Γιατί τέτοια μανία με τις Πολυτεχνικές Σχολές;

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εντάξη καλά τα είπατε όλοι σας και συμφωνώ κατά 90% (το άλλο 10% θα είναι κάτι που θα ξέχασα :P) απλώς το παιδί είχε όνειρο όπως είπε να περάσει στους ΗΜΜΥ.. τώρα το πως έγινε αυτό το όνειρό είναι ένα θέμα, αλλά και εγώ που επέλεξα τη πληροφορική από τους ΗΜΜΥ δε σημαίνει ότι ξέρω ακριβως τι θέλω αλλά κυρίως ξέρω ότι δεν μπορώ να γνωρίζω από τώρα πως είναι πραγματικά τα πράγματα.. Μπορεί να μπω στους ΗΜΜΥ με σκοπό την αρχιτεκτονική του υπολογιστή αλλά πχ στη Ξάνθη οι καθηγητες να είναι !@#$% και να μην το ακολουθήσω.. Ακόμα και για την επαγκελαματική αποκατάσταση δε μπορώ να ξέρω μετά από 5 και βάλε χρόνια πως είναι τα πράγματα.. Πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως με ενδιέφερε το αντικείμενο που διδάσκει η πληροφορική και όχι η ημμυ τόσο πολύ.. Αλλά ξαναλέω μπορεί και οι δυο να κάνουμε λάθος αφού δε ξέρουμε ουσιαστικά πως είναι τα πράγματα..

ΥΓ: Α και κάτι ακόμα.. Και αρχιτέκτονας έπιανα αλλά δε μου αρέσει ρε παιδί μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ένα μεγάλο ποσοστό που μπαίνει ημμυ δε ξέροει τι σχολή είναι είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ένα μεγάλο ποσοστό που μπαίνει ημμυ δε ξέροει τι σχολή είναι είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε εμείς;
χαχα ειπες ΜΕΓΑΛΗ αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γενικά,ή όλοι οι ημμυτες είμαστε τρελά ψωνισμένοι και έχουμε πρήξει τους συμφορουμίτες μας ή απλά όλοι μας ζηλεύουν :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά,ή όλοι οι ημμυτες είμαστε τρελά ψωνισμένοι και έχουμε πρήξει τους συμφορουμίτες μας ή απλά όλοι μας ζηλεύουν :Ρ

:hmm: είσαστε σε μια πολύ καλή σχολή αλλά ορισμένοι από σας μπαίνουν χωρίς να ξέρουν τι ειναι ημμυ και οταν ανακαλύπτουν ξαναδίνουν πανελλαδικες

Δε ξέρω αν είναι ζήλια. Μάλλον ζηλεύουν τα επαγγλεματικά δικαιώματα και όχι την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Γενικά,ή όλοι οι ημμυτες είμαστε τρελά ψωνισμένοι και έχουμε πρήξει τους συμφορουμίτες μας ή απλά όλοι μας ζηλεύουν :Ρ

Οι περισσοτεροι ΗΜΜΥτες εχετε ξεχασει το ΗΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ακριβως. Το να περασεις Νομικη ειναι σα να σε δεχτουν στη NASA.

Παρανόηση: Το ακόμα και, βασίζεται στα δικά της και όχι μόνο στερεότυπα. Είναι κάτι που αυτή θεωρεί και όχι εγώ! Αυτή έχει μυθοποιήσει τη Νομική... όχι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Παρανόηση: Το ακόμα και, βασίζεται στα δικά της και όχι μόνο στερεότυπα. Είναι κάτι που αυτή θεωρεί και όχι εγώ!

Αυτο, το δεχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι ΗΜΜΥτες εχετε ξεχασει το ΗΜ.

