Γνώμες για το πιστοποιητικό Αγγλικών NOCN (National Open College Network)

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.


Το NOCN (National Open College Network) είναι αναγνωρισμένος Φορέας Πιστοποίησης (Ofqual) στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Συστάθηκε το 1987 με την υποστήριξη του NIACE (National Institute of Adult Continuing Education).

Είναι ένας διεθνής και κορυφαίος Φορέας Πιστοποίησης ο οποίος εξυπηρετεί χιλιάδες κέντρα με υψηλού επιπέδου αναγνωρισμένες επαγγελματικές πιστοποιήσεις σε μια πληθώρα τομέων σε όλα τα επίπεδα.

Το NOCN προσφέρει σε εκπαιδευόμενους, εκπαιδευτικούς οργανισμούς, επιχειρήσεις και κολλέγια μια ολοκληρωμένη σειρά προϊόντων και υπηρεσιών στην εκπαίδευση και ανάπτυξη δεξιοτήτων.

Ο NOCN δραστηριοποιείται σε 180 χώρες παγκοσμίως.


Οφέλη για τον Εκπαιδευόμενο
  • Ο υποψήφιος αποκτά ισχυρό πιστοποιητικό από αναγνωρισμένο φορέα πιστοποίησης αποδεικνύοντας ότι είναι κάτοχος των γνώσεων που αποκόμισε από την εκπαίδευσή του και όχι μία απλή βεβαίωση παρακολούθησης σπουδών.
  • Ενισχύει το βιογραφικό με ένα πιστοποιητικό που του προσδίδει κύρος, αναγνώριση και ανταγωνιστικό πλεονέκτημα καθώς τον διαφοροποιεί στην αγορά εργασίας.
  • Το πιστοποιητικό που θα αποκτήσει ο υποψήφιος από το NOCN θα τον καταστήσει ικανό να διεκδικήσει με αυτοπεποίθηση τη θέση που επιθυμεί.

NOCN- ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΠΤΥΧΙΟΥ

Βάση 51%

Το Listening Part ακούγεται 2 φορές.
Δίνονται 3 Απαντήσεις πολλαπλής επιλογής (a,b,c) και όχι 4 (α,b,c,d) πράγμα που μειώνει την επιλογή λάθους. Στην πραγματικότητα αποφεύγονται οι ερωτήσεις-παγίδα.
Προφορικά ένας εξεταστής με έναν εξεταζόμενο με θεματολογία προσιτή και καθημερινή!
Επιτυχία κοντά στο 90% είτε για το επίπεδο Β2 είτε για το επίπεδο C2.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καλά, αν αποφεύγονται οι ερωτήσεις-παγίδες πού είναι ο χαβαλές στην εξέταση; Και, πέρα από την πλάκα, αν δεν εξεταστούν και τα λεπτά σημεία της γλώσσας, μέσα από «παγίδες», για τι ουσιαστικό επίπεδο μιλάμε;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το National Open College Network (NOCN) είναι ένας κορυφαίος και αναγνωρισμένος Φορέας Πιστοποίησης στη Μεγάλη Βρετανία και ηγείται της διεθνής αγοράς.

Το NOCN δραστηριοποιείται στον χώρο της πιστοποίησης από το 1987 και διαθέτει περισσότερα από 2.000 εξεταστικά κέντρα στη Μεγάλη Βρετανία. Παρέχει περισσότερες από 400 πιστοποιήσεις δεξιοτήτων στους τομείς των υπηρεσιών και της βιομηχανίας.

Το NOCN το εμπιστεύονται και το αναγνωρίζουν εργοδότες, οργανισμοί κατάρτισης καθώς και σπουδαστές σε όλο τον κόσμο για την παροχή υψηλής ποιότητας και ευέλικτων υπηρεσιών. Στο NOCN πιστεύουν στη δύναμη της μόρφωσης και στον αντίκτυπό της στην κοινωνία και στον άνθρωπο.

