Γνώμη για Αρχιτεκτονική στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Renia21

Νεοφερμένος

Η Renia21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόγραμμα της αρχιτεκτονικής στο Μητροπολιτικό κολλέγιο. Δεν με ενδιαφέρει η ένταξη στο δημόσιο τομέα. Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στο συγκεκριμένο κολλέγιο διότι το τμήμα της αρχιτεκτονικής δεν υπάρχει σε άλλα κολλέγια εντός Ελλάδας. Μετά από επικοινωνία με το Μητροπολιτικό με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να πάρω τα δικαιώματα του Αρχιτέκτονα μηχανικού μέσα από το ΤΕΕ και μου έδειξαν διάφορα ΦΕΚ. Θα ήθελα την γνώμη σας!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόγραμμα της αρχιτεκτονικής στο Μητροπολιτικό κολλέγιο. Δεν με ενδιαφέρει η ένταξη στο δημόσιο τομέα. Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα στο συγκεκριμένο κολλέγιο διότι το τμήμα της αρχιτεκτονικής δεν υπάρχει σε άλλα κολλέγια εντός Ελλάδας. Μετά από επικοινωνία με το Μητροπολιτικό με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να πάρω τα δικαιώματα του Αρχιτέκτονα μηχανικού μέσα από το ΤΕΕ και μου έδειξαν διάφορα ΦΕΚ. Θα ήθελα την γνώμη σας!!!
Απο ποιοτητα σπουδων δεν ξερω αλλα αν θες αρχιτεκτονικη και δεν εχεις προσβαση στις σχολες των ΑΕΙ ειναι μονοδρομος.
Πραγματι η κεραμεως εκανε ενα νεφελωδη νομο που λεει οτι το ΤΕΕ υποχρεουται να σε αναγνωρισει ( και εχει το δικαιωμα να ζητηση και παραπανω μαθηματα)
Το ΤΕΕ δεν το αποδεχεται και θα παει στα δικαστηρια , τα πανεπιστημια δεν το δεχονται η αντιπολιτευση δηλωσε οτι θα το καταργησει και η αγγλια δεν ειναι πλεον στη ΕΕ( εκει βασιστηκε η λογικη κεραμεως) αλλα και το απαγορευτικο στο συνταγμα παραμενει το ιδιο
Οποτε μην περιμενεις συντομη και πιθανη αναγνωριση. Η αγορα παλι δεν το καλοβλεπει εκτος και εχεις μπαμπα αρχιτεκτονα. Αυτα ξερω και συγνωμη αν σε στεναχωρησα.
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω για την αναγνώριση. Απο που μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω να ρωτήσω για την αναγνώριση. Απο που μπορούμε να πάρουμε πληροφορίες?
Δεν ξερω καλη μου, αλλα νομιζω οτι ειναι το μονο που μπορει να εχει ελπιδες αναγνωρισης απο τον δικηγορικο συλλογο λογω γαλλιας και ΕΕ.
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μου είπαν να απευθυνθώ στον δικηγορικό σύλλογο για αυτό το θέμα αλλά δεν απαντήσαν ποτέ και δεν ξέρω τι παίζεται και τι να κάνω... αλλά ξέρω οτι είναι 4 έτη σπουδών!
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Κανένας σύλλογος μέχρι στιγμής δεν αναγνωρίζει πτυχιούχους κολλεγίων παρά το γεγονός ότι είναι νομικά υποχρεωμένοι. Μόνο μέσω της δικαστικής οδού θα καταφέρεις να αναγκάσεις τον σχετικό σύλλογο να σε εγγράψει στα μητρώα του. Δες παρακάτω παρόμοια περίπτωση άλλου αποφοίτου (η προσφυγή του αφορούσε το Οικονομικό Επιμελητήριο, αλλά δεν έχει σημασία, ο Νόμος δεν κάνει διακρίσεις):
 

