήριο διαιρετότητας του 9 είναι ότι πρέπει να προσθέσεις τα ψηφία του αριθμού και να καταλήξεις σε πολλαπλάσιο του 9 ,κάτι σαν του 3 δηλαδή. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι όποιον αριθμό και να πιάσεις που να είναι πολλαπλάσιο του 9, αν προσθέσεις τα ψηφία του μόλις φτάσεις σε μονοψήφιο, τότε θα είναι σίγουρα το 9, αφού δεν υπάρχει άλλος μονοψήφιος αριθμός πολλαπλάσιο του 9 (σε αντίθεση με το 3 που μπορεί να βγάλει 6 ή 9).
Άρα μπορείς να πεις στον άλλο ότι πράξεις θες, σε κάποια στιγμή να του πεις να πολλαπλασιάσει τον αριθμό που έχει με το 9, να προσθέσει τα ψηφία του και έτσι ξέρεις ότι αυτό που έχει τώρα είναι το 9. Άρα από εκεί και πέρα του λες ότι άλλο θες, αλλά ξέρεις τι βρίσκει ;).

Επίσης μου είχαν στείλει ένα Power Point, που είναι εντυπωσιακό. Αναφέρω μερικά:
1 X 8 + 1 = 9
12 X 8 + 2 = 98
123 X 8 + 3 = 987
1234 X 8 + 4 = 9876
12345 X 8 + 5 = 98765
123456 X 8 + 6 = 987654
1234567 X 8 + 7 = 9876543
12345678 X 8 + 8 = 98765432
123456789 X 8 + 9 = 987654321

9 X 9 + 7 = 88
98 X 9 + 6 = 888
987 X 9 + 5 = 8888
9876 X 9 + 4 = 88888
98765 X 9 + 3 = 888888
987654 X 9 + 2 = 8888888
9876543 X 9 + 1 = 88888888
98765432 X 9 + 0 = 888888888

1 X 1 = 1
11 X 11 = 121
111 X 111 = 12321
1111 X 1111 = 1234321
11111 X 11111 = 123454321
111111 X 111111 = 12345654321
1111111 X 1111111 = 1234567654321
11111111 X 11111111 = 123456787654321
111111111 X 111111111 = 12345678987654321

Και ένα άλλο κόλπο:
1) Σκεφτείτε δύο αριθμούς (μικρούς κατά προτίμησή, για πιο εύκολες πράξεις), διάφορετικούς από το 0.
2) Βρείτε το τετράγωνο του αθροίσματός τους. (Δηλαδή προσθέστε τους και υψώστε στο τετράγωνο αυτό που βρήκατε)
3) Βρείτε το τετράγωνο της διαφοράς τους. (Δηλαδή αφαιρέστε τους και υψώστε στο τετράγωνο αυτό που βρήκατε)
4) Αφαιρέστε το τετράγωνο της διαφοράς από το τετράγωνο του αθροίσματος. (Με απλά λόγια από αυτό που βρήκατε στο 2ο βήμα, αφαιρέστε αυτό που βρήκατε στο 3ο)
5) Διαιρέστε αυτό που βρήκατε στην παραπάνω πράξη, με το γινόμενο τον αριθμών που είχατε σκεφτεί. (Δηλαδή πολλαπλασιάστε τους δύο αριθμούς που είχατε σκεφτεί στην αρχή-αρχή, πριν κάνετε οποιαδήποτε πράξη, και διαιρέστε αυτό που θα βρείτε από τον αριθμό που βρήκατε στο 4ο βήμα).

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Πάντως αν το κάνετε σωστά, το αποτέλεσμα του 5ου βήματος θα πρέπει να είναι πάντα ίδιο, οτιδήποτε αριθμούς και να βάλετε στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
μου εδειξε αυτο ενα παιδι..
x=y
x^2=xy
x^2 - y^2 = xy-y^2
(x+y)(x-y)=y(x-y) , διαιρω με x-y και εχουμε
x+y=y , εστω x=1=y => 2=1
ωραιο φαινεται αλλα ειναι λαθος :P

προφανώς και είναι λάθος αφου διαιρείς με 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMARAS100

