Γιατί τέτοια μανία με τις Πολυτεχνικές Σχολές;

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ ειναι η περισσοτερο διαφημιζομενη σχολη απο ολες.Ακουγα τις προαλλες πατερα να μιλαει στο κινητο και να λεει
-Ναι πολυ καλα τα πηγε ο Δημητρης.Εχασε λιγο στην Φυσικη αλλα εβγαλε πολλα μορια.Ηλεκτρολογους θα δηλωσουμε φυσικα τι αλλο(με ενα καμαρι )

Σε κανει να αναρωτιεσαι.
Αυτος ο πατερας που σιγουρα θελει το καλυτερο για το παιδι του ξερει τιποτα για του ΗΜΜΥ η βλεπει τον αριθμο την βασης και τα κολακευτικα λογια καθηγητων?
Αυτο το παιδι ποση πλυση εγκεφαλου εχει δεχθει για να πιστευει οτι εκανε την σωστη επιλογη?
Πως θα νιωσει το παιδι οταν διαπιστωσει μετα απο 2 χρονια οτι τελικα δεν μπηκε στην σουπερ σχολη και ισως να μην γινει πλουσιος εργολαβος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ ειναι η περισσοτερο διαφημιζομενη σχολη απο ολες.Ακουγα τις προαλλες πατερα να μιλαει στο κινητο και να λεει
-Ναι πολυ καλα τα πηγε ο Δημητρης.Εχασε λιγο στην Φυσικη αλλα εβγαλε πολλα μορια.Ηλεκτρολογους θα δηλωσουμε φυσικα τι αλλο(με ενα καμαρι )

Σε κανει να αναρωτιεσαι.
Αυτος ο πατερας που σιγουρα θελει το καλυτερο για το παιδι του ξερει τιποτα για του ΗΜΜΥ η βλεπει τον αριθμο την βασης και τα κολακευτικα λογια καθηγητων?
Αυτο το παιδι ποση πλυση εγκεφαλου εχει δεχθει για να πιστευει οτι εκανε την σωστη επιλογη?
Πως θα νιωσει το παιδι οταν διαπιστωσει μετα απο 2 χρονια οτι τελικα δεν μπηκε στην σουπερ σχολη και ισως να μην γινει πλουσιος εργολαβος?
ακριβως αυτα που ειπες...αριθμος βασης και πλυση εγκεφαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
ισως να μην γινει πλουσιος εργολαβος?

οι πλούσιοι εργολάβοι δεν τα κονομήσανε με τα καθεστώτα Ζημίτη, Παπαντρέου, Καραμανλή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrisk1993

Νεοφερμένος

Ο Dimitrisk1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Είναι κυρίως το θέμα της κατοικίας προφανώς...

Ναι, το ceid θα ήταν πιο δελεαστική επιλογή για πολλούς αν δεν ήταν Πάτρα...

Πάντως από ότι έχω ακούσει η ΗΜΜΥ Πάτρας έχει ιδιαίτερα καλούς σπουδαστές και κρατάει πολύ καλό επίπεδο.. Ωστόσο τα τμήματα του ΕΜΠ και ΑΠΘ δεν έχουν τρομερές διαφορές μεταξύ τους.. (Μόνο τη φήμη και το όνομα του ΕΜΠ που όσο να 'ναι σε δελεάζει περισσότερο...)
Εσύ ΗΜΜΥ στο ΑΠΘ σπουδάζεις? Εγώ τώρα πέρασα... Μ' άρεσε πάρα πολύ το πρόγραμμα σπουδών μιας και έχει μαθήματα που μ' αρέσουν (προγραμματισμός-μαθηματικά-φυσική)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Διάβασε τα ονόματα των σχολών και θα καταλάβεις τι σημαίνει... Το πιο απλό δηλαδή, ότι δεν είναι αποκλειστικά Computer Engineering, αλλά έχει και άλλο σκέλος...

