Γεωπονικό Αθηνών

mariosgers

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εγω ξεκιναω 9.30 με εργαστηριο μετεωρολογιας:D

μπειτε στο www.aua.gr εχει προγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
παιδια νομιζω πρωτη μερα ολοι 8μιση πρεπει να παμε .. δεν νομιζω να μας κανουν μαθημα.ισως μας μιλησουν.. (?)
να βρεθουμε αν ειναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
παιδια νομιζω πρωτη μερα ολοι 8μιση πρεπει να παμε .. δεν νομιζω να μας κανουν μαθημα.ισως μας μιλησουν.. (?)
να βρεθουμε αν ειναι :D

Ξέχνα τα αυτά στο ΓΠΑ. Κανονικά μάθημα, γιατί η ύλη σε κάθε μάθημα είναι αρκετή και ο χρόνος πιέζει!!!! Αυτά τα "orientations" των νέων φοιτητών και τα "welcome" του Πρύτανη μόνο στο εξωτερικό!!!! Από Δευτέρα λοιπόν στις 8.30 το διάλειμμα τέλος και τα κεφάλια μέσα!!!!!!

Την πρώτη εβδομάδα διδασκαλίας του κάθε εξαμήνου συνηθίζεται στο να μην γίνονται τα εργαστήρια (ή μπορεί να γίνει και κανένα, εξαρτάται), δηλαδή μάθημα μετά τις 14.00. Ο λόγος είναι, ότι πρώτα κάνεις τη θεωρία και μετά θα σε πάνε στο εργαστήριο για να "εφαρμόσεις" στην πράξη αυτά που διδάχθηκες στη θεωρία.

Στα εργαστηριακά μαθήματα Ανόργανης/Οργανικής Χημείας, Μορφολογίας Φυτών, Φυσική, Η/Υ, Βιοχημείας, Φυσιολογίας Φυτών κλπ κλπ θα δίνετε και "report" κάθε εβδομάδα της "άσκησης" που κάνατε στο εργαστήριο (το οποίο και φυσικά βαθμολογείται).

Στο εργαστήριο έχει και "θεωρητικό" κομμάτι, στο οποίο κρατάμε καλές σημειώσεις, γιατί σε αυτά θα σας ρωτάνε στην εξεταστική. Η "εξεταστική" των εργαστηρίων είναι μέσα σε μία εβδομάδα, ήτοι κάθε μέρα έχεις εξέταση!?!?!?!?!?

Και αφού ζεσταθείτε καλά-καλά στο διάβασμα... ακολουθεί 1 μήνας εξεταστική για τις "θεωρίες" των μαθημάτων... Τα μαθήματα-θεωρίες σε κάθε εξάμηνο είναι 6 ή 7 (αν δεν χρωστάς μαθήματα βεβαίως-βεβαίως) και έχεις βιβλία-τούβλα που για το καθένα έχεις 5 μέρες να τα μάθεις όλα (30 μέρες για 6 μαθήματα = 5... δεν σας κάνω με το 7 για να μην τρομάξετε τώρα στην αρχή)!

Καλά κουράγια!!!!! τα 115 περίπου μαθηματάκια για το πτυχίο σας περιμένουν:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristin

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
βρε παιδια εμεις τελικα τι ωρα θα παμε???
ας κανονισουμε κατι...!!!
μας πιεζει ο χρονος και επισης ο voudou μας αγχωσε ξαναααααα!!!!!
λοιπον???ακουω προτασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
αυτος ο βουντου θελει απλα πλου ξυλο!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΟΧΕς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΠΑ!ΑΜΑ ΠΙΑΑΑΑ
δεν ξερω..τι ωρα θελετε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristin

Νεοφερμένος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
αυτος ο βουντου θελει απλα πλου ξυλο!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΟΧΕς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΠΑ!ΑΜΑ ΠΙΑΑΑΑ
δεν ξερω..τι ωρα θελετε?:D


ετσι ετσι να διαβαζουμε ολη μερα και ολη νυχτα μονο για το γεωπονικο.
δεν ξερω ρε παιδια προτεινετε κατι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariosgers

