Γιατί όλοι πάνε σε σχολές Πληροφορικής;

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δε ξερω για τον περιγυρο του, αλλα και γω αυτο εκανα, πηγα σε μια σχολη που μου φανταζε ωραια, κι ας υπηρχαν αλλοι που ειχαν μεγαλυτερη καβλα για αυτη. Ετσι ειναι, τι να κανουμε.
Ευχαριστημενος ειμαι παροτι δεν εβλεπα ποτε στον υπνο μου καρμπυρατερ και πιστονια.
Τωρα αν εννοεις να πας σε υψηλοβαθμη σχολη λογω βαθμου, ενω προτιμας καποια πιο χαμηλοβαθμη, αυτο ειναι τελειως αλλη ιστορια, και φυσικα δε θα το εκανα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δε ξερω για τον περιγυρο του, αλλα και γω αυτο εκανα, πηγα σε μια σχολη που μου φανταζε ωραια, κι ας υπηρχαν αλλοι που ειχαν μεγαλυτερη καβλα για αυτη. Ετσι ειναι, τι να κανουμε.
Ευχαριστημενος ειμαι παροτι δεν εβλεπα ποτε στον υπνο μου καρμπυρατερ και πιστονια.
Τωρα αν εννοεις να πας σε υψηλοβαθμη σχολη λογω βαθμου, ενω προτιμας καποια πιο χαμηλοβαθμη, αυτο ειναι τελειως αλλη ιστορια, και φυσικα δε θα το εκανα ;)

Αυτο ακριβως εννοουσα
Αλλαγη στοχου λογο καλυτερης αποδοσης στις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καταρχάς καλή σας επιτυχία btw:no1:

Θελω να καταλαβετε οτι δεν μιλαω για ατομα τα οποια στην πορεια το μετανιωσαν,αλλα για "ανιδεους" σπουδαστες :)

Σε οποιαδήποτε σχολή και να πας θα τους δείς αυτούς. Δεν μπορείς να φανταστείς πως τσαντίζομαι με κάτι τέτοιους πόσο μάλλον όταν μένουν επαρχία και έρχονται στην Αθήνα, πληρώνουν οι γονείς και το καμάρι τους ξύνεται όλη μέρα.

οτι γεμιζουν οι σχολες πληροφορικης με αρκετους "ασχετους" πιστευω, το οποιο και δυσκολευει σε πρωτη φαση τους πραγματικους λατρεις της πληροφορικης να μπουν στην σχολη της αρεσκειας τους αλλα και μεσα στο τμημα το επιπεδο αρκετες φορες να ειναι χαμηλο.
Οπως προαναφερθηκε,πολλοι θεωρουν οτι επειδη περνανε ολη τη μερα τους στους υπολογιστες παιζοντας,σερφαροντας και κανοντας chat, θεωρουν τον εαυτο τους ικανο να ακολουθησουν μια πορεια στην πληροφορικη χωρις να γνωριζουν καν τι θα διδαχτουν μεσα στη σχολη.

η γνωμη μου ειναι,οτι οπως και για καθε σχολη,ετσι και στις σχολες πληροφορικης (ισως με λιγη περισσοτερη προσοχη γιατι ΔΕΝ ειναι και ολες ιδιες...μερικες διαφερουν αρκετα) οσοι σκεφτονται να τις δηλωσουν στο μηχανογραφικο τους,να ψαξουν το ζητημα σε μεγαλυτερο βαθος



Δεν εννοουσα αυτο εγω ... αυτο που λες ειναι λογικο
Εννοουσα οτι καποιος ασχετος που επειδη του κατσαν πχ τα θεματα και εγραψε παραπανω απο οσο ηθελε παει σε μια σχολη που φανταζει ωραια ή σε μια που τον πιεζει ο περιγυρος του να παει λογο βαθμου και σου περνει τη θεση με αποτελεσμα στο τελος να ειστε και οι 2 δυσσαρεστημενοι ...
Και πιστεψε με το εχω ψαξει αρκετα το θεμα και το κανει αρκετος κοσμος αυτο ...

Συγγνώμη αλλά θεωρώ πως δεν φταίει αυτός που δηλώνει και περνά τελικά στη σχολή αλλά την ίδια τη σχολή που δεν τους διαγράφει...

Άν περάσετε σε κάποιο Πανεπιστήμιο (που σας το εύχομαι) θα δείτε από την πρώτη κιόλας εντύπωσή σας πως δεν άξιζε ο κόπος των πανελληνίων. Δυστυχώς. Το κλίμα που επικρατεί (που παρεπιπτόντως μόνο Πανεπιστήμιο δεν εκφράζει), παίρνει από κάτω αυτούς που μπαίνουν με όρεξη για δουλειά και δίνει τεράστιο κουράγιο στους ανίδεους "σπουδαστές" να πιστεύουν πως είναι κάποιοι με το να χρωστάνε μαθήματα.

Αγαπάμε την ελεύθερη έκφραση ιδεών (ναι, στο άσυλο αναφέρομαι:P). Για αυτό αν δεν βγείς έξω για μεταπτυχιακό δεν κάνεις δουλειά, πόσο μάλλον στην πληροφορική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
hi παιδια ειχα ως πρωτο στοχο να περασω γραφιστικη σερρες( αν γινοταν το τμημα φετος9 ομωσ για κακη μου τυχη δν εγινε και τωρα σκεφτομαι για πληροφορικη...το προβλημα ειναι ομως οτι εγραψα 15 στν προγγραμματισμο στις πανελλαδικες... λετε να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις της σχολης...??

