Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού;

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Θα το σκεφτομουυυν.......ισως αν ακουγα καλα λογια και να πηγαινα γιατι στην Αγγλια ειναι λιγο πιο αυστηρα τα κριτηρια εισαγωγης......δεν ειναι Ρουμανια παντως!!!!

Και στην Αγγλία, εμπόριο είναι τα πανεπιστήμια. Ασε, το ξέρω καλύτερα γιατί έχω συγγενείς εκεί. Υπάρχουν και πανεπιστήμια που μπαίνεις με απολυτήριο 15.5 :) Αλλά εσύ θα το σκεφτόσουν. Μεγαλοπιάνεσαι με τη λέξη «Αγγλία». Στην Αγγλία υπάρχει και η Οξφόρδη, υπάρχει και το east london. Αλλά ξέχασα. Εσύ με το που ακούς Αγγλία νιώθεις αλλιώς. Ενώ με το Βουλγαρία. Ουυυυυυ οι βρωμιάριδες και οι αμόρφωτοι .!!!

Γι'αυτό έφτασε εκεί το νοσοκομειακό μας σύστημα. :(

Ξέρουμε. Γι' αυτό δεν πάμε.

Δεν πάς ε; Την επόμενη φορά που θα είσαι εντελώς χάλια, να μην πας σε νοσοκομείο. Να κάτσεις στο σπίτι σου να ...... (Εύχομαι να μην σου τύχει) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Γεωργία, χόνεψε κάτι :

Γιατρό δεν σε κάνει ένα πτυχίο, αλλά οι γνώσεις που έχεις αποκομήσει από το πανεπιστήμιο στο οποίο ήσουνα.

Αν στο πανεπιστήμιό σου δεν διάβαζες (είτε ΕΚΠΑ, είτε Ρουμανία, είτε ότι-άλλο-σκατά-σκεφτείς), λογικό είναι να είσαι επικίνδυνος για την δημόσια υγεία.

Ο καθένας όπως στρώσει, θα κοιμηθεί.

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!Αλλα οι πιθανοτητες να μην διαβαζες στο Πανεπιστημιο και να περναγες ετσι για την πλακα τα μαθηματα ειναι 20πλασιες στις εν λογω χωρες παρα στην Ελλαδα οπου επαναλαμβανω πως μπηκες με την αξια σου και με το μυαλο σου.....γι αυτο και ειναι πιθανοτερο ο φοιτητης στην Ελλαδα να το εστρωσε το κωλαρακι του περισσοτερο απ αυτο της Ρουμανιας..Αρα,περισσοτερες γνωσεις ποιος ειναι πιθανοτερο να εχει????

INSOMNIE η αληθεια ειναι πως ειναι το ειδωλο μου η γυναικα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το νοσοκομειακο συστημα εφτασε εκει που ειναι οχι απο την μειωμενη και στις περισσοτερες περιπτωσεις ανυπαρκτη χρηματοδοτηση,αλλα απο εναν βουλγαρο και εναν ρουμανο γιατρο?????!

Ειστε για λυπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βασικά, τι σας πειράζει; Κάποια Πανεπιστήμια είναι ανώτερα από κάποια άλλα. Όπως και να το κάνουμε ένας φοιτητής του ΜΙΤ είναι πολύ καλύτερος από ένα Πολυτεχνείο της Ρουμανίας. Θα βρει σίγουρα καλύτερη δουλειά και μπλα μπλα. Το ίδιο ισχύει και για την Ιατρική. Άλλο να λες ότι τελείωσες Ιατρική ΑΠΘ πριν 20 χρόνια πχ (που ήταν από τις καλύτερες της Ευρώπης) και άλλο να λες ότι τελείωσες την ανάλογη στη Ρουμανία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...Εσύ με το που ακούς Αγγλία νιώθεις αλλιώς. Ενώ με το Βουλγαρία. Ουυυυυυ οι βρωμιάριδες και οι αμόρφωτοι .!!!

