Γιατί οι γονείς δεν μπορούν να καταλάβουν τις σκέψεις των εφήβων;

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ή στο οτι αλλαξε ο τροπος σκεψης τους απο την εφηβεια τους μεχρι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Δεν το έχουν ξεχάσει. Και αυτοί έλεγαν όπως ίσως να λες και εσύ η ίδια, ότι "εγώ δεν θα φέρομαι έτσι στα παιδιά μου". Μετά από κάποια χρόνια όμως, όταν έγιναν γονείς, συνειδητοποίησαν πως οι ανησυχίες που είχαν τότε οι δικοί τους γονείς τους είναι λογικές.


και πολλες φορες επαναλαμβανουν και τα λαθοι των γονιων τους....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ολως παραδοξως ναμιζω τις καταλαβαινουν πολυ καλα. Απλα ειναι γονεις κι αυτο δεν αλλαζει οση κατανοηση κι αν εχουν. Ειναι η φυση της σχεσης παιδιου-γονιου που μας κανει ωρες ωρες να νομιζουμε οτι μας βλεπουν σαν εξωγιηνους. Παντως νομιζω ολοι κρυβουν ενα παιδι μεσα τους (πω τι κλισε ακουγεται.. θε μου..:P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ολως παραδοξως ναμιζω τις καταλαβαινουν πολυ καλα. Απλα ειναι γονεις κι αυτο δεν αλλαζει οση κατανοηση κι αν εχουν. Ειναι η φυση της σχεσης παιδιου-γονιου που μας κανει ωρες ωρες να νομιζουμε οτι μας βλεπουν σαν εξωγιηνους. Παντως νομιζω ολοι κρυβουν ενα παιδι μεσα τους (πω τι κλισε ακουγεται.. θε μου..:P ).


Κρύβουν, κρύβουν.:P Έχω προσωπικές εμπειρίες, σε παγοδρόμιο και σε waterpark. Παλιμπαιδίζουν.:P
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα του στυλ: "Θα κάνεις ό,τι σου πω" κλπ. Νομίζω ότι κατανοούν τα προβλήματά μου, ειδικά στην παρούσα φάση, που τους επιβαρύνω λίγο περισσότερο, κυρίως με το άγχος μου.
Δεν ξέρω αν μπορώ να τους θεωρήσω φίλους μου, με την έννοια του ότι μπορώ και συζητάω διάφορα μαζί τους, όμως δεν παύουν να είναι γονείς, και σε κάθε περίπτωση, σε κάθε οικογένεια, το απαραίτητο είναι ο αμοιβαίες σχέσεις σεβασμού ακόμα και αν δεν συζητώνται όλα.

Σημαντικό είναι βέβαια, να είναι κοντά σε ηλικία με τα παιδιά. Εμένα είναι σχετικά νέοι, και ίσως γι'αυτό δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Θέλω να πω, αν είναι πιο νωπές οι εφηβικές τους μνήμες, είναι λίγο πιο χαλαροί, και αυτό εξομαλύνει λίγο τις διαφορές και γεφυρώνει όσο γίνεται, το χάσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οι εντασεις, οι ανυσηχιες και οι συγκρουσεις ειναι φυσιολογικες για την εφηβεια. Μια ομαλη εφηβεια θα μπορουσε καλλιστα να χαρακτηρηστει ανομαλη αφου μια ομαλη εφηβεια δεν οδηγει σε ομαλη ωαριμανση/ενηλικιωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιατί αν καταλάβαιναν τις σκέψεις και τις επιθυμίες σου δεν θα ήταν οι γονείς, αλλά η κολλητή- κολλητός σου...!

Πέρα από την πλάκα. Ας αρχίσουμε από την παραδοχή του χάσματος των γενεών... Έπειτα, σκέψου πως ακριβώς επειδή ήταν και εκείνοι έφηβοι και θυμούνται πολύ καλά τις δικές τους επιθυμίες, φοβούνται πως και εσύ θα θες παρόμοια πράγματα. Πράγματ που εκείνοι όταν θυμούνται πως έκανα γελάνε, αλλά εξακολουθούν να πιστεύουν πως δεν είναι για εσένα...
Όσο πάντως και να το φιλοσοφήσεις, είναι σίγουρο πως αυτοί θα συνεχίσουν να μην σε καταλαβαίνουν σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό... Και επειδή είτε καλώς είτε κακώς έχουν εκείνοι το πάνω χέρι, κοίτα να εφαρμόσεις διπλωματικές διεξόδους με στόχο να αποφύγεις τις εντάσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αρα το χασμα γενεων υπαρχει και θα υπαρχει

Δεν το έχουν ξεχάσει. Και αυτοί έλεγαν όπως ίσως να λες και εσύ η ίδια, ότι "εγώ δεν θα φέρομαι έτσι στα παιδιά μου". Μετά από κάποια χρόνια όμως, όταν έγιναν γονείς, συνειδητοποίησαν πως οι ανησυχίες που είχαν τότε οι δικοί τους γονείς τους είναι λογικές.

