ΓλωσσοΜάθεια

Νεκτάριος

Νεοφερμένος

Ο Νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οντωσ ειναι ενα αξιολογο προγραμμα...εχω κανει αρκετες ωρες πανω του(:p)αν και δν το βλεπω για τεχνολογικη...απλα μου αρεσε πολυ η ιδεα!παντωσ οπωσ ειπαν και οι προηγουμενοι-το συστηνω ανεπιφιλακτα!!αντε και καλο καψιμο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ΓλωσσοΜάθεια είναι απλά ένας μεταγλωτιστής (compiler) όπως είπα δεν είναι πολύ χρήσιμος και δεν θα σε βοηθήσει και πολύ.
Συγκεκριμένα δεν χρησιμοποιεί μεταγλωτιστή (compiler) αλλά διερμηνευτή (interpreter) αν θυμάμαι καλά.


Πληροφοριακά, η ΓλωσσοΜάθεια δεν είναι interpreter, αλλά γλώσσα προγραμματισμού που η "μετάφραση" των εντολών γίνεται με χρήση διερμηνευτή.

Οι εντολές συντάσσονται στα Ελληνικά, σε μία γλώσσα κατανοητή από τον άνθρωπο και ο διερμηνευτής σαρώνει γραμμή-γραμμή τον κώδικα και αυτόματα παράγει μία ισοδύναμη εντολή σε γλώσσα μηχανής (η γλώσσα που καταλαβαίνει ο Υπολογιστής) η οποία κι εκτελείται επί τόπου.

Αντίθετα, όσες γλώσσες χρησιμοποιούν μεταγλωτιστή (όπως η Pascal ή η C), ο μεταγλωτιστής τρέχει μία φορά και παράγει ένα αρχείο σε γλώσσα μηχανής, το οποίο μπορείς να το εκτελέσεις όποτε θες.

Με λίγα λόγια, με τον διερμηνευτή το πρόγραμμα τρέχει αμέσως, αλλά χρειάζεσαι στην πραγματικότητα περισσότερο χρόνο μιας και πρέπει κάθε φορά που θες να τρέξεις το πρόγραμμα να τρέχεις ξανά τον διερμηνευτή ο οποίος κάθε φορά θα σου "μεταφράζει" το πρόγραμμα. Βέβαια η άμεση εκτέλεση του προγράμματος βοηθά στον άμεσο εντοπισμό συντακτικών σφαλμάτων στον κώδικα.
Με τον μεταγλωτιστή, τον τρέχεις μία φορά, σου παράγει ένα ισοδύναμο αρχείο σε γλώσσα μηχανής (δεν στο εκτελεί όμως) κι εσύ εκτελείς το αρχείο αυτό όποτε θες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δλδ η γλωσσομάθεια μεταφράζει σειριακά το πρόγραμμα και όχι όλο μαζί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δλδ η γλωσσομάθεια μεταφράζει σειριακά το πρόγραμμα και όχι όλο μαζί;
Ε ναι. Αφού γράφεις τον κώδικα και τον τρέχεις επί τόπου. Το μεταφράζει γραμμή-γραμμή.

Αν χρησιμοποιούσε μεταγλωτιστή θα το μετάφραζε όλο και θα έτρεχες το πρόγραμμα από άλλο αρχείο.




Παρόμοιας φιλοσοφίας είναι η Quick Basic. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intruder

Νεοφερμένος

Ο intruder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Συγκεκριμένα δεν χρησιμοποιεί μεταγλωτιστή (compiler) αλλά διερμηνευτή (interpreter) αν θυμάμαι καλά.


Πληροφοριακά, η ΓλωσσοΜάθεια δεν είναι interpreter, αλλά γλώσσα προγραμματισμού που η "μετάφραση" των εντολών γίνεται με χρήση διερμηνευτή.

