Γνώμη για φοίτηση σε κολλέγιο

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το μητροπολιτικό κολλέγιο ; Η σχολή που με ενδιαφέρει (μηχανολόγος μηχανικός) είναι 5ετής κανονικά. Το πρόβλημα μου είναι ότι κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών και είναι πολύ γενικό. "Φυσικές επιστήμες" δεν λέει τι είναι το κάθε μάθημα ταυτόχρονα σε σχέση με αντίστοιχα ΑΕΙ είναι αρκετά λιγότερα τα μάθηματα..
Φέτος βρίσκομαι σε πεδίο που τελικά δεν είναι ακριβώς πάνω στα ενδιαφέροντα μου οπότε ψάχνομαι, σκέφτομαι κυρίως να ξανά δώσω από 2ο
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα κολέγια.
Ειδικά αν μιλάμε για ανοιχτά επαγγέλματα που το πτυχίο σπάνια έχει σημασία (βλ. πληροφορική)

Αλλά για σχολές μηχανικών δεν μου φαίνεται σωστή επιλογή. Θα βγεις αργότερα στην αγορά να ανταγωνιστείς απόφοιτους από ΕΜΠ και ΑΠΘ; Θα σε φάνε λάχανο.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν αξίζουν τα κολλέγια φίλε, αν είσαι 100% σίγουρος ότι η σχολή που θέλεις είναι στο 2ο πεδίο απλά παράτα τις φετινές πανελλήνιες (προφανώς) και ξεκίνα από τώρα την προετοιμασία για να δώσεις τα μαθήματα του 2ου πεδίου την επόμενη χρονιά.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω, μηχανολόγος μηχανικών σε κολλέγιο δεν αξίζει. Συν ότι στα περισσότερα, εάν κοπείς σε μάθημα θα πρέπει να ξαναπληρώσεις για να το δώσεις ξανά. Αξίζει περισσότερο αυτά τα λεφτά να τα δώσεις για να σπουδάσεις ΜΜ σε επαρχία/μακρία από την μόνιμη κατοικία σου στην συγκερκριμένη περίπτωση. Επίσης έχω ακούσει ότι υπάρχει πολλές φορές θέμα με την ισοτίμιση πτυχίου και την αναγνώριση σπουδών, οπότε μόνο από αυτό σου λέω να δώσεις κανονικά για 2ο πεδίο. Μπορεί να κοπιάσεις λίγο παραπάνω αλλά θα έχεις ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται αμέσως από το κρατός, και θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Όπως ανέφεραν και τα παιδιά από πάνω, μηχανολόγος μηχανικών σε κολλέγιο δεν αξίζει. Συν ότι στα περισσότερα, εάν κοπείς σε μάθημα θα πρέπει να ξαναπληρώσεις για να το δώσεις ξανά. Αξίζει περισσότερο αυτά τα λεφτά να τα δώσεις για να σπουδάσεις ΜΜ σε επαρχία/μακρία από την μόνιμη κατοικία σου στην συγκερκριμένη περίπτωση. Επίσης έχω ακούσει ότι υπάρχει πολλές φορές θέμα με την ισοτίμιση πτυχίου και την αναγνώριση σπουδών, οπότε μόνο από αυτό σου λέω να δώσεις κανονικά για 2ο πεδίο. Μπορεί να κοπιάσεις λίγο παραπάνω αλλά θα έχεις ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται αμέσως από το κρατός, και θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση.
Πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση που χημεία θα πρέπει να πιάσω από το 0, φυσική είχα καλό επίπεδο κατεύθυνση β λυκείου.
Είναι ρεαλιστικό;
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση.
Πανελλήνιες από άλλη κατεύθυνση που χημεία θα πρέπει να πιάσω από το 0, φυσική είχα καλό επίπεδο κατεύθυνση β λυκείου.
Είναι ρεαλιστικό;
Κοίταξε, μηχανολόγων μηχανικών υπάρχει και με 17.770 (ΕΜΠ) και με 8.000. Εάν είχες καλό επίπεδο και εύκολη κατανόηση τότε δεν θα δυσκολευτείς πολύ στην Φυσική της Γ λυκείου. Εάν είσαι καλός στα μαθηματικά, στόχευσε εκεί μαζί με φυσική. Χημεία θα πρότεινα εντατικά γιατί κάποια πράγματα όπως οξειδοαναγωγή και οργανική θα πρέπει να τα κάνεις αυτόματα και με αρκετή ευκολία. Ιοντική και Χημική θα έλεγα ναι μεν είναι εύκολα αλλά για κάποιον που έχει αριστεύσει στα βασικά.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα κολέγια.
Ειδικά αν μιλάμε για ανοιχτά επαγγέλματα που το πτυχίο σπάνια έχει σημασία (βλ. πληροφορική)
Επειδή έχει τύχει να κοιτάξω προγράμματα κολλεγίων για πληροφορική, είναι πραγματικά για γέλια. Χώνουν όλα τα μαθηματικά (Γραμμική Άλγεβρα, Λογισμό, Διακριτά, Θεωρία Γράφων κτλ) σε ένα (!!!) μάθημα, δεν έχουν λειτουργικά συστημάτα, αρχιτεκτονική υπολογιστών κτλ. Και ένας Θεός ξέρει και πόσο αξιόπιστα είναι και τα άλλα τους μαθήματα, αν σκεφτούμε πως κάποιοι καθηγητές τους δεν έχουν καν διδακτορικό. Εγώ είμαι σίγουρος πάντως πως θα κάνουν λίγες τετριμμένες εφαρμογές από έτοιμες βιβλιοθήκες στο 3ο έτος ξέρω γω και έτοιμο το πτυχίο.

