Γεωπονικό vs Εργοθεραπεία

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πέρυσι που έδωσα πανελλήνιες,πέρασα στο ζωικής παραγωγής στο γεωπονικό αθηνών ενώ φέτος στην εργοθεραπεία στο αιγάλεω.Και οι δύο σχολές μου αρέσουν πολύ.Σκέφτομαι να παω εργοθεραπεία.Υπάρχει κανείς να μου μιλήσει για τη σχολή,αν έχει αποκατάσταση,τη δυναμική του πτυχίου και το πρόγραμμα σπουδών?Αξίζει να αφήσω το γεωπονικό για αυτή τη σχολη?
 

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Aν και φοιτητής σε τμήμα φυτικής παραγωγής στη θέση σου θα άφηνα τη ζωική παραγωγή για την εργοθεραπεία.Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα με τόσες γεωπονικές σχολές στην Ελλάδα και με αμφίβολο μέλλον.Η εργοθεραπεία από την άλλη έχει λίγες σχολές στην Ελλάδα(2 αν δεν κάνω λάθος) και μεγάλη ζήτηση
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Άλλες απόψεις? Γενικά κατευθυνόμουν προς τον τομέα του γεωπονικού.Μου φαινόταν οτι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες εξέλιξης και πιο κοντά στο κομμάτι του βιολογικού
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Άλλες απόψεις? Γενικά κατευθυνόμουν προς τον τομέα του γεωπονικού.Μου φαινόταν οτι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες εξέλιξης και πιο κοντά στο κομμάτι του βιολογικού
Εργοθεραπεία όμως έχεις σίγουρη αποκατάσταση ενώ το γεωπονικό όχι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ασυζητητί εργοθεραπεια .

Δεν υφίσταται καμια σύγκριση , αν σαρεσουν και τα δυο φυσικά.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το θέμα μου όμως είναι το εξής : Η εργοθεραπεία είναι ένα πολυ φιξ επάγγελμα , με την έννοια θα εισαι εργοθεραπευτής και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή μπορείς εύκολα να βρείς δουλειά σε ένα κέντρο η πιο μετά να ανοίξεις ενα γραφειο, αλλά ο μισθός δεν θα είναι απλά ενας βασικός.Ο πρώτος μου στόχος ήταν ιατρική και βιολογικό για αυτό μου άρεσε το γεωπονικό γιατί είχε ανατομίες,γενετική,υδροβιολογία κ.α και πολλά εργαστήρια + ότι το πτυχίο θεωρείται μαστερ.Μου έχουν αναφέρει θέσεις εργασίας σε βιομηχανίες,φαρμακευτικές εταιρείες,φάρμες,εταιρείες τροφίμων κ.α Για ποιο λόγο οι περισσότεροι λέτε οτι δεν έχει σίγουρη αποκατάσταση ? Υπάρχει περίπτωση μια επιστήμη πρωτογενούς τομέα με εις βάθος ανάλυση να μείνει εκτός αγοράς εργασίας? Αυτό δεν καταλαβαίνω.Θα μου άρεσε η εργοθεραπεία και να βοηθάω ανθρώπους αλλά κάνεις συγκεκριμένα πράγματα και ο μισθός ειναι ένας βασικός όπως και τα μέρη που μπορείς να εργαστείς καθώς νοσοκομεία πια δεν προσλαμβάνουν εργοθεραπευτές και μετά τη κρίση τα επιδόματα κόπηκαν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πέρυσι που έδωσα πανελλήνιες,πέρασα στο ζωικής παραγωγής στο γεωπονικό αθηνών ενώ φέτος στην εργοθεραπεία στο αιγάλεω.Και οι δύο σχολές μου αρέσουν πολύ.Σκέφτομαι να παω εργοθεραπεία.Υπάρχει κανείς να μου μιλήσει για τη σχολή,αν έχει αποκατάσταση,τη δυναμική του πτυχίου και το πρόγραμμα σπουδών?Αξίζει να αφήσω το γεωπονικό για αυτή τη σχολη?

