Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
1oν δεν μ αρεσουν τα αρχαια, η ιστορια, η λογοτεχνια κ.τ.λ.
2ον εχω βαλει εδω και πολυ καιρο στοχο σχολες απο 2ο και 4ο πεδιο.
3ον οι περισσοτερες σχολες της θεωρητικης δεν εχουν πολλες ευκαιριες αποκαταστασης ενω με τις σχολες της θετικοτεχνολογικης τουλαχιστον εχεις περισσοτερες επιλογες και διεξοδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Διότι είναι γεγονός πως τα αρχαία και τα λατινικά έχουν άμεση σχέση με τις θετικές επιστήμες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δε διαλεξα θεωρητικη ηιατι με εξαιρεση την νομικη και την ψυχολογια οι αλλες σχολες ειναι ειτε σχολες φουσκες ειτε δινουν υπερκορεμενα επαγγελματικα δικαιωματα (π.χ. φιλολογια)
η καλυτερη κατευθυνση ειναι η θετικη

Δεν υπάρχει καλύτερη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν επέλεξα θεωρητική διότι όπως αντιμετωπίζονται τα μαθήματά της στο ελληνικό σχολείο δεν έχουν τίποτα να μου προσφέρουν ως μάθηση. Επιδιώκουν την στείρα απομνημόνευση λες και έχουν να κάνουν με μαθητές ρομπότ και όχι ανθρώπους.

Όσο για αυτούς που λένε για τη θετική καλύτερη κατεύθυνση κτλ διαφωνώ. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει οτι θέλει για καλύτερο όμως καλό ειναι να δίνει επιχειρήματα γιατί το θεωρεί αυτό και όχι γιατί και μόνο βρίσκεται σε αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό τι είναι, το αδερφάκι του άλλου θέματος με την θεωρητική? :P

Δεν την διάλεξα γιατί δεν μ' ενδιέφερε κανένα επάγγελμα που μπορούσα να ακολουθήσω από αυτήν την κατεύθυνση. Στα Αρχαία ήμουν πολύ καλή (τολμώ να πω ίσως και καλύτερη από ό,τι ήμουν στην Φυσική), και με την αποστήθιση δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οπότε θέμα με τα μαθήματα αυτά καθεαυτά δεν είχα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο λογος ειναι απλος: πλην νομικης οι υπολοιπες σχολες της θεωρητικες μου φαινονται τρομακτικα ανουσιες και χωρις ιδιαιτερες προοπτικες.

+1 και απο μενα για τη Θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Επειδή μετά την ψυχολογία το χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο λογος ειναι απλος: πλην νομικης οι υπολοιπες σχολες της θεωρητικες μου φαινονται τρομακτικα ανουσιες και χωρις ιδιαιτερες προοπτικες.

Ανούσιες ε;


  • Αν δεν υπήρχαν βρεφονηπιοκόμοι και νηπιαγωγοί, οι γονείς μας δε θα μπορούσαν να εργάζονταν όση ώρα ήμασταν εμείς στα εν λόγω ιδρύματα
  • Αν δεν είχες δάσκαλο στο δημοτικό, δε θα ήξερες να γράφεις. :whistle:

