Γνώμες για την Ελληνική Παιδεία

LightBird

Νεοφερμένος

Ο LightBird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Με αφορμή τις διάφορες ελλείψεις που παρατηρούνται κάθε χρόνο στα σχολεία μας, ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να γράψει ο κάθε ένας μας τις απόψεις του τις πάνω σε ενέργειες, ανακοινώσεις και γενικά στο σκεπτικό του σεβαστού μας υπουργείου.

Καταρχάς θα κάνω μια ερώτηση θα επιθυμούσα οποίος μπορεί να μου απαντήσει:
Πως γίνεται να είναι υπουργός παιδείας (και θρησκευμάτων) μια γιατρός και για την ακρίβεια μια ψυχίατρος που είναι σε τέτοια ηλικία ώστε να μην έχει καμιά επαφή ουσιαστική και άμεση ούτε προσωπικά ούτε από τα παιδιά της(αν έχει δεν ξέρω).?
Μπορεί να μου απαντήσει κανένας?
Και μην μου πείτε ότι παλιά ήταν άλλοι και μετά τις εκλογές που έρχονται θα είναι αλλοι. Και πριν και μετά όλοι γνωρίζουμε ότι θα είναι είτε δικηγόροι είτε γιατροι. Ειναι γνωστά τα πράγματα.
Και μετά έχω και κάποιες άλλες απορίες.
Πιστεύουμε ότι είμαστε πιο έξυπνη και πιο επιτυχημένοι στο θέμα της παιδείας και πάμε τόσο κόντρα με τα άλλα κράτη που καταρχάς δεν ενσωματώνουν στην παιδεία την θρησκεία. Θεωρούμαι δηλαδή ότι μπορούμε να πετύχουμε κάτι με το να το παίζουμε δήθεν θρησκόληπτοι?
Τώρα στα δικα μας...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται και δεν ντρέπεται, πως τολμάει να εκδίδει ανακοίνωση το ίδιο το Υπουργείο παιδείας και να παραδέχεται ότι έδωσαν προτεραιότητα στην έκδοση προεκλογικού υλικού και έριξαν σε δεύτερη μοίρα την έκδοση σχολικών βιβλίων.
Φυσικά αυτό είναι ένα μέγα ψέμα αλλά και πάλι πως τολμάνε να το λένε...είναι πραγματικά αξιοσημείωτο.
Και γιατί λέω ότι είναι ψέμα.
Γιατί όλα τα βιβλία μας εκδίδονται πλέον μετά από διαγωνισμό από τις εκδόσεις Πατάκη(δεν είμαι σίγουρος αν αυτό αφορά και τα παλιά βιβλία αλλά όσα άλλαξαν σίγουρα), και όπως είναι φυσικό είναι παράλογο τα εκδοτήρια του Πατάκη να εκδίδουν φυλλάδια για υποψηφίους(επειδή είναι σοβαρή επιχείρηση και όχι κράτος).Άρα είναι πασιφανεστατο ότι δεν κατάφεραν να είναι στην ώρα τους(για τα αλλά βιβλία) και κυρίως για την γνωστή σε όλους μας ιστορία της ΣΤ Δημοτικού, ότι δεν θέλουν να μοιραστεί πριν από τις εκλογές για ευνόητους λογούς.
Αδύνατο επίσης να καταλάβω πως γίνεται να υπάρχουν τόσες χιλιάδες ανέργων δασκαλών και καθηγητών σε όλες τις ειδικότητες και ταυτόχρονα να εμφανίζονται τόσες χιλιάδες θέσεις κενές στο προσωπικό, να δείτε πως τις λένε, α ελλείψεις(έλλειψη θα ήταν αν δεν υπήρχαν καθηγητές).
Και τέλος μου είναι αδύνατον να κατανοήσω πως αυτοί οι άνθρωποι στο υπουργείο πιστεύουν ότι είναι ωφέλιμο για την βελτίωση της παιδείας να εκδώσουν βιβλία γυμναστικής...Δηλαδή νομίζουν ότι αυτό λείπει από τα σχολεία? Μιλάμε για μια απίστευτη σπατάλη και οικονομική και οικολογική χαρτιού, για πολλά εκατομμύρια από τις τσέπες του λαού και για ένα κίνητρο ακόμα ώστε να σχηματίσουν πρόβλημα στην πλάτη και στην μέση των παιδιών από το υπερβολικό βάρος που κουβαλάνε στους ωμούς...
Πραγματικά είναι στιγμές που λυπάμαι που είμαι μαθητής σε αυτή την χωρά.
Ξέρω ότι και τα πράγματα μετά το σχολείο και γενικά τις σπουδές δεν είναι εύκολα αλλά δεν μου φαίνεται λογικό ενώ όλοι ξέρουμε ότι για να βελτιωθεί ένα κράτος ξεκινάμε από την παιδιά, την στιγμή που το κράτος χρειάζεται να κάνει άλματα, επικρατεί αυτή η κατάσταση στα σχολεία....