Όποιος είναι να μάθει έτσι ας πάει σε κάνα bootcamp καλύτερα. Πολύ λιγότερα λεφτά και χρόνος για πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Επειδή έχει τύχει να κοιτάξω προγράμματα κολλεγίων για πληροφορική, είναι πραγματικά για γέλια. Χώνουν όλα τα μαθηματικά (Γραμμική Άλγεβρα, Λογισμό, Διακριτά, Θεωρία Γράφων κτλ) σε ένα (!!!) μάθημα, δεν έχουν λειτουργικά συστημάτα, αρχιτεκτονική υπολογιστών κτλ. Και ένας Θεός ξέρει και πόσο αξιόπιστα είναι και τα άλλα τους μαθήματα, αν σκεφτούμε πως κάποιοι καθηγητές τους δεν έχουν καν διδακτορικό. Εγώ είμαι σίγουρος πάντως πως θα κάνουν λίγες τετριμμένες εφαρμογές από έτοιμες βιβλιοθήκες στο 3ο έτος ξέρω γω και έτοιμο το πτυχίο.

Όποιος είναι να μάθει έτσι ας πάει σε κάνα bootcamp καλύτερα. Πολύ λιγότερα λεφτά και χρόνος για πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα.
Δεν διαφωνώ, αυτό που λέω είναι ότι η πληροφορική είναι ανοιχτό επάγγελμα το οποίο δεν απαιτεί πτυχίο για να εργαστείς (υπάρχουν και απειροελάχιστες εξαιρέσεις)

Σε όλα τα άλλα όμως (προγραμματισμός, δίκτυα κτλ.) ο εργοδότης μπορεί πολύ εύκολα να κρίνει αν μπορείς να βγάλεις την δουλειά ή όχι χωρίς καν να κοιτάξει αν έχεις ή δεν έχεις πτυχίο.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ, αυτό που λέω είναι ότι η πληροφορική είναι ανοιχτό επάγγελμα το οποίο δεν απαιτεί πτυχίο για να εργαστείς (υπάρχουν και απειροελάχιστες εξαιρέσεις)