Επίσης, είναι 1 σχολή στην Πάτρα και άλλη μία στον Βόλο αυτές που είπες... Σκέφτηκες την περίπτωση να μην θέλει ο άλλος να πάει εκεί;

Και στην τελική αν μας χαλάσει, θα το αναλύσουμε τότε...

Δεν είναι η πόλη το θέμα, είναι η ονομασία. Πολλοί δεν ξέρουν τη διαφορά μηχανικών η/υ και πληροφορικής και τα συγχέουν (και αν θες τη γνώμη μου το ίδιο ισχύει και για αυτούς που βγάζουν τα ονόματα) οπότε αν δει ο άλλος μηχανικός η/υ και πληροφορικής ή μηχανικών η/υ και τηλεπικοινωνιών, βλέπει μόνο το ΜΥ ενώ στο ΗΜΜΥ του δίνεται η εντύπωση πως θα κάνει το ΗΜ αλλά ΚΑΙ το ΜΥ. Είναι καθαρά θέμα διεξόδων και επαγγελματικών δικαιωμάτων δηλαδή. Για αυτό και στην Πάτρα η βάση του ΗΜΤΥ είναι ψηλότερη από αυτήν του CEID.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κανεις λάθος.Η σχολή είναι ΗΜ και ΜΥ.

:D Ναι αλλά αυτοί που φοιτούν υπολογιστές λένε για τους ημμυ ότι δε ξέρουν από software μόνο hardware και δε ξέρω τι να πιστέψω :redface:

γενικά πιστεύω ότι οι ημμυ έχουν ένα πολύ εύρος γνώσεων και δίκαια χαρακτηρίζεται η πιο δύσκολη σχολή της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αλλουνου παπα ευαγγελιο ειναι αυτο, αλλα...δεν υπαρχει ηδη σχολη ΜΥ?
Οποτε, αν θες οντως να ασχοληθεις με υπολογιστες, δε θα επρεπε να πας εκει?
Μην το παρεις προσωπικα. Απευθυνομαι γενικοτερα στους ΗΜΜΥτες που δεν ενδιαφερονται για το ενεργειακο κομματι της επιστημης.

Στην ηλικία των 18,και όπως ίσως να έχεις προσέξει μέσα στο φόρουμ,ένα μεγάλο ποσοστό των νέων δεν ξέρει τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει.
Ανήκω σε αυτό το ποσοστό.
Το να επιλέγω μια σχολή,η οποία ξέρω ότι στο μέλλον θα μου δώσει τη δυνατότητα να εξειδικευτώ σε κάποιο από τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν πιο πολύ (υπολογιστές/ενέργεια/τηλεπικοινωνίες) ,όταν θα ξέρω καλύτερα τι θέλω,εγώ το θεωρώ εξυπνάδα.
Αν εσύ είσαι πεπεισμένος ότι θες μόνο υπολογιστές,τότε ναι,δεν είναι η καλύτερη ιδέα να πας ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Στην ηλικία των 18,και όπως ίσως να έχεις προσέξει μέσα στο φόρουμ,ένα μεγάλο ποσοστό των νέων δεν ξέρει τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει.
Ανήκω σε αυτό το ποσοστό.
Το να επιλέγω μια σχολή,η οποία ξέρω ότι στο μέλλον θα μου δώσει τη δυνατότητα να εξειδικευτώ σε κάποιο από τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν πιο πολύ (υπολογιστές/ενέργεια/τηλεπικοινωνίες) ,όταν θα ξέρω καλύτερα τι θέλω,εγώ το θεωρώ εξυπνάδα.
Αν εσύ είσαι πεπεισμένος ότι θες μόνο υπολογιστές,τότε ναι,δεν είναι η καλύτερη ιδέα να πας ΗΜΜΥ.