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
λοιπον αν ειναι θελετε κατα τις 8.30-9 να βρεθουμε μπροστα απο το κυλικειο? (παιδια σορυ αν αυριο ειμαι πτωμα αλλα ημουν χθες εφορευτικη επιτροπη και ημουν 25 ωρες στο ποδι...........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaaua

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιποοόν παιδιά!Πάρα τηλ τη γραμματεία και μου είπε όλοι οι φοιτητές πρέπει να είναι 8:30 στο ΓΠΑ.Άρα αυτό σημαίνει πρωινό ξύπνημα(ζήτω που καήκαμε!!)Αλλά δεν μας πειράζει γιατί έχουμε κι ένα μαζοχισμό μέσα μας...χαχαχαχαχα!:D
Εγώ προτείνω να πούμε 8:15 στην είσοδο ή κάτι παρόμοιο..δεν ξέρω.Πείτε κι εσείς γνώμες να το κανονίσουμε. :):)
-----------------------------------------
Παίζει να κάνουμε μάθημα όπως μας ενημέρωσε ο φίλτατος VouDou οπότε λίγο δύσκολο το βλέπω Μάριε για τέτοια ώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariosgers

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
μαλιστα...οποτε πολυ πρωινο ξυπνημα...οκ εγω λεω 8:15 μπροστα απο το κυλικειο. οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaaua

Νεοφερμένος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι θα πρέπει να το συνηθίσουμε τώρα... οκ άρα λογικά θα τα πούμε εκεί!!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια σας!! Θα ήθελα να μάθω τι μεταπτυχιακά μπορεί κανείς να κάνει απο το τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης". Διάβασα σε έναν οδηγό σπουδών ότι εκτός από τα 2 μεταπτυχιακά του τμήματος μπορεί κανείς να κάνει οποιοδήποτε άλλο επιθυμεί στο χώρο της γεωπονίας και των οικονομικών. Ισχύει αυτό? θα ήθελα την άμεση βοήθεια σας καθώς τα χρονικά όρια για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σφίγγουν και έχω λίγο μπλεχτεί...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας!! Θα ήθελα να μάθω τι μεταπτυχιακά μπορεί κανείς να κάνει απο το τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης". Διάβασα σε έναν οδηγό σπουδών ότι εκτός από τα 2 μεταπτυχιακά του τμήματος μπορεί κανείς να κάνει οποιοδήποτε άλλο επιθυμεί στο χώρο της γεωπονίας και των οικονομικών. Ισχύει αυτό? θα ήθελα την άμεση βοήθεια σας καθώς τα χρονικά όρια για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σφίγγουν και έχω λίγο μπλεχτεί...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

Ναι ισχύει. Βασικά όταν πάρεις με το καλό πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ ο νόμος αναφέρει ότι μπορείς να κάνεις ό,τι μεταπτυχιακό θέλεις... Γεωπονικό, οικονομικό ή όπου αλλού επιθυμείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!! Εγώ ενδιαφέρομαι για το ΓΠΑ. Δηλαδή σύμφωνα με το νόμο θα μπορούσα με πτυχίο ενός τμήματος του ΓΠΑ να κάνω μεταπτυχιακό πχ του τμήματος "Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Αθήνας" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ!! Εγώ ενδιαφέρομαι για το ΓΠΑ. Δηλαδή σύμφωνα με το νόμο θα μπορούσα με πτυχίο ενός τμήματος του ΓΠΑ να κάνω μεταπτυχιακό πχ του τμήματος "Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Αθήνας" ?

Ναι μπορείς. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά και στα τρέχοντα μεταπτυχιακά του γενικού τμήματος του ΓΠΑ, που νομίζω ότι υπάρχει επιστημονική αλληλοκάλυψη με το Γεωλογικό Αθήνας. Ωστόσο, πάρε με το καλό το πτυχίο που επιθυμείς και βλέπεις σε 5-6-7 χρόνια από τώρα τι άλλο θα θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι! Καλύφθηκα πλήρως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
δηλωσε κανεις γπα φεττοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiriniprsk

Νεοφερμένος

Η eiriniprsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά.
Γράφτηκα στο forum διότι θέλω λίγη βοήθεια και όποιος μπορεί να μου την προσφέρει για το γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών θα του ήμουν ευγνώμων . Όπως κατάλαβα από διάφορες συζητήσεις η σχολή είναι για 5 χρόνια εκ των οποίων στα 2 πρώτα χρόνια τα μαθήματα είναι κοινά και έπειτα διαλέγεις τμήμα και το κάθε τμήμα έχει τα δικά του μαθήματα(διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος). Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σε 2-3 ερωτήματα μου. Η πρώτη μου ερώτηση αφορά το Τμήμα Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας. Τι ακριβώς μπορεί να κάνει κάποιος όταν αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο τμήμα; Με άλλα λόγια που μπορεί κάποιος να δουλέψει. Η δεύτερη μου ερώτηση αφορά το τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας τροφίμων και στην ουσία το σκέλος της είναι το ίδιο. Ποια η επαγγελματική αποκατάσταση στο συγκεκριμένο τομέα;Π.χ κάποιος αποφοιτώντας σε κάποια από τα 2 τμήματα μπορεί να δουλέψει στο χημείο του κράτους(όχι ότι θα δουλέψω εγώ! απλά ενημερωτικά),σε κάποια εταιρεία/οργανισμό ερευνών τροφίμων ίσως για χημικό έλεγχο στο λάδι κοκ...Επίσης έχω άλλες απορίες όπως που μπορείς να κάνεις πρακτική στα συγκεκριιμένα τμήματα και πόσα εξάμηνα είναι η πρακτική. Υπάρχει και πτυχιακή; Η βάση στα μαθήματα είναι όπως όλες τις άλλες σχολές το 5 και το άριστα το 10; Εξεταστική δίδεται σε αμφιθέατρο και τα μαθήματα διεξάγονται επίσης εκεί;( εκτός εργαστηρίων που φαντάζομαι έχουν ειδικούς χώρους)Και η τελευταία ερώτηση έχει να κάνει με την ορκωμοσία! :P Οι απόφοιτοι φοράνε τήβεννο και χλαμύδες; Απλά είδα κάτι φωτογραφίες αποφοίτων στο google με πράσινες χλαμύδες και τηβέννους με τον όρο αναζήτησης'' ορκωμοσία γεωπονικού Αθηνών'' και θα θελα να το επιβεβαιώσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να διαθέσει έστω και λίγο από το χρόνο του να μου λύσει αυτές τις απορίες. Θα ήταν υπερβολικά χρήσιμες...
Να περνάτε όμορφα παιδιά και σε όλους ξεχωριστά εύχομαι καλή σταδιοδρομία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
H σχολή είναι πράγματι 5 χρόνια και επιπλέον έχει 4 μήνες πρακτική άσκηση και πτυχιακή εργασία .
Είναι στις 3-5 δυσκολότερες σχολές με το 50 % των φοιτητών να μην την τελειώνει στα 10 χρόνια , ενώ έχει τεράστιο αριθμό μαθημάτων περί τα 110-115 . Στον αριθμό αυτόν περιλαμβάνονται θεωρίες και εργαστήρια που έχουν ξεχωριστή ύλη και ξεχωριστές εξετάσεις .

Θα βρείς πολλές πληροφορίες στον ιστότοπο www.aua.gr

Επίσης μπορείς να φορτώσεις και τον οδηγό σπουδών από εκεί που είναι πολύ αναλυτικός .
Η βάση στα μαθήματα είναι όπως σε όλες τις σχολές το 5 , ενώ οι εξετάσεις δίνονται σε αμφιθέατρα , αίθουσες και εργαστήρια , ανάλογα με το μάθημα και τον κόσμο που διαγωνίζεται .

Το ίδιο ισχύει και γιά τα μαθήματα . Το ΓΠΑ δεν υστερεί σε χώρους , αφού έχει μιά τεράστια έκταση 260 στρεμμάτων μέσα στην Αθήνα . Οι ορκωμοσίες γίνονται στην αίθουσα τελετών και οι πτυχιούχοι φορούν τηβέννους .

