Guest 812785

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε τι γνωρίζετε για το επαγγελματικό περιβάλλον των όσων υπήρξαν απόφοιτοι του ΠΜΣ "Γνωσιακή Επιστήμη" στο ΕΚΠΑ. Συγκεκριμένα, εγώ βρήκα αυτό το μεταπτυχιακό τυχαία, αναζητώντας κάτι πάνω στην υπολογιστική γλωσσολογία ή/και την νευρογλωσσολογία. Νομίζω ότι ως φιλόλογος-γλωσσολόγος μπορώ να συμμετέχω στο πρόγραμμα.
Το ερώτημα μου είναι όμως ποιός θα είναι ο μελλοντικός μου χώρος εργασίας, γνώμονας επίσης σημαντικός για την επιλογή του κατάλληλου μεταπτυχιακού.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα ως κύρια εργασία να απασχοληθώ σε ερευνητικό ιστιτούτο/κέντρο.
Όμως τα θέματα που αφορούν τον εγκέφαλο και πώς αυτός λειτουργεί με ενδιαφέρουν πολύ. Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με τις ψυχικές ασθένειες και κατά πόσο ο εγκέφαλός μας είναι το γρανάζι της ύπαρξής μας. Είναι αυτός που κρατά τα ηνία της ψυχής μας; Είμαστε πράγματι δούλοι του ίδιου μας του μυαλού; Και χωρίς αυτόν πώς δύναται να υπάρξουμε; Με την δυσλειτουργία του όλα μέσα μας δυσλειτουργούν, σαν να μην έχουμε δικό μας πνεύμα ή θέληση, παρά μόνο δουλική υποταγή στο ίδιο μας το σώμα.
Και μέσα σε όλα αυτά, πού είναι η ψυχή, οι τρυφερές μας ποιότητες; Χάνονται μέσα στο αφιλόξενο και δυσλειτουργικό μας σώμα; Όπως ένας άνθρωπος που έκαψαν το σπίτι του και έμεινε ορφανός, έτσι μοιάζει και η ψυχή μας μέσα σε ένα κατεστραμμένο κεφάλι... Και δεν αναρωτιέται κανείς; Ποιός έχει την ευθύνη της φωτιάς; Ως πότε ο άνθρωπος θα είναι καταδικασμένος μέσα στην ανεξήγητη και αλλόκοτη μάζα; Ως πότε θα φαίνεται ανήμπορος να αντιδράσει μπροστά στους πολέμους που του κηρύσσει ο εαυτός;
Τέτοιες σκέψεις κάνω πριν πέσω για ύπνο...Όμως πάλι ξέφυγα από το θέμα.
Θα χαρώ πολύ να μοιραστείτε στο forum τις εμπειρίες σας...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,169 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε τι γνωρίζετε για το επαγγελματικό περιβάλλον των όσων υπήρξαν απόφοιτοι του ΠΜΣ "Γνωσιακή Επιστήμη" στο ΕΚΠΑ. Συγκεκριμένα, εγώ βρήκα αυτό το μεταπτυχιακό τυχαία, αναζητώντας κάτι πάνω στην υπολογιστική γλωσσολογία ή/και την νευρογλωσσολογία. Νομίζω ότι ως φιλόλογος-γλωσσολόγος μπορώ να συμμετέχω στο πρόγραμμα.
Το ερώτημα μου είναι όμως ποιός θα είναι ο μελλοντικός μου χώρος εργασίας, γνώμονας επίσης σημαντικός για την επιλογή του κατάλληλου μεταπτυχιακού.
Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα ως κύρια εργασία να απασχοληθώ σε ερευνητικό ιστιτούτο/κέντρο.
Όμως τα θέματα που αφορούν τον εγκέφαλο και πώς αυτός λειτουργεί με ενδιαφέρουν πολύ. Θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με τις ψυχικές ασθένειες και κατά πόσο ο εγκέφαλός μας είναι το γρανάζι της ύπαρξής μας. Είναι αυτός που κρατά τα ηνία της ψυχής μας; Είμαστε πράγματι δούλοι του ίδιου μας του μυαλού; Και χωρίς αυτόν πώς δύναται να υπάρξουμε; Με την δυσλειτουργία του όλα μέσα μας δυσλειτουργούν, σαν να μην έχουμε δικό μας πνεύμα ή θέληση, παρά μόνο δουλική υποταγή στο ίδιο μας το σώμα.
Και μέσα σε όλα αυτά, πού είναι η ψυχή, οι τρυφερές μας ποιότητες; Χάνονται μέσα στο αφιλόξενο και δυσλειτουργικό μας σώμα; Όπως ένας άνθρωπος που έκαψαν το σπίτι του και έμεινε ορφανός, έτσι μοιάζει και η ψυχή μας μέσα σε ένα κατεστραμμένο κεφάλι... Και δεν αναρωτιέται κανείς; Ποιός έχει την ευθύνη της φωτιάς; Ως πότε ο άνθρωπος θα είναι καταδικασμένος μέσα στην ανεξήγητη και αλλόκοτη μάζα; Ως πότε θα φαίνεται ανήμπορος να αντιδράσει μπροστά στους πολέμους που του κηρύσσει ο εαυτός;
Τέτοιες σκέψεις κάνω πριν πέσω για ύπνο...Όμως πάλι ξέφυγα από το θέμα.
Θα χαρώ πολύ να μοιραστείτε στο forum τις εμπειρίες σας...