  • Αν δεν είχες φιλόλογο, δε θα μπορούσες να συνειδητοποιήσεις βασικές αντιλήψεις του ελληνικού πνεύματος (αρχαία), δε θα μπορούσες να ερμηνεύσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα λογοτεχνικό κείμενο (πεζό/ποιήματα), δε θα ήξερες να αισθητοποιήσεις τις σκέψεις σου σε ορθό δομημένο τρόπο (έκθεση). Η ιστορία είναι δυστυχώς πονεμένο θέμα.
  • Αν δεν είχες καθηγητή αγγλικών (που να σπούδασε φυσικά σε ένα από τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας στην Ελλάδα), δε θα ήξερες αγγλικά ή τέλος πάντων θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να τα μάθεις μόνος σου. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες ξένες γλώσσες.
  • Αν δεν υπήρχαν οι δημοσιογράφοι, δε θα μάθαινες τις εξελίξεις τόσο σε τοπικό και εθνικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. (Δε λέω ότι παρέχουν έγκυρες και αντικειμενικές πληροφορίες)
  • Αν δεν αποφοιτούσαν ηθοποιοί από τις θεωρητικές σχολές της χώρας (δεν αναφέρομαι στις ιδιωτικές που υπάρχουν) δε θα μπορούσες να παρακολουθήσεις θέατρο (στοιχείο πολιτισμού :whistle:), τηλεοπτική σειρά ή ταινία (που όλοι μας έχουμε κάποτε δει)
  • Αν δεν υπήρχαν μεταφραστές - διερμηνείς, δε θα μπορούσες να κατανοήσεις τι στο καλό λένε οι άλλοι παρακολουθώντας πχ μια εκπομπή. Και κάτι βασικό: Δε θα μπορούσαν να μεταφραστούν βιβλία, επιστημονικά άρθρα κτλ!
  • Αν δεν υπήρχαν οι ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κτλ, δε θα μπορούσαν πολλοί να αντιμετωπίσουν ψυχολογικά, κοινωνικά προβλήματα κτλ.


Δεν απευθύνομαι εννοείται μόνο στον Darth, αλλά γενικά σε όσους υποστηρίζουν ότι σχεδόν όλες οι σχολές της θεωρητικής είναι ανούσιες και χωρίς προοπτικές. Κάτι άσχετο, αλλά τέσπα: Τις προοπτικές τις δημιουργούμε εμείς! Μη μου πείτε τώρα "η κοινωνία είναι έτσι και και και", γιατί η κοινωνία είμαστε εμείς!


Το σταματάω εδώ γιατί θα γίνω κουραστική, αλλά ρε παιδιά σκεφτείτε λιγάκι πριν ποστάρετε εδώ πέρα. Μην είστε τόσο απόλυτοι! "Καλά επαγγέλματα είναι αυτά που σου παρέχουν (άμεση) απογγελματική αποκατάσταση με ΛΕΦΤΑ κτλ".

Και μετά αναρωτιόμαστε πού πήγε η ανθρωπιστική παιδεία...; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ανούσιες ε;


  • Αν δεν υπήρχαν βρεφονηπιοκόμοι και νηπιαγωγοί, οι γονείς μας δε θα μπορούσαν να εργάζονταν όση ώρα ήμασταν εμείς στα εν λόγω ιδρύματα
  • Αν δεν είχες δάσκαλο στο δημοτικό, δε θα ήξερες να γράφεις. :whistle:

  • Αν δεν είχες φιλόλογο, δε θα μπορούσες να συνειδητοποιήσεις βασικές αντιλήψεις του ελληνικού πνεύματος (αρχαία), δε θα μπορούσες να ερμηνεύσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ένα λογοτεχνικό κείμενο (πεζό/ποιήματα), δε θα ήξερες να αισθητοποιήσεις τις σκέψεις σου σε ορθό δομημένο τρόπο (έκθεση). Η ιστορία είναι δυστυχώς πονεμένο θέμα.
  • Αν δεν είχες καθηγητή αγγλικών (που να σπούδασε φυσικά σε ένα από τα τμήματα αγγλικής φιλολογίας στην Ελλάδα), δε θα ήξερες αγγλικά ή τέλος πάντων θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να τα μάθεις μόνος σου. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες ξένες γλώσσες.
  • Αν δεν υπήρχαν οι δημοσιογράφοι, δε θα μάθαινες τις εξελίξεις τόσο σε τοπικό και εθνικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. (Δε λέω ότι παρέχουν έγκυρες και αντικειμενικές πληροφορίες)
  • Αν δεν αποφοιτούσαν ηθοποιοί από τις θεωρητικές σχολές της χώρας (δεν αναφέρομαι στις ιδιωτικές που υπάρχουν) δε θα μπορούσες να παρακολουθήσεις θέατρο (στοιχείο πολιτισμού :whistle:), τηλεοπτική σειρά ή ταινία (που όλοι μας έχουμε κάποτε δει)
  • Αν δεν υπήρχαν μεταφραστές - διερμηνείς, δε θα μπορούσες να κατανοήσεις τι στο καλό λένε οι άλλοι παρακολουθώντας πχ μια εκπομπή. Και κάτι βασικό: Δε θα μπορούσαν να μεταφραστούν βιβλία, επιστημονικά άρθρα κτλ!
  • Αν δεν υπήρχαν οι ψυχολόγοι, κοινωνιολόγοι κτλ, δε θα μπορούσαν πολλοί να αντιμετωπίσουν ψυχολογικά, κοινωνικά προβλήματα κτλ.