Το ΓΠΑ έχει 6 τμήματα και όποιο και να τελειώσεις έχεις τα πλήρη δικαιώματα του γεωπόνου , αλλά έχεις και επιπλέον ειδίκευση που μπορεί να σου ζητηθεί από κάποιες ιδιωτικές εταιρείες .
Υπάρχει ΠΔ που δίνει τα επαγγελματικά δικαιώματα ενώ οι πτυχιούχοι εγγράφονται στο ΓΕΩΤΕΕ .

Οι τομείς που μπορείς να βρείς δουλειά είναι πολλοί , αλλά θέλει ανοιχτό μυαλό και όχι αναμονή διορισμού στο δημόσιο .

Αναλυτικά από το ΠΔ

https://www.sygeke.gr/documents/epagg_dik_geoponon.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους! Το Γεωπονικο Πνεπιστημιο Αθηνων(ΓΠΑ) έχει αρκετά και πολύ ενδιαφέροντα εκαπιδευτικά αντικείμενα. Η σχολή είναι 5 χρόνια αρκετά απαιτητική. Ήθελα να σας πω πως σε όποιο τμήμα και να περάσετε εκτός από την ειδίκευση που θα πάρετε θα έχετε και πτυχίο γεωπόνου. Μπορείτε να ασχοληθείτε με τον φυτικό ή ζωικό τομέα, με τους φυσικούς πόρους, με βιολογικό τομέα(βιοτεχνολογία-->κατα την γνώμη μου το πιο ενδιαφέρον τμήμα, δίοτι μπορείς να ασχοληθείς ύστερα αν θες με όλα τα υπολλοιπα..δηλ να κανεις μεταπτυχιακο στη βιοτεχνολογία τροφίμων, να ασχολιθεις με ενζυμικη τεχνολογια και αλλα πολλααα),με τα τροφιμα(τεχνολογία τροφίμων), με την οικονομία(οικονομια κ αναπτυξη), με μηχανικη...Το πτυχίο για το εξωτερικό είναι master άρα μπορειτε να πάτε έξω και να κάνετε απευθίας Phd!
Όσο για τα εργαστήρια έχω να πω ότι υπάρχει οργάνωση (στην χημεία για παράδειγμα κάνει ο καθένας μόνος του το πείραμα και δεν το κάνει ο καθηγητης και απλα οι αλλοι κοιτανε)
Εχει πολλα εργαστηρια(θετικό κατα την γνωμη μου γιατι δεν βαριέσαι ποτε..αυτο ειναι τελικα που δινει ζωη στις θεωριες..το γεγονος οτι βλεπεις τα πραγματα στην πραξη)
Το campus της σχολης είναι πανεμορφο, με κηπους, παρασινο,δεντρα!(το καλυτερο αυτη τη στιγμη στην Αθηνα)
Η περιοχη (διπλα στο Γκαζι) προνομιακη!και απο αποψη συγκοινωνιων και διασκεδασης!
Ελάτε και δεν θα το μετανιώσετε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Γράφτηκα στο forum διότι θέλω λίγη βοήθεια και όποιος μπορεί να μου την προσφέρει για το γεωπονικό πανεπιστήμιο Αθηνών θα του ήμουν ευγνώμων . Όπως κατάλαβα από διάφορες συζητήσεις η σχολή είναι για 5 χρόνια εκ των οποίων στα 2 πρώτα χρόνια τα μαθήματα είναι κοινά και έπειτα διαλέγεις τμήμα και το κάθε τμήμα έχει τα δικά του μαθήματα(διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος). Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος σε 2-3 ερωτήματα μου. Η πρώτη μου ερώτηση αφορά το Τμήμα Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας. Τι ακριβώς μπορεί να κάνει κάποιος όταν αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο τμήμα; Με άλλα λόγια που μπορεί κάποιος να δουλέψει. Η δεύτερη μου ερώτηση αφορά το τμήμα επιστήμης και τεχνολογίας τροφίμων και στην ουσία το σκέλος της είναι το ίδιο. Ποια η επαγγελματική αποκατάσταση στο συγκεκριμένο τομέα;Π.χ κάποιος αποφοιτώντας σε κάποια από τα 2 τμήματα μπορεί να δουλέψει στο χημείο του κράτους(όχι ότι θα δουλέψω εγώ! απλά ενημερωτικά),σε κάποια εταιρεία/οργανισμό ερευνών τροφίμων ίσως για χημικό έλεγχο στο λάδι κοκ...Επίσης έχω άλλες απορίες όπως που μπορείς να κάνεις πρακτική στα συγκεκριιμένα τμήματα και πόσα εξάμηνα είναι η πρακτική. Υπάρχει και πτυχιακή; Η βάση στα μαθήματα είναι όπως όλες τις άλλες σχολές το 5 και το άριστα το 10; Εξεταστική δίδεται σε αμφιθέατρο και τα μαθήματα διεξάγονται επίσης εκεί;( εκτός εργαστηρίων που φαντάζομαι έχουν ειδικούς χώρους)Και η τελευταία ερώτηση έχει να κάνει με την ορκωμοσία! :P Οι απόφοιτοι φοράνε τήβεννο και χλαμύδες; Απλά είδα κάτι φωτογραφίες αποφοίτων στο google με πράσινες χλαμύδες και τηβέννους με τον όρο αναζήτησης'' ορκωμοσία γεωπονικού Αθηνών'' και θα θελα να το επιβεβαιώσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορεί να διαθέσει έστω και λίγο από το χρόνο του να μου λύσει αυτές τις απορίες. Θα ήταν υπερβολικά χρήσιμες...
Να περνάτε όμορφα παιδιά και σε όλους ξεχωριστά εύχομαι καλή σταδιοδρομία!!