[offtopic]Χαχαχα. Συγγνώμη, αλλά αυτό πρέπει να το πω.;);)

Οι Βούλγαροι και κάθε χώρας άνθρωποι είναι καλοί για να σπουδάζουμε στην χώρα τους και τους αγαπάμε.
Όταν έρχονται εδώ, όμως, μας τρώνε το ψωμί και να πεθάνουν, ε;

Κοίτα μια λατρεία που μας έπιασε ξαφνικά προς το πρόσωπό τους ρε παιδί μου...;) Ε;

Αισχρή αυτή η υποκρισία.-[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ε τωρα που το μαθαμε οτι ειναι και εμποριο στην Αγγλια ουτε εκει θα παω!!!Και παλι ομως,ειπα ΙΣΩΣ!Δεν τους εχω ουτε αυτους σε εκτιμηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!:).γι αυτο και ειναι πιθανοτερο ο φοιτητης στην Ελλαδα να το εστρωσε το κωλαρακι του περισσοτερο απ αυτο της Ρουμανιας..Αρα,περισσοτερες γνωσεις ποιος ειναι πιθανοτερο να εχει????

Μόνο που στην Ιατρική δεν κάνεις ταλαντώσεις (φυσική), εξισώσεις (μαθηματικά) ούτε γράφεις περιλήψεις (έκθεση)
Μπορεί όμως να έχει τρέλα με την Ιατρική, να βγάζει δόντια,/να γίνει παθολόγος/οφθαλμίατρος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το νοσοκομειακο συστημα εφτασε εκει που ειναι οχι απο την μειωμενη και στις περισσοτερες περιπτωσεις ανυπαρκτη χρηματοδοτηση,αλλα απο εναν βουλγαρο και εναν ρουμανο γιατρο?????!

Ειστε για λυπηση.
Ρε Χάουζ δεν το εννοούσα πραγματικά. :/: Και δεν είναι Ρουμάνοι ή Βούλγαροι. Είναι Έλληνες που απλά φοίτησαν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το νοσοκομειακο συστημα εφτασε εκει που ειναι οχι απο την μειωμενη και στις περισσοτερες περιπτωσεις ανυπαρκτη χρηματοδοτηση,αλλα απο εναν βουλγαρο και εναν ρουμανο γιατρο?????!

Ειστε για λυπηση.

Συμφωνώ στο άπειρο με τον House.

Αν το ΑΕΠ για την υγεία ήταν υψηλότερο, ίσως, να είχαμε και καλύτερες υπηρεσίες υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
[offtopic]Χαχαχα. Συγγνώμη, αλλά αυτό πρέπει να το πω.;);)

Οι Βούλγαροι και κάθε χώρας άνθρωποι είναι καλοί για να σπουδάζουμε στην χώρα τους και τους αγαπάμε.
Όταν έρχονται εδώ, όμως, μας τρώνε το ψωμί και να πεθάνουν, ε;

Κοίτα μια λατρεία που μας έπιασε ξαφνικά προς το πρόσωπό τους ρε παιδί μου...;) Ε;

Αισχρή αυτή η υποκρισία.-[/offtopic]

Οπως οι Ελληνες σπουδάζουν εκεί (δε λεω εργάζονται, αλλα σπουδάζουν), έτσι και αρκετοί Βούλγαροι έρχονται εδώ για να σπουδάσουν !
Ξέρω που το πας... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μόνο που στην Ιατρική δεν κάνεις ταλαντώσεις (φυσική), εξισώσεις (μαθηματικά) ούτε γράφεις περιλήψεις (έκθεση)
Μπορεί όμως να έχει τρέλα με την Ιατρική, να βγάζει δόντια,/να γίνει παθολόγος/οφθαλμίατρος :)

Και αφου ειχε τρελα με την ιατρικη και τα δοντια και τα ματια και με ο,τι αλλο θελει γιατι δεν περασε Ελλαδα?Δεν διαβασε ισως??????Θ μου πεις μπορει να ηταν αριστος και να ειχε μια ατυχια και τα λοιπα......αυτη ειναι η μειοψηφια.....
Γενικα οπου παιζει πληρωμη και χρημα σε θεματα υγειας μακριαααααααααααααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε Χάουζ δεν το εννοούσα πραγματικά. :/: Και δεν είναι Ρουμάνοι ή Βούλγαροι. Είναι Έλληνες που απλά φοίτησαν εκεί.

Ναι,λαθος μου,εχεις δικαιο για την ονοματοθεσια.

Επι του θεματος,δεν γινεται να προχωρουμε σε γενικευσεις τυπου ''οι ρουμανοι(σπουδασαν ρουμανια) γιατροι φταινε για το νοσοκομειακο μας θανατο''.Δηλαδη ξεπερνα τα ορια της φαντασιας.