Δεν απευθύνομαι εννοείται μόνο στον Darth, αλλά γενικά σε όσους υποστηρίζουν ότι σχεδόν όλες οι σχολές της θεωρητικής είναι ανούσιες και χωρίς προοπτικές. Κάτι άσχετο, αλλά τέσπα: Τις προοπτικές τις δημιουργούμε εμείς! Μη μου πείτε τώρα "η κοινωνία είναι έτσι και και και", γιατί η κοινωνία είμαστε εμείς!


Το σταματάω εδώ γιατί θα γίνω κουραστική, αλλά ρε παιδιά σκεφτείτε λιγάκι πριν ποστάρετε εδώ πέρα. Μην είστε τόσο απόλυτοι! "Καλά επαγγέλματα είναι αυτά που σου παρέχουν (άμεση) απογγελματική αποκατάσταση με ΛΕΦΤΑ κτλ".

Και μετά αναρωτιόμαστε πού πήγε η ανθρωπιστική παιδεία...; :whistle:

Εγω μιλαγα για τον εαυτο μου και τα ενδιαφεροντα μου, οχι για την προσφορα των επαγγελματων στην κοινωνια, αλλο το ενα αλλο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω μιλαγα για τον εαυτο μου και τα ενδιαφεροντα μου, οχι για την προσφορα των επαγγελματων στην κοινωνια, αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Δε διαφέρουν και τόσο μεταξύ τους Darth. Αν τις θεωρείς ανούσιες, τότε είναι σα να μου λες "Ποιος ο λόγος να υπάρχουν;".

Τέλος πάντων, όπως είπα, δεν ήταν προσωπική επίθεση ή κάτι τέτοιο. :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Δεν απευθύνομαι εννοείται μόνο στον Darth, αλλά γενικά σε όσους υποστηρίζουν ότι σχεδόν όλες οι σχολές της θεωρητικής είναι ανούσιες και χωρίς προοπτικές. Κάτι άσχετο, αλλά τέσπα: Τις προοπτικές τις δημιουργούμε εμείς! Μη μου πείτε τώρα "η κοινωνία είναι έτσι και και και", γιατί η κοινωνία είμαστε εμείς!


Το σταματάω εδώ γιατί θα γίνω κουραστική, αλλά ρε παιδιά σκεφτείτε λιγάκι πριν ποστάρετε εδώ πέρα. Μην είστε τόσο απόλυτοι! "Καλά επαγγέλματα είναι αυτά που σου παρέχουν (άμεση) απογγελματική αποκατάσταση με ΛΕΦΤΑ κτλ".

Και μετά αναρωτιόμαστε πού πήγε η ανθρωπιστική παιδεία...; :whistle:

Αυτα για να τα γραψεις στην εκθεση καλα ειναι, για παραεξω αστο καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Εγω μιλαγα για τον εαυτο μου και τα ενδιαφεροντα μου, οχι για την προσφορα των επαγγελματων στην κοινωνια, αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Στον εαυτό σου να λες όσες μαλακίες θες. Κανένας δεν σε ενοχλεί. Παραέξω να μην τα βγάζεις όμως γιατί όλος ο σκεπτικισμός σου είναι τελείως λάθος και έτσι όντας τόσο αδύναμος να υπερασπιστές την γνώμη σου δίχως επιχειρήματα πάντα θα είσαι υπό στα μάτια των αλλονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δε διαφέρουν και τόσο μεταξύ τους Darth. Αν τις θεωρείς ανούσιες, τότε είναι σα να μου λες "Ποιος ο λόγος να υπάρχουν;".