Καλησπερα Ειρηνη!Πολλες ερωτησεις βλεπω!θα προσπαθησω να σε καλυψω οσο περισσοτερο μπορω..Λοιπον η σχολη ειναι 5 χρονια, η πτυχιακη ειναι υποχρεωτικη οπως κ η πρακτικη ασκηση (4 μηνες) για να παρεις πτυχο..Πρακτικη μπορεις να κανεις σε διαφορα ιδρυματα κ ερευνητικα κεντρα(π.χ. Παστερ,Δημοκριτο,Μπενακειο...) επισης πρακτικη μπορεις να κανεις στα εργαστηρια της σχολης(πχ εργαστηριο μοριακης βιολογιας,γενετικης,ενζυμικης τεχνολογιας...). Η βαση ειναι το 5 και το αριστα το 10..τα εργαστηρια εξεταζονται ανεξαρτητα απο τις θεωριες..Τα μαθηματα γινονται σε αμφιθεατρα(εκτος πληροφορικες) κ εργαστηρια φυσικα..Τα μαθηματα ειναι 7-8 ανα 6μηνο συν τα εργαστηρια(4-6 το 6μηνο)..Τα δυο πρωτα χρονια κανουμε μαθηματα κορμου..δηλ χημεια,μαηματικα,βιοχημεια,φυσικη,στατιστικη κ αλλα πολλαααα! και υστερα αν πας βιοτεχνολογια κανεις μαθηματα βιοτεχνολογιας!Οσο για την βιοτεχνολογια και την τεχνολογια τροφιμων ειχα ακριβως τον ιδιο προβληματισμο!Τελικα αποφασισα βιοτεχνολογια και θα σου εξηγησω γιατι...Οταν σοιυδασεις βιοτεχνολογια(εκτος οτι εχει πτυχιο γεωπονου οπως κ στα υπολοιπα τμηματα) μπορεις να εργαστεις σε εταιριες τροφιμων(οπως κ οι τεχνολ τροφιμων) μπορεις να εργασεις στη βιομηχανια καλλυντικων φυσικων(πχ KORRES,APIVITA..) γενικοτερα σε βιομηχανια που αφορα φυσικα προιντα( φυτα,τροφιμα,καλλυντικα...) Σε αντιθεση με την τεχνολογια τροφιμων που ασχολεισαι μονο με τροφιμα.. Βεβαια μπορεις να ασχοληθεις με την ερευνα σε ιδρυματα και ινστιτουτα βιοεπιστημων κ βιοτεχνολογιας! Ελπιζω να σε καλυψα εστω κ λιγο ! Εγω προσωπικα ειμαι ενθουσιασμενη με το τμημα ! Θα το προτεινα ανεπιφυλακτα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top