Είμαστε περήφανοι που το NOCN είναι ο πρώτος Φορέας Πιστοποίησης στον οποίο απονεμήθηκε ο τίτλος "Leader in Diversity" (Ηγέτης στην πολυπολιτισμικότητα) από το αντίστοιχο εθνικό κέντρο "National Centre for Diversity" για την προώθηση της ισότητας για όλους στη Μεγάλη Βρετανία.

Το NOCN αναγνωρίζεται από το Ofqual, το CCEA και την κυβέρνηση της Ουαλίας.

Στην Ελλάδα
παρέχονται τα Πιστοποιητικά Γλωσσομάθειας επιπέδου B1, B2, C1 & C2 σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο (Common European Framework). Είναι αναγνωρισμένα από το ελληνικό κράτος και αποδεκτά από το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού (Α.Σ.Ε.Π.)

Πηγή https://www.examsesol.gr/EL/COMPANY/NOCN-2.html
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, αν δεν το δέχεται ρητά το πανεπιστήμιο/οργανισμός κοκ. που θες να πας, ό,τι και να γράφεις δεν έχει καμία σημασία...
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, αν δεν το δέχεται ρητά το πανεπιστήμιο/οργανισμός κοκ. που θες να πας, ό,τι και να γράφεις δεν έχει καμία σημασία...

Εγώ έχω κάνει ήδη Μεταπτυχιακό οπότε δεν με ενδιαφέρει να ξανασπουδάσω.Βέβαια εαν μου την δώσει κάποια στιγμή στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν διάβασα πουθενά πως ζητάει συγκεκριμένα πιστοποιητικά αγγλικών.

Ακόμα και το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας που σκεφτόμουν αρχικά απ'οτι διαβάζω δεν έχει καλύτερη αναγνώριση από το NOCN.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πως το NOCN αναγνωρίζεται στην Ελλάδα κανονικότατα και ίσως μου φανεί χρήσιμο αλλά δευτερευόντως αναγνωρίζεται και από φορείς του εξωτερικού.

Βέβαια εξωτερικό μόνο για διακοπές σκέφτομαι να πάω.Επιπλέον στην Ιταλία πχ θα μου ζητήσουν εαν θέλω να εργαστώ να ξέρω Ιταλικά κυρίως .
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες.
Μπορεί να αναγνωρίζεται ΠΑΝΤΟΥ και να είναι σούπερ ντούπερ αλλά να μην αναγνωρίζεται στο ΕΝΑ πράγμα που θέλεις. Άρα δεν πάει να είναι σούπερ ντούπερ; Τι να το κάνεις;
Αν είναι τόσο εύκολο και ποιοτικό και αναγνωρίζεται, πας και το δίνεις.
Το να σου μάθει αγγλικά αν εσύ (εγώ, ο οποιοσδήποτε) δεν τα παίρνεις, τότε δεν πάει να αναγνωρίζεται και από τον Θεό τον ίδιο; Αγγλικά δεν θα μάθεις. :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες.
Μπορεί να αναγνωρίζεται ΠΑΝΤΟΥ και να είναι σούπερ ντούπερ αλλά να μην αναγνωρίζεται στο ΕΝΑ πράγμα που θέλεις. Άρα δεν πάει να είναι σούπερ ντούπερ; Τι να το κάνεις;
Αν είναι τόσο εύκολο και ποιοτικό και αναγνωρίζεται, πας και το δίνεις.
Το να σου μάθει αγγλικά αν εσύ (εγώ, ο οποιοσδήποτε) δεν τα παίρνεις, τότε δεν πάει να αναγνωρίζεται και από τον Θεό τον ίδιο; Αγγλικά δεν θα μάθεις. :)

Λογικά για να μπορέσει κάποιος να επιτύχει σε επίπεδο Β2 ή C1,C2 προϋποθέτει πως πρέπει να γνωρίζει Αγγλικά.Είναι πιο εύκολο από το Cambridge αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί και ένας άσχετος με την γλώσσα να το αποκτήσει.