Συνημμένα

  • Προσφυγή αποφοίτου Κολλεγίου εναντίον επιμελητηρίου.pdf
    1 MB · Εμφανίσεις: 213

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα! δηλαδη θα πρεπει να κινηθω νομικα για να με εγγραψουν στον δικηγορικο συλλογο?
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να κινηθείς.
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.... (1 χρονο μετα χαχα)
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

geodelagra

Νεοφερμένος

Ο geodelagra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειμαι πρωτο ετος νομικης στο idef.Αυτο ειναι το μονο κολλεγιο που αναγνωριζεται οποτε οταν τελειωσω θα κανω ασκηση και μετα θα γραφτω ❤️
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Ειμαι πρωτο ετος νομικης στο idef.Αυτο ειναι το μονο κολλεγιο που αναγνωριζεται οποτε οταν τελειωσω θα κανω ασκηση και μετα θα γραφτω ❤️
ΙΕΚ Νομικής είναι το idef φιλενάδα.

Το ότι μπορείς να γραφτείς σε δικηγορικό σύλλογο και να κάνεις άσκηση είναι τουλάχιστον εγκληματικό αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόλις δεις τους συναδέλφους σου από σοβαρά πανεπιστήμια.
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και τη θετικη σου σκεψη. Να σαι καλα. Να ξερεις πως εχω αλλα 2 πτυχια πανεπιστημιου , 1 ΙΕΚ και 1 μεταπτυχιακο και δικη μου δουλεια οποτε δεν νομιζω να δυσκολευτω ιδιαιτερα. Φιλακια. :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ΙΕΚ Νομικής είναι το idef φιλενάδα.

Το ότι μπορείς να γραφτείς σε δικηγορικό σύλλογο και να κάνεις άσκηση είναι τουλάχιστον εγκληματικό αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόλις δεις τους συναδέλφους σου από σοβαρά πανεπιστήμια.
Ρε φιλε ηρεμησε λιγο.Οσο βλεπω μηνυματα σου συνεχεια στην τσιτα και να την πεις στον αλλον.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και τη θετικη σου σκεψη. Να σαι καλα. Να ξερεις πως εχω αλλα 2 πτυχια πανεπιστημιου , 1 ΙΕΚ και 1 μεταπτυχιακο και δικη μου δουλεια οποτε δεν νομιζω να δυσκολευτω ιδιαιτερα. Φιλακια. :)
2 πτυχία πανεπιστημίου, 1 πτυχίο ΙΕΚ και 1 μεταπτυχιακό αλλά στη νομική δε κατάφερες να μπεις χωρίς να σκάσεις πολλά χιλιάρικα για πτυχίο των 150 ECTS.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε φιλε ηρεμησε λιγο.
Όχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οσο βλεπω μηνυματα σου συνεχεια στην τσιτα και να την πεις στον αλλον.
Να μου την λέει η νομική ρουμανίας δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψω.

Εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι γιατρός. Φαντάσου να αφήνατε να σας τη λένε οι φοιτητές ιατρικής ρουμανοβουλγαρίας.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
2 πτυχία πανεπιστημίου, 1 πτυχίο ΙΕΚ και 1 μεταπτυχιακό αλλά στη νομική δε κατάφερες να μπεις χωρίς να σκάσεις πολλά χιλιάρικα για πτυχίο των 150 ECTS.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Να μου την λέει η νομική ρουμανίας δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψω.

Εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι γιατρός. Φαντάσου να αφήνατε να σας τη λένε οι φοιτητές ιατρικής ρουμανοβουλγαρίας.
Αφου αισθανεσαι ανωτερος ποιος ο λογος να το επιδεικνυεις?Και αφου υποτιμας αυτα τα πτυχια επομενως δεν κινδυνευεις να σου φανε καποια θεση.Πολυ παλιακια αντιληψη
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Να μου την λέει η νομική ρουμανίας δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψω.

Εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι γιατρός. Φαντάσου να αφήνατε να σας τη λένε οι φοιτητές ιατρικής ρουμανοβουλγαρίας.
Τι σχεση εχει η ιατρικη/νομικη Ρουμανιας με το θεμα μας και και το idef´...

Σου ποναει που τα πτυχια αναγνωριζονται κανονικα σε ολα τα κρατη της Ευρωπαικης ενωσης και που υπαρχει ζητηση σε πρωην κομμουνιστηκες χωρες και που προσελυει μεχρι και ατομα απο χωρες της Ασιας και της Αμερικης σε συγκριση με το πανεπιστημιο σου;

Για να μην βγω απο το θεμα εισαι το κλασσικο παραδειγμα του Νεοελληνα που του ποναει το οτιδηποτε βλεπει μπροστα του και νομιζει οτι εχει το πανω χερι και αξιζει τα παντα επειδη περασε σε τεσσερις εξετασεις που ο μεσος Ελληνας βαζει βαθια το χερι για την "δημοσια" παιδεια των φροντιστηριων. Επειδη φιλε ησουν τυχερος και καταφερες να περασεις δεν σημαινει οτι τελειωσες και οτι εχεις το πανω χερι στη ζωη.

Δεν γνωριζω για τα ιδιωτικα κολλεγια αλλα για την Ρουμανια μπορω να σου πω οτι εχει αρκετα καλα δημοσια πανεπιστημια οπου οι φοιτητες του ακμαζουν και προχωρανε στο εσωτερικο και εξωτερικο.
-ουτε αιωνιους φοιτητες εχει
-ουτε σου επιτρεπει να περασεις ετη με 20+ μαθηματα χρωστουμενα
-Ουτε πολιτικοποιημενο συστημα δεν εχει
-Ουτε κτιρια που ειναι ετοιμα να γκρεμιστουν
-Ουτε διαδικτυακές εξετασεις εχει εν καιρο μη covid
κτλ κτλ κτλ

Αλλα τελος παντων συμβουλη για το μελλον, ποτε μην συγκρίνεις τον εαυτο σου με αλλα ατομα. Επειδη θα τελειωσει απο ιδιωτικο κολλεγιο ουτε θα σε επηρεασει στο μελλον αλλα ουτε και θα σε ριξει κατω επαγγελματικα μιας και οι δυο τις ιδιες εξετασεις θα δωσετε. Οποτε απο το να κλαιγεσαι κατσε να στρωθεις στο διαβασμα και δειξε τι αξιζεις στις δικηγορικες εξετασεις.

Επειδη εχω αρκετο διαβασμα και δεν χανω τον χρονο μου να καθομαι μπροστα απο τον υπολογιστη να βγαζω την χολη μου μπροστα απο μια οθονη σε ατομα που δεν ξερεις τι εχει συμβει και την ιστορια τους το μονο που θα σου ευχηθω ειναι καλο κουραγιο και καλα μυαλα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Τι σχεση εχει η ιατρικη/νομικη Ρουμανιας με το θεμα μας και και το idef´...

Σου ποναει που τα πτυχια αναγνωριζονται κανονικα σε ολα τα κρατη της Ευρωπαικης ενωσης και που υπαρχει ζητηση σε πρωην κομμουνιστηκες χωρες και που προσελυει μεχρι και ατομα απο χωρες της Ασιας και της Αμερικης σε συγκριση με το πανεπιστημιο σου;

Για να μην βγω απο το θεμα εισαι το κλασσικο παραδειγμα του Νεοελληνα που του ποναει το οτιδηποτε βλεπει μπροστα του και νομιζει οτι εχει το πανω χερι και αξιζει τα παντα επειδη περασε σε τεσσερις εξετασεις που ο μεσος Ελληνας βαζει βαθια το χερι για την "δημοσια" παιδεια των φροντιστηριων. Επειδη φιλε ησουν τυχερος και καταφερες να περασεις δεν σημαινει οτι τελειωσες και οτι εχεις το πανω χερι στη ζωη.

