Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω μισω τα μαθηματικα!!!! Αλλα δεν την διαλεξα για αυτο! Επειδη μου αρεσαν ορισμενα μαθηματα απο παλια που ανηκουν στη Θεωρητικη! Λατρευω τα κειμενα και ιστορια! Τα αρχαια τα καταφερνω αλλα το βλεπω ως ενα απλο μαθημα! Οπως ολα τα αλλα! Τα λατινικα πραγματικα τα μισω! Αλλα αλλο θεμα αυτο! Δεν τα ειχαμε δοκιμασει νωριτερα και ολοι λεγαν οτι ειναι ευκολα! Απο μικρος ειχα συμπαθειες καθηγητες φιλολογους! οποτε ολοι αυτοι οι παραγοντες μαζι με οδηγησαν στην Θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
και εγω ακριβως σε τετοια θεση βρισκομαι!:)


Ευτυχώς βρισκόμαστε στην καλύτερη των περιπτώσεων που διάλεξαν θεωρητική!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γιατι μου αρεζαν τα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina94

Νεοφερμένος

Η xristina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η φυσική και τα μαθηματικά. Η θετική, όμως, έχει περισσότερες σχολές:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η φυσική και τα μαθηματικά. Η θετική, όμως, έχει περισσότερες σχολές:/:
βασικα η τεχνολογικη εχει τις περισσοτερες!σου αρεσει καμια απο τις θετικες και το λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
H Θετικη προσφερει το 2ο,3ο, 4ο πεδιο by default, και αν διαλεξεις μαθηματικα και ΑΟΘ το 5ο, ΧΩΡΙΣ να χανεις μορια. Μ'αυτη τη λογικη προσφερει τις περισσοτερες επιλογες.
Αντιθετως η Τεχνολογικη προσφερει 2ο,4ο by default και 5ο με ΑΟΘ και Μαθηματικα.
Στην πραξη βεβαια απο καθε κατευθυνση το πολυ δυο πεδια μπορεις να διαλεξεις, αλλα μεχρι να φτασεις σε αυτο το σημειο η Θετικη σου προσφερει τη μεγαλυτερη ποικιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
H Θετικη προσφερει το 2ο,3ο, 4ο πεδιο by default, και αν διαλεξεις μαθηματικα και ΑΟΘ το 5ο, ΧΩΡΙΣ να χανεις μορια. Μ'αυτη τη λογικη προσφερει τις περισσοτερες επιλογες.
Αντιθετως η Τεχνολογικη προσφερει 2ο,4ο by default και 5ο με ΑΟΘ και Μαθηματικα.
Στην πραξη βεβαια απο καθε κατευθυνση το πολυ δυο πεδια μπορεις να διαλεξεις, αλλα μεχρι να φτασεις σε αυτο το σημειο η Θετικη σου προσφερει τη μεγαλυτερη ποικιλια.
α οκ τοτε εκανα λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
καταρχας επειδη εχω κλιση προς αυτα τ επαγγελματα
κι δευτερον σιχαινομαι τη φυσικη...ειμαι σ ολα τα μαθηματα πολυ καλη αλλα τα μαθηματα της θεωρητικης με ελκυουν...μ αρεσει να τα διαβαζω.....εχω τρελο κολλημα με τ αρχαια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
καταρχας επειδη εχω κλιση προς αυτα τ επαγγελματα
κι δευτερον σιχαινομαι τη φυσικη...ειμαι σ ολα τα μαθηματα πολυ καλη αλλα τα μαθηματα της θεωρητικης με ελκυουν...μ αρεσει να τα διαβαζω.....εχω τρελο κολλημα με τ αρχαια :D
ναι ειναι ωραια τα αρχαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ επέλεξα τη θεωρητική , γιατί οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι εκεί (Νομική, Δημοσιογραφία), αλλά δεν είναι ότι δεν ήμουν καλή στα θετικά μαθήματα. Μου αρέσει πολύ η φυσική και αρκετά τα μαθηματικά , αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με τα αρχαία και ειδικά φέτος με τα λατινικά! Είναι λυπηρό, όμως, που τα φυσικομαθηματικά μαθήματα της γενικής είναι τόσο εξειδικευμένα! Γιατί να μην είχαν θέματα πιο εγκυκλοπαιδικής φύσεως και όχι να είναι αποκλειστικά χρήσιμα στους μαθητές των άλλων κατευθύνσεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Έχω κλίση στα θεωρητικά μαθήματα. Στα άλλα μαθήματα την τύφλα μου δεν καταλαβαίνω! :p
Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως το επάγγελμα που με ενδιαφέρει είναι της Θεωρητικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ επέλεξα τη θεωρητική , γιατί οι σχολές που με ενδιαφέρουν είναι εκεί (Νομική, Δημοσιογραφία), αλλά δεν είναι ότι δεν ήμουν καλή στα θετικά μαθήματα. Μου αρέσει πολύ η φυσική και αρκετά τα μαθηματικά , αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με τα αρχαία και ειδικά φέτος με τα λατινικά! Είναι λυπηρό, όμως, που τα φυσικομαθηματικά μαθήματα της γενικής είναι τόσο εξειδικευμένα! Γιατί να μην είχαν θέματα πιο εγκυκλοπαιδικής φύσεως και όχι να είναι αποκλειστικά χρήσιμα στους μαθητές των άλλων κατευθύνσεων?
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες με τα φυσικομαθηματικά μαθήματα. Δυστυχώς τα μαθήματα που κάνουμε δεν έχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή στην καθημερινή μας ζωή... Γι' αυτό τον λόγο νιώθω πολύ αδικημένος όταν έχω δύο ώρες την εβδομάδα ένα μάθημα που θα κάτσω να μιλάω για την Κίνηση(δεν υποτιμώ την επιστήμη, απλά δεν με ενδιαφέρει)!!! Από την άλλη όμως τα Αρχαία μπορούν να βοηθήσουν τον κάθε μαθητή να αποκτήσει μεγαλύτερο εύρος λεξιλογίου, να εμβαθύνει στην ετυμολογία των λέξεων και στην τελική να κατανοήσει καλύτερα την γλώσσα του. Αυτό ανεξαρτήτως κατεύθυνσης δίνει πολλά ωφέλιμα στοιχεία στους μαθητές, καθώς όλοι θα έχουν καλύτερες επιδόσεις στην έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolayyy

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες με τα φυσικομαθηματικά μαθήματα. Δυστυχώς τα μαθήματα που κάνουμε δεν έχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή στην καθημερινή μας ζωή... Γι' αυτό τον λόγο νιώθω πολύ αδικημένος όταν έχω δύο ώρες την εβδομάδα ένα μάθημα που θα κάτσω να μιλάω για την Κίνηση(δεν υποτιμώ την επιστήμη, απλά δεν με ενδιαφέρει)!!! Από την άλλη όμως τα Αρχαία μπορούν να βοηθήσουν τον κάθε μαθητή να αποκτήσει μεγαλύτερο εύρος λεξιλογίου, να εμβαθύνει στην ετυμολογία των λέξεων και στην τελική να κατανοήσει καλύτερα την γλώσσα του. Αυτό ανεξαρτήτως κατεύθυνσης δίνει πολλά ωφέλιμα στοιχεία στους μαθητές, καθώς όλοι θα έχουν καλύτερες επιδόσεις στην έκθεση.

συγνωμη αλλα διαφωνο ΕΝΤΕΛΩΣ σ'αυτο.
το οτι δεν θα σε ρωτησει κανεις για το ημιτονο στην καθημερινη σου ζωη δεν σημαινει πως δεν σε ωφελει σε τιποτα.
τα θετικα μαθηματα σε βοηθουν να αναπτυξεις ενα διαφορετικο τροπο σκεψης και να αντιμετοπισεις διαφορες καταστασεις.
τα μαθηματικα πιστευω ειναι το μαθημα το οποιο με βοηθησε στο να εχω λογικη σκεψη.
το οτι δεν χρησιμοποιουνται αυτουσια δεν σημαινει πως δεν εχουν καμια εφαρμογη.
τιποτα δεν σου ειναι αχρηστο αρκει να ξερεις να το χρησιμοποιησεις σωστα.
με την λογικη σου τα αρχαια ειναι επισης αχρηστα γιατι κανεις δεν μιλαει πλεον αυτη την γλωσσα αυτουσια και η εκθεση θα αρκουσε.
τα επιχειρηματα που χρησιμοποιεις στο 2ο μερος της παραγραφου αναιρουν αυτα που ειπες στην αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
συγνωμη αλλα διαφωνο ΕΝΤΕΛΩΣ σ'αυτο.
το οτι δεν θα σε ρωτησει κανεις για το ημιτονο στην καθημερινη σου ζωη δεν σημαινει πως δεν σε ωφελει σε τιποτα.
τα θετικα μαθηματα σε βοηθουν να αναπτυξεις ενα διαφορετικο τροπο σκεψης και να αντιμετοπισεις διαφορες καταστασεις.
τα μαθηματικα πιστευω ειναι το μαθημα το οποιο με βοηθησε στο να εχω λογικη σκεψη.
το οτι δεν χρησιμοποιουνται αυτουσια δεν σημαινει πως δεν εχουν καμια εφαρμογη.
τιποτα δεν σου ειναι αχρηστο αρκει να ξερεις να το χρησιμοποιησεις σωστα.
με την λογικη σου τα αρχαια ειναι επισης αχρηστα γιατι κανεις δεν μιλαει πλεον αυτη την γλωσσα αυτουσια και η εκθεση θα αρκουσε.
τα επιχειρηματα που χρησιμοποιεις στο 2ο μερος της παραγραφου αναιρουν αυτα που ειπες στην αρχη.