καποιες ομως υπερβαινουν τα ορια...γιτι οκ γονεις ειναι και ειναι λογικο να ανυσηχουν για τα παιδια τους(για την ακρβεια θα μου κακοφαινοταν αν δεν τους εννιαζε καθολου)αλλα οκ μεχρι ενα σημειο!γενικα δεν μπορω να πω οτι εχω καποιο προβλημα με τους δικους μου αλλα ακουω αλλα παραδειγματα τα οποια ειναι τοσο υπερβολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Κάποιοι είναι υπερπροστατευτικοί, συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
γιατι ποσους εφηβους βλεπεις να καθονται να συζητανε με τους γονεις τους?
Πιστευω πως μεσα απο την συζητηση το παιδι θα μπορεσει να εξηγησει καλυτερα καποια πραγματα στους γονεις του, πραγματα που πιθανον να μην αντιλαμβανονται οι γονεις. Η συμπεριφρα των εφηβων ειναι τις περισσοτερες φορες πολυ ξαφνικη και δυσκολη για τους γονεις. Για αυτο αλλωστε και αποκαλουν την εφηβεια ως μια δυσκολη περιοδο για τον καθε ανθρωπο.
Συζητηση λοιπον. Μεσα απο αυτη οι γονεις μπορουν να δειξουν στο παιδι πως ολη η προστασια που του δειχνουν, ολη η περιεργη εντυμετοπιση που εχουν προς τα παιδια τους ειναι επειδη δεν τους καταλαβαινουν πολλες φορες, ή επειδη απο αγαπη οι γονεις θελουν να προστατευουν τα παιδια τους και γενικα να γνωριζουν οτιδηποτε συμβαινει. Ενα παιδι απο την μερια του θα πρεπει να μαθει στους γονεις του να του εχουν πιο πολυ εμπιστοσυνη γιατι οι εμπιστοσυνη μεταξυ παιδιων και γονιων ειναι πολυ συμαντικη. Φυσικα την εμπιστοσυνη τους θα την κερδισει με τις πραξεις του καθε παιδι.

Χμμ.. καπως ξεφυγα,καπως χαθηκα:P

Λοιπον οι γονεις δεν ειναι πως δεν μας καταλαβαινουν παντα, ουτε φυσικα εχουν ξεχασει πως καποτε βρισκοντουσαν και αυτοι στην θεση την δικη μας. Απλα τοτε ηταν αλλες εποχες, δεν ειχαν τοσα πραγματα οσα εμεις, λογω παλαιοτερων χρωνων δεν μπορουσαν να αντιδρασουν οσο ηθελαν οπως κανουμε εμεις σημερα γιατι ηταν πιο αυστηρα. Ακομη τα χρονια που εχουν ζησει περισσοτερα απο εμας τους εχουν μαθει να βλεπουν αλλιως καποια πραγματα και λογικο ειναι καποιες φορες να φοβουντε γιατι οντως κινδυνοι υπαρχουν. Για αυτο πολλες φορες θεωρουν τις αντιδρασεις μας εξωφρενικες, υπερβολικες, αποτομες, αδικαιολογητες και γενικα δε θελουν να μας καταλαβουν..:D

Απο την μερια μας εμεις γιατι δεν προσπαθουμε να καταλαβουμε τους γονεις? Λιγα παιρνανε για εμας? Οι περισσοτεροι προσπαθουν να μεγαλωσουν μια οικογενεια χωρις προβληματα αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο αυτο. Εχουν να φροντισουν ενα σπιτι, να παν στις δουλειες τους, να ασχοληθουν με τα παιδια τους να αναλαβουν οποιαδηποτε αλλη υποχρεωση που εχει ο καθε γονιος. Με την προσπαθεια που κανουν ειναι λογικο να ειναι καποιες φορες απαιτητικοι απο εμας γιατι λενε "τοσα κανουμε για εσας, εκτιμηστε το".
Το πιο σημαντικο ειναι ομως πως μας αγαπανε. Θελουν το καλο για το παιδι τους για αυτο πολλες φορες ακολουθουν λαθος τροπους προσεγγισης του με τον υπερπροστατευτισμο.
Ακομη ποιος ειπε πως ολοι οι ανθρωποι ειναι ιδιοι? Αλλιως θα δει το παιδι ενα γεγονος, αλλιως θα το αντιληφθει η μανα αλλιως ο πατερας. Πολλες φορες μπορει να ερθουν σε συγκρουση γιατι ο ενας δεν καταλαβαινει τον αλλο, αυτο ωφειλεται νομιζω στο γεγονος πως διαφερουμε και δεν αντιμετοπιζουμε ολοι το ιδιο τις διαφορες καταστασεις..