Σε αυτη την τελευταια κατηγορια αναφερομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
:D Ναι αλλά αυτοί που φοιτούν υπολογιστές λένε για τους ημμυ ότι δε ξέρουν από software μόνο hardware και δε ξέρω τι να πιστέψω :redface:
επίσης οι ΗΜΜΥτες ισχυρίζονται ότι οι πληροφορικάριοι δεν μαθαίνουν ποτέ από τι είναι φτιαγμένος ένας υπολογιστής.
Το τι λέει ο καθένας θα κάτσουμε να αναλύσουμε τώρα?

Σε αυτη την τελευταια κατηγορια αναφερομαι.
Ναι,και γιατί κράζεις τους ηλεκτρολόγους συγκεκριμένα όταν αυτό συμβαίνει στις περισσότερες υψηλόβαθμες σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ναι,και γιατί κράζεις τους ηλεκτρολόγους συγκεκριμένα όταν αυτό συμβαίνει στις περισσότερες υψηλόβαθμες σχολές?

Διακρινω μια επιθετικη αμυνα.
Αφ'ενος, το εφερε η κουβεντα.
Αφ'ετερου, η ΣΗΜΜΥ ειναι μια ειδικη περιπτωση. Μπαινουν σε αυτη ατομα που ουσιαστικα θελουν να ασχοληθουν με κατι αλλο.
Και δεν κραζω τους Ηλεκτρολογους. Απλα επισημαινω τα κακως κειμενα της σχολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έχουμε μείνει πολύ στους ΗΜΜΥτες. Γιατί το γεγονός οτι μπαίνεις σε μια σχολή που δεν ξέρεις τι θα κάνεις να ισχύει μόνο για το δικό μας τμήμα και όχι για των Χημικών μηχανικών ή των Μηχανολόγων (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ)? Εκεί είναι προφανές το τι θα κάνεις?(δεν νομίζωωω) ίσα ίσα εκεί με την 1η σκέψη ξεφεύγει ο νους για το τι θα ακολουθήσεις. Γενικά από παιδιά π ρώτησα μ έχουν πει οτι διάλεξαν σχολή με τα εξής κριτήριa : <<Α είδα τα μαθήματα ,ενδιαφέροντα μ φάνηκαν>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έχουμε μείνει πολύ στους ΗΜΜΥτες. Γιατί το γεγονός οτι μπαίνεις σε μια σχολή που δεν ξέρεις τι θα κάνεις να ισχύει μόνο για το δικό μας τμήμα και όχι για των Χημικών μηχανικών ή των Μηχανολόγων (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ)? Εκεί είναι προφανές το τι θα κάνεις?(δεν νομίζωωω) ίσα ίσα εκεί με την 1η σκέψη ξεφεύγει ο νους για το τι θα ακολουθήσεις. Γενικά από παιδιά π ρώτησα μ έχουν πει οτι διάλεξαν σχολή με τα εξής κριτήριa : <<Α είδα τα μαθήματα ,ενδιαφέροντα μ φάνηκαν>>

Ναι, έχουμε μείνει πολύ σ' εμάς... Γιατί; Γιατί είναι της μόδας να είμαστε κατά της μόδας... Και καλώς ή κακώς, έχουμε γίνει πολύ περιζήτητη και "ιν" σχολή από το πουθενά, οπότε είναι πολύ λογικές τέτοιες αντιδράσεις...

@Dimitrisk1993: Ναι, ΑΠΘ είμαι... Καλώς ήρθες στο μπουρδέλο μας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
και όσοι την επιλέξατε και βγάζετε τον εαυτό σας έξω από το "χορό"...το κάνατε χωρίς να λάβετε υπόψιν την λογική «πολλά μόρια - πρωτοκλασάτη σχολή, ενδιαφέροντα μαθήματα,...κ.α. πίπες»;

δηλαδή, άλλες επιστήμες είναι μπας κλάς με "άνοστα" μαθήματα; αλήθεια από πού γνωρίζατε στα 17 σας για το ύφος και το περιεχόμενο των Παν/κών μαθημάτων;