Δεν γνωριζω για τα ιδιωτικα κολλεγια αλλα για την Ρουμανια μπορω να σου πω οτι εχει αρκετα καλα δημοσια πανεπιστημια οπου οι φοιτητες του ακμαζουν και προχωρανε στο εσωτερικο και εξωτερικο.
-ουτε αιωνιους φοιτητες εχει
-ουτε σου επιτρεπει να περασεις ετη με 20+ μαθηματα χρωστουμενα
-Ουτε πολιτικοποιημενο συστημα δεν εχει
-Ουτε κτιρια που ειναι ετοιμα να γκρεμιστουν
-Ουτε διαδικτυακές εξετασεις εχει εν καιρο μη covid
κτλ κτλ κτλ

Αλλα τελος παντων συμβουλη για το μελλον, ποτε μην συγκρίνεις τον εαυτο σου με αλλα ατομα. Επειδη θα τελειωσει απο ιδιωτικο κολλεγιο ουτε θα σε επηρεασει στο μελλον αλλα ουτε και θα σε ριξει κατω επαγγελματικα μιας και οι δυο τις ιδιες εξετασεις θα δωσετε. Οποτε απο το να κλαιγεσαι κατσε να στρωθεις στο διαβασμα και δειξε τι αξιζεις στις δικηγορικες εξετασεις.

Επειδη εχω αρκετο διαβασμα και δεν χανω τον χρονο μου να καθομαι μπροστα απο τον υπολογιστη να βγαζω την χολη μου μπροστα απο μια οθονη σε ατομα που δεν ξερεις τι εχει συμβει και την ιστορια τους το μονο που θα σου ευχηθω ειναι καλο κουραγιο και καλα μυαλα!
Mα αφου υποτιμα ολα αυτα τα ατομα και ειναι πολυ ανωτερος τους επομενως δε θα εχει κανενα προβλημα σε οτιδηποτε τους ανταγωνιστει να τους προσπερασει.Επομενως,δεν καταλαβαινω γτ αντιδρα ετσι
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δεν γνωριζω για τα ιδιωτικα κολλεγια αλλα για την Ρουμανια μπορω να σου πω οτι εχει αρκετα καλα δημοσια πανεπιστημια οπου οι φοιτητες του ακμαζουν και προχωρανε στο εσωτερικο και εξωτερικο.
-ουτε αιωνιους φοιτητες εχει
-ουτε σου επιτρεπει να περασεις ετη με 20+ μαθηματα χρωστουμενα
-Ουτε πολιτικοποιημενο συστημα δεν εχει
-Ουτε κτιρια που ειναι ετοιμα να γκρεμιστουν
-Ουτε διαδικτυακές εξετασεις εχει εν καιρο μη covid
κτλ κτλ κτλ

Κυριολεκτικά η Ρουμανία έχει μαζέψει όλους όσους έχουν αποτύχει να μπουν σε πανεπιστήμιο στην χώρα τους ή ακόμα χειρότερα άτομα τα οποία μπήκαν σε ιατρική στην χώρα τους και μετά απέτυχαν.

Δεν θα δεις ποτέ να κράζουν γιατρούς από Γερμανία Σουηδία κλπ που μπαίνουν πολύ πιο εύκολα από εμάς γιατί όντως κρατάνε ένα επίπεδο.

Δεν θα δεις ποτέ κάποιον που έχει τελειώσει εδώ να κάνει μεταπτυχιακό εκεί ενώ για άλλες χώρες Ιταλία Ολλανδία κλπ πάνε 🤷🏻‍♀️ θεωρείς ότι είναι τυχαίο;

Οι ειδικευόμενοι μας λένε ότι φαίνεται όταν κάποιος έχεις σπουδάσει βουλγαρία ρουμανία από το επίπεδο γνώσεων του.

Προφανώς και θα υπάρχουνε καλοί γιατροί όπως υπάρχουνε και κακοί γιατροί από δω αλλά τουλάχιστον πες την αλήθεια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top