Αυτο ειναι τσουβαλιασμα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Και αμα δεν γουσταρουν καποιοι να λαμβανουν υπηρεσιες απο το δημοσιο συστημα υγειας,να μην πηγαινουν.
Να μην καλεσουν το ΕΚΑΒ αμα τους τυχει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
cha0s,
Έχεις κάνει την τρίχα, τριχιά.

Το ανατολικό μπλοκ έχει άσχημη φήμη γιατί:
1. Δέχεται φοιτητές με σχεδόν μηδενικά προσόντα.
2. Η αποφοίτηση είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου.
Εξαιρέσεις υπάρχουν και είναι αυτές που είπα.

Οι λοιπές χώρες έχουν πιο σοβαρά κριτήρια εισαγωγής, αξιολόγησης. Γι' αυτό δεν είναι αποδοκιμαστέες.

Το πρόβλημα είναι το εξής. Κάποιος πρέπει με το στανιό να γίνει γιατρός. Με γειά του, χαρά του. Όμως και το εν Ελλάδι σύστημα αξιολόγησης, εξυπηρετώντας συμφέροντα, είναι ανύπαρκτο. Οπότε οι μίστερ Χαϊντ ξαμολούνται στην Επικράτεια με τα γνωστά αποτελέσματα. Σου έδωσε ωραία πχ η Θάλεια.

Κατανοητό τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το ανατολικό μπλοκ έχει άσχημη φήμη γιατί:
1. Δέχεται φοιτητές με σχεδόν μηδενικά προσόντα.

Και οι ξένοι, με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν στα Ελληνικά πανεπιστήμια, αρκεί να ξέρουν τη γλώσσα :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και οι ξένοι, με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν στα Ελληνικά πανεπιστήμια, αρκεί να ξέρουν τη γλώσσα :) ;)

Έστω ότι ισχύει, πράγμα που δεν ξέρω, αλλά έστω:

Στην Ελλάδα έχουμε τους μισούς υποψηφίους της Θετικής Κατεύθυνσης με πρώτη επιλογή κάποια Ιατρική/Οδοντιατρική/Φαρμακευτική.
Από αυτούς, τον στόχο τους επιτυγχάνει ένα πολύ μικρό ποσοστό.

Άρα, σχηματικά, πες ότι έχουμε 10 υποψηφίους μιας εκ των άνωθεν σχολών.
Από τους 10, οι 3 περνάνε.
Από τους υπόλοιπους 7 οι 3 θα φύγουν έξω, οι 3 θα πάνε όπου πέρασαν κι ο ένας θα ξαναδώσει.

Επομένως, ναι, πάει η Σάρα και η Μάρα στα πανεπιστήμια αυτά, για να σπουδάσει Ιατρική, επειδή έχει χρήμα, κι επειδή δεν είχε τα κότσια να περάσει με Πανελλήνιες. Είτε το χωνεύεις και λήγει εδώ, είτε συνεχίζουμε.

Επίσης, δε νομίζω στα Ελληνικά πανεπιστήμια Ιατρικής να έρχεται το 1/3 όσων Άγγλων/Βουλγάρων/whatever θέλουν να σπουδάσουν Ιατρική και απέτυχαν στις εισαγωγικές της χώρας τους.;)
Αυτά μόνο εδώ παίζουν και ξαφνικά το κάθε στουρνάρι έρχεται με πτυχίο Ιατρικής από όπου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Και οι ξένοι, με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν στα Ελληνικά πανεπιστήμια, αρκεί να ξέρουν τη γλώσσα :) ;)

Ωραια...ουτε και σε ξενο που ηρθε Ελλαδα να σπουδασει θα πηγαιναμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και οι ξένοι, με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν στα Ελληνικά πανεπιστήμια, αρκεί να ξέρουν τη γλώσσα :) ;)

Το γνωρίζω. Πόσοι όμως είναι διατεθειμένοι να μάθουν την Ελληνική; Επιπροσθέτως στην πλειονότητά τους και ορθώς, οι ακαδημαϊκοί δεν κάνουν "ψυχικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Επομένως, ναι, πάει η Σάρα και η Μάρα στα πανεπιστήμια αυτά, για να σπουδάσει Ιατρική, επειδή έχει χρήμα, κι επειδή δεν είχε τα κότσια να περάσει με Πανελλήνιες. Είτε το χωνεύεις και λήγει εδώ, είτε συνεχίζουμε.


