Γιατί οι γονείς δεν μπορούν να καταλάβουν τις σκέψεις των εφήβων;

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
μπορειτε να μου απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ?
γιατι δεν μπορουν να μας καταλαβουν και να καταλαβουν και τις επιθυμιες μασ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Γιατί οι εποχές αλλάζουν!! Οι γονείς μας σκεφτόντουσαν άλλα πράγματα όταν ήταν στην ηλικία μας, και άλλα εμείς!!
Δεν είχαν τις ίδιες ανάγκες που έχουμε εμείς !
Μπορούν να σε καταλάβουν αλλά δυστυχώς δεν θέλουν!
Αυτό έχω καταλάβει εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά δεν νομίζω οτι δεν μας καταλαβαίνουν απλώς επειδή και μόνο θέλουν μόνο το καλύτερο για μας δε σταματούν να μας συμβουλεύουν σε οτι θεωρούν οτι δε θα μας ωφελήσει σε τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατι δε τους μιλατε, συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Γιατί οι εποχές αλλάζουν!! Οι γονείς μας σκεφτόντουσαν άλλα πράγματα όταν ήταν στην ηλικία μας, και άλλα εμείς!!
Δεν είχαν τις ίδιες ανάγκες που έχουμε εμείς !
Μπορούν να σε καταλάβουν αλλά δυστυχώς δεν θέλουν!
Αυτό έχω καταλάβει εγώ

συν το ότι είναι γονείς σου, διαφορετικά σκέφτεσαι εσύ για εσένα, διαφορετικά αυτοί...
στην εφηβία μου συνειδητοποίησα οτι πρέπει να είναι φοβερά αγχωτικό να είσαι γονέας εφόσον πάντα θα ανησυχείς για το παιδί σου...
-----------------------------------------
Γιατι δε τους μιλατε, συνηθως.

+1..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
συν το ότι είναι γονείς σου, διαφορετικά σκέφτεσαι εσύ για εσένα, διαφορετικά αυτοί...
στην εφηβία μου συνηδητοποίησα οτι πρέπει να είναι φοβερά αγχωτικό να είσαι γονέας εφόσον πάντα θα ανησυχείς για το παιδί σου...
-----------------------------------------


η ανησυχια με μετρο μη φτασουμε και στον υπερπροστατευτισμο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
η ανησυχια με μετρο μη φτασουμε και στον υπερπροστατευτισμο!:)

που δυστυχως πολλες φορες φτανουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
που δυστυχως πολλες φορες φτανουμε... :P

ναι ασε...:P πιστευω οτι ειναι απο τα χειροτερα κουσουρια των γονιων...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
μπορειτε να μου απαντησετε σε αυτο το ερωτημα ?
γιατι δεν μπορουν να μας καταλαβουν και να καταλαβουν και τις επιθυμιες μασ?

Αν η επιθυμια σου ειναι να βγεις στις 12 ωρα το βραδυ και να γυρισεις 8 τα ξημερωματα, μαλλον δεν ειναι υπερπροστατευτικοι. Δεν νομιζω οτι οι γονεις δεν κατανοουν τις επιθυμιες μας, απεναντιας. Αυτοι στην ηλικια μας επι το πλειστον εζησαν σε πιο σφιχτοκωλες εποχες και ειχαν ακομα πιο τολμηρες επιθυμιες απο τις δικες μας.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση τους. Θα αφηνες το παιδι σου να εκανε το ταδε; Ετσι σκεφτομουν οταν μου εβαζαν περιορισμους στην ωρα που θα γυριζα σπιτι. Ο γονεας ανησυχει για σενα, δεν θελει να εισαι δυστυχισμενη,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Αν η επιθυμια σου ειναι να βγεις στις 12 ωρα το βραδυ και να γυρισεις 8 τα ξημερωματα, μαλλον δεν ειναι υπερπροστατευτικοι. Δεν νομιζω οτι οι γονεις δεν κατανοουν τις επιθυμιες μας, απεναντιας. Αυτοι στην ηλικια μας επι το πλειστον εζησαν σε πιο σφιχτοκωλες εποχες και ειχαν ακομα πιο τολμηρες επιθυμιες απο τις δικες μας.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση τους. Θα αφηνες το παιδι σου να εκανε το ταδε; Ετσι σκεφτομουν οταν μου εβαζαν περιορισμους στην ωρα που θα γυριζα σπιτι. Ο γονεας ανησυχει για σενα, δεν θελει να εισαι δυστυχισμενη,