Κοιτα η εργοθεραπεια εχει γρηγοροτερη αποκατασταση γιατι ειναι μονο 2 πολυ μικρες σχολες. Πλην ομως ειναι λειτουργημα θα ασχολησαι κυριως με αναπηρα παιδια , το αντεχεις??
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
οι 2 σχολες δεν καταλαβαινω πως σχετιζονται για να εχει καποιος τετοιο διλημμα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ο μισθός δεν ειναι καθόλου ο βασικός😂.

Στην πολη μου τουλάχιστον μιλάμε για λεφτά , οοοοχι αστεία.

Μια εργοθεραπευτρια έχουμε ομως .

Επίσης δεν εμεινε μονο στο πτυχίο. Εκανε μαστερ, σεμινάρια, εκπαιδευσεις.
Δουλεύει με παιδιά κυρίως.
Όχι απαραίτητα μονο με ΑΜΕΑ που αναφέρθηκε παραπάνω αλλα και με παιδια με διάσπαση προσοχής , υπερκινητικά κτλ.

Το θεμα ειναι να το θες , εξέλιξη και προοπτικές έχει .

Για το Γεωπονικό που λες , το πρόβλημα ειναι οι παρα πολλες σχολές αρα κι περισσότερος ο ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας σε σχέση με τις δυο σχολές της εργοθεραπειας.

Ομως οπως λεει και ο Ευκλείδης , δεν σχετίζονται πολυ αυτές οι σχολές μεταξύ τους.
Εσυ που σε φαντάζεσαι ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
οι 2 σχολες δεν καταλαβαινω πως σχετιζονται για να εχει καποιος τετοιο διλημμα

Ουδεμια συσχετιση υποθετω οτι ο φιλος στοχευει σε μια γρηγοροτερη αποκατασταση . Η ζωικης παραγωγης κινηται μεταξυ υπαλληλικης εργασιας και επιχειρηματικοτητας και ειναι πιο δυσκολη η ευρεση του επαγγελματικου δρομου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο μισθός δεν ειναι καθόλου ο βασικός😂.

Στην πολη μου τουλάχιστον μιλάμε για λεφτά , οοοοχι αστεία.

Μια εργοθεραπευτρια έχουμε ομως .

Επίσης δεν εμεινε μονο στο πτυχίο. Εκανε μαστερ, σεμινάρια, εκπαιδευσεις.
Δουλεύει με παιδιά κυρίως.
Όχι απαραίτητα μονο με ΑΜΕΑ που αναφέρθηκε παραπάνω αλλα και με παιδια με διάσπαση προσοχής , υπερκινητικά κτλ.

Το θεμα ειναι να το θες , εξέλιξη και προοπτικές έχει .

Για το Γεωπονικό που λες , το πρόβλημα ειναι οι παρα πολλες σχολές αρα κι περισσότερος ο ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας σε σχέση με τις δυο σχολές της εργοθεραπειας.

Ομως οπως λεει και ο Ευκλείδης , δεν σχετίζονται πολυ αυτές οι σχολές μεταξύ τους.
Εσυ που σε φαντάζεσαι ;
Ενταξει μπορει η κυρια που αναφερεις να εχει τον τροπο στης αλλα καποια στιγμη θα μπει και αυτο στον εοπυυ και θα λες το δημοσιο μου δινει 12€ την συνεδρια θελω και αλλα 10 απο εσας. Κατι αναλογο που εγινε με την φυσικοθεραπεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Απλα έδωσα δύο φορές πανελλήνιες την πρώτη γεωπονικό πέρασα και τη δεύτερη εργοθεραπεία.Η εργοθεραπεία έχει το κομμάτι της ιατρικής ,δηλαδή τη προσφορά στον συνάνθρωπο ενώ το γεωπονικό το κομμάτι του ερευνητικού τομέα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Απλα έδωσα δύο φορές πανελλήνιες την πρώτη γεωπονικό πέρασα και τη δεύτερη εργοθεραπεία.Η εργοθεραπεία έχει το κομμάτι της ιατρικής ,δηλαδή τη προσφορά στον συνάνθρωπο ενώ το γεωπονικό το κομμάτι του ερευνητικού τομέα

