Γονείς που τσακώνονται και διάβασμα για τις πανελλήνιες

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
τα ίδια. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω, αυτές τις καταστάσεις τις ζω από μικρή ηλικία. Και με έχει επηρεάσει όσο δεν φαντάζεσαι. Δεν ανοίγομαι με τίποτα, δεν μου βγαίνει να τα πω στις φίλες μου, να ξεσπάσω, δεν έχω αυτοπεποίθηση. Είχα την εντύπωση ότι οι γονείς είναι οι νούμερο ένα θαυμαστές των παιδιών τους. Που για την μαμά μου ισχύει είμαστε πολύ κοντά. Αλλά ο μπαμπάς μου συνέχεια με μειώνει,άλλες φορές μου λέει ότι θα πανηγυρίζει του χρόνου που θα τα πάω σίγουρα καλά και άλλες με αποθαρρύνει και με μειώνει λέγοντας μου ότι θέλω πολλά ψωμιά για να τον φτάσω. Το καλοκαίρι του 2018 τσακώθηκαν σε σημείο να μην μιλάνε για ένα μήνα ζώντας στο ίσιο σπίτι. Κόψαμε την τούρτα γενεθλίων μου και ούτε κάν που μίλαγαν μεταξύ τους. Όλο αυτό που και που μου δημιουργεί κρίσεις πανικού. Κλαίω, τρέμω.
Η μόνη λύση που έχω σκεφτεί είναι μετά τις πανελλήνιες θα πιάσω μια δουλειά (έχω την διάθεση), να μαζέψω κάποια χρήματα και να πάω σε κάποι@ ψυχολόγο χωρίς να το μάθει κανείς.
Σε παρακαλώ πραγματικά ηρέμησε. Το να πιάσεις δουλειά μετά τις πανελλήνιες είναι μια καλή ιδέα. Και θα σου πω κάτι ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟΙ ΦΑΝΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟΙ "ΕΧΘΡΟΙ" ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ. Αυτό που σε ρίχνει ο πατέρας σου αυτό είναι απαράδεκτο. Συμπεριφορά ανώριμου ανθρώπου. Μου θυμίζεις την κολλητή μου, ίδιο σενάριο, εν τέλει χωρίσανε οι δικοί της, αλλά με τον πατέρα της που πάντα την έριχνε αν και εμέναν μαζί του για 1 χρόνο με την γιαγιά της, ούτε λέξη δεν αντάλλαζαν.

Κορίτσι μου, μην διαλύεις τα όνειρα σου για άτομα που ούτε δεν έκατσαν 1 λεπτό να τα ακούσουν και να τα σεβαστούν.
Υπομονή ένα χρόνο, και μετά διάλεξε ποιον θες δίπλα σου.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Τέτοιες απαντήσεις μου δίνουν κουράγιο. Πάλι σήμερα τα ίδια. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω, αυτές τις καταστάσεις τις ζω από μικρή ηλικία. Και με έχει επηρεάσει όσο δεν φαντάζεσαι. Δεν ανοίγομαι με τίποτα, δεν μου βγαίνει να τα πω στις φίλες μου, να ξεσπάσω, δεν έχω αυτοπεποίθηση. Είχα την εντύπωση ότι οι γονείς είναι οι νούμερο ένα θαυμαστές των παιδιών τους. Που για την μαμά μου ισχύει είμαστε πολύ κοντά. Αλλά ο μπαμπάς μου συνέχεια με μειώνει,άλλες φορές μου λέει ότι θα πανηγυρίζει του χρόνου που θα τα πάω σίγουρα καλά και άλλες με αποθαρρύνει και με μειώνει λέγοντας μου ότι θέλω πολλά ψωμιά για να τον φτάσω. Το καλοκαίρι του 2018 τσακώθηκαν σε σημείο να μην μιλάνε για ένα μήνα ζώντας στο ίσιο σπίτι. Κόψαμε την τούρτα γενεθλίων μου και ούτε κάν που μίλαγαν μεταξύ τους. Όλο αυτό που και που μου δημιουργεί κρίσεις πανικού. Κλαίω, τρέμω.
Η μόνη λύση που έχω σκεφτεί είναι μετά τις πανελλήνιες θα πιάσω μια δουλειά (έχω την διάθεση), να μαζέψω κάποια χρήματα και να πάω σε κάποι@ ψυχολόγο χωρίς να το μάθει κανείς.

Πόσο θέλω να σε κάνω μια αγκαλιά ρε κορίτσι μου...

Κι εμένα η πηγή του κακού ο πατέρας μου ήταν, μάλιστα είχα γράψει και ένα θέμα εδώ στο φόρουμ που ζήταγα βοήθεια..