Τέλος πάντων, όπως είπα, δεν ήταν προσωπική επίθεση ή κάτι τέτοιο. :slourp:

Ειναι σχολες που δεν θα πηγαινα γιατι δν με ενδιαφερουν, μπορει να προσφερουν στη κοινωνια απιστευτα αλλα ειναι κατι να το κανω εγω σαν επαγγελμα με αφηνει παγερα αδιαφορο. Για αυτο υπαρχουν διαφορετικα γουστα, δν γινεται σε ολους να αρεσουν τα ιδια ;)

Στον εαυτό σου να λες όσες μαλακίες θες. Κανένας δεν σε ενοχλεί. Παραέξω να μην τα βγάζεις όμως γιατί όλος ο σκεπτικισμός σου είναι τελείως λάθος και έτσι όντας τόσο αδύναμος να υπερασπιστές την γνώμη σου δίχως επιχειρήματα πάντα θα είσαι υπό στα μάτια των αλλονών.

Εσενα σε πειραξε ο ορος ανουσιες? Οκ ας το πω αδιαφορες μη σου χαλασω χατηρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ειναι σχολες που δεν θα πηγαινα γιατι δν με ενδιαφερουν, μπορει να προσφερουν στη κοινωνια απιστευτα αλλα ειναι κατι να το κανω εγω σαν επαγγελμα με αφηνει παγερα αδιαφορο. Για αυτο υπαρχουν διαφορετικα γουστα, δν γινεται σε ολους να αρεσουν τα ιδια ;)

Άλλο αυτό που τώρα αναφέρεις και άλλο αυτό που μόλις πριν εξέφρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα για να τα γραψεις στην εκθεση καλα ειναι, για παραεξω αστο καλυτερα.

Στον εαυτό σου να λες όσες μαλακίες θες. Κανένας δεν σε ενοχλεί. Παραέξω να μην τα βγάζεις όμως γιατί όλος ο σκεπτικισμός σου είναι τελείως λάθος και έτσι όντας τόσο αδύναμος να υπερασπιστές την γνώμη σου δίχως επιχειρήματα πάντα θα είσαι υπό στα μάτια των αλλονών.

χαχαχαχαχα! Ποστάρατε στο ίδιο λεπτό - για διαφορετικά θέματα ο καθένας προφανώς - όμως κατά τύχη ο Γιώργος με καλύπτει. :D

Να στα κάνω bold κιόλας, για να τα διαβάσεις. :spasiklas:

Ειναι σχολες που δεν θα πηγαινα γιατι δν με ενδιαφερουν, μπορει να προσφερουν στη κοινωνια απιστευτα αλλα ειναι κατι να το κανω εγω σαν επαγγελμα με αφηνει παγερα αδιαφορο. Για αυτο υπαρχουν διαφορετικα γουστα, δν γινεται σε ολους να αρεσουν τα ιδια ;)

Εσενα σε πειραξε ο ορος ανουσιες? Οκ ας το πω αδιαφορες μη σου χαλασω χατηρι.

Μάλλον όντως δεν το έθεσες σωστά, γιατί οι όροι"ανούσιες" και "αδιάφορες" έχουν τελείως διαφορετικό περιεχόμενο μεταξύ τους. :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχαν οι κοινωνιολόγοι κτλ, δε θα μπορούσαν πολλοί να αντιμετωπίσουν κοινωνικά προβλήματα κτλ.

Αρκετά αστείο, το ομολογώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκετά αστείο, το ομολογώ.

