Γνωρίζετε για το U=U;

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γνωρίζεται για το U=U? Τι γνώμη έχετε για αυτό;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στο HIV.

Το HIV πλέον, θεωρείται χρόνια νόσος, όταν λαμβάνεις τα φάρμακά σου και έπειτα από κάποιο διάστημα γίνεται μη ανιχνεύσιμο το ιικό φορτίο στο αίμα. Ορισμένες φορές στο σπέρμα, στους λεμφαδένες μπορεί να ανιχνευτεί.

Έρευνες που γίνονται με εκατοντάδες χιλιάδες συμμετέχοντες που έχουν HIV. Έδειξαν το U=U... Δεν μεταδίδεται το HIV, ή οι πιθανότητες (θα έλεγα εγώ) είναι τρομερά ελάχιστες.

Δεν νομίζω πάνω από 10-15 χρόνια να χρειαστεί μέχρι να βρεθεί φάρμακο ή εμβόλιο, που να το αντιμετωπίζει πλήρως.
Πλέον υπάρχουν φάρμακα, όταν μολυνθείς εντός 72ωρών να πάρεις για 1 μήνα το συγκεκρίμενο χάπι και να το αποτρέψει. Υπάρχουν και φάρμακα που τα λαμβάνεις προληπτικά όταν εντάσσεται το άτομο σε ομάδα υψηλού κιδνύνου (π.χ. σχέση με άτομα που έχει HIV).
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στο HIV.

Το HIV πλέον, θεωρείται χρόνια νόσος, όταν λαμβάνεις τα φάρμακά σου και έπειτα από κάποιο διάστημα γίνεται μη ανιχνεύσιμο το ιικό φορτίο στο αίμα. Ορισμένες φορές στο σπέρμα, στους λεμφαδένες μπορεί να ανιχνευτεί.

Έρευνες που γίνονται με εκατοντάδες χιλιάδες συμμετέχοντες που έχουν HIV. Έδειξαν το U=U... Δεν μεταδίδεται το HIV, ή οι πιθανότητες (θα έλεγα εγώ) είναι τρομερά ελάχιστες.

Δεν νομίζω πάνω από 10-15 χρόνια να χρειαστεί μέχρι να βρεθεί φάρμακο ή εμβόλιο, που να το αντιμετωπίζει πλήρως.
Πλέον υπάρχουν φάρμακα, όταν μολυνθείς εντός 72ωρών να πάρεις για 1 μήνα το συγκεκρίμενο χάπι και να το αποτρέψει. Υπάρχουν και φάρμακα που τα λαμβάνεις προληπτικά όταν εντάσσεται το άτομο σε ομάδα υψηλού κιδνύνου (π.χ. σχέση με άτομα που έχει HIV).
Χαίρομαι που γνωρίζει κάποιος για αυτό. Έχω βρεθεί στην κακή κατάσταση να γνωρίζω γιατρούς που άθελα/θελημένα δεν γνωρίζουν για αυτό και να με κοιτάζουν με ένα βλέμμα λες και σκότωσα άνθρωπο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γνωρίζω κάποια πράγματα λόγω κυρίως του ότι είμαι ομοφυλόφιλος.
Τα συγκεκριμένα χάπια στα δίνουν με το σταγονόμετρο. Στην περίπτωση που έχεις μολυνθεί μάλλον (πρέπει να περάσουν 2 εβδομάδες για να φανεί). Έτσι, προληπτικά τα παίρνεις τα PEP, έχουν πολύ υψηλές πιθανότητες να σε προστατεύσουν, ωστόσο όχι 100%.
Πρέπει να πας όμως σε νοσοκομείο που έχει μονάδα Ειδικών Λοιμώξεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γνωρίζω κάποια πράγματα λόγω κυρίως του ότι είμαι ομοφυλόφιλος.
Τα συγκεκριμένα χάπια στα δίνουν με το σταγονόμετρο. Στην περίπτωση που έχεις μολυνθεί μάλλον (πρέπει να περάσουν 2 εβδομάδες για να φανεί). Έτσι, προληπτικά τα παίρνεις τα PEP, έχουν πολύ υψηλές πιθανότητες να σε προστατεύσουν, ωστόσο όχι 100%.
Πρέπει να πας όμως σε νοσοκομείο που έχει μονάδα Ειδικών Λοιμώξεων.
Στην δική μου περίπτωση,παίρνω αγωγή και είμαι κομπλέ. Είμαι σχεδόν 6 χρόνια μη ανιχνεύσιμος και ελπίζω για το καλύτερο.
Πολύ πρόσφατα (1 χρόνο πριν) έμαθα και για την εισαγωγή με το 5% και μου το πρότεινε ο γιατρός που με παρακολουθεί,με βοήθησε βέβαια και με τα χαρτιά (ήρθε κυριολεκτικά μαζί μου μέχρι την Επιτροπή 😋).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομίζω το δυσκολότερο στην αντιμετώπιση είναι το στίγμα, μόλις ακούσεις κάποιος πως είναι φορέας. Αισθάνεσαι λες και έχει το πιο μεταδοτικό και θανατηφόρο νόσημα.