γιατί ας πούμε να θεωρείται "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...και όχι της επιστήμης ΗΜΜΥ; δοκιμάσατε όλες τις επιστήμες και είδατε ποια ήταν κομμένη στα μέτρα σας και στις προτιμήσεις σας; και γιατί να είναι "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...κτλ; με βάση ποια κριτήρια αναπαράγεται αυτή η άποψη;

(θέλω επιχειρήματα σαφή στις απαντήσεις σας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
και όσοι την επιλέξατε και βγάζετε τον εαυτό σας έξω από το "χορό"...το κάνατε χωρίς να λάβετε υπόψιν την λογική «πολλά μόρια - πρωτοκλασάτη σχολή, ενδιαφέροντα μαθήματα,...κ.α. πίπες»;

δηλαδή, άλλες επιστήμες είναι μπας κλάς με "άνοστα" μαθήματα; αλήθεια από πού γνωρίζατε στα 17 σας για το ύφος και το περιεχόμενο των Παν/κών μαθημάτων;

γιατί ας πούμε να θεωρείται "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...και όχι της επιστήμης ΗΜΜΥ; δοκιμάσατε όλες τις επιστήμες και είδατε ποια ήταν κομμένη στα μέτρα σας και στις προτιμήσεις σας; και γιατί να είναι "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...κτλ; με βάση ποια κριτήρια αναπαράγεται αυτή η άποψη;

(θέλω επιχειρήματα σαφή στις απαντήσεις σας)
Το Θέμα είναι ο,τι δεν μπορείς να ξέρεις . Ναι οκ, κάνεις την έρευνα μέσα από internet ,από ήδη σπουδάζοντες επί του αντικειμένου , εργασιακά δικαιώματα κλπ ... ΚΑΙ? Εγώ προσωπικά διάλεξα ΗΜΜΥ διότι 1ον με ενδιαφέρει ΚΑΙ το software και το hardware ,2ον οι τηλεπικοινωνίες αλλά και η δυνατότητα της αυτονομίας που σου παρέχει στον κατασκευαστικό πχ τομέα. Ξέρω όμως τι θα διαλέξω' καλώς ή κακώς απευθύνεται σε τομείς που απασχολούν ήδη και θα απασχολούν πολύ στο μέλλον(το ίδιο και άλλες ειδικότητες ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!) ? Στην πορεία ίσως αλλάξω(στα σπουδαστικά όρια της σχολής βέβαια)γιατί ακούς πως συνεχώς στρεφόμαστε προς εναλλακτικές πηγές ενέργειας(αιολική etc) με τις οποίες ασχολούνται εκτός των άλλων πολύ ενδιαφέροντων ειδικοτήτων και οι Ηλεκτρολόγοι μηχ. Είναι το εύρος που σου παρέχει. Το αν έχει επικρατήσει η άποψη πως το τμήμα αυτό είναι της μόδας τότε -ο καθένας διάλεξε το δρόμο του- διότι η μόδα αλλάζει συνεχώς. Γενικά θα ήθελα να προσθέσω πως κανένας δεν είναι σίγουρος για το τι θα κάνει μετά ή αφότου μπει στη σχολή του , είναι ένα ρίσκο που καλούμαστε όλοι να πάρουμε. Οι μόνοι που δεν χορεύουν είναι οι ιατροί κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
και όσοι την επιλέξατε και βγάζετε τον εαυτό σας έξω από το "χορό"...το κάνατε χωρίς να λάβετε υπόψιν την λογική «πολλά μόρια - πρωτοκλασάτη σχολή, ενδιαφέροντα μαθήματα,...κ.α. πίπες»;

δηλαδή, άλλες επιστήμες είναι μπας κλάς με "άνοστα" μαθήματα; αλήθεια από πού γνωρίζατε στα 17 σας για το ύφος και το περιεχόμενο των Παν/κών μαθημάτων;