συμφωνω απολυτα με αυτα που λες....
οι γονεις δε θελουν το κακο μας, ισα ισα προσπαθουν να μας προστατευσουν!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αν η επιθυμια σου ειναι να βγεις στις 12 ωρα το βραδυ και να γυρισεις 8 τα ξημερωματα, μαλλον δεν ειναι υπερπροστατευτικοι. Δεν νομιζω οτι οι γονεις δεν κατανοουν τις επιθυμιες μας, απεναντιας. Αυτοι στην ηλικια μας επι το πλειστον εζησαν σε πιο σφιχτοκωλες εποχες και ειχαν ακομα πιο τολμηρες επιθυμιες απο τις δικες μας.
Βαλε τον εαυτο σου στη θεση τους. Θα αφηνες το παιδι σου να εκανε το ταδε; Ετσι σκεφτομουν οταν μου εβαζαν περιορισμους στην ωρα που θα γυριζα σπιτι. Ο γονεας ανησυχει για σενα, δεν θελει να εισαι δυστυχισμενη,
Πολυ σωστο. Οι γονεις οτι κανουν και μας φαινεται ακατανοητο το κανουν απο αγαπη περισσοτερο και ανησυχια για μας. Το θεμα ειναι οτι καποιες φορες οι ανησυχιες τους ειναι υπερβολικες και πανω απο το λογικο. Και λεμε γιατι.
Γιατι πλεον αυτοι ειναι σε ηλικια διαφορετικη απο εμας, εχουν αποκτησει περισσοτερες εμπειριες απο τη ζωη. Και η ζωη και τα συμβαντα της ειναι που λαξευουν τον ανθρωπο. Επιπλεον κανενας δεν τους εμαθε να ειναι γονεις. Παλευουν για να ειναι οσο πιο σωστοι γονεις θελουν. Και επειδη ανθρωποι ειναι λογικο ειναι να κανουν λαθη.
Απλα και εμεις δεν γινεται να το καταλαβουμε πολλες πολλες φορες. Το καλυτερο που μπορει να γινει ειναι ενας σωστος διαλογος και απο τις δυο μεριες.

Αν και εγω πολλες φορες δεν εδινα σημασια γιατι παντα τσακωνομουν μαζι τους..
πχ ο μπαμπας ελεγε οχι δε θα πας
εγω ελεγα ναι οκ ενταξει.. και μετα εφευγα :P

Επειδη υπαρχει ακριβως αυτη η διαφορα ηλικιας και οι γονεις εχουν πολλα στο κεφαλι τους και λογω δουλειας φυσικα , δεν μπορουν να καταλαβουν τα συναισθηματα των εφηβων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καμιά φορά νομίζω ότι εγώ δεν τους αφήνω να με καταλάβουν... Πράγμα που είναι χαζό αλλά είναι και αλήθεια. Νομίζω πως, για κάποιο λόγο σήμερα το να μιλάς με τους γονείς σου και να έχεις καλή σχέση μαζί τους από πολλούς δεν θεωρείται cool, ή τουλάχιστον υπάρχουν κάποιοι που σε θαυμάζουν αν λες ψέματα στους γονείς σου, δεν ακούς τι σου λένε, βγάζεις γλώσσα και γενικά το παίζεις ανεξάρτητος και ψευτομαγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Οι γονείς σίγουρα πάντα ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς!Εντάξει..πρέπει να μας καταλάβουν αλλά αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ειναι και το "χασμα γεννεων" και υπαρχουν πολλες διαφορες οσον αφορα τη σκεψη,την παιδια που ειχε ο καθενας, αλλα ειναι και οτι πλεον εχουν καποιον αλλο "ρολο" στη κοιωνια - των γονιων- και αυτο τους κανει να σκεφτονται πολυ περισσοτερο για το αν πρεπει ή δεν πρεπει να σε αφησουν κανεις κατι.
Εδω βλεπουμε διαφορες, στη σκεψη και κλπ., σε αδερφια που τους χωριζουν λιγα χρονια,πχ.4-5, ειναι φυσικο να υπαρχουν πολυ περισσοτερες με τους γονεις που μπορει να ειναι ακομα και 50 !! χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατι δε τους μιλατε, συνηθως.