Καλά εννοείται και Μεταπτυχιακό από το Harvard να έχει κάποιος εάν το έχει κατακτήσει με αντιγραφές πχ και δεν ξέρει τίποτα, τι να το κάνει.Απλά για κορνίζα θα το έχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχω γράψει σε άλλη φάση εδώ, αλλά μια ζωή με ακαδημαϊκά αγγλικά δεν μπορούσα να συνεννοηθώ με τον σπιτονοικοκύρη να αλλάξει το καζανάκι μας...
Το ότι "ξέρουμε" αγγλικά λοιπόν είναι υπό συζήτηση...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λογικά για να μπορέσει κάποιος να επιτύχει σε επίπεδο Β2 ή C1,C2 προϋποθέτει πως πρέπει να γνωρίζει Αγγλικά.Είναι πιο εύκολο από το Cambridge αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί και ένας άσχετος με την γλώσσα να το αποκτήσει.

Καλά, μην είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό.

Εξαρτάται βέβαια και από το βαθμό της ασχετοσύνης.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εμαθα πως οι εξετάσεις γίνονται και Online και αποφάσισα να τις επιλέξω.

Εκτός του οτι έχουμε Covid 19 και δεν με βολεύει να φοράω μάσκα την ώρα της εξέτασης,θα είμαι πιο ήρεμος από την άνεση του σπιτιού μου.

Επιπλέον θα αποφύγω να βρεθώ σε ίδια αίθουσα με πιτσιρίκια.Κάποιους δεν τους πειράζει αλλά για μένα δεν είναι οτι καλύτερο.

Οι Online κοστίζουν 20 € παραπάνω από τις Δια ζώσης ένα κόστος αρκετά μικρό ειδικότερα αν σκεφτεί κανείς πως στις δια ζώσης το πληρώνεις έμμεσα καθώς θα πρέπει να μεταβείς στον χώρο της εξέτασης που σημαίνει μεταφορικά.

Διεξάγονται 6 φορές τον χρόνο οι Online και οι Δια Ζώσης μόνο 2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά, μην είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό.

Εξαρτάται βέβαια και από το βαθμό της ασχετοσύνης.

Η λογική πάντως λέει πως πιστοποιητικά όπως το TOEIC τα παίρνουν και πιο "άσχετοι" καθώς το TOEIC δεν περιλαμβάνει Προφορικά και Εκθεση.

Βέβαια το TOEIC έχει την πίεση του χρόνου καθώς επίσης σε περίπτωση επανεξέτασης ξαναπληρώνεις εξέταστρα και εξετάζεσαι από την αρχή ενώ στο NOCN σε επαναληπτική εξέταση τα εξέταστρα είναι δωρεάν και κατοχυρώνεις τα Section's που έχεις περάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η λογική πάντως λέει πως πιστοποιητικά όπως το TOEIC τα παίρνουν και πιο "άσχετοι" καθώς το TOEIC δεν περιλαμβάνει Προφορικά και Εκθεση.
Καμία σχέση. Το TOEIC είναι πολύ πιο απαιτητικό. Άλλωστε δεν κόβεται ποτέ κανείς στα προφορικά του NOCN.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καμία σχέση. Το TOEIC είναι πολύ πιο απαιτητικό. Άλλωστε δεν κόβεται ποτέ κανείς στα προφορικά του NOCN.

Το πως δεν κόβεται κανείς δεν είναι δεδομένο...αλλά μακάρι.Σίγουρα θέλει προετοιμασία.Επίσης το NOCN έχει και έκθεση.

Το Reading για Β2 από τέστ που έχω ξεκινήσει να κάνω μου φαίνεται αρκετά βατό.Ακόμα και αύριο να έδινα θα το πέρναγα.