Οι εντολές συντάσσονται στα Ελληνικά, σε μία γλώσσα κατανοητή από τον άνθρωπο και ο διερμηνευτής σαρώνει γραμμή-γραμμή τον κώδικα και αυτόματα παράγει μία ισοδύναμη εντολή σε γλώσσα μηχανής (η γλώσσα που καταλαβαίνει ο Υπολογιστής) η οποία κι εκτελείται επί τόπου.

Αντίθετα, όσες γλώσσες χρησιμοποιούν μεταγλωτιστή (όπως η Pascal ή η C), ο μεταγλωτιστής τρέχει μία φορά και παράγει ένα αρχείο σε γλώσσα μηχανής, το οποίο μπορείς να το εκτελέσεις όποτε θες.

Με λίγα λόγια, με τον διερμηνευτή το πρόγραμμα τρέχει αμέσως, αλλά χρειάζεσαι στην πραγματικότητα περισσότερο χρόνο μιας και πρέπει κάθε φορά που θες να τρέξεις το πρόγραμμα να τρέχεις ξανά τον διερμηνευτή ο οποίος κάθε φορά θα σου "μεταφράζει" το πρόγραμμα. Βέβαια η άμεση εκτέλεση του προγράμματος βοηθά στον άμεσο εντοπισμό συντακτικών σφαλμάτων στον κώδικα.
Με τον μεταγλωτιστή, τον τρέχεις μία φορά, σου παράγει ένα ισοδύναμο αρχείο σε γλώσσα μηχανής (δεν στο εκτελεί όμως) κι εσύ εκτελείς το αρχείο αυτό όποτε θες. :)

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ξέρω C/C++ από τα 16 μου. Επίσης χρησιμοποιώ Linux εδώ και 1,5 χρόνο οπότε ξέρω πολύ καλά τι είναι διερμηνευτής και τι μεταγλωτιστής. Τεσπα ο διερμηνευτής της ΓλωσσοΜάθειας μου είναι προσωπικά άχρηστος και δεν θα τον χρησιμοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για αρχάριους είναι ότι πρέπει. Κάναμε στη Β' Λυκείου τη Γλωσσομάθεια και με έβαλε μέσασ το πνεύμα του προγραμματισμού.
Στη Γ' πάντως, αν και τεχνολογική, δεν μου χρειάστηκε καθόλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πολύ ωραίο προγραμματάκι το χρησιμοποίησα και μόνος αλλά και στην πληροφορική της Γ' Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkx

Νεοφερμένος

Ο Κώστας Μποτονάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχει και ένα πρόγραμμα που λέγεται Γλώσσα! Μήπως το έχει κανείς σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Μπορείτε να δείτε όλο το εκπαιδευτικό λογισμικό που έχει φτιάξει το Υπουργείο Παιδείας για τα μαθήματα εδώ:https://www.e-yliko.gr/htmls/dir_soft/soft_theor.aspx?a=1

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για να αποκτήσει κάποιο από αυτά τα προγράμματα μπορεί να επικοινωνήσει είτε με το σχολείο του έιτε με το τοπικό γραφείο ΠΛΗ.ΝΕ.Τ στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Α καλά αν περιμένουμε από το σχολείο μας , σωθήκαμε τελείως όμως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτό το έχουμε σηζητήσει κι αλλού ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Α καλά αν περιμένουμε από το σχολείο μας , σωθήκαμε τελείως όμως! :D

Σε καταλαβαίνω...
Δυστυχώς όμως τους εν λόγω τίτλους μόνο από το σχολείο και τη Δευτεροβάθμια μπορείς να τους βρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου , και κατά τη γνώμη του καθηγητή μου ( Πανεπιστημιακός καθηγητής με πολλή πείρα ) ΔΕΝ βοηθάει η χρήση της.Αντιθέτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου , και κατά τη γνώμη του καθηγητή μου ( Πανεπιστημιακός καθηγητής με πολλή πείρα ) ΔΕΝ βοηθάει η χρήση της.Αντιθέτως.
Το 2000, την πρώτη χρονιά του μαθήματος (αν θυμάμαι) επιτρεπόταν είτε Αλγόριθμος, είτε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, είτε PASCAL.