γιατί ας πούμε να θεωρείται "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...και όχι της επιστήμης ΗΜΜΥ; δοκιμάσατε όλες τις επιστήμες και είδατε ποια ήταν κομμένη στα μέτρα σας και στις προτιμήσεις σας; και γιατί να είναι "ανιαρό" ένα πρόγραμμα σπουδών γεωλογίας, φυσικής, ...κτλ; με βάση ποια κριτήρια αναπαράγεται αυτή η άποψη;

(θέλω επιχειρήματα σαφή στις απαντήσεις σας)

Προφανώς ο καθένας έχει κάποιες κλίσεις με βάση τις οποίες θα επιλέξει και την σχολή που θα φοιτήσει. Κάποιος που έχει κλίση στα οικονομικά θα θελήσει να δηλώσει οικονομικές σχολές, κάποιος που του αρέσει να ασχολείται με παιδιά θα δηλώσει παιδαγωγικό δημοτικής ή νηπιαγωγών, σε κάποιον άλλον του αρέσει να ασχολείται με υπολογιστές, και θα δηλώσει κάποια σχολή που σχετίζεται με την πληροφορική. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θεωρούν τις άλλες επιστήμες κατώτερες ή ανούσιες (η πλειοψηφία τουλάχιστον, γιατί οκ υπάρχουν και αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που βλέπουν μόνο τη σχολή τους ως κορυφή και τις άλλες κατώτερες).
Σαφώς και δε μπορούμε να έχουμε μια πλήρη γνώση για τα πανεπιστημιακά μαθήματα που προσφέρονται στο σύνολο των ελληνικών πανεπιστημίων, κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον αστείο να το σκέφτεσαι, θέλω να πιστεύω πάντως ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι πριν συμπληρώσουν το μηχανογραφικό τους κάνουν κάποια σχετική έρευνα, βλέπουν τα site των σχολών που τους ενδιαφέρουν, τα μαθήματα που διδάσκονται, τα συγγράμματα που προσφέρονται, αν έχουν τη δυνατότητα ρωτάνε τη γνώμη γνωστών τους που είναι σε μεγαλύτερα έτη και με βάση αυτά που ανταποκρίνονται περισσότερο στις επιθυμίες τους, στις κλίσεις τους, στους στόχους τους συμπληρώνουν τις επιλογές στο μηχανογραφικό τους.
Ο καθένας έχει κάποια ενδιαφέροντα. Σε εμένα το πρόγραμμα σπουδών της φυσικής μπορεί να μου φαίνεται ανιαρό τελείως γιατί δε με ενδιαφέρει η φυσική ως επιστήμη, γιατί δεν την καταλαβαίνω, γιατί δεν έκατσα να ασχοληθώ σοβαρά μαζί της, γιατί δε με ελκύουν οι θετικές επιστήμες, γιατί μου αρέσει κάτι άλλο περισσότερο από αυτό, γιατί έχω άλλα όνειρα με το τι θα ασχοληθώ, 1000 λόγοι υπάρχουν χωρίς να σημαίνει όμως ότι τη θεωρώ μια κατώτερη σχολή. Αντίστοιχα κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί το ίδιο για τη δικιά μου σχολή. Δε μπορούν όλα να αρέσουν σε όλους, ούτε να δοκιμάσουμε όλες τις σχολές, ο καθένας έχει μια συγκεκριμένη επιθυμία. Εσένα δηλαδή θα σου άρεσε εξίσου μια φιλολογική ή πολυτεχνική σχολή με το μαθηματικό? Και φυσικά μεγάλο ρόλο κατά τη γνώμη μου παίζει και η παρακολούθηση στο λύκειο, γιατί από τα μαθήματα που διδάσκεσαι βλέπεις τι σε ελκύει και τι όχι, με τι θες να ασχοληθείς, όπως και τα γενικότερα ενδιαφέροντα που κάποιος έχει στην καθημερινότητά του.
Τώρα αν κάποιοι επιλέγουν σχολή μόνο βάσει μορίων, οκ εγώ δεν έχω να πω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πάντως από ότι έχω ακούσει η ΗΜΜΥ Πάτρας έχει ιδιαίτερα καλούς σπουδαστές και κρατάει πολύ καλό επίπεδο.. Ωστόσο τα τμήματα του ΕΜΠ και ΑΠΘ δεν έχουν τρομερές διαφορές μεταξύ τους.. (Μόνο τη φήμη και το όνομα του ΕΜΠ που όσο να 'ναι σε δελεάζει περισσότερο...)
τι λεγεται για το ΔΠΘ δλδ για το ΤΗΜΜΥ στην Ξανθη;;;