Αυτο φταιει παντα. Αν μιλουσαμε θα μας καταλαβαιναν, κ οχι με φωνες και βλακειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmak65

Νεοφερμένος

Ο fmak65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επειδη ειμαι γονιος θα σας πω εγω πως βλεπω το θεμα.
Εσεις οι νεοι θελετε να κανετε κατι μονοι σας μακρια απο τους γονεις για να δειξετε οτι εχετε μεγαλωσει.Θεωρειτε οτι επειδη εχετε μεγαλωσει σωματικα κα γινατε ισοι ή και μεγαλυτεροι απο τους γονεις μπορειτε να κανετε οτι κανουν αυτοι ισως και με καλυτερο τροπο.
Εμεις οι γονεις ομως ξερουμε οτι αυτα δεν φτανουν για να πετυχετε σε αυτα που θελετε γιατι δεν εχετε πειρα απο τον κοσμο που μας περιβαλει.Δηλαδη εμεις εχουμε φαει κατραπακιες - ψυχολογικες σφαλιαρες απο συνανθρωπους μας, εχουμε αντιμετωπισει κακοβουλες συμπεριφορες, ζηλοφθονες και γενικα συμπεριφορες οι οποιες μας εχουν βλαψει γενικα. Οποτε εχουμε μαθει να προφυλασομαστε απο κακοτοπιες.
Επειδη εχετε βγει απο εμας , ειστε η συνεχεια μας , προσπαθουμε να σας προφυλαξουμε απο οτιδηποτε μπορει να σας βλαψει , οπως η κλωσσα μαζευει τα πουλακια της κατω απο τα φτερα της οταν υπαρχει κυνδυνος. Δηλαδη φτιαχνουμε ενα προστατευτικο κελυφος γυρω απο σας για προφυλαξη.
Απο εδω και μετα αρχιζουν καποιες παρεξηγησιμες συμπεριφορες μας προς εσας που δημιουργουν τα προβληματα συνενοησης μεταξυ μας και δημιουργουν το λεγομενο χασμα γεννεων.
Πρεπει εμεις να σκεφτομαστε πως βλεπαμε τους γονεις μας στην ηλικια σας και πως συμπεριφερομασταν και πως θελαμε να μας συμπεριφερονται και αντιστοιχα να φερομαστε σε σας.
Εσεις να σκεφτεστε τα παραπανω για μας και να μην παρεξηγητε την συμπεριφορα μας αλλα να προσπαθειτε να μας αποδεικνυετε οτι αδικα ανησυχουμε και να προσπαθουμε ολοι να υπαρχει ενας διαυλος επικοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Οι γονείς σίγουρα πάντα ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς!Εντάξει..πρέπει να μας καταλάβουν αλλά αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς!


Μμμ...Πιστεύω ότι δεν ισχύει πάντα αυτό.Άλλωστε,ποτέ δε θεωρούσα ότι η ωριμότητα κι η "σοφία" είναι απόλυτα συνυφασμένες με την ηλικία.
Γενικά,θεωρώ ότι κανείς(είτε προέρχεται από το συγγενικό,είτε από το φιλικό περιβάλλον)δεν είναι σε θέση να καταλάβει απόλυτα τις σκέψεις και τα "θέλω" σου,αν δεν υπάρξει επικοινωνία και διάλογος.Δε χρειάζεται οι γονείς να αφιερώσουν πολύ χρόνο,αρκεί να είναι ποιοτικός.Μόνο αν υπάρξει κατανόηση και σεβασμός των ελευθεριών και των αναγκών κι από τις δύο πλευρές,οι σχέσεις γονιών και παιδιών θα είναι αρμονικές.Επίσης θεωρώ εξίσου γόνιμους με το διάλογο τους καυγάδες(σε φυσιολογικά πάντα επίπεδα:P)ανάμεσα σε γονείς κι εφήβους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
...μου έχουν λείψει λιγάκι οι γονεϊκοί καυγάδες...:D
τι μπορώ να κάνω για να τους επαναφέρω; :P :lol:

οι γονείς δεν μπορούν να καταλάβουν τις σκέψεις των εφήβων λόγω του χάσματος γενεών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
...μου έχουν λείψει λιγάκι οι γονεϊκοί καυγάδες...:D
τι μπορώ να κάνω για να τους επαναφέρω; :P :lol:


Μπορώ χαλαρά να σκεφτώ 10 αιτίες καυγάδων με τους γονείς.Δεν είναι δύσκολο να επανέλθουν.:P
Πολλές φορές επίτηδες τους δημιουργώ,για να ξεσπάω κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Πρεπει εμεις να σκεφτομαστε πως βλεπαμε τους γονεις μας στην ηλικια σας και πως συμπεριφερομασταν και πως θελαμε να μας συμπεριφερονται και αντιστοιχα να φερομαστε σε σας.
Εσεις να σκεφτεστε τα παραπανω για μας και να μην παρεξηγητε την συμπεριφορα μας αλλα να προσπαθειτε να μας αποδεικνυετε οτι αδικα ανησυχουμε και να προσπαθουμε ολοι να υπαρχει ενας διαυλος επικοινωνιας.
πολυ σωστα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top