Παίρνει το πτυχίο; Το παίρνει. Σύμφωνα με τον ΔΟΑΤΑΠ είναι ισάξιος με έναν του ΕΚΠΑ; Φυσικά!
Απο 'σενα εξαρτάται αν θα διαβάσεις για να πάρεις το πτυχίο σου. Οπως στο εξωτερικό έχουμε τα λαδώματα, στην Ελλάδα τα έχουμε επίσης. Στην Ελλάδα γεννήθηκαν τα λαδώματα και τα φακελάκια, το ξεχνάς αυτό;
Κι εδώ αν τα σκάσεις σε έναν καθηγητή, σε περνάει και με βαθμό. Σιγά μην πει όχι. Απο 'κει και πέρα, στο χέρι του καθενός είναι αν θέλει να γίνει σοβαρός και καλός γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δυστυχως απο οσα βλεπω και δεδομενου οτι μαθητης του 11 παει για γιατρος εξω,αδυνατω να πιστεψω πως το νερο αυτων των χωρων κανει τους φοιτητες φωστηρες.....αν τους εκοβε θα ειχε φανει απο την Ελλαδα.......
Το αν τους κόβει φαίνεται στις πανελλήνιες;
Και αναρωτιεμαι τωρα,για να βγαλει καποιος 7000 μορια,σημαινει οτι δεν ανοιξε κυριολεκτικα βιβλιο .

Πως θα ανταπεξελθει αυτο το ατομο στο διαβασμα της ιατρικης?:hmm::worry:
Δεν θα ανταπεξέλθει.Απλό.



Μα δεν παω ετσι 'ειδα ταμπελα και μπηκααα'...ρωταω,μαθαινω!
Και επειδη ειναι και η αδερφη μου γιατρος πολλες φορες ο πατερας μου τους πιανει τη κουβεντα περι ιατρικης και μαθαινουμε που σπουδασαν..υπαρχουν τροποι.....
Αλλα και γενικα-ανεξαρτητα απ την αδερφη μου- μαθαινεται.......
Πολλοί λένε ότι ουδείς μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι.Εγώ δε το πιστεύω:D
Όχι. Δεν κατάλαβες τι είπα μάλλον.
Πριν πας σε ένα γιατρό , μαθαίνεις αν ξέρει να κάνει την δουλειά του. Δεν πας τυχαία.
Και αν είναι στούρνος, θα το μάθεις επίσης. Είτε με ελληνικό πτυχίο, είτε όχι.

Ξέρω, πάντως, ότι ο καρδιολόγος μου ήταν καθηγητής στο ΕΚΠΑ και δεν έχει πτυχίο Ρουμανίας.:P:P
Ακριβώς έτσι είναι.
Ξερω που τελειωσε......Ελλαδα.....αυτο μου αρκει.......τουλαχιστον ειχε το IQ και τη διαθεση για διαβασμα για να περασε εκει που περασε και αυτα ειναι μεγαλα προσοντα για εναν φοιτητη της Ιατρικης...δεν πληρωσε κανενα Πανεπιστημιο για να σουδασει...το εκανε με την αξια του και το μυαλο του.......:)
Σε πολύ μεγάλη εκτίμηση έχεις τα όργια της ελληνικής εκπαίδευσης.
Θα το σκεφτομουυυν.......ισως αν ακουγα καλα λογια και να πηγαινα γιατι στην Αγγλια ειναι λιγο πιο αυστηρα τα κριτηρια εισαγωγης......δεν ειναι Ρουμανια παντως!!!!
Α δε στο παν; Και εκεί πληρώνουν:P Υπάρχουν πανεπιστήμια και πανεπιστήμια.Εγώ ξέρω πχ ότι το Κομένιους στη Σλοβακία κάνει καλή δουλειά.Αντιστοίχως κάποιο μικρό της Αγγλία δε σε κάνει αυτόματα ασφαλής.
Εκει κανεις την προσευχουλα σου...καμια δεηση....και με λιγη τυχη θα πεσεις σε γιατρο ΚΑΝΟΝΙΚΟΟΟ(ξερω ακουγομαιιι σκληρηηηη!:P)
Λίγο χαζό ακούγεται όχι αυτό που λες,αλλά ο τρόπος που το λες.
Και στην Αγγλία, εμπόριο είναι τα πανεπιστήμια. Ασε, το ξέρω καλύτερα γιατί έχω συγγενείς εκεί. Υπάρχουν και πανεπιστήμια που μπαίνεις με απολυτήριο 15.5 :) Αλλά εσύ θα το σκεφτόσουν. Μεγαλοπιάνεσαι με τη λέξη «Αγγλία». Στην Αγγλία υπάρχει και η Οξφόρδη, υπάρχει και το east london. Αλλά ξέχασα. Εσύ με το που ακούς Αγγλία νιώθεις αλλιώς. Ενώ με το Βουλγαρία. Ουυυυυυ οι βρωμιάριδες και οι αμόρφωτοι .!!!