Και εγείρονται ερωτήματα μετά, λες ή όχι στον/στην σύντροφο σου ότι έχεις, ή σε άτομο με το οποίο κανείς σεξ, στην περίπτωση που είσαι μη ανιχνεύσιμος και σεξ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς αν δεν στο πει ο άλλος να καταλάβεις ότι είναι φορέας. 1 άτομο είχα γνωρίσει που είχε και μου το είπε. Σίγουρα όλοι μας έχουμε συναντήσει άτομα που έχουν αλλά δεν μας το έχουν πει.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Νομίζω το δυσκολότερο στην αντιμετώπιση είναι το στίγμα, μόλις ακούσεις κάποιος πως είναι φορέας. Αισθάνεσαι λες και έχει το πιο μεταδοτικό και θανατηφόρο νόσημα.

Και εγείρονται ερωτήματα μετά, λες ή όχι στον/στην σύντροφο σου ότι έχεις, ή σε άτομο με το οποίο κανείς σεξ, στην περίπτωση που είσαι μη ανιχνεύσιμος και σεξ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς αν δεν στο πει ο άλλος να καταλάβεις ότι είναι φορέας. 1 άτομο είχα γνωρίσει που είχε και μου το είπε. Σίγουρα όλοι μας έχουμε συναντήσει άτομα που έχουν αλλά δεν μας το έχουν πει.
Και εγώ έχω μιλήσει με κάποιους για αυτό και δεν έχουν ιδέα το πώς είναι ένας φορέας εξωτερικά. Βέβαια,όλη αυτή η τακτική του φόβου στις αρχές 90 από διαφημίσεις και μη,έχουν ενσωματώσει τον κίνδυνο βαθιά στο μυαλό του ανθρώπου.
Έχω αντιμετωπίσει και πολλούς γιατρούς,που είχα πάει για πράγματα ρουτίνας,και εγώ τείνω να το λέω για να ξέρω και τι φάρμακα θα μου συνταγογράφηση του δίνω και το τηλέφωνο του γιατρού μου. Βέβαια,οι περισσότεροι,δεν θέλουν να καταλάβουν ότι παίρνω φάρμακα και είμαι κομπλέ. Και έτσι,προσπαθώ να συμβουλεύτω τον γιατρό που με παρακολουθεί να βρω κάποιον γκέι/ποζιτιβ friendly.
Στις αρχές με είχε ρίξει πάρα πολύ από κάτω,αλλά μου έχει γίνει συνήθεια και δε μου κάνει άλλο εντύπωση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από ιστορίες ανθρώπων που διαβάζω, φαίνεται πολύ δύσκολο ειδικά στην αρχή. Αυτό με τους ιατρούς συνήθως νεότεροι ηλικιακά ιατροί το δέχονται και σε αντιμετωπίζουν πολύ καλύτερα από άλλους μεγαλύτερους ηλικιακά ιατρούς. Τουλάχιστον έτσι διαβάζω.

Σε συγχαίρω πραγματικά που μοιράζεσαι κάτι τέτοιο μαζί μας εδώ. Η αλήθεια είναι θα ήταν καλό να ακουστούν περισσότερα πράγματα, βιωματικά, από αυτήν την εμπειρία και τον τρόπο ζωής, μπας και αρχίσει ο κόσμος και συνειδητοποιεί/κατανοεί καλύτερα το τι είναι η ζωή με το HIV. Έχω σπουδάσει Ψυχολογία και το συγκεκριμένο θέμα ήταν από αυτά που όποτε μού δινόταν η ευκαιρία να ασχοληθώ είτε με παρουσιάσεις είτε εργασίες, project πάντα μού άρεσε.

Πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό θα ήταν να μιλήσουμε και να εκφράσουν απόψεις για το ζήτημα και άλλα άτομα. Γιατί πολύς κόσμος που διαγιγνώσκεται, από τα πρώτα πράγματα που κάνει είναι να μπει στο διαδίκτυο να ψάξει πληροφορίες να διαβάσει ιστορίες, και το forum έχει καλή ακροαματικότητα. Διαβάζει πολύς κόσμος τα θέματα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γι'αυτό μ'αρέσει και εμένα να συζητάω για αυτό,διότι δεν υπάρχει τίποτα βιωματικό όσον αφορά την Ελλάδα και είναι καλό να μιλάμε για τα γεγονότα,Ίσως να πετύχει κάποιο παιδί το φόρουμ και να διαπιστώσει πως δεν είναι μόνο του και ότι η νόσος μπορεί να γίνει ελεγχόμενη χρόνια πάθηση .
Και εγώ γι'αυτό θέλω να ασχοληθώ με την κοινωνική εργασία,θα μ'άρεσε να ανοιχτεί το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης,καθώς και να βοηθήσω άτομα που πάσχουν από μία νόσο/χρόνια πάθηση (επίκτητη και μη).
Ελπίζω να μπούνε και άλλα άτομα στη συζήτηση και να λυθούν και ότι απορίες μπορεί να έχουν.
Οπότε να γίνει και ένα ωραίο Q&A
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top