Το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ είναι στην ουσία μία μετεφρασμένη PASCAL. Εγώ θα πρότεινα να ασχοληθούν με PASCAL όσοι είναι καλοί γνώστες του προγραμματισμού, αλλά κι η ΓΛΩΣΣΑ (γι' αυτό το επίπεδο) είναι μια χαρά. Για τις απαιτήσεις του μαθήματος.


Πάντως εφόσον σε ΓΛΩΣΣΑ γράφεις, τη ΓλωσσοΜάθεια πρέπει να χρησιμοποιήσεις. :)

(Εκτός αν ξέρεις C, οπότε μπορείς να μάθεις εύκολα οποιαδήποτε άλλη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πολυ καλο προγραμματακι παιδια .. Πιστευω να μας βοηθήσει στον αγωνα μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κανουμε στο σχολειο για αυτο.....ακαταλαβιστικο.....σαν να ειμαι σε διαστημοπλοιο και να μιλαω με τη βαση μου φαινεται....:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα με βοήθησε πολύ παρά πολύ αν και είχα πολύ σχέση με τον Προγραμματισμό.

Δεν είχα διαβάσει πότε (μόνο την τελευταία μέρα) απλώς όταν δεν είχα τι να κάνω το άνοιγα και δοκίμαζα ότι ακραίο δεν μπορούσα να φανταστώ, έτσι έμαθα όλες τις εξαιρέσεις και ιδιοτροπίες τις γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Thanks παιδιά. Όποτε βρίσκω χρόνο θα ασχολούμαι και λιγάκι, αν και πιο πολύ μ' αρέσει το web-design. Anyway, μάθε τέχνη κι ασ' τηνα και άμα θέλεις ξανά πιάστινα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joni

Νεοφερμένος

Ο γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ρε παιδια , εμαθα καποια πραγματα τα οποια με εβαλαν σε βαθια περισυλλογη για το αν ολο αυτο το συστημα πραγματικα στεκει η οχι. Π.Χ. υπαρχουν ατομα σε ΤΕΙ υπολογιστων τα οποια δν ξερουν να βαλουν 10 φακελους τον ενα μεσα στον αλλον. επισης υπαρχουν στην μουσικολογια ατομα τα οποια δεν εχουν καμια μουσικη παιδεια. Το ερωτημα που θετω λοιπον ειναι : ωραιο και αδιαβλητο το συστημα των πανελληνιων , αλλά μήπως βαζει ατομα σε θεσεις στις οποιες δν πρεπει να βρισκονται ? Φυσικα δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι δεν το αξιζουν διοτι προφανως για να βρισκονται εκει σημαινει οτι κε διαβασαν και το παλεψαν παρα πολυ. Για να φερω κε αυτην εδω την δημοσιευση εντος θεματος , θελω να ρωτησω εσας : ειναι αρκετη η γλωσσομαθεια για να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις μιας σχολης υπολογιστων ? εγω πιστευω πως οχι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το προβλημα στο συστημα ειναι το καθεστως των επιλογων. Δεν ειναι προπο το μελλον του καθενος και γι'αυτο ειμαι υπερ του γαλλικου συστηματος.
Απο κει και περα, αφου δεν αλλαζει το συστημα προς το παρον, νομιζω οτι ειναι ευθυνη του καθε υποψηφιου να δηλωνει σχολες σχετικες με τον ιδιο και οχι σχολες μονο και μονο επειδη εχουν χαμηλη βαση.
Παντως η γλωσσομαθεια ειναι ενα βοηθητικο, πειραματικο εργο που εχει στοχο μονο να βοηθησει στο ΑΕΠΠ και βεβαια ακομη κι αν καποιος γραψει 20 στο ΑΕΠΠ νομιζω οτι δεν ειναι το μονο κριτηριο που θα τον βαλει στην πληροφορικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top