Εγώ θυμάμαι δεν είχα καθόλου φίλες από την Β λυκείου και μετά, καμία απολύτως. Χωρίς υπερβολή.
Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις πόσο πολύ ζορίστηκα. Να μην έχω την δυνατότητα να πάω μια βόλτα να χαλαρώσω, να μην έχω έναν άνθρωπο να μιλήσω.. Είχα ρίξει το κλάμα της ζωής μου εκείνη την περίοδο. Κλάμα φιλενάδα, όχι αστεία.

Εγώ σου λέω να μιλήσεις στις φίλες σου αν νιώθεις άνετα μαζί τους. Μην ντρέπεσαι. Θα νιώσεις πολύ καλύτερα.
Αν πάλι ντρέπεσαι ή δεν τους έχεις εμπιστοσύνη, επιμένω να μιλήσεις σε κάποι@ καθηγητ@ που νιώθεις άνετα. Δεν φαντάζεσαι πόσο θα βοηθηθείς.
Εγώ αν δεν είχα αυτή την καθηγήτρια θα τα είχα παρατήσει όλα. Με εμψυχωνε πάντα, πίστευε σε εμένα. Και έχουμε κρατήσει επαφή... Είναι υπέροχος άνθρωπος ❤️

Μίλα!! Πες πως νιώθεις, βγάλτα από μέσα σου!! Μην κλείνεσαι, δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου. ΝΑ ΜΙΛΑΣ!! (Και σου ξαναλέω, μπορείς να μου στείλεις κι εμένα όποτε θες. Θα χαρώ να σε βοηθήσω)

Σχετικά με τον ψυχολόγο, θα τον χρειαστείς σίγουρα μετά από αυτήν τη χρονιά. Να πας! Εγώ πάω και πίστεψε με, με εχει βοηθήσει πάρα πολύ. Βλέπω τα πράγματα με άλλη ματιά.

:* Stay strong!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
Και εννοείται πως αν ποτέ νιώθεις πιεσμένη στειλε μας από εδώ ένα προσωπικό και το συζητάμε ! Κάποιες φορές πιο εύκολα ανοίγεσαι σε έναν ξένο παρά γνωστό σου
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω. Εγώ είμαι μεσα. Ότι χρειαστείς να στέλνεις εδώ. Εμείς όσο μπορούμε θα σου δίνουμε κουράγιο. Και θα δεις όλα καλά θα πάνε
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
++++ Να προσθέσω κι όλας ότι είχα διαγνωστεί με κακοήθη όγκο στις αρχές της Β λυκείου και "πάλευα" μέχρι τον Φλεβάρη της Γ λυκείου.

Αυτά δεν τα λέω για να με λυπηθείς, αλλά για να δεις ότι υπάρχουν και μεγαλύτερες δυσκολίες.

Κορίτσι μου, μπορείς!!
Αν τα κατάφερα εγώ με όλο αυτό το παλούκι που τράβηξα, μπορείς κι εσύ!!

Το χεις!! ❤️
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
++++ Να προσθέσω κι όλας ότι είχα διαγνωστεί με κακοήθη όγκο στις αρχές της Β λυκείου και "πάλευα" μέχρι τον Φλεβάρη της Γ λυκείου.

Αυτά δεν τα λέω για να με λυπηθείς, αλλά για να δεις ότι υπάρχουν και μεγαλύτερες δυσκολίες.

Κορίτσι μου, μπορείς!!
Αν τα κατάφερα εγώ με όλο αυτό το παλούκι που τράβηξα, μπορείς κι εσύ!!

Το χεις!! ❤

Πως και δεν αξιοποίησες το 5% ;

Η απλα το κρατάς για μετά;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,841 μηνύματα.
Πως και δεν αξιοποίησες το 5% ;

Η απλα το κρατάς για μετά;
Οι αιτήσεις για πιστοποιητικά πάθησης γίνονται Νοέμβριο. Μάλλον το κορίτσι δεν ήταν σε θέση να μπει στη τρελή γραφειοκρατική διαδικασία που έχει, εφόσον είχε και τόσο σοβαρή πάθηση.
Ελπιζω @ioannaion να είσαι καλά τώρα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@ioannaion εύχομαι να είσαι καλά τώρα και όλο αυτό να είναι απλά μια κακή ανάμνηση. Όπως είπα και σε άλλο ποστ μου υπάρχουν πολύ χειρότερες δυσκολίες. Όλα αυτά περί τσακωμών δεν πρέπει να σε απασχολούν. Είναι πιο πολύ ψυχολογική και συναισθηματική κούραση. Βλέπεις ότι τα θέματα υγείας είναι πολύ πιο σοβαρά , οπότε να ευχαριστηθείς το θεό που είσαι καλά, το κυριότερο να είσαι καλά στην υγεία σου, που έχιες ένα σπίτι και μένεις και ένα πιάτο φαγητό. Ξέρω παιδιά που δεν έχουν λεφτά να κάνουν ιδιαίτερα, ζουν σε καθεστώς οικονομικών προβλημάτων με άρρωστους γονείς και μετα βίας δίνονται τα ενοίκια από τους γονείς τους. Η ζωή δεν είναι στρωμένη πουθενά. Και αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα, στη πρώτη δυσκολία θα πηδήξουν το καράβι.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Έχω αναρρώσει εδώ και 1 χρόνο, αλλά αν χρειαστεί αργότερα ίσως να το αξιοποιήσω. :)