Σωστά ρε ΝΟΜΙΚΑΡΙΕ! ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΑΞΙΖΕΙΣ! ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Γ..!!! (τα τρία γνωστά γραμματάκια)

Πάλι καλά που μου το είπες να πάω να το σημειώσω.! :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σωστά ρε ΝΟΜΙΚΑΡΙΕ! ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΑΞΙΖΕΙΣ! ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Γ..!!! (τα τρία γνωστά γραμματάκια)

Πάλι καλά που μου το είπες να πάω να το σημειώσω.! :spasiklas:

Σύνδρομο κατωτερότητας λέγεται αυτό;

Ήταν λίγο άτοπο αυτό που έγραψες πριν, γι' αυτό απάντησα. Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει «κοινωνικό πρόβλημα», και τι ρόλο βαράει ένας κοινωνιολόγος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύνδρομο κατωτερότητας λέγεται αυτό;

Ήταν λίγο άτοπο αυτό που έγραψες πριν, γι' αυτό απάντησα. Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει «κοινωνικό πρόβλημα», και τι ρόλο βαράει ένας κοινωνιολόγος... :/:

Ενώ εσύ που υποτίθεται πως υποστηρίζεις το ΔΙΚΑΙΟ το γνωρίζεις βλέπω καλά αυτό. :)

Τέσπα, για να γίνω σαφέστερη, εκείνοι (ενν. οι κοινωνιολόγοι) με λίγα λόγια δεν ερμηνεύουν τις κοινωνικές συμπεριφορές;

"Τα τμήματα Κοινωνιολογίας στοχεύουν στη συστηματική μελέτη της κοινωνίας, της κοινωνικής συμπεριφοράς (βλέπεις ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ ον; ) στις ατομικές και συλλογικές της μορφές, των κοινωνικών θεσμών, της διαδικασίας συγκρότησης και μεταβολής της δομής της ανθρώπινης κοινωνίας, των προβλημάτων που αντιμετωπίζει καθημερινά ο άνθρωπος. Για τον λόγο αυτόν καλλιεργούν τη μελέτη των θεωρητικών επεξεργασιών που πραγματεύονται την κοινωνική ύπαρξη του ανθρώπου, των θεωριών που επεξεργάζονται τις κοινωνικές διαδικασίες και επιχειρούν την κατανόηση της ιστορικής ποικιλίας της κοινωνικής μορφολογίας, της ποικιλίας των πολιτισμικών πρακτικών, των μορφών συνείδησης, σκέψης και ιδεολογίας. Τα τμήματα της κοινωνιολογίας στοχεύουν επίσης στη διάγνωση του χαρακτήρα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας, στην ανάδειξη της ιστορικής της ιδιαιτερότητας και την επισήμανση των προβλαμάτων της".


Πάρε και μερικούς τώρα για να μου λες ότι δε γνωρίζω τι γράφω εδώ πέρα.
  • Αύγουστος Κοντ (Auguste Comte)
  • Εμίλ Ντιρκάιμ (Emile Durkheim)
  • Χάριετ Μαρτινό (Harriet Martineau)
  • Καρλ Μαρξ (Karl Marx)
  • Μαξ Βέμπερ (Max Weber)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Άλλο αυτό που τώρα αναφέρεις και άλλο αυτό που μόλις πριν εξέφρασες.

Ειχες ποσταρει πριν το διαβασεις, οταν ειχα ηδη απαντησει στο πρωτο κυμα επιθεσης. :P

Μάλλον όντως δεν το έθεσες σωστά, γιατί οι όροι"ανούσιες" και "αδιάφορες" έχουν τελείως διαφορετικό περιεχόμενο μεταξύ τους. :oops:

Ανουσιες για τα ενδιαφεροντα μου αν θελετε. Τελος παντων, το σημαντικο ηταν οτι καταλαβατε οτι δν μ αρεσουν οι θεωρητικες σχολες που ηταν και το ζητουμενο.

Οπως και να χει, πεσατε να με φατε οι θεωρητικοι, δεν σας προσεβαλα τις σχολες σας, ο καθενας διαλεγει αναλογα με τα ενδιαφεροντα του και κρινεται εκ του αποτελεσματος. Οπως εγω βλεπω τις θεωρητικες σχολες, ετσι καποιος αλλος βλεπει τις θετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top