Υ.Γ.Δεν είμαι μέλος της νεολαίας κανενός κόμματος και ούτε υποστηρίζω κανένα από τα γνωστά και άγνωστα κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
+1 σε ότι λές καταρχήν! Πραγματικά έχεις πολύ ώριμη σκέψη!! Βασικά αυτά είναι σοβαρά προβλήματα που όποιο κόμμα να νικήσει δεν θα διορθωθούν!! .. Αυτή είναι η Ελλάδα δυστυχώς!Τι debate κάνανε , τι παράπονα δεν άλλαξε τίποτα .. τώρα κάτι άσχετο μιας και ανέφερες την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας στον χώρο της παιδείας ! Μπορείτε να ακούσε 1-3 (κανονικά είναι 12-3 , αλλά το αλλάξαν λόγο εκλογών) τα ξημερώματα κάθονται και λένε στον Άγρυπνο όλα αυτά τα προβλήματα και καθημερινά ακούγονται απο μαθητές ακόμα και του Γυμνασίου!! αξίζει να ακούσετε την εκπομπή έστω ένα βράδυ !! Για να αλλάξει κάτι φίλε Light εγώ πιστεύω πως θέλουν ένα παννελαδικό οργανομένο NΤΟΥ , που να μαζεύουν τον προθυπουργό με ελικόπτερο μακριά από την χώρα!! ... Έτσι μόνο θα διορθωθούν κάποια πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timbakiforever

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
για τα ίδια απορω και γω...αντι να πηγαίνουμε καλύτερα ως κράτος πάμε κατα διαολου...δηλ για χαζα μας παιρνάνε εμάς τους έφηβους.πιστεύουν οτι χαβουμε αυτά που υπόσχονται;;;ελεος πια δηλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chalkideos

Νεοφερμένος

Ο Chalkideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
To εκπαιδευτικο συστημα στην Ελλαδα; Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε;
Τι να πω αφου οι ελλειψεις ειναι πιο πολλες κι απο τις προσθηκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LightBird

Νεοφερμένος

Ο LightBird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται η παραμικρη προσπαθεια απο κανεναν για να βελτιωθει η κατασταση.Βλεπω να γινοντια καποιες ας πουμε προσπαθειες αλλα παντα ειτε δεν ειναι αυτο που χρειαζεται ειτε ειναι λανθασμενες τελειως ειτε ειναι ελλειπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
+10000

Η Γιαννάκου δεν κάνει τπτ.