ναι και αυτό ειναι τραγικό
η σχολή είναι πρώτα ΗΜ και μετά ΜΥ

Το 95% λένε μου αρέσουν υπολογιστές θα πάω ημμυ. Βρειτε μου ένα ποστ εδώ μέσα που λεει καποιο παιδί λυκείου ότι θα πάει ΗΜΜΥ για το ΗΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Άκυρο... δεν ήταν ακόμα και... ήταν ένα επιτατικό και, σκέτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
:hmm: είσαστε σε μια πολύ καλή σχολή αλλά ορισμένοι από σας μπαίνουν χωρίς να ξέρουν τι ειναι ημμυ και οταν ανακαλύπτουν ξαναδίνουν πανελλαδικες
Ναι,οκ,δεκτό.
Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει κ με όλες τις σχολές τύπου ιατρική,νομική..μπλα μπλα μπλα?
πόσα κ πόσα παιδιά πήγαν σε τέτοιες σχολές επειδή όταν έβγαλαν πολλά μόρια δέχτηκαν πίεση από τον κοινωνικό τους περίγυρο,και μετά απλά τα παράτησαν;

Το ίδιο συμβαίνει κ με τη δική μας.Όπως και να το κάνουμε,είναι η πιο υψηλόβαθμη από όλες τις πολυτεχνικές,οπότε,οι περισσότεροι από μας,την έβαλαν ως πρώτη επιλογή με βάση αυτό.
Και μη μου πεις ότι αυτά τα παιδιά ήξεραν τι είναι η σχολή τους και τι ακριβώς θα βγουν από εκεί μόλις τελειώσουν.Απλά όλοι μας έχουμε πάει σε ένα γιατρό,όλοι ξέρουμε πάνω κάτω τι δουλειά κάνει ένας δικηγόρος,ή ένας πολιτικός μηχανικός.Είναι πιο οικεία επαγγέλματα.
Αλλά,όσον αφορά το δικό μου περίγυρο τουλάχιστον,κανείς δεν ήξερε τι είναι ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός,ούτε είχα την ευκαιρία να γνωρίσω καποιον κ να δω τι δουλειά κάνει.Λογικό να πηγαίνεις στα τυφλά.

η σχολή είναι πρώτα ΗΜ και μετά ΜΥ

Κανεις λάθος.Η σχολή είναι ΗΜ και ΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κανεις λάθος.Η σχολή είναι ΗΜ και ΜΥ.

Αλλουνου παπα ευαγγελιο ειναι αυτο, αλλα...δεν υπαρχει ηδη σχολη ΜΥ?
Οποτε, αν θες οντως να ασχοληθεις με υπολογιστες, δε θα επρεπε να πας εκει?
Μην το παρεις προσωπικα. Απευθυνομαι γενικοτερα στους ΗΜΜΥτες που δεν ενδιαφερονται για το ενεργειακο κομματι της επιστημης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ναι και αυτό ειναι τραγικό
η σχολή είναι πρώτα ΗΜ και μετά ΜΥ

Το 95% λένε μου αρέσουν υπολογιστές θα πάω ημμυ. Βρειτε μου ένα ποστ εδώ μέσα που λεει καποιο παιδί λυκείου ότι θα πάει ΗΜΜΥ για το ΗΜ.
εγω πηγαινα για το ΗΜ θα ενδιαφερομουν πιο πολυ.Και το ειχα γραψει περυσι σε ενα ποστ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αλλουνου παπα ευαγγελιο ειναι αυτο, αλλα...δεν υπαρχει ηδη σχολη ΜΥ?
Οποτε, αν θες οντως να ασχοληθεις με υπολογιστες, δε θα επρεπε να πας εκει?
Μην το παρεις προσωπικα. Απευθυνομαι γενικοτερα στους ΗΜΜΥτες που δεν ενδιαφερονται για το ενεργειακο κομματι της επιστημης.

ΜΥ σκέτο δεν υπάρχει... Αν αναφέρεσαι στις σχολές Πληροφορικής, δεν κάνουμε τα ίδια πράγματα...

