Για να τα πάει κάποιος καλά, αρκεί να είναι καλός μαθητής ή πρέπει να είναι μαθηματικό μυαλό;

Σωτηρία

Νεοφερμένος

Η Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα,
Ειμαι μαθητρια β λυκειου και του χρονου δινω πανελλήνιες έχοντας υψηλους στοχους. Να πω σαυτο το σημειο οτι παντα ημουν μαθητρια που διαβαζα και δεν το εχω σταματησει αυτο. Αλλα εχοντας υψηλους στοχους, δεν μπορω να καταλάβω αν το συνεχες διαβασμα θα μπορουσε να μου προσφερει το 18 και πανω για τα μαθηματικά στις πανελληνιες. Ειναι μαθημα που θέλει καλους μαθητες ή μαθηματικο μυαλο; γιατί νιωθω οτι εχω κυρίως το πρώτο!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,523 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα,
Ειμαι μαθητρια β λυκειου και του χρονου δινω πανελλήνιες έχοντας υψηλους στοχους. Να πω σαυτο το σημειο οτι παντα ημουν μαθητρια που διαβαζα και δεν το εχω σταματησει αυτο. Αλλα εχοντας υψηλους στοχους, δεν μπορω να καταλάβω αν το συνεχες διαβασμα θα μπορουσε να μου προσφερει το 18 και πανω για τα μαθηματικά στις πανελληνιες. Ειναι μαθημα που θέλει καλους μαθητες ή μαθηματικο μυαλο; γιατί νιωθω οτι εχω κυρίως το πρώτο!!
Η επιτυχια στις πανελληνιες θελει ψυχραιμια, μεθοδικοτητα, ταχυτητα, ακριβεια και καλους μαθητες, τα μαθηματικα μυαλια ειναι ενδεχομενο να αποτυχουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα,
Ειμαι μαθητρια β λυκειου και του χρονου δινω πανελλήνιες έχοντας υψηλους στοχους. Να πω σαυτο το σημειο οτι παντα ημουν μαθητρια που διαβαζα και δεν το εχω σταματησει αυτο. Αλλα εχοντας υψηλους στοχους, δεν μπορω να καταλάβω αν το συνεχες διαβασμα θα μπορουσε να μου προσφερει το 18 και πανω για τα μαθηματικά στις πανελληνιες. Ειναι μαθημα που θέλει καλους μαθητες ή μαθηματικο μυαλο; γιατί νιωθω οτι εχω κυρίως το πρώτο!!

Σωτηρία θα έλεγα οτι γενικά απαιτούν μαθητές με ελεύθερο και δημιουργικό μυαλό ;) . Αλλά για να είμαι πιο συγκεκριμένος...Μπορείς να πετύχεις σίγουρα 18, χωρίς να έχεις κάποιο "χάρισμα". Οι έννοιες της Γ λυκείου διαφέρουν αισθητά από της β,αλλά αυτό δεν πρέπει να σε φοβίζει. Όλοι είναι αρκετά ευφυείς για να καταλάβουν τα βασικά μαθηματικά που χρησιμοποιούνται σήμερα σε εφαρμογές-και αυτού του είδους τα μαθηματικά κάνεις και στην γ λυκείου ούτως η άλλως. Οπότε εκτός εαν ήθελες να γίνεις ο επόμενος Euler,τα παρακάτω μπορούν να σε πάνε πολύ μακριά :

Υπομονή
Επιμονή
Διαρκής εξάσκηση

Υπάρχουν όντως άτομα που έχουν ιδιαίτερη οξυδέρκεια σε προβλήματα μαθηματικής φύσεως, αλλά σε διαβεβαιώ οτι είναι πολλοί λίγοι και σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι τις ικανότητες τους για να γράψεις τέλεια στις πανελλήνιές ή ακόμα και για να τα πας καλά στο πανεπιστήμιο. Εκτός εαν στοχεύεις για μαθηματικό, που και εκεί πιστεύω οτι μπορείς να έχεις μια αξιοπρεπή παρουσία χωρίς να είσαι η ιδιοφυία του αιώνα. Βέβαια όσο πιο "έξυπνη" είσαι τόσο το καλύτερο. Εαν και θα επιμείνω οτι όλοι έξυπνοι είμαστε. Απλά κάποιοι γεννιούνται με το πλεονέκτημα οτι ο τρόπος που μαθαίνουν, είναι συμβατός με τον τρόπο που διδάσκονται τα μαθηματικά. Κάποιοι ακολουθούν τα παραπάνω 3 που σου είπα και άλλοι λένε-για να δικαιολογήσουν την τεμπελιά τους προφανώς- οτι δεν το έχουν και πολύ με τα μαθηματικά. Σε κάθε περίπτωση μην ανησυχείς εαν έχεις το μαθηματικό μυαλό να κατανοήσεις κάτι .Διάβασε το και εαν δεν το καταλάβεις μην απογοητευτείς. Διάβασε το και 2η και 3η και 4η φορά. Αν δεις οτι πάλι δεν το καταλαβαίνεις, ζήτα βοήθεια από κάποιον που το καταλαβαίνει καλά ώστε να μπορεί να στο εξηγήσει.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα πω πως οι έννοιες και οι μέθοδοι που διδάσκονται και ζητούνται στις πανελλαδικές είναι σχεδόν καθολικά by the book. Αν μάθεις καλά τις κατηγορίες προβλημάτων και τις μεθοδολογίες επίλυσης, δεν έχεις να ζηλέψεις από κάποιο "μαθηματικό μυαλό". Η έμπνευση και η μαθηματική σκέψη δεν καλλιεργούνται ούτε ζητούνται στο Λύκειο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top