Δεν πάς ε; Την επόμενη φορά που θα είσαι εντελώς χάλια, να μην πας σε νοσοκομείο. Να κάτσεις στο σπίτι σου να ...... (Εύχομαι να μην σου τύχει) :)
Συμφωνώ άπειρα.
Ε τωρα που το μαθαμε οτι ειναι και εμποριο στην Αγγλια ουτε εκει θα παω!!!Και παλι ομως,ειπα ΙΣΩΣ!Δεν τους εχω ουτε αυτους σε εκτιμηση.....
Σε Σκωτσέζο να πας.Έχει δωρεάν δίδακτρα:P
Και αφου ειχε τρελα με την ιατρικη και τα δοντια και τα ματια και με ο,τι αλλο θελει γιατι δεν περασε Ελλαδα?Δεν διαβασε ισως??????Θ μου πεις μπορει να ηταν αριστος και να ειχε μια ατυχια και τα λοιπα......αυτη ειναι η μειοψηφια.....
Γενικα οπου παιζει πληρωμη και χρημα σε θεματα υγειας μακριαααααααααααααααα!

Εσένα τι σε νοιάζει δε καταλαβαίνω...Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν. Το θέμα είναι το κράτος να τους αξιολογεί σωστά.Και τους μεν και του δε.

Εμένα πάντως παθολόγος από τη Λαρισα μου βαλε λάθος τα "βελάκια" στον υπέρηχο και με έβγαλε να έχω πνευμονική ανεπάρκεια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παίρνει το πτυχίο; Το παίρνει. Σύμφωνα με τον ΔΟΑΤΑΠ είναι ισάξιος με έναν του ΕΚΠΑ; Φυσικά!
Απο 'σενα εξαρτάται αν θα διαβάσεις για να πάρεις το πτυχίο σου. Οπως στο εξωτερικό έχουμε τα λαδώματα, στην Ελλάδα τα έχουμε επίσης. Στην Ελλάδα γεννήθηκαν τα λαδώματα και τα φακελάκια, το ξεχνάς αυτό;
Κι εδώ αν τα σκάσεις σε έναν καθηγητή, σε περνάει και με βαθμό. Σιγά μην πει όχι. Απο 'κει και πέρα, στο χέρι του καθενός είναι αν θέλει να γίνει σοβαρός και καλός γιατρός.

Εμένα με ενδιαφέρει η ποιότητά τους ως μαθητές, φοιτητές μετά και εργαζόμενοι στο τέλος.
Όσοι πέρασαν από Πανελλήνιες, έχουν πολύ περισσότερα @@ για να βγάλουν μια Ιατρική κι έχουν τις βάσεις για να αντεπεξέλθουν σε μαθήματα φυσικής και μαθηματικών της σχολής τους.

Κι εγώ που είμαι άσχετος από αυτά, αν ήθελα να γίνω Γιατρός, Ρουμανία θα πήγαινα. Αφού οι περισσότεροι εκεί μέσα ίδιου επιπέδου με εμένα είναι στα θετικά μαθήματα.;)
Η πιο εύκολη λύση. Κάθε λογής πρώην μαθητής εκεί μέσα είναι.

Και... Δεν αναφέρθηκα στο ΔΟΑΤΑΠ.
Αυτή τη στιγμή συζητάμε για το σαφέστατα χαμηλότερο επίπεδο αυτών των φοιτητών, in case you didn't get it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top