Σε όλα τα άλλα όμως (προγραμματισμός, δίκτυα κτλ.) ο εργοδότης μπορεί πολύ εύκολα να κρίνει αν μπορείς να βγάλεις την δουλειά ή όχι χωρίς καν να κοιτάξει αν έχεις ή δεν έχεις πτυχίο.
Άρα καλύτερα να δώσω από διαφορετικό πεδίο του χρόνου και να μην μπλέξω με κολλέγια και μαλ@κιες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Άρα καλύτερα να δώσω από διαφορετικό πεδίο του χρόνου και να μην μπλέξω με κολλέγια και μαλ@κιες
Στα κολλεγια παει καποιος εξ αναγκης οταν δεν του επιτρεπουν να παει στο πανεπιστημιο (βλεπε νεο νομο).
Τα Κολλεγια δεν εχουν φτασει στο επιπεδο των πανεπιστημιων και ουτε προκειτε να φτασουν ποτε διοτι η πανεπιστημιακη μορφωση-καταρτιση ειναι πολυ πολυ ακριβη, ιδιατερα στους μηχανικους. Και αυτο το ξερει η αγορα καλυτερα απο αυτο που λεει το πτυχιο τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το Μητροπολιτικό Κολλέγιο είναι πολύ αξιόλογο και το πτυχίο που προσφέρει στους ΜΜ είναι του University of East London (UEL) καλύτερο από πολλά περιφερειακά ελληνικά πανεπιστήμια.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Το Μητροπολιτικό Κολλέγιο είναι πολύ αξιόλογο και το πτυχίο που προσφέρει στους ΜΜ είναι του University of East London (UEL) καλύτερο από πολλά περιφερειακά ελληνικά πανεπιστήμια.
σπουδάζεις εκεί ;
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Όχι δεν σπουδάζω εκεί αλλά γνωρίζω φοιτητές που παρακολουθούν το τμήμα των ΜΜ το οποίο έχει πολύ αξιόλογο πρόγραμμα σπουδών.
Γνωρίζεις μήπως σχετικά με το περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών ; Επειδή αυτό που έχουν δημόσια μόνο πρόγραμμα σπουδών δεν το λες... απλά κάτι τίτλοι δεν λέει τι κάνεις σε κάθε μάθημα ούτε ενδικτικη βιβλιογραφία ΤΙΠΟΤΑ
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών είναι το ίδιο με αυτό που διενεργείται και στο UEL Πρόχειρα που είχα δει το αναλυτικό περιεχόμενο ήταν πολύ ανώτερο από το δικό μας των MΜ του ΠΔΑ. Θα προσπαθήσω να το βρω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Δεν εχω μπει σε αιθουσα κολλεγιου για να εχω ιδια αποψη ,αλλα βλεποντας το ανεμικο αναρτημενο πρόγραμμα σπουδων με κανει σκεπτικο. Γιατι ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα να μην δινει το κανονικο του προγραμμα? μηπως δεν λεει? δεν ειναι η συνταγη του μοναδικου προφιτερολ για να το κρυβει.
Εκεινο που με απογοητευσε εντελως ειναι οι φωτο απο τα εργαστηρια των ηλεκτρολογων , τοσο λιτο , μηπως ειμαστε σε επαλ. Παντως τους βγαζω το καπελο για την ζηλευτη ταξη και καθαριοτητα.
Ελπιζω η κεραμεως να μην με διωξει και αναγκαστω να παω εκει.
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Επειδή έχω κάνει μια βόλτα από το συγκεκριμένο κολλέγιο στο Μαρούσι και για να λέμε την αλήθεια τα εργαστήρια και οι αίθουσες του θα τα ζήλευαν εάν όχι τα κεντρικά τμήματα αλλά σίγουρα πολλά περιφερειακά τμήματα μηχανικών.Από ότι ξέρω οποιοσδήποτε μπορεί να τα επισκεφτεί κατόπιν άδειας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πραγματικά εάν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα κατοχυρωθούν τότε σίγουρα είναι μια επιλογή καλύτερη από ένα τμήμα μηχανικών της επαρχίας χωρίς δικαιώματα. Άσε που θα σου βγει και πιο οικονομικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,496 μηνύματα.
Επειδή έχω κάνει μια βόλτα από το συγκεκριμένο κολλέγιο στο Μαρούσι και για να λέμε την αλήθεια τα εργαστήρια και οι αίθουσες του θα τα ζήλευαν εάν όχι τα κεντρικά τμήματα αλλά σίγουρα πολλά περιφερειακά τμήματα μηχανικών.Από ότι ξέρω οποιοσδήποτε μπορεί να τα επισκεφτεί κατόπιν άδειας.
Μαλιστα , ειναι ευχαριστο να υπαρχουν καλα ιδρυματα να εχουν διεξοδους τα παιδια.
 

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σίγουρα είναι μια διέξοδο για τα παιδια που θέλουν να σπουδάσουν το αντικείμενο τους χωρίς να ξενιτευτούν Άλλωστε σε όλο τον κόσμο υπάρχουν και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια
 

SdA

Νεοφερμένος

Ο SdA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έκανα την ίδια ερώτηση στο θέμα Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό κολλέγιο γιατί δεν είχα δει το παρόν και την ξανακάνω εδώ γιατί νομίζω ότι είναι πιό κατάλληλο μέρος.
Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει για τις σπουδές σε υπολογιστές Computer Science στο Μητροπολιτικό ή Μεντιτεράνεαν ; Γνωρίζετε κάποιον που να σπούδασε και να δουλεύει ήδη; Πρόκειται για επάγγελμα μη νομοθετικά ρυθμιζόμενο, δεν απαιτείται δηλαδή η εγγραφή σε κάποιο επιμελητήριο. Μόνο διαδικασία ΑΤΕΕΝ. Φαίνεται επομένως ότι η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πιό εύκολη γιατί επαγγελματική αναγνώριση δίνεται. Στην πράξη όμως τι γίνεται ; Έχω μιλήσει επανειλλημένα και με τα δύο κολλέγια και μου τα λένε όλα υπερβολικά καλά, αναμενόνενο ήταν. Το πτυχίο δίνεται από το αγγλικό πανεπιστήμιο με το οποίο συνεργάζοναι, συνεχίζεις για master ή εδώ ή στην Αγγλία, ακαδημαική ισοτιμία όχι (μόνο για το δημόσιο απαιτείται), επαγγελματική ναί, αναβολή στρατού ναι και δουλειά γρήγορα και καλά. Υπερβολικά καλά θα έλεγα. Επειδή πρόκειται για απόφαση ζωής όμως, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου τουλάχιστον έως ότου βρω άτομα που να φοίτησαν εκεί και να έχουν αποκατασταθεί επαγγελματικά ή τουλάχιστον να ξέρουν στην παραγματικότητα τι γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top