:D Ναι αλλά αυτοί που φοιτούν υπολογιστές λένε για τους ημμυ ότι δε ξέρουν από software μόνο hardware και δε ξέρω τι να πιστέψω :redface:
χεχε σωστος:P:D:D:D:D
επίσης οι ΗΜΜΥτες ισχυρίζονται ότι οι πληροφορικάριοι δεν μαθαίνουν ποτέ από τι είναι φτιαγμένος ένας υπολογιστής.
Το τι λέει ο καθένας θα κάτσουμε να αναλύσουμε τώρα?
σωστος επισης:P
γενικά πιστεύω ότι οι ημμυ έχουν ένα πολύ εύρος γνώσεων και δίκαια χαρακτηρίζεται η πιο δύσκολη σχολή της Ελλάδας.
νομιζω την πρωτοκαθεδρια την εχουν οι ιατροι:whistle:

Στην ηλικία των 18,και όπως ίσως να έχεις προσέξει μέσα στο φόρουμ,ένα μεγάλο ποσοστό των νέων δεν ξέρει τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει.
Ανήκω σε αυτό το ποσοστό.
Το να επιλέγω μια σχολή,η οποία ξέρω ότι στο μέλλον θα μου δώσει τη δυνατότητα να εξειδικευτώ σε κάποιο από τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν πιο πολύ (υπολογιστές/ενέργεια/τηλεπικοινωνίες) ,όταν θα ξέρω καλύτερα τι θέλω,εγώ το θεωρώ εξυπνάδα.
Αν εσύ είσαι πεπεισμένος ότι θες μόνο υπολογιστές,τότε ναι,δεν είναι η καλύτερη ιδέα να πας ΗΜΜΥ.
ασφαλως συμφωνω φιλε πολλες επιλογες(δειτε τις ροες...),παρα πολυ καλα δικαιωματα,ενδιαφερον μαθηματα ειλικρινα τι να μην σου αρεσει;;;(bold:εγω για αυτο με βλεπω με 1000 οταν φτασω να επιλεξω:whistle:;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
τι λεγεται για το ΔΠΘ δλδ για το ΤΗΜΜΥ στην Ξανθη;;;

χεχε σωστος:P:D:D:D:D
σωστος επισης:P
νομιζω την πρωτοκαθεδρια την εχουν οι ιατροι:whistle:

ασφαλως συμφωνω φιλε πολλες επιλογες(δειτε τις ροες...),παρα πολυ καλα δικαιωματα,ενδιαφερον μαθηματα ειλικρινα τι να μην σου αρεσει;;;(bold:εγω για αυτο με βλεπω με 1000 οταν φτασω να επιλεξω:whistle:;))

Ε καλα θεμα γουστου ειναι αν σου αρεσει μια απο τις ροες τις σχολης.Που τοτε μπορει να μην σου αρεσει(οταν δεις περι τινος προκειται).Μην μου πεις ομως οτι ολοι οι υψηλοβαθμοι τα τελευταια χρονια εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα.Ε δεν γινεται.Προφανως παιζει ρολο η επαγγελματικη αποκατασταση,δικαιωματα,προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ε καλα θεμα γουστου ειναι αν σου αρεσει μια απο τις ροες τις σχολης.Που τοτε μπορει να μην σου αρεσει(οταν δεις περι τινος προκειται).Μην μου πεις ομως οτι ολοι οι υψηλοβαθμοι τα τελευταια χρονια εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα.Ε δεν γινεται.Προφανως παιζει ρολο η επαγγελματικη αποκατασταση,δικαιωματα,προοπτικες