Προσωπικα δεν αντεχω να κανω τους γονεις μου να καταλαβουν εμενα και ετσι τις περισσοτερες φορες προσπαθω να τους καταλαβω εγω. Εμενα ειναι και λιγο εξαντλητικο να προσπαθησουν να με καταλαβουν:P

τεσπα.. νομιζω αυτα ειχα να πω περι του θεματος
και μια κλασικη φραση της μητερας μου και νομιζω πολλων αλλων γυναικων προς τις κορες τους ειναι :
"αχ.. καποτε θα γινεις μανα και εσυ και θα με καταλαβεις":P

και αυτη περασαν την εφηβεια τους, και αυτοι λογικα θα ειχαν συγκρουσεις με τους δικους τους γονεις
λιγο κατανοηση και απο την μια και απο την αλλη μερια χρειαζεται μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
μπορειτε να μου απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ?
γιατι δεν μπορουν να μας καταλαβουν και να καταλαβουν και τις επιθυμιες μασ?


για πες ... τι επιθυμιες εχεις ; και θα σου πω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Απλώς οι έφηβοι συνήθως θέλουν βλακείες, οπότε αντιδρούν οι γονείς περίεργα. Π.χ είναι μερικοί που ουρλιάζουνε "θέλω κινητώ", "θέλω λεφτά", "θέλω να μη διαβάζω", "θέλω να γυρίζω στις 5", "θέλω να ζω στον έρωτα και αδιαφορώ για όλα τα άλλα, γιατί βρήκα τον έρωτα της ζωής μου". Αυτά είναι μαλακίες, γιατί ένα τεράστιο ποσοστό δεν έχει συναίσθηση του ποιος είναι, τι είναι, τι κάνει, τι μπορεί να κάνει και τι πρόκειται να γίνει αν δεν αλλάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Απλώς οι έφηβοι συνήθως θέλουν βλακείες, οπότε αντιδρούν οι γονείς περίεργα. Π.χ είναι μερικοί που ουρλιάζουνε "θέλω κινητώ", "θέλω λεφτά", "θέλω να μη διαβάζω", "θέλω να γυρίζω στις 5", "θέλω να ζω στον έρωτα και αδιαφορώ για όλα τα άλλα, γιατί βρήκα τον έρωτα της ζωής μου". Αυτά είναι μαλακίες, γιατί ένα τεράστιο ποσοστό δεν έχει συναίσθηση του ποιος είναι, τι είναι, τι κάνει, τι μπορεί να κάνει και τι πρόκειται να γίνει αν δεν αλλάξει

Εγώ κινητώ
Εσύ κινητείς
Αυτος κινητεί

:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Από όλα αυτά, αυτό βρίκες να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Όλα τα άλλα ήταν ασήμαντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Από όλα αυτά, αυτό βρίκες να πεις;

με 'η' παρακαλώ.:D

Απλώς οι έφηβοι συνήθως θέλουν βλακείες, οπότε αντιδρούν οι γονείς περίεργα. Π.χ είναι μερικοί που ουρλιάζουνε "θέλω κινητώ", "θέλω λεφτά", "θέλω να μη διαβάζω", "θέλω να γυρίζω στις 5", "θέλω να ζω στον έρωτα και αδιαφορώ για όλα τα άλλα, γιατί βρήκα τον έρωτα της ζωής μου". Αυτά είναι μαλακίες, γιατί ένα τεράστιο ποσοστό δεν έχει συναίσθηση του ποιος είναι, τι είναι, τι κάνει, τι μπορεί να κάνει και τι πρόκειται να γίνει αν δεν αλλάξει

Λοιπόν, υπάρχει και ο παράγοντας που αναφέρεις, αλλά υπάρχει πάντα και η περίπτωση ο έφηβος να θέλει να 'χαρεί τη ζωή' του και να μην ξέρει/ενδιαφέρεται για το πως θα ικανοποιηθούν τα 'θέλω' του από τους γονείς του. Από την άλλη, σήμερα οι άνθρωποι επικεντρώνονται πιο πολύ στο πως θα ικανοποιήσουν τα 'θέλω' και τις '''ανάγκες''' (πολλά εισαγωγικά εδώ) τους, και δεν κοιτούν τη χαρά της ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί, όπως ήδη αναφέρθηκε, πολλοί έφηβοι έχουν παράλογες απαιτήσεις.