Διάβασα επίσης πως λαμβάνεται υπόψη η συνολική απόδοση του εξεταζόμενου στην εξέταση με αποτέλεσμα, όταν έχει περάσει σε 3 από τις 4 δεξιότητες και σε μία έχει near pass (borderline), δηλαδή έως και τρεις βαθμούς κάτω από τη βάση, να θεωρείται επιτυχών .

Επαναλαμβάνω δεν διαφωνώ με την @Nina-nana πως το TOEIC είναι πιο δύσκολο,γι'αυτό επέλεξα να δώσω το NOCN αλλά αυτό που είπα είναι πως ακόμα και το NOCN θέλει προετοιμασία...και στα προφορικά αν πάς εντελώς άσχετος θα κοπείς.Επίσης άλλες απαιτήσεις είναι για Β2,άλλες για C1,C2.Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Επίσης αυτό που έγραψα πως λαμβάνεται υπόψη η συνολική απόδοση του εξεταζόμενου στην εξέταση με αποτέλεσμα, όταν έχει περάσει σε 3 από τις 4 δεξιότητες και σε μία έχει near pass (borderline), δηλαδή έως και τρεις βαθμούς κάτω από τη βάση, να θεωρείται επιτυχών ισχύει !..

πηγή https://www.palso.gr/2020/10/14/nocn-η-σωστή-επιλογή-στην-πιστοποίηση-Αγγ/

Δεν ξέρω εαν ισχύει στο Cambridge αλλά για NOCN στην έκθεση για επίσημο κείμενο B2 επίπεδο πρέπει να έχουμε 100-150 λέξεις που μου φαίνονται λίγες.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις Cambridge με NOCN. Το μόνο τους κοινό είναι η χώρα προέλευσης.

Όσο για το 48% στο είχα πει και δεν με πίστευες. Φαντάζομαι τώρα με πιστεύεις.

Κανείς δεν κόβεται στα προφορικά των τριτοκλασάτων πιστοποιητικών. Εδώ σχεδόν κανείς δεν κόβεται στο Michigan, σιγά μην σε κόψουν στο NOCN :laugh:

FUN FACT: Fail στα προφορικά του ECCE παίρνει ένα ποσοστό της τάξης του 2%, Borderline Fail ένα 8%.... εντάξει, αν στο ECCE κόβεται ο ένας στους 10, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως στο LRN ή στο NOCN κόβονται περισσότεροι, ε;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις Cambridge με NOCN. Το μόνο τους κοινό είναι η χώρα προέλευσης.

Όσο για το 48% στο είχα πει και δεν με πίστευες. Φαντάζομαι τώρα με πιστεύεις.

Κανείς δεν κόβεται στα προφορικά των τριτοκλασάτων πιστοποιητικών. Εδώ σχεδόν κανείς δεν κόβεται στο Michigan, σιγά μην σε κόψουν στο NOCN :laugh:

FUN FACT: Fail στα προφορικά του ECCE παίρνει ένα ποσοστό της τάξης του 2%, Borderline Fail ένα 8%.... εντάξει, αν στο ECCE κόβεται ο ένας στους 10, δεν νομίζω να πιστεύει κανείς πως στο LRN ή στο NOCN κόβονται περισσότεροι, ε;

Αλλο κοινό που έχει με το Cambridge είναι η έκθεση και τα προφορικά.To TOEIC δεν έχει έκθεση και προφορικά.

Εγώ θα το έλεγα δευτεροκλασάτο με την έννοια πως δεν ανήκει στα δύο top Cambridge και Michigan.