Νεοφερμένος

Ο DIMARAS100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ποιος ξερει να μου πει με αυτο II=VΙ (λατινικοι χαρακτηρες) να φτιαξω μια ισοτιτα μετακινοντας μονο μια γραμη, χωρις να πειραξω το =, μποροντας να σπασω το V και μιν μπορωντας να βαλω μια γραμη πανω σε μια αλλη ΜΟΝΟ κουνοντας μια γραμη....ουτε ανισοτιτες ουτε τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ποιος ξερει να μου πει με αυτο II=VΙ (λατινικοι χαρακτηρες) να φτιαξω μια ισοτιτα μετακινοντας μονο μια γραμη, χωρις να πειραξω το =, μποροντας να σπασω το V και μιν μπορωντας να βαλω μια γραμη πανω σε μια αλλη ΜΟΝΟ κουνοντας μια γραμη....ουτε ανισοτιτες ουτε τιποτα...

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, αλλά θα προσπαθήσω κι ας κάνω λάθως...:hmm:

Λοιπόν θα γίνει έτσι... /=//-/(αυτό το έκανα μετακινώντας ένα / από το πρώτο μέλος στο δεύτερο κουνόντας το ωστέ να γίνει - και σπάζοντας το V σε //)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
και εγω βρηκα την απαντηση !!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMARAS100

Νεοφερμένος

Ο DIMARAS100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λαθος. μπορεις κανεις μονο μια ενεργεια κουνοντας μονο μια γραμμη!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
λοιπον εχουμε οτι ΙΙ=\/Ι
σπαμε το \/ και βαζουμε την μια γραμμη πανω απο το = οποτε εχουμε το συμβολο του ταυτιζεται...επομενως εχουμε ΙΙ(ταυτιζεται με το) ΙΙ σορρυ αλλα γ καποιο λογο δεν μπορω να κανω συνταξη Latex
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Υπαρχουν παρα πολλα μαθηματικα κολπα και γριφοι που μπορουν να τρελανουν το μυαλο μας.Καντε το παραπακω κολπο και θα σας εκπληξει η τελειοτητα των αριθμων...

Το νουμερο των παπουτσιων σου πολλαπλασιασε το επι 5...
προσθεσε 50...
πολλαπλασιασε επι 20...
προσθεσε 1011...
αφαιρεσε απο το αποτελεσμα τη χρονια που γεννηθηκες...

προκυπτει ενας τετραψηφιος αριθμος.
τα δυο πρωτα ψηφια ειναι το νουμερο των παπουτσιων σου και 2 επομενα ,η ηλικια σου...:)


Επισης παραθετω μερικους μικρους γριφους...

Σε ένα Συνέδριο Μαθηματικών ρωτήθηκε ένας ομιλητής ποια είναι η ηλικία του. Εκείνος απάντησε: Το τετράγωνο της ηλικίας μου είναι το έτος γέννησής μου. Αν ο μαθηματικός αυτός ζει ακόμα, πότε έγινε το Συνέδριο;

Πόσο είναι το 1/2 των 2/3 των 3/4 των 4/5 των 5/6 των 6/7 των 7/8 των 8/9 των 9/10 του χίλια;


Ένα αντρόγυνο γύριζε από ψώνια στο Σούπερ Μάρκετ φορτωμένοι με τσάντες. Ο άντρας άρχισε να διαμαρτύρεται στην γυναίκα του ότι οι τσάντες που κουβαλάει είναι πολύ βαριές. "Τι διαμαρτύρεσαι;" του λέει εκείνη. "Αν μου έδινες μία από τις τσάντες σου, θα είχα τις διπλάσιες απ' ότι εσύ, ενώ αν σου έδινα εγώ μία δικιά μου, θα είχαμε τις ίδιες". Πόσες τσάντες κρατούσε ο καθένας;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ουαου!!τελειο κολπο!!ξερω κι εγω κατι τετοια κολπα.θα ρωτησω την αδερφη μου και θα τα γραψω σε λιγο!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σε ένα Συνέδριο Μαθηματικών ρωτήθηκε ένας ομιλητής ποια είναι η ηλικία του. Εκείνος απάντησε: Το τετράγωνο της ηλικίας μου είναι το έτος γέννησής μου. Αν ο μαθηματικός αυτός ζει ακόμα, πότε έγινε το Συνέδριο;