:what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
hi παιδια ειχα ως πρωτο στοχο να περασω γραφιστικη σερρες( αν γινοταν το τμημα φετος9 ομωσ για κακη μου τυχη δν εγινε και τωρα σκεφτομαι για πληροφορικη...το προβλημα ειναι ομως οτι εγραψα 15 στν προγγραμματισμο στις πανελλαδικες... λετε να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις της σχολης...??

:what::what:

Αν αρχισεις να διαβαζεις πολυ προγραμματισμο απο το πρωτο εξαμηνο, πιστευω πως δεν θα εχεις προβλημα.
Να ξερεις οτι υπαρχουν και παιδια απο θετικη κατευθυνση που δεν εχουν ιδεα απο προγραμματισμο, οποτε εισαι σε καλυτερη θεση.

Βεβαια, πρεπει να εισαι σιγουρη οτι θες να σπουδασεις πληροφορικη.
Διοτι υπαρχουν κατι παιδια που νομιζουν οτι πληροφορικη εστι: MS Word, Excell, Powerpoint κτλ, και σκεφτονται .. δεν παω να ξεπεταξω ενα πτυχιακι πληροφορικη;
Σε πληροφορω οτι αυτη η αποψη ειναι εντελως εσφαλμενη, η πληροφορικη ειναι μια σοβαρη επιστημη με δυσκολα μαθηματα και απαιτητικο προγραμμα σπουδων.
Το λεω για να μην μετανιωσεις για την επιλογη σου μετα.

ps. Αναφερομαι στα πανεπιστημιακα τμηματα και τμηματα ΤΕΙ, στα ΙΕΚ και τα διαφορα ΚΕΣ δεν ξερω τι συμβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πληροφορικη θεσσαλονικης αει
ειναι καλο τμημα?
-----------------------------------------
εχει καλη οργανωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πληροφορικη θεσσαλονικης αει
ειναι καλο τμημα?
-----------------------------------------
εχει καλη οργανωση?
καλα απο οργανωση τι ψαχνεις και εσυ.....να φανταστω τα ειδες οταν μπηκες στην σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
πληροφορικη θεσσαλονικης αει
ειναι καλο τμημα?
-----------------------------------------
εχει καλη οργανωση?
καλα απο οργανωση τι ψαχνεις και εσυ.....να φανταστω τα ειδες οταν μπηκες στην σχολη....

γιατί το λες; Σε αυτό το τμήμα είμαι εγώ, μια χαρά γαμάτους καθηγητές έχει και καλή έως πολύ καλή οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sstefoss

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ποιο ειναι το κτηριο της πληροφορικης?ο ημιοροφος?αλλα με τουσ καθηγητες που λες...(ανωτερα μαθηματικα....?καταλαβες τι εννοω;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ποιο ειναι το κτηριο της πληροφορικης?ο ημιοροφος?αλλα με τουσ καθηγητες που λες...(ανωτερα μαθηματικα....?καταλαβες τι εννοω;))


ανωτερα κ φυσικη ειναι αστα να πανε....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
ποιο ειναι το κτηριο της πληροφορικης?ο ημιοροφος?αλλα με τουσ καθηγητες που λες...(ανωτερα μαθηματικα....?καταλαβες τι εννοω;))
στα ανώτερα δε μου αρέσει ο ένας από τους 2 καθηγητές, πιστεύω να καταλαβαίνεις :P

όσων αφορά τη φυσική(αναφέρθηκε παραπάνω), προσωπικά αν και καταλαβαίνω όσα λέει, δε μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο κάνει το μάθημα η καθηγήτρια

εκτός από αυτούς τους δύο, όλοι οι υπόλοιποι καθηγητές είναι και γαμ* :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πρεπει να αρχισω κανενα ιδιαιτερο φυσικη γτ δν με βλεπω καλα...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
πρεπει να αρχισω κανενα ιδιαιτερο φυσικη γτ δν με βλεπω καλα...:'(

τι κανετε απο φυσικη και ποιο βιβλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Αντικείμενο μαθήματος:Ηλεκτρομαγνητισμός (Ηλεκτρικό πεδίο, Νόμος Gauss, Ηλεκτρική ενέργεια, Διηλεκτρικά υλικά, Ηλεκτρική αγωγιμότητα, Μαγνητικό πεδίο, Μαγνητική ροή, Νόμος Ampere, Ηλεκτρομαγνητική επαγωγή). Εξισώσεις του Maxwell και Ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Οπτική (Γεωμετρική οπτική, Ανάκλαση, Διάθλαση, Φακοί, Κάτοπτρα, Οπτική Fourier). Κυματική (Διάδοση του φωτός, Εξίσωση κύματος, Περίθλαση, Συμβολή, Πόλωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
α μαλιστα, αυτα που κανουμε κ εμεις στο 2ο εξαμηνο, ποιο βιβλιο εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φαντάζομαι μιλάς για Πληροφορική ΑΠΘ, γιατί στην Εφαρμοσμένη του Μακεδονίας αποκλείεται να κάνουν Φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
α μαλιστα, αυτα που κανουμε κ εμεις στο 2ο εξαμηνο, ποιο βιβλιο εχετε;

δεν ξερω οταν κ αν το παρω ποτε θα σου πω...:D
-----------------------------------------
Φαντάζομαι μιλάς για Πληροφορική ΑΠΘ, γιατί στην Εφαρμοσμένη του Μακεδονίας αποκλείεται να κάνουν Φυσική...


ναι απθ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nefi σε ποιο κλιμάκιο είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
κλιμακιο?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω θελωωωωωωωωωω να φυγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω αποοοοοοοο την σχοληηηηηη μου γιατι εχει πολυ προγραμματισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top