Νομίζω όμως ότι τα βιβλία τα εκδίδει το ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ, τουλάχιστον τα καινούρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βιβλίο γυμναστικής;;;;;;;;;;; ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ. :!::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
συμφωνω σε ολα..
αλλα η κορυφη ειναι αυτο:
να εκδώσουν βιβλία γυμναστικής.
δεν φτανει που καθομαστε τοσες ωρες στο σχολειο, δεν φτανει που καθομστε τοσες ωρες σπιτι για να διαβασουμε για το σχολειο...δεν φτανει που καθομαστε τοσες ωρες στο φροντιστηριο...θελουν να μας βαλουν να καθομαστε και τα 3 45λεπτα που εχουμε ευκαιρια να "αθληθουμε"

και μετα παραπονιομαστε για την παχυσαρκια που πληττει την χωρα[ και γενικα ολο τον πλανητη]...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Για το βιβλίο της Γυμναστικής το ξέρω και όταν το έμαθα ήμουν έτσι: :!:

Όσο για τη Μαριέττα, είναι Ιατρός: Νευρολόγος-Ψυχίατρος και έχει μια κόρη για την οποία ξέρω ότι είναι διανοητικά καθυστερημένη.(Μου το είπε συγγενής μου από την Αθήνα που διδάσκει σε ειδικά σχολεία).Οπότε πάλι δεν μπορεί να μάθει κάτι από τα ίδια της τα παιδιά.Τώρα γιατί η Γιαννάκου γράφει τόσα πράγματα γι'αυτήν στη σελίδα της δεν ξέρω!

Τώρα, η μεγάλη αγάπη της Μαριέττας Γιαννάκου είναι η κόρη της. Προς τα εκεί είναι στραμμένο όλο της το ενδιαφέρον. «Για χάρη της μαγειρεύω τα Σαββατοκύριακα. Είναι πολύ καλό παιδί. Το σχολείο λέει ότι είναι το καλύτερο παιδί. Είναι πολύ ευγενική, μιλάει σε όλους στον πληθυντικό, ξέρει πολύ καλά ελληνικά και θεωρεί απαράδεκτο να έχει κινητό στο σχολείο.»

«Θέλει να γίνει ηθοποιός ή νηπιαγωγός. Της έχω πει ότι μπορεί να γίνει ό,τι θέλει, εγώ θα τη βοηθήσω, δεν έχω κανένα πρόβλημα.» Για να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά ακούει μουσική. Της αρέσει η κλασική μουσική, η όπερα και η προκλασσική μουσική, αλλά και τα «φάδος», η ιρλανδέζικη λαϊκή μουσική και φυσικά η ελληνική λαϊκή μουσική. Είναι φανατική του θεάτρου και του κινηματογράφου και τα 3 τελευταία χρόνια παρά τα καθήκοντά της έχει δει όλα τα καλά έργα και φιλμς. Τηλεόραση δεν βλέπει σχεδόν καθόλου παρά μόνο ειδήσεις. Αγαπά πολύ τις Βρυξέλλες και αν θα έπρεπε να ζήσει σε μια άλλη πολύ εκτός Αθήνας θα ήταν μία από αυτές μαζί με τη Ρώμη και το Παρίσι.

Σαν τα μούτρα της την έκανε!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Για το βιβλίο της Γυμναστικής το ξέρω και όταν το έμαθα ήμουν έτσι: :!:

Όσο για τη Μαριέττα, είναι Ιατρός: Νευρολόγος-Ψυχίατρος και έχει μια κόρη για την οποία ξέρω ότι είναι διανοητικά καθυστερημένη.(Μου το είπε συγγενής μου από την Αθήνα που διδάσκει σε ειδικά σχολεία).Οπότε πάλι δεν μπορεί να μάθει κάτι από τα ίδια της τα παιδιά.Τώρα γιατί η Γιαννάκου γράφει τόσα πράγματα γι'αυτήν στη σελίδα της δεν ξέρω!