Τέλεια😊😊
Πολλοί έτσι κι αλλιώς δε το αξιοποιήουν επίτηδες κι το χρησιμοποιηουν σε δεύτερο πτυχίο( έχεις δικαίωμα μια φορα να το χρησιμοποιήσεις)
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σου! Έδινα φέτος πανελλήνιες και βίωνα παρόμοια κατάσταση καθ’όλη τη διάρκεια της χρονιάς (με τον αδελφό μου κυρίως επειδή είναι μικρός και δεν καταλάβαινε την σημασία της ησυχίας για το ουσιαστικό διάβασμα). Για να καταλάβεις, στην καραντίνα (ότι χειρότερο) διάβασα πιο λίγο από ότι θα έπρεπε δεδομένης της φασαρίας που κατίσχυε στο σπίτι και το κλείσιμο των βιβλιοθηκών. Ωστόσο, αρχικά να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη σου, γνωρίζω προσωπικά πάρα πολλά παιδιά που έρχονται αντιμέτωπα με τσακωμούς/φασαρία στο σπίτι τη χρονιά των πανελληνίων, και εν τέλει γράφουν πολύ καλύτερα από άλλους που διέθεταν ησυχία στο σπίτι (έγραψα 18.000 μόρια). Σίγουρα, η κατάσταση αυτή υποσκάπτει την ψυχική σου διάθεση,είτε δίνεις πανελλήνιες είτε όχι, και πιθανώς να αισθανθείς αγανακτισμένη κάποιες φορές μες τη χρονια. Προσωπικά θα πρότεινα τα εξής:
1) Βιβλιοθήκες !!!! (Ήρεμο περιβάλλον,ξερω παιδί που έγραψε 19.300 ο οποιος πηγαινε κάθε μέρα στην βιβλιοθήκη στο Πανεπιστήμιο. Θα συνιστούσα να μην παίρνεις το κινητό σου μαζί σου καθώς θα σου αποσπά την προσοχή )
2) Ταράτσα/μπαλκόνι!! (Άμα διαθετεις ταράτσα ή μπαλκόνι που προσφέρονται για διάβασμα, θα το συνιστούσα αναντίρρητα. Στην τελική μπορείς να πάρεις μια καρέκλα και ένα τραπεζάκι και να τα τοποθετήσεις στο μπαλκόνι σου- ο θόρυβος ελαττώνεται κατά πολύ)
3) Διάβασμα με φίλους/στο σπίτι φίλων (άμα έχεις κάποιον γνωστό/φίλο με τον οποίο μπορείς να διαβάσεις χωρίς να σου αποσπάται η προσοχή, μπορείς να διαβάζεις σπίτι του ενίοτε -και εγώ το έκανα αυτο- ,ή να κανονιζετε να πηγαίνετε σε μια καφετέρια/βιβλιοθήκη μαζι.. κάποιες καφετέριες προσφέρονται για διάβασμα, θα χρειαστεί να το γκουγκλαρεις αυτό)
4) Προσοχή στο μάθημα στο σχολείο και στο φροντιστηριο/ιδιαίτερα. Φρόντισε να καταλάβεις όσο πιο καλά μπορείς το μάθημα από την παράδοση του στο φροντιστηριο ή στο σχολείο. Βοηθάει παρα πολύ αφού μετά θα χρειαστεί να κανεις μια απλή επανάληψη της θεωρίας στο σπίτι και κάποιες επιπρόσθετες ασκήσεις. Με λίγα λόγια προσπάθησε να επωφεληθείς από τις παροχές που σου διατίθενται.
5) Προσπάθησε να μην πυροδοτείς τσακωμούς στο σπίτι! Ξερω πως είναι δύσκολο, ιδιως όταν αισθάνεσαι αδικημένη και ότι καταστρατηγείται το δικαίωμα σου στο διάβασμα..αλλά είναι ΠΟΛΥ σημαντικό το να πηγαίνεις με τα νερά τους!!!
Κάτι τελευταίο, προσπάθησε να μείνεις δυνατή και κυρίως ψύχραιμη, χωρίς πολύ άγχος ..η διαδικασία μέχρι τις εξετάσεις συνιστά έναν αγώνα αντοχής. Καλή επιτυχία με τις εξετάσεις σου και για οτιδήποτε θελεις/ σε προβληματιζει μπορείς να μου στειλεις:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top