Στο πρώτο τέστ NOCN Β2 που έκανα, το Reading μου φαίνεται πανεύκολο,έκανα λάθος 4/31 μόνο και στο Listening που είναι η αδυναμία μου λόγω βαρηκοϊας έκανα 7/31 ερωτήσεις μόνο λάθος.Δηλαδή εάν έδινα τώρα θα είχα περάσει Listening και Reading σε σημείο που σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσω FCE Cambridge.:P

Πάντως χρειάζεται ψυχραιμία σίγουρα και όχι μεγάλα λόγια.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο πρώτο τέστ NOCN Β2 που έκανα, το Reading μου φαίνεται πανεύκολο,έκανα λάθος 4/31 μόνο και στο Listening που είναι η αδυναμία μου λόγω βαρηκοϊας έκανα 7/31 ερωτήσεις μόνο λάθος.Δηλαδή εάν έδινα τώρα θα είχα περάσει Listening και Reading σε σημείο που σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσω FCE Cambridge.:P

Πάντως χρειάζεται ψυχραιμία σίγουρα και όχι μεγάλα λόγια.
Κοίτα, είναι πανεύκολο το NOCN. Καμία σχέση με Cambridge. Όχι τριτοκλασάτο, ο πάτος του βαρελιού είναι. Απλά όχι τόσο πάτος όσο το LRN. Γι' αυτό το περνάς χωρίς καν να προσπαθήσεις.

Δευτεροκλασάτο μπορείς να πεις το ESB που κρατάει ένα κάποιο επίπεδο (να είμαστε λίγο ειλικρινείς, γιατί δεν είναι σωστό να τα ισοπεδώνουμε όλα).

Η μόνη δυσκολία σε αυτά τα πιστοποιητικά είναι στην έκθεση, καθώς στο προφορικό τους περνούν όλους.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Κοίτα, είναι πανεύκολο το NOCN. Καμία σχέση με Cambridge. Όχι τριτοκλασάτο, ο πάτος του βαρελιού είναι. Απλά όχι τόσο πάτος όσο το LRN. Γι' αυτό το περνάς χωρίς καν να προσπαθήσεις.

Δευτεροκλασάτο μπορείς να πεις το ESB που κρατάει ένα κάποιο επίπεδο (να είμαστε λίγο ειλικρινείς, γιατί δεν είναι σωστό να τα ισοπεδώνουμε όλα).

Η μόνη δυσκολία σε αυτά τα πιστοποιητικά είναι στην έκθεση, καθώς στο προφορικό τους περνούν όλους.


Τουλάχιστον έβαλες το LRN πιο χαμηλά από το NOCN.

Να σημειώσουμε εδώ πως μιλάμε για Β2 και εγώ δεν είμαι άσχετος με τα Αγγλικά. Έχω το Β1 μέσω TOEIC.

Το Listening πάντα με έριχνε.

Αν έδινα το NOCN για C2 μπορεί να μου φαινόταν πιο δύσκολο.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δούλεψε δύο πιστοποιήσεις (γιατί δεν είναι πτυχία), μία αρκετά friendly και μία απαιτητική. Δηλαδή, αν θες να δώσεις για C2, προετοιμάσου παράλληλα για ecpe (michigan profiecency) και για lrn c2(ή nocn c2 ή esb c2 ή δεν ξέρω ποια άλλη υπάρχει). Αντίστοιχα αν θέλεις να δώσεις B2, για ecce (michigan lower) και lrn/nocn/esb b2. Με αυτό τον τρόπο ξέρεις ότι μαθαίνεις αγγλικά (που είναι και το ζητούμενο) και ταυτόχρονα θα ξέρεις ότι και σε περίπτωση που σου συμβεί κάποια στραβή δεν θα μείνεις χωρίς χαρτί και επομένως θα έχεις λιγότερο άγχος. Εκτός αυτού, η προετοιμασία για την friendly πιστοποίηση θα είναι αρκετά βατή λόγω της χαοτικής διαφοράς ανάμεσα στις δύο πιστοποιήσεις, υπό την προϋπόθεση ότι θα ασχοληθείς σοβαρά με το michigan (ή ακόμα καλύτερα με cambridge). Απέφυγε να προετοιμαστείς ταυτόχρονα για μία απαιτητική και για μία μέτριας δυσκολίας πιστοποίηση (π.χ. ecpe με msu). Bear in mind ότι ο ιδιωτικός τομέας δέχεται σίγουρα το cambridge (cpe) και ίσως και το michigan (ecpe). Τα υπόλοιπα είναι για το δημόσιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Bear in mind ότι ο ιδιωτικός τομέας δέχεται σίγουρα το cambridge (cpe) και ίσως και το michigan (ecpe). Τα υπόλοιπα είναι για το δημόσιο.