Σαν τα μούτρα της την έκανε!!!:xixi:

+1 Τελείως ξινόγαλο την έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LightBird

Νεοφερμένος

Ο LightBird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια δεν την εκανε...Απλα ετσι θελει να λεει...
Δηλαδη βαση των παρακατω παιχτηκε το εξης σκηνικο...
Το οτι τωρα το αυτιστικο παιδι της Γιαννακου εχει κινητο και εχουν και τα αλλα αυτιστικα, και ερχετε σπιτι με 20 στο τεστ πυρηνικης φυσικης και λεει "μαμα χτυπισε ενα κινητο μεσα στην ταξη...Πολυ εκνευριστικο...Χτυπισε την πιο ακαταλληλη ωρα.Την στιγμη που μαθαιναμε την θεωρεια της σχετικοτητας.Πιστεω πως ειναι πολυ κακο το κινητο στο σχολειο"....Δηλαδη αυτη η γυναικα μας δουλευει παντου...Και απο τηλεοραση και απο ραδιοφωνο και στα χαρτα και στο Internet...
Δεν εχω τιποτα με τα αυτιστικα αλλα ντρεπομαι για αυτην(την γιαννακου).Αντι να το εχει καμαρι της οτι εκανε ενα παιδια με καποια προβληματα και το βοηθαει οσο μπορει και να αποδειξει οτι η ελλαδα δεν τα απορειπτει αυτα τα παιδια, το αποριπτει η ιδια η μανα...Και μετα θελουμε μια Ελλαδα με ισες αξιες και ευκαιριες στην μαθηση...Αφου η ιδια η υπουργος για το ιδιο της το παιδια ντρεπεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Στην Ελλάδα οι περισσότεροι πολιτικοί (κι όχι μόνο) σκεφτόνται (θα ταν καλύτερο βέβαια να πω "σκεφτόμαστε") μόνο την εαυτάρα τους και τίποτα άλλο. Βλέπουν μόνο πως θα κερδίσουν περισσότερα και πως θα αναδειχθούν. Έτσι ένας υπουργός παιδείας και μια κυβέρνηση βλέπει πως από την παιδεία δεν κερδίζει ΑΜΕΣΑ αλλά ΕΜΜΕΣΑ και μετά από αρκετά χρόνια, οπότε σου λέει "εγώ σιγά μην είμαι ακόμα υπουργός μέχρι να μου αποφέρει κέρδη, άρα το πετάω στην άκρη κάνοντας 2-3 ψωροαλλαγές για να μην μου πουν πως δεν έκανα και τίποτα και κεντράρω αλλού"... Μπορεί να φαίνεται κάπως αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα... Η κ. Γιαννιάκου και η κάθε Γιαννάκου (δεν είναι προσωπικό το ζήτημα - όλοι ίδιοι είναι με πολύ μικρές αλλαγές και πολύ λίγες εξαιρέσεις) σκέφτεται πως αν κάτσει και επενδύσει χρήματα στην παιδεία δεν θα κερδίσει τίποτα έτσι την παρατάει και προσπαθεί να βγάλει χρήματα από αλλού ή μέσα από την παιδεία (που αυτό είναι ακόμα χειρότερο)! Αυτοί είμαστε και αλήθεια και γω μερικές φορές ντρέπομαι που είμαι μαθητής στην ΕΛΛΑΔΑ!! Αλλά παρ'όλα αυτά εγώ νομίζω πως πρέπει να στηρίζουμε την δημόσια παιδεία κι ας είναι αυτή που είναι... γιατί όπως λέει κι ο σοφός λαός μας "φρόντιζε το σπίτι σου για να μην πέσει και σε πλακώσει!"(ή κάπως έτσι το λέει - δν το θυμάμαι ακριβώς)!! Αυτά είχα να πω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
χαλι οπως και το υπολοιπο συστημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, το να επαναφέρεις ένα θέμα μετά απο 9 μήνες για να πεις κάτι τόσο κενό δε νομίζω οτι είναι και το καλύτερο για μια εποικοδομητική συζήτηση.
Η παρεμβολή σου, μετά απο τις μακρές συζητήσεις που είχαμε και τα συμπεράσματα στα οποία προσπαθήσαμε να καταλήξουμε, θα μπορούσε να είναι και πιο ουσιώδης.

Φιλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τη γνωμη της ειπε σιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τώρα, η μεγάλη αγάπη της Μαριέττας Γιαννάκου είναι η κόρη της. Προς τα εκεί είναι στραμμένο όλο της το ενδιαφέρον. «Για χάρη της μαγειρεύω τα Σαββατοκύριακα. Είναι πολύ καλό παιδί. Το σχολείο λέει ότι είναι το καλύτερο παιδί. Είναι πολύ ευγενική, μιλάει σε όλους στον πληθυντικό, ξέρει πολύ καλά ελληνικά και θεωρεί απαράδεκτο να έχει κινητό στο σχολείο.»

«Θέλει να γίνει ηθοποιός ή νηπιαγωγός. Της έχω πει ότι μπορεί να γίνει ό,τι θέλει, εγώ θα τη βοηθήσω, δεν έχω κανένα πρόβλημα.» Για να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά ακούει μουσική. Της αρέσει η κλασική μουσική, η όπερα και η προκλασσική μουσική, αλλά και τα «φάδος», η ιρλανδέζικη λαϊκή μουσική και φυσικά η ελληνική λαϊκή μουσική. Είναι φανατική του θεάτρου και του κινηματογράφου και τα 3 τελευταία χρόνια παρά τα καθήκοντά της έχει δει όλα τα καλά έργα και φιλμς. Τηλεόραση δεν βλέπει σχεδόν καθόλου παρά μόνο ειδήσεις. Αγαπά πολύ τις Βρυξέλλες και αν θα έπρεπε να ζήσει σε μια άλλη πολύ εκτός Αθήνας θα ήταν μία από αυτές μαζί με τη Ρώμη και το Παρίσι.

Οι classic τύποι είναι πολύ λίγοι, η κόρη της είναι απλά γελοία! Ακούς εκεί Ιρλανδέζικη! Έχω λιώσει στα γέλια! Βλέπει μόνο ειδήσεις αλλά βλέπει και πολλά έργα! Φαίνεται τα βλέπει μόνο σε blu-ray ή έχει φτιάξει κανέναν ιδιωτικό κινηματογράφο. Πως γίνεται να βλέπει πολλά έργα χωρίς τηλεόραση; Έχει τόσο ελεύθερο χρόνο για cinema; Παρίσι, Ρώμη, Βρυξέλες;...Ποιά νομίζει ότι είναι; Η μαρία η άσχημη; Για να χαλαρώσει λίγο από τη δουλειά; Τι να πω κι εγώ 16 ώρες την ημέρα; Αμ αυτό με το κινητό στο σχολείο...Σιγά το απαράδεκτο! Α και μην ξεχνάμε ότι παρότι πήρε τον πούλο από τη βουλή η καλή μαριέττα μαγειρεύει κιόλας!!! Τις άλλες μέρες έχει σεφ; Είναι δυνατόν να μην λέει ότι είναι το καλύτερο; Πού ζει; Κι εμένα άμα η μάνα μου ήταν υπουργός παιδείας θα μου έπαιρνε πίπες(σόρρυ κιόλας) η διευθύντρια του σχολείου κάθε μέρα! Και αμα γινόταν τίποτα θα ερχόταν και ελικόπτερο για να με μεταφέρει με ασφάλεια!ΕΛΕΟΣ
Κύριε miv, μήπως μπορώ να σας πω ότι το κινητό απαγορεύεται; Κύριε arnaki, είμαι το καλύτερο παιδί, εσείς;

ΕΛΕΟΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
Το thread υπάρχει για να πούμε τη γνώμη μας για την παιδεία και όχι για να κατινίζουμε τη κόρη της Μ. Γιαννάκου και την ίδια.




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διαφήμιση κάνει μωρε...Profile reconstruction ενός καταρρέοντος πολιτικού σε ένα ακόμη πιο καταρρέον κόμμα. Ας λέει ό,τι θέλει λοιπόν και δε νομίζω οτι ειναι και εντός θέματος οι πολιτικές της διαφημίσεις.