Υποθετουμε οτι το συνεδριο εγινε στον 20ο αιωνα..Μεταξυ 1900 και 2000. Ο μονος αριθμος που ταιριαζει ειναι το 44 δηλαδη ο μαθηματικος γεννηθηκε το 1936. Οποτε 1936+44=1980

Πόσο είναι το 1/2 των 2/3 των 3/4 των 4/5 των 5/6 των 6/7 των 7/8 των 8/9 των 9/10 του χίλια;

100

Ένα αντρόγυνο γύριζε από ψώνια στο Σούπερ Μάρκετ φορτωμένοι με τσάντες. Ο άντρας άρχισε να διαμαρτύρεται στην γυναίκα του ότι οι τσάντες που κουβαλάει είναι πολύ βαριές. "Τι διαμαρτύρεσαι;" του λέει εκείνη. "Αν μου έδινες μία από τις τσάντες σου, θα είχα τις διπλάσιες απ' ότι εσύ, ενώ αν σου έδινα εγώ μία δικιά μου, θα είχαμε τις ίδιες". Πόσες τσάντες κρατούσε ο καθένας;

Ο αντρας εχει 5 τσαντες και η γυναικα εχει 7

:spasiklas::spasiklas::alljumpy::smartass::smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
1
11
21
1211
111221
312211
13112221

Η κάθε σειρά προκύπτη απο την προηγούμενη. Κάθετα δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους συμπληρώσται την επόμενη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Να και αλλα 2 που βρηκα:

Ένα σκουλήκι ξεκινάει να σκαρφαλώσει κάθετα σε έναν τοίχο ύψους 20 μέτρων. Τη μέρα που είναι φρέσκο ανεβαίνει 3 μέτρα, αλλά τη νύχτα που νυστάζει γλιστράει και υποχωρεί 2 μέτρα. Σε πόσες ημέρες θα φτάσει τελικά στην κορυφή του τοίχου;

Ένα τούβλο ζυγίζει ένα κιλό και μισό τούβλο. Πόσα κιλά ζυγίζουν τα δύο τούβλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος,θα φτάσει την 20η μέρα...Και 2 τούβλα ζυγίζουν 4 κιλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να και αλλα 2 που βρηκα:

Ένα σκουλήκι ξεκινάει να σκαρφαλώσει κάθετα σε έναν τοίχο ύψους 20 μέτρων. Τη μέρα που είναι φρέσκο ανεβαίνει 3 μέτρα, αλλά τη νύχτα που νυστάζει γλιστράει και υποχωρεί 2 μέτρα. Σε πόσες ημέρες θα φτάσει τελικά στην κορυφή του τοίχου;
υποθετοντας οτι ξεκιναει την μερα της πρωτης μερας χρειαζεται 18 μερες

Ένα τούβλο ζυγίζει ένα κιλό και μισό τούβλο. Πόσα κιλά ζυγίζουν τα δύο τούβλα;

Εστω χ το βαρος ενος τουβλου. Εχουμε:
Οποτε τα δυο τουβλα ζυγιζουν 4 κιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Να και αλλα 2 που βρηκα:

Ένα σκουλήκι ξεκινάει να σκαρφαλώσει κάθετα σε έναν τοίχο ύψους 20 μέτρων. Τη μέρα που είναι φρέσκο ανεβαίνει 3 μέτρα, αλλά τη νύχτα που νυστάζει γλιστράει και υποχωρεί 2 μέτρα. Σε πόσες ημέρες θα φτάσει τελικά στην κορυφή του τοίχου;

Ένα τούβλο ζυγίζει ένα κιλό και μισό τούβλο. Πόσα κιλά ζυγίζουν τα δύο τούβλα;

Μήπως θα φτάσει την 20η μέρα..και τα δύο τούβλα ζυγίζουν 3 κιλά και μισό τούβλο..εεε? :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα φτασει την 18η μερα...Μεχρι την 17η θα εχει σκαρφαλωσει 17 μετρα...την 18 θα εχει φτασει στα 20 μετρα,πριν βραδιασει και αρχιζει να γλυστραει...Οποτε υποθετωντας οτι φτανοντας στην κορυφη δεν θα γλυστραει αλλο...Θελει 18 μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Πω μωρέ,ναι...Δίκιο έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top