Σαφώς και κανείς δεν μιλά την γλώσσα! Και ακόμη και οι μαθητές της θεωρητικής δεν κάνουν το μάθημα για να μάθουν να μιλούν, σαν μια ξένη γλώσσα ας πούμε. Αλλά αυτό που ίσως δεν έχεις καταλάβει είναι ότι η Αρχαία Ελληνική Γλώσσα είναι η ρίζα της Νέας. Με την μελέτη της Αρχαίας Γλώσσας χτίζεις τα σωστά θεμέλια πάνω στα οποία θα δουλέψεις στην συνέχεια τον ιδιόλεκτό σου, δηλαδή τον προσωπικό τρόπο έκφρασης. Τα υπόλοιπα στοιχεία που καθιστούν την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα χρησιμή τα ενέλυσα και παραπάνω και σε καμία περίπτωση δεν ανεφούνται από το γεγονός ότι η γλώσσα δεν μιλιέται. Αλλά αν το δεις με άλλο μάτι, τα Αρχαία έχουν και διαχρονική αξία. Η κάθε λέξη που χρησημοποιείς προέρχεται από αυτήν(εκτός βέβαια από τις ξενόφερτες, που έχουν αφομοιωθεί με τα χρόνια στην καθημερινή μας ομιλία)
Τώρα όσο για αυτά που λες περί μαθηματικών, τα βρίσκω υπερβολικά.... ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ!
Το μόνο που ίσως μπορεί να μου προσφέρει το μάθημα αυτό είναι η πνευματική ανάπτυξη στην κριτική σκέψη κάτι που θα με βοηθήσει ενδεχομένως στην ιστορία καθώς δεν περιμένουν μόνο να παπαγαλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ρε παιδία να σας ρωτήσω ποια επαγγέλματα κατα την γνώμη σας έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ? Εγώ θέλω να περάσω γαλλική φιλολογία !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ρε παιδία να σας ρωτήσω ποια επαγγέλματα κατα την γνώμη σας έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ? Εγώ θέλω να περάσω γαλλική φιλολογία !!
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ. :) Υπάρχουν πολλές απόψεις...

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41430
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MrWise

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Διάλεξα θεωρητική διότι τα αρχαία με εξιτάρουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
γιατί ήθελα να σπουδάσω αγγλική φιλολογία. σκέφτομαι να γίνω δημοσιογράφος ή μεταφράστρια και από αυτή τη σχολή έχει διεξόδους.
κατά τα άλλα, δεν είχα λόγο να μη διαλέξω θετική/τεχνολογική. είχα μεγάλη έφεση στα μαθηματικά και λάτρευα τη χημεία. τη φυσική τη ΜΙΣΟΥΣΑ πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Έχω κλίση στα θεωρητικά μαθήματα. Στα άλλα μαθήματα την τύφλα μου δεν καταλαβαίνω! :p
Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως το επάγγελμα που με ενδιαφέρει είναι της Θεωρητικής κατεύθυνσης.
+ επειδή αγαπώ τη Λογοτεχνία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Επειδή λατρεύω τα αρχαία και όλα τα θεωρητικά μαθήματα και επειδή οι σχολές που με ενδιαφέρουν βρίσκονται στο 1ο επ. πεδίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top