Η σχολή σου δίνει αρκετές επιλογές... Ας πούμε στο ΑΠΘ έχουμε 3 τομείς για να ασχοληθούμε... Καθένας πάει σ' αυτόν που προτιμά περισσότερο... Αν και η αλήθεια είναι ότι πέφτει πολύ υποτίμιση στα ενεργειακά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ΜΥ σκέτο δεν υπάρχει... Αν αναφέρεσαι στις σχολές Πληροφορικής, δεν κάνουμε τα ίδια πράγματα...

Η σχολή σου δίνει αρκετές επιλογές... Ας πούμε στο ΑΠΘ έχουμε 3 τομείς για να ασχοληθούμε... Καθένας πάει σ' αυτόν που προτιμά περισσότερο... Αν και η αλήθεια είναι ότι πέφτει πολύ υποτίμιση στα ενεργειακά...

https://www.ceid.upatras.gr/
και
https://www.inf.uth.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.


Καμία από τις 2 δεν είναι μόνο μηχανικών υπολογιστών... Οπότε εσένα τι σε χαλάει που προτιμάμε το ΗΜ μαζί με το ΜΥ κι όχι κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Καμία από τις 2 δεν είναι μόνο μηχανικών υπολογιστών... Οπότε εσένα τι σε χαλάει που προτιμάμε το ΗΜ μαζί με το ΜΥ κι όχι κάτι άλλο;

Εμενα? Τι να με χαλαει? Απλα ειναι μια ευλογη απορια.
Και τι σημαινει δεν ειναι μονο ΜΥ? Ειδικα της Πατρας, ειναι CEID.
*εσας ισως να σας χαλασει σε 1-2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εμενα? Τι να με χαλαει? Απλα ειναι μια ευλογη απορια.
Και τι σημαινει δεν ειναι μονο ΜΥ? Ειδικα της Πατρας, ειναι CEID.
*εσας ισως να σας χαλασει σε 1-2 χρονια.

Διάβασε τα ονόματα των σχολών και θα καταλάβεις τι σημαίνει... Το πιο απλό δηλαδή, ότι δεν είναι αποκλειστικά Computer Engineering, αλλά έχει και άλλο σκέλος...

Επίσης, είναι 1 σχολή στην Πάτρα και άλλη μία στον Βόλο αυτές που είπες... Σκέφτηκες την περίπτωση να μην θέλει ο άλλος να πάει εκεί;

Και στην τελική αν μας χαλάσει, θα το αναλύσουμε τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Διάβασε τα ονόματα των σχολών και θα καταλάβεις τι σημαίνει... Το πιο απλό δηλαδή, ότι δεν είναι αποκλειστικά Computer Engineering, αλλά έχει και άλλο σκέλος...

Επίσης, είναι 1 σχολή στην Πάτρα και άλλη μία στον Βόλο αυτές που είπες... Σκέφτηκες την περίπτωση να μην θέλει ο άλλος να πάει εκεί;

Και στην τελική αν μας χαλάσει, θα το αναλύσουμε τότε...

Και επειδη δεν ειναι απλα ΜΥ, αλλα "ΜΥ Πληροφορικης", θα προτιμησεις το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ που εχουν ΗΜΜΥ?
Δεν ειναι λογικο.
Το θεμα της κατοικιας, ναι, το δεχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και επειδη δεν ειναι απλα ΜΥ, αλλα "ΜΥ Πληροφορικης", θα προτιμησεις το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ που εχουν ΗΜΜΥ?
Δεν ειναι λογικο.
Το θεμα της κατοικιας, ναι, το δεχομαι.

Είναι κυρίως το θέμα της κατοικίας προφανώς...

Ναι, το ceid θα ήταν πιο δελεαστική επιλογή για πολλούς αν δεν ήταν Πάτρα...

Για το δε τμήμα στο Βόλο που είναι ΜΥ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων, μπορείς να κάνεις ακριβώς τα ίδια στο ΗΜΜΥ(τουλάχιστον σε μας) και να έχεις και περισσότερες επιλογές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top