PS: Το κινητό βεβαίως και απαγορεύεται κι εγώ το επικροτώ σαν απόφαση, όπως επίσης δεν το μεταφερω ποτέ μαζί μου στο σχολείο. Θεωρώ προσβολή στο πρόσωπό μου, αν ήμουν καθηγητής, να παραδίδω μάθημα κι απέναντί μου να κάθονται 5 αποχαυνωμένα με τ'ακουστικά στ'αυτιά και το τσίκι-τσίκι-ες-εμ-ες κάτω απ'το θρανίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εντάξει, το να επαναφέρεις ένα θέμα μετά απο 9 μήνες για να πεις κάτι τόσο κενό δε νομίζω οτι είναι και το καλύτερο για μια εποικοδομητική συζήτηση.
Η παρεμβολή σου, μετά απο τις μακρές συζητήσεις που είχαμε και τα συμπεράσματα στα οποία προσπαθήσαμε να καταλήξουμε, θα μπορούσε να είναι και πιο ουσιώδης.

Φιλικά...
οκ σορρυ τοτε!!:)γιατι οσα θρεντ εχουν καταληξει σε συμπερασματα δεν τα κλεινει ο μοντ και απλα να τα επισκεπτεται το υπολοιπο κοινο που μπαινει μετα απο μηνες να τα δει?
επισης φιλικα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H Eλλαδα δυστυχως περασε πολλους πολεμους και αντιμετωπισε πολλα οικονομικα προβληματα που δεν την αφησαν να δημιουργησει ενα σωστο εκπαιδευτικο συστημα και πιο συγκροτημενο οπως βλεπουμε σε αλλα κρατη.Γι'αυτο γιναμε και μαρτυρες πολλων μεταρρυθμιστικων αλλαγων που επηρεασαν πολλοι τους μαθητες.
Το σημαντικοτερο λαθος που εκαναν ειναι οτι στραφηκαν στην ανωτερη εκπαιδευση.Το σωστο ειναι να ξεκινησουν απο το Δημοτικο δηλαδη απο τη ριζα του προβληματος και να κανουν εκει τις αλλαγες και υστερα να συνεχισουν στις επομενες βαθμιδες.
Το σχολειο εχει χασει το ρολο του και το μονο που κανει ειναι να καλλιεργει την αποστηθιση χωρις να προσφερει ουσιαστικες γνωσεις στους μαθητες.
Οι μαθητες κιολας για να επαναστατησουν δεν προσπαθουν να κανουν κατι διαφορετικο απλα συνεχιζουν το κλασσικο τεμπελια-βρισιμο στους καθηγητες-αυθαδειες κτλ
Γιατι δεν μπορουμε να βγαλουμε τελειως απεξω τους μαθητες και αυτοι εχουν ενα τεραστιο μεριδιο ευθυνων
Εαν εδειχναν περισσοτερη προσοχη στους καθηγητες και παρακολουθουσαν το μαθημα τοτε και οι καθηγητες θα ηθελαν να κανουν μαθημα και τοτε δεν θα υπηρχε και η λεγομενη παραπαιδεια και το σχολειο θα λειτουργουσε ''κανονικα''
Παντως οσο και να ζηταμε μεταρρυθμισεις σωστες τιποτα δεν θα γινει για το λογο οτι η παιδεια εχει παραμεριστει καθως ολοι ασχολουνται με οτιδηποτε αλλο
Ειναι τοσα τα σκανδαλα και οι ιντριγκες με τους πολιτικους ειναι τοσα τα συμφεροντα που ολοι κοιτανε να βολευτουν σε μια πολιτικη θεση,μας ταζουν την Αρτα και τα Γιαννενα και στο τελος δεν κανουν τιποτα.
Επομενως τι καταληψεις και επαναστασεις!ολα πηγαινουν στραφη
οτι θελουν θα κανουν γιατι αυτοι εχουν την εξουσια(που εμεις την δωσαμε κιολας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top