Φαντάζομαι κυρίως σε ερευνητικά κέντρα/τεχνολογικά πάρκα(π.χ. Δημόκριτος,Ακαδημία Αθηνών κτλπ.) και γενικότερα σε R&D τμήματα εταιριών. Προφανώς εαν σκεφτείς το εξωτερικό οι επιλογές πολλαπλασιάζονται, καθώς και η ποικιλία αυτών που μπορείς να κάνεις μέσω των γνώσεων που θα αποκτήσεις.

Τώρα αναρωτιέσαι βαριά πράγματα προτού πέσεις για ύπνο,i will give you that :laugh: .
Αλλά όμοιες ερωτήσεις ψάχνουν πάρα πολλοί ερευνητές να απαντήσουν. Τα ερωτήματα είναι αρκετά διεπιστημονικά και κατά καιρούς διαφορετικοί επιστήμονες με διαφορετικά backgrounds εκφράζουν διαφορετικές απόψεις. Πιστεύω οτι είμαστε πολύ μακριά απο το να δώσουμε απαντήσεις σε τόσο περίπλοκα ερωτήματα, αλλά έχουμε σίγουρα δώσει απαντήσεις σε απλούστερα, που κάποια στιγμή θα δέσουν. Σίγουρα η φυσική δομή του εγκεφάλου παίζει άμεσο ρόλο στην συμπεριφορά και στην ικανότητα του ανθρώπου εκτός απο το να σκέφτεται, να αισθάνεται και γενικά να νιώθει. Για κανένα λόγο αυτό όμως δεν σημαίνει οτι τα προϊόντα των διεργασιών ενός τέτοιου συστήματος είναι προκαθορισμένα(εαν δεν αλλάξει η φυσική δομή). Με λίγα λόγια ναι, σίγουρα ο άνθρωπος είναι φυσικό όν, αλλά είναι και μαθηματικό. Αυτή η μαθηματική φύση του, οι ιδιότητες που πηγάζουν απο την φυσική δομή και τοπολογία του εγκεφάλου, παρά η ίδια η ύλη, είναι θεωρώ αυτά που αθροιστικά σχηματίζουν την εικόνα αυτού που αποκαλούμε "ψυχή" & χαρακτήρα . Δεν πιστεύω δηλαδή οτι είναι κάτι θρησκευτικό όπως πολλοί έχουν στο νου τους. Η ψυχή είναι ακριβώς όπως το λογισμικό σε έναν υπολογιστή. Ναι μεν έχει φυσικές συνιστώσες αλλά είναι και κάτι παραπάνω λόγω των ιδιοτήτων της τοπολογίας των δικτύων των νευρώνων και των συνδέσεων των διαφορετικών περιοχών με διαφορετικούς τρόπους.

Φυσικά πολλά πιστεύει ο καθένας, σημασία έχει τι θα ανακαλύψουμε ότι ισχύει πράγματι εν τέλει. Μπράβο πάντως που σου αρέσουν αυτά τα ερωτήματα, γιατί η κατανόηση της ανθρώπινης φύσης, του νου και της σκέψης αποτελούν θέμα μελέτης από την αρχή της ανθρωπότητας, που προσεγγίστηκε αρχικά φιλοσοφικά & θρησκευτικά, και στην εποχή μας και επιστημονικά πλέον.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αγαπητή συναδέλφισσα,

Μόλις διάβασα και το παλαιότερο μήνυμα σου αναφορικά με τα ιατρικά εργαστήρια .
Αυτο που ήθελα να σου πω είναι ότι η πλειοψηφία των αποφοίτων νιώθει τα ίδια πραγματα με σένα όσον αφορά το μέλλον , δεν είσαι μόνη σου σε αυτό .

Δεν μιλάω μονο για τη φιλολογία αλλά και για σχολές που όντως προσφέρουν περισσότερες προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης .
Όλοι "φρικαρουν" στην αρχή μέχρι να βρουν τι θα κάνουν .
Ακόμα κι αυτοί που έχουν επιλογες αναρωτιούνται ποια ειναι η σωστή .

Εγω λοιπόν θα σου πρότεινα να σκεφτείς τη δουλειά θα ήθελες να κάνεις που όντως υπάρχει στην αγορά εργασίας .
Η μπορείς να το κάνεις αντίστροφα , να δεις τι υπάρχει στην αγορά εργασίας και τι απο αυτά μπορείς/ εισαι διατεθειμένη να κάνεις .

Αφου το βρεις αυτό τότε θα βρεις τι βήματα χρειάζεται να ακολουθήσεις .
Μπορεί απλα να ναι κάποιο μαστερ μπορεί όμως να είναι κι τελείως αλλες σπουδές από την αρχή.

Η μια μετανάστευση σε άλλη χώρα .


Το να πας παντως να κάνεις ενα καθαρά ερευνητικό μεταπτυχιακό χωρίς να σε ενδιαφέρει η έρευνα είναι λάθος .
 

Guest 812785

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο σε όλα όσα είπες. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιο γραφείο επαγγελματικού προσανατολισμού.
Χωρίς, να γίνομαι αδιάκριτη, εσύ πώς προχώρησες στη ζωή σου; Ασχολήθηκες με τη φιλολογία ή επέλεξες κάποιο άλλο επάγγελμα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top