Λάθος.Ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να μην τον ενδιαφέρει καν αν ξέρω αγγλικά βλ.Λογιστικά Γραφεία....ότι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται παντού εντός συνόρων.

Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει μαθήματα για NOCN B2 και θα εξεταστώ στην online εξεταστική του Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου δηλαδή σύντομα.Πιστεύω θα τα πάω πολύ καλά.

Αφού πάρω το Lower που με ενδιαφέρει,μετά θα δω τι θα κάνω για Proficiency.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Λάθος.Ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να μην τον ενδιαφέρει καν αν ξέρω αγγλικά βλ.Λογιστικά Γραφεία....ότι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται παντού εντός συνόρων.

Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει μαθήματα για NOCN B2 και θα εξεταστώ στην online εξεταστική του Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου δηλαδή σύντομα.Πιστεύω θα τα πάω πολύ καλά.

Αφού πάρω το Lower που με ενδιαφέρει,μετά θα δω τι θα κάνω για Proficiency.
Εγώ σου λέω ξεκίνα παράλληλα προετοιμασία για ecce (ή fce καλύτερα αν έχεις χρόνο) κι ας μην το δώσεις. Δώσε το NOCN B2. Θα ωφεληθείς πάρα πολύ καθώς το επίπεδο της γραμματικής και του λεξιλογίου είναι αρκετά πιο ανεβασμένο στο michigan-cambridge με συνέπεια το nocn να σου είναι περίπατος. Επίσης θα έχεις βάσεις αν θελήσεις να δώσεις το profiecency του michigan ή του cambridge. Αν από b2 nocn,lrn, esb κ.λ.π. πας σε c2 michigan-cambridge θα ζοριστείς άσχημα γιατί το χάσμα είναι μεγάλο. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε να κάνεις ένα mock exam michigan ή cambridge για να το διαπιστώσεις. Το ότι ο ΑΣΕΠ τα εξισώνει δεν σημαίνει ότι έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις. Καλή επιτυχία!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ σου λέω ξεκίνα παράλληλα προετοιμασία για ecce (ή fce καλύτερα αν έχεις χρόνο) κι ας μην το δώσεις. Δώσε το NOCN B2. Θα ωφεληθείς πάρα πολύ καθώς το επίπεδο της γραμματικής και του λεξιλογίου είναι αρκετά πιο ανεβασμένο στο michigan-cambridge με συνέπεια το nocn να σου είναι περίπατος. Επίσης θα έχεις βάσεις αν θελήσεις να δώσεις το profiecency του michigan ή του cambridge. Αν από b2 nocn,lrn, esb κ.λ.π. πας σε c2 michigan-cambridge θα ζοριστείς άσχημα γιατί το χάσμα είναι μεγάλο. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε να κάνεις ένα mock exam michigan ή cambridge για να το διαπιστώσεις. Το ότι ο ΑΣΕΠ τα εξισώνει δεν σημαίνει ότι έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις. Καλή επιτυχία!

Εχω ξεκινήσει φροντιστήριο για NOCN και το πρώτο τέστ που έκανα συγκεκριμένα από την εξεταστική Μαϊου 2015 μου φάνηκε αρκετά βατό ειδικά το Reading.Δεν πιστεύω να δυσκολευτώ.

Θα συμφωνήσω πως από B2 NOCN σε C2 Cambridge (CPE) είναι δύσκολο.

Ευχαριστώ,πιστεύω θα καταφέρω να πάρω το Lower μέσω NOCN.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top