Και γιατί οι γονείς πολλές φορές νομίζουν ότι επειδή υπήρξαν και αυτοί έφηβοι, κατανοούν απόλυτα τις ανησυχίες των παιδιών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
ισως να φταιει η ελλειψη επικοινωνιας.
εγω προσωπικα με την μητερα μου συνεννοουμαι καλα. το παν ειναι η επικοινωνια μεταξυ γονιων-παιδιων και η υπαρξη εμπιστοσυνης και απο τις δυο μεριες (κατι που προκυπτει απο την επικοινωνια). π.χ. θα γυρισω απο το σχολειο θα της πω πως περασα, θα τη ρωτησω αυτη πως περασε στη δουλεια και θα γινει γενικα συζητηση. παρολα αυτα υπαρχουν και φορες που μαλωνουμε αλλα δεν ειναι οτι δεν με καταλαβαινει. συνηθως στους καβγαδες συμβαινει να με εχει παρεξηγησει ή να εχω παρεξηγησει εγω αυτη.
η καλυτερη συμβουλη για καποιον που πιστευει οτι δεν τον καταλαβαινουν οι γονεις του ειναι να συζητησει μαζι τους. να συζηταει γενικα σε καθημερινη βαση για διαφορα θεματα. ετσι οι γονεις καταλαβαινουν τι εχει στο μυαλο του ο εφηβος, τον τροπο που σκεφτεται και μπορουν να τον βοηθησουν.
αλλα πανω απο ολα αγαπη να υπαρχει και απο κει και περα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Καταλαβαίνουν... Το θέμα είναι να τους καταλάβουμε κι εμείς κάποτε... Να καταλάβουμε πως ανησυχούν για εμάς, πως θέλουν το καλό μας (ok, υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις, αλλά είναι ελάχιστες)... Προσωπικά κι εγώ έχω κάποιες απαιτήσεις τρελές ώρες ώρες αλλά μετά (αφού γίνουμε @#$% ) καταλαβαίνω πως ήταν τελείως γεια σου αυτά που είπα και προσπαθώ να επανορθώσω (όχι, δε λέω ποτέ συγγνώμη)...
Πρώτα θέλουν να τα πηγαίνουμε καλά στα μαθήματα για να είναι σίγουροι πως θα κάνουμε κάτι μόλις φύγουμε από το σχολείο και πως θα περάσουμε σε κάποια σχολή... Μετά έρχονται όλα τα άλλα για εκείνους... Που για εμάς έχουμε περισσότερη σημασία. Εκεί πέρα τα χαλάμε λιγουλάκι... Γιατί από την επιθυμία τους να τα πάμε καλά στο σχολείο ίσως να μας πιέζουν περισσότερο από όσο χρειάζεται... Σε σημείο να σκαλώνουμε σε άλλα θέματα , που για εμάς είναι πολύ σημαντικά αλλά για εκείνους όχι και τόσο και να γινόμαστε μπίλιες... :/
Όσο υπερβολικοί κι αν είναι σε κάποια θέματα, πιστεύω πως το κάνουν από ενδιαφέρον... ίσως για να μην επαναλάβουμε τα λάθη που έκαναν προσπαθούν να μας βάλουν σε ένα συγκεκριμένο μονοπάτι που ενώ σε εμάς μοιάζει σκέτη καταπίεση , για εκείνους είναι ο σωστός τρόπος για να μας προστατεύσουν. :) Αλλά εμείς ως έφηβοι δεν το καταλαβαίνουμε αρκετές φορές και οι γονείς δεν καταλαβαίνουν πως μας πιέζουν περισσότερο από όσο μπορούμε να αντέξουμε .. Έτσι έχουμε χάσμα... Και μετά τρέχα γύρευε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γιατί :
1. Ξέχασαν πως ένιωθαν
2. Κουβαλάνε κατάλοιπα από την δική τους παιδική και εφηβική ηλικία
3. Παρουσιάζουν σύνδρομα φοβίας

*Δεν πιστεύω στη θεωρία του χάσματος γενεών και την θεωρώ ξεπερασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top