Γεωπονία ΑΠΘ

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Είναι γενικά καλή σχολή, όσον αφορά την ποιότητα των μαθημάτων και τα δικαιώματα; Ποια επαγγέλματα μπορεί να ακολουθήσει κάποιος και ποια η αποκατάσταση που προσφέρει (κυρίως στο εξωτερικό);
Σκέφτομαι να την βάλω ως πρώτη επιλογή, λόγω της επαφής που θα έχω με την φύση και το περιβάλλον.
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Φίλε η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς για τη συγκεκριμένη σχολή , αλλά άμα θες τσεκαρε και τη βιοτεχνολογία στο γεωπονικό Πανεπιστήμιο στην Αθήνα διότι το πτυχίο σου είναι αυτό του γεωπόνου και παίρνεις και πολλές ακόμα γνώσεις παράλληλα με γεωπονικές γνώσεις .
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Φίλε η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς για τη συγκεκριμένη σχολή , αλλά άμα θες τσεκαρε και τη βιοτεχνολογία στο γεωπονικό Πανεπιστήμιο στην Αθήνα διότι το πτυχίο σου είναι αυτό του γεωπόνου και παίρνεις και πολλές ακόμα γνώσεις παράλληλα με γεωπονικές γνώσεις .
Το έχω και αυτό στα υπόψιν, ευχαριστώ!
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Ο αδελφός μου έδωσε 2η φορά πανελλαδικές φέτος. Πέρυσι πέρασε στη γεωπονία του ΑΠΘ ενώ φέτος στο χημικό του ΑΠΘ. Δεν ήταν καμιά από τις 2 σχολές πρώτη του επιλογή, παρόλα αυτά έχει σκέφτεται να ακολουθήσει τη γεωπονία. Έχουμε ψαξει εννοείται οδηγούς σπουδών και γενικώς όλο το ιντερνετ για πληροφορίες αλλά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ρεαλιστικά τι συμβαίνει από πλευράς αποκατάστασης, γιατί μένουμε στην επαρχία και δεν μπορώ να ξέρω πώς ενας γεωπόνος εργάζεται στην πόλη. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν μετά τις σχολές που δίνουν intergrated master μπορείς να κανεις διδακτορικο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Ο αδελφός μου έδωσε 2η φορά πανελλαδικές φέτος. Πέρυσι πέρασε στη γεωπονία του ΑΠΘ ενώ φέτος στο χημικό του ΑΠΘ. Δεν ήταν καμιά από τις 2 σχολές πρώτη του επιλογή, παρόλα αυτά έχει σκέφτεται να ακολουθήσει τη γεωπονία. Έχουμε ψαξει εννοείται οδηγούς σπουδών και γενικώς όλο το ιντερνετ για πληροφορίες αλλά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ρεαλιστικά τι συμβαίνει από πλευράς αποκατάστασης, γιατί μένουμε στην επαρχία και δεν μπορώ να ξέρω πώς ενας γεωπόνος εργάζεται στην πόλη. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν μετά τις σχολές που δίνουν intergrated master μπορείς να κανεις διδακτορικο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
Ναι, μετά από μια σχολή με integrated master μπορεί κανείς να κάνει κατευθείαν διδακτορικό.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειμαι στο Γεωπονικο Πελοποννησου.Η γεωπονικη επιστημη επαγγελματικα εχει απειρα που μπορεις να κανεις.Τα γεωπονικα αει ειναι 5ετης φοιτησης,με επαγγελματικα δικαιωματα και περνεις απευθειας μαστερ.Επειδη ολοι ομως βγαινουν με μαστερ εγω προσωπικα θα κανω κ ενα μεμωνομενο μεταπτυχιακο.Το κουραστικο γ εμενα ειναι οτι εχει καθε εξαμηνο πολλα εργαστηρια κ πολλα μαθηματα.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Ο αδελφός μου έδωσε 2η φορά πανελλαδικές φέτος. Πέρυσι πέρασε στη γεωπονία του ΑΠΘ ενώ φέτος στο χημικό του ΑΠΘ. Δεν ήταν καμιά από τις 2 σχολές πρώτη του επιλογή, παρόλα αυτά έχει σκέφτεται να ακολουθήσει τη γεωπονία. Έχουμε ψαξει εννοείται οδηγούς σπουδών και γενικώς όλο το ιντερνετ για πληροφορίες αλλά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει ρεαλιστικά τι συμβαίνει από πλευράς αποκατάστασης, γιατί μένουμε στην επαρχία και δεν μπορώ να ξέρω πώς ενας γεωπόνος εργάζεται στην πόλη. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν μετά τις σχολές που δίνουν intergrated master μπορείς να κανεις διδακτορικο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!
Καθώς σπουδάζω στο συγκεκριμένο τμήμα μπορώ να σου πω ότι από πλευράς αποκατάστασης δεν θα μείνεις χωρίς δουλειά όποιον κλάδο και να ακολουθήσει, ακόμα καλύτερα αν είναι στην επαρχία και τον ενδιαφέρει η φυτική παραγωγή. Στο ΑΠΘ συγκεκριμένα υπάρχει και ο κλάδος Αγροτικής Οικονομίας όπου επίσης έχει μεγάλη αποκατάσταση καθώς κανένα άλλο γεωπονικό πανεπιστήμιο δεν σου προσφέρει αυτό τον τομέα. Και ναι μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό. Ο τίτλος intergrated master από μόνος του βέβαια βοηθάει αρκετά. Επίσης εάν το μετανιώσει στη πορεία και πει φτου σου γιατί δεν πήγα χημικό, υπάρχει και κλάδος Τεχνολογίας Τροφίμων, πρακτικά μόνο χημεία είναι και μπορείς να κάνεις μετέπειτα μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε κάτι πιο "χημικό".
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το Τμήμα/Κατεύθυνση/Ειδικότητα "Αγροτική Οικονομία" εκτός από το ΑΠΘ είναι, επίσης, στο ΓΠΑ (Αθήνα), ΔΠΘ (Ορεστιάδα), ΔιΠΑΕ (Θεσ/κη) και ΠΔΜ (Φλώρινα)... σύνολο, 5! (ελπίζω να μην ξέχασα κανένα)
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Το Τμήμα/Κατεύθυνση/Ειδικότητα "Αγροτική Οικονομία" εκτός από το ΑΠΘ είναι, επίσης, στο ΓΠΑ (Αθήνα), ΔΠΘ (Ορεστιάδα), ΔιΠΑΕ (Θεσ/κη) και ΠΔΜ (Φλώρινα)... σύνολο, 5! (ελπίζω να μην ξέχασα κανένα)
Εννοώ με το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών. Στα υπόλοιπα και δε ΔΠΘ,ΔΙΠΑΕ και ΠΔΜ δεν έχουν ισοδύναμα δικαιώματα
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ΓΠΑ, ΑΠΘ, ΔΠΘ δεν υπάρχει θέμα στα δικαιώματα μιας και είναι τα 3 από τα 4 "παλαιά" γεωπονικά πανεπιστήμια/σχολές.