Καλα δεν τρελενομαστε κιολας στην γεωπονικη- κτηνοτροφικη ερευνα στην ελλαδα. Αν σε ενθουσιαζει η προσφορα στον ανθρωπο αυτο ειναι καλο εχεις και την ηθικη αμοιβη της , οποτε προχωρα για παδα.

Καλυνηχτα αυριο δινω μαθημα στις 9
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Αναμεσα σε νοσηλευτικη και εργοθεραπεια ποιο έχει καλύτερες προοπτικές?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Αναμεσα σε νοσηλευτικη και εργοθεραπεια ποιο έχει καλύτερες προοπτικές?

Αυτο με την λιγοτερη προσφορα ( λιγους εργοθεραπευτες) και την δυνατοτητα ελευθερου επαγγελματος. = Εργοθεραπεια, συν οτι ασχολεισαι με νεους και οχι υπεργηρους .
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αναμεσα σε νοσηλευτικη και εργοθεραπεια ποιο έχει καλύτερες προοπτικές?
Εγώ πιστεύω ότι και τα δυο είναι εξίσου καλά, αλλά πιστεύω ότι η νοσηλευτική υπερέχει λίγο σε επαγγελματικό κομματι, διότι πλέον λαμβάνουν εξειδίκευση σε συγκεκριμένους τομείς.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μια άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω,εάν αποφασίσω να μείνω γεωπονικό , θα είμαι 3ο εξάμηνο.Για κάποιο λόγο όσον αφορά εργαστήρια παλαιότερων εξαμήνων,μπορώ να διαλέξω μεχρι 3 ανα εξάμηνο ενώ το πρώτο εξάμηνο και τα 6 μαθήματα είναι εργαστήρια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακολουθήσω όλο το πρώτο εξάμηνο σαν να ήμουν πρωτοετής φοιτητής? Αν όχι τι εναλλακτικές έχω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω,εάν αποφασίσω να μείνω γεωπονικό , θα είμαι 3ο εξάμηνο.Για κάποιο λόγο όσον αφορά εργαστήρια παλαιότερων εξαμήνων,μπορώ να διαλέξω μεχρι 3 ανα εξάμηνο ενώ το πρώτο εξάμηνο και τα 6 μαθήματα είναι εργαστήρια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακολουθήσω όλο το πρώτο εξάμηνο σαν να ήμουν πρωτοετής φοιτητής? Αν όχι τι εναλλακτικές έχω?
Επειδή δεν μπορώ online να δηλώσω και τα 6
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μια άλλη ερώτηση που ήθελα να κάνω,εάν αποφασίσω να μείνω γεωπονικό , θα είμαι 3ο εξάμηνο.Για κάποιο λόγο όσον αφορά εργαστήρια παλαιότερων εξαμήνων,μπορώ να διαλέξω μεχρι 3 ανα εξάμηνο ενώ το πρώτο εξάμηνο και τα 6 μαθήματα είναι εργαστήρια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακολουθήσω όλο το πρώτο εξάμηνο σαν να ήμουν πρωτοετής φοιτητής? Αν όχι τι εναλλακτικές έχω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επειδή δεν μπορώ online να δηλώσω και τα 6

Αυτο ειναι θεμα σχολης , γενικα δηλωμενα μαθηματα δεν ξαναδηλωνονται. Τωρα ομως ειναι εργαστηρια, ε οταν ανοιξει το εργαστηριο θα πας να γραφτεις εκει στην πορτα του ,αν σε δεχθουν παλι να επαναλαβεις τις ασκησεις οκ ,αν οχι θα δωσεις μονο την εξεταση. Νομιζω οτι θα σε δεχθουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top