Mα αυτό δεν είναι και το λογικό; Πέρα από το να ασχοληθεί κάποιος με το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει, πρέπει να έχει υπ' όψιν του και το τι θα κάνει μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Mα αυτό δεν είναι και το λογικό; Πέρα από το να ασχοληθεί κάποιος με το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει, πρέπει να έχει υπ' όψιν του και το τι θα κάνει μετά...

Ε ναι ειναι σημαντικο να ξερεις οτι μετα μαλλον θα βρεις ευνοικες συνθηκες.Εγω σου λεω οτι πολλοι ΗΜΜΥιτες δεν ενδιαφερονται για το επαγγελμα.Η τους πειθουν οι αλλοι οτι τους ενδιαφερει η ακομα πειθουν οι ιδιοι τον εαυτο τους.Γιατι το 1ο κριτηριο ειναι πρωτα αυτες οι προοπτικες και μετα ολα τα αλλα.Και σου λεει ο αλλος,ολοι οι υψηλοβαθμοι την επιλεγουν,ε θα ειναι καλη επιλογη.Εχεις ακουσει για την μαζοποιηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Τι γνωρίζει ένας 17άρης για αγορά εργασίας; εδώ δεν ξέρει ένας 25άρης...μέχρι να βγει στην αγορά! Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο κακά τα ψέματα, είναι ένα αποστειρωμένο περιβάλλον κατεξοχήν θεωρητικής γνώσης (ασχέτως αν υπάρχουν ή όχι εργαστήρια) αποκομμένο από την πραγματική αγορά εργασίας...της Ελλάδας! Το Πανεπιστήμιο προσφέρει 95% μαλακίες επιπλέον που απλά αποτελούν "κλειδιά" για προαιρετικές μετεκπαιδεύσεις μετά το πτυχίο για πιθανές ευελίξίες του πτυχιούχου σε άλλα πεδία εργασίας. Είναι υποχρεωμένο να το κάνει! Γι' αυτό βλέπετε...και Μαθηματικούς να διδάσκονται Ηλεκτρομαγνητισμό ή Τεχνολογία Λογισμικού, Φυσικούς να διδάσκονται και Βιολογία Κυττάρου,..κτλ. Έχει να κάνει με την φιλοσοφία των Ελληνικών Πανεπιστημίων περί διευρυμένου επιστημονικού υποβάθρου ασχέτως επαγγελματικής καριέρας, η οποία είναι στο χέρι του πτυχιούχου μετά πόσο θα την κυνηγήσει.

Επίσης ποιος είπε ότι οι Πανεπιστημιακές σπουδές σχετίζονται με την αγορά εργασίας; Νομίζετε ότι η αγορά εργασίας προσλαμβάνει πτυχιούχους ΗΜΜΥ για να εφαρμόσουν το πτυχίο στην πράξη; Με όσους επαγγελματίες πτυχιούχους έχω μιλήσει (μηχανικούς, γιατρούς, λογιστές, μαθηματικούς, φυσικούς, βιολόγους,..κτλ) λένε ότι ένα 2-5% ίσως χρειάζεται από την θεωρητική γνώση των 4-6 ετών σπουδές στο Πανεπιστήμιο.Το έχω επαναλάβει αρκετές φορές και με ..γράφετε. Δείτε τι λένε επιτέλους άτομα που βγάζουν κάποια € από την επιστήμη τους! και ΜΗΝ ακούτε "παπαγαλάκια" (πανελληνιολόγους, φροντιστηριάρχες, ειδικούς μπινέδες, συγγενείς άσχετους, γκόμενους, γκόμενες, θειάδες, συνυφάδες, συμπέθερους,...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top