Για ΔιΠαΕ και ΠΔΜ ακόμα δεν έχει επίσημα αποφανθεί το ΓεωτΕΕ (στα δικαιώματα) ως "νέες" γεωπονικες σχολές.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,476 μηνύματα.
για τη γεωπονικη σχολη του πανεπιστημιου θεσσαλιας;

κυριως να ρωτησω για τα επαγγελματικα δικαιωματα...
πλεον εχουν γινει 5ετη τα τμηματα γεωπονιας με πτυχιο integrated master
ομως μεχρι περυσι τον μαρτιο δεν αναγνωριζονταν επισημα τα επαγγελματικα τους δικαιωματα
αν δεν κανω λαθος περυσι τον απριλιο περασαν τροπολογια που καλυπτει το κενο αυτο εν τελει, ομως ειναι σιγουρο αυτο; δηλαδη πλεον αναγνωριζονται επισημα κανονικα τα επαγγελματικα δικαιωματα γεωπονων;
1710017075202.png



επαγγελματικα τι διεξοδους εχει ενας γεωπονος δηλαδη; με συγκεκριμενα παραδειγματα;
εννοω περα απο ελευθερος επαγγελματιας
και κυριως για επαρχια, οχι μεγαλουπολη
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
για τη γεωπονικη σχολη του πανεπιστημιου θεσσαλιας;

κυριως να ρωτησω για τα επαγγελματικα δικαιωματα...
πλεον εχουν γινει 5ετη τα τμηματα γεωπονιας με πτυχιο integrated master
ομως μεχρι περυσι τον μαρτιο δεν αναγνωριζονταν επισημα τα επαγγελματικα τους δικαιωματα
αν δεν κανω λαθος περυσι τον απριλιο περασαν τροπολογια που καλυπτει το κενο αυτο εν τελει, ομως ειναι σιγουρο αυτο; δηλαδη πλεον αναγνωριζονται επισημα κανονικα τα επαγγελματικα δικαιωματα γεωπονων;
View attachment 130557


επαγγελματικα τι διεξοδους εχει ενας γεωπονος δηλαδη; με συγκεκριμενα παραδειγματα;
εννοω περα απο ελευθερος επαγγελματιας
και κυριως για επαρχια, οχι μεγαλουπολη
Καλά εδώ έκαναν ολόκληρο αγώνα πέρυσι, αλλά από όσο ξέρω έχουν ίδια δικαιώματα μόνο οι απόφοιτοι της φυτικής παραγωγής. Η Γεωπονία του ΑΠΘ έχει παραπάνω κατευθύνσεις και άλλα δικαιώματα.
Εάν επιλέξεις να γίνεις παραδοσιακός Γεωπόνος πρέπει πάλι να επιλέξεις έναν κλάδο ειδίκευσης. Εκτός από ελεύθερος επαγγελματίας μπορείς να δουλεύσεις σε εταιρείες φυτοφαρμάκων, φυτοπροστασίας, να κάνεις αναλύσεις χωραφιών κλπ και να χορηγείς πιστοποιήσεις ή ακόμα και να δουλέψεις στο δημόσιο. Αυτά ισχύουν 100% για ΑΠΘ και ΕΚΠΑ, για τα άλλα θα πρέπει να ψάξεις παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top