Γερμανική φιλολογία Θεσσαλονίκης

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για εισαγωγη σε ξενογλωσση φιλολογια απαιτειτε 10 στο εκαστοτε ειδικο μαθημα;

Ότι πιάσεις + το ειδικό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εισαγωγη σε ξενογλωσση φιλολογια απαιτειτε 10 στο εκαστοτε ειδικο μαθημα;

Ναι

Ότι πιάσεις + το ειδικό μάθημα.

΄Οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι και εγω για την συγκεκριμένη σχολη .Πιστεύετε οτι με το B2 goethe ειναι ευκολο κανεις να παρακολουθησει τα μαθηματα της σχολης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με το τι πτυχίο έχεις, αλλά με το επίπεδό σου στη γλώσσα. Απ'ό,τι έχω ακούσει, τα θέματα στα γαλλικά κ τα γερμανικά (στο ειδικό μάθημα) είναι επιπέδου Β1, οπότε άμα πέρασες το Β2 του Γκαίτε, μπορείς να περάσεις κ το ειδικό. Στη σχολή, όπως κ σε όλες τις ξένες φιλολογίες, τα μαθήματα (αν όχι όλα, σίγουρα τα περισσότερα) γίνονται στην ξένη γλώσσα, οπότε θα πρέπει να έχεις ένα αρκετά καλό επίπεδο για να τα καταλαβαίνεις και να μη μένεις πίσω. Εγώ προσωπικά έχω το C1 του Goethe, αλλά θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσα πχ να κάνω ανάλυση ενός λογοτεχνικού κειμένου στα γερμανικά. Πάντως αν δεν αλλάξει κάτι, η γερμανική θα φιγουράρει στη 2η (το πολύ στην 3η) επιλογή στο μηχανογραφικό μου. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δεν με αγχωνει καθολου το ειδικο μαθημα.Εμενα προσωπικά μου φαίνεται γελοιο.Αυτο που με ανησυχεί ειναι αν θα μπορω να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις του Πανεπιστημίου.Παντως ουτε και με το Β2 αντιμετωπισα καποιο ιδιαίτερο προβλημα.Το ειχα περασει με μεγαλο βαθμο( στα τρια απο τα τεσσερα μερη ειχα πανω απο 20 στα 25 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Οποιος γνωριζει περισσότερα πραγματα για τις απαιτήσεις και γενικότερα για το συγκεκριμένο τμημα ,καλο θα ηταν να απαντήσει και να μας διαφωτισει και μας τους "άσχετους" επι του θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλημέρα!
Εγώ που είμαι στη Γερμανική του ΕΚΠΑ μπορώ να απαντήσω;;
Πιστεύω ναι, γι αυτό απαντάω :P
Λοιπόν :P * παίρνει σοβαρό ύφος*

Έδωσα πανελλήνιες πέρυσι και η γερμανική ήταν η πρώτη -και μοναδική- μου επιλογή εδώ και πόσα χρόνια ( :yes: ) , οπότε όπως καταλαβαίνεις, τα είχα δώσει όλα στη γλώσσα και στο μάθημα γενικώς.
Η αλήθεια είναι αυτή που είπε ο Παναγιώτης: Τα πιστοποιητικά δεν έχουν καμία αξία ( στο ΕΚΠΑ έχουν βέβαια γιατί παίρνεις απαλλαγή από τη παρακολούθηση των γλωσσών, ευτυχώς Θεέ:whistle: )
Ένα μεγάλο μέρος των φοιτητών μπαίνουν το πολύ με πιστοποιημένο Β2, αλλά στη πορεία καταλαβαίνουν πως δεν μπορούν να αρθρώσουν πρόταση στα Vorlesungen, πολύ απλά γιατί δεν είναι κατανόηση προφορικού λόγου, δεν είναι Sprechen σε εξετάσεις... Είναι διαλέξεις πανεπιστημίου, πολλές φορές από Γερμανούς καθηγητές ή Έλληνες που ζούσαν και σπούδασαν εκεί. Ο ρυθμός ομιλίας είναι ακριβώς όπως ο δικός μας στα ελληνικά, η γλώσσα ακαδημαϊκή κλπ κλπ. Και εκεί είναι το πρώτο δύσκολο. Για εμένα, χρειάζεται καθημερινή επαφή με τη σχολή και τα αντικείμενα.
Το επόμενο δύσκολο σημείο, όπως ήδη αναφέρθηκε, έρχεται στα λογοτεχνικά μαθήματα: Αναλύσεις πάνω σε αναλύσεις, λογοτεχνικά ρεύματα κλπ κλπ. Στο πρώτο εξάμηνο είχα ένα μάθημα που λεγόταν '' Σύγχρονη λογοτεχνία'' και στο τέλος έπρεπε να κάνεις ανάλυση ποιήματος με αναφορά στα ιστορικά πλαίσια κλπ και το άλλο θέμα που δεν επέλεξα ήταν να συγκρίνεις 2 ποιήματα ως προς τη δομή, το περιεχόμενο, τα βιώματα των ποιητών που τα έγραψαν, την ιστορική περίοδο κλπ. Στατιστικά στο συγκεκριμένο κόβεται το 80% των φοιτητών και ο ΜΟ βαθμολογίας όσων το περνάνε είναι το 6,5. Γιατί; Γιατί τα γερμανικά που μαθαίνουμε για τις εξετάσεις δεν έχουν καμία επαφή με τη γερμανική λογοτεχνική γλώσσα, τις αναλύσεις κειμένων, τη συνοχή ενός κειμένου άξιου να παραδώσεις κλπ κλπ. Και είναι φυσικό, γιατί εδώ στην ελληνική λογοτεχνία πάτωναν στις πανελλήνιες.
Υπάρχουν -τουλάχιστον σε εμάς- και μαθήματα θεωρητικής λογοτεχνίας όπου μαθαίνεις τεχνικές κλπ και πρέπει να τις εφαρμόζεις και να τις εντοπίζεις σε λογοτεχνικά κείμενα ή δικά σου παραδείγματα - τα καλύτερα μαθήματα <3 -

Στον γλωσσολογικό τομέα, τα πράγματα είναι λίιιιγο καλύτερα από άποψη απαιτήσεων: Υπάρχουν μεν ορολογίες που και σε ελληνικό τμήμα να ήσουν θα έπρεπε να μάθεις, αλλά το αντικείμενο της γλώσσας είναι πιο κοντά σε όσα ξέρουμε. Εξάλλου στη γλωσσολογία εντάσσεται κ η διδακτική που στο μάθημα που έχω σε αυτό το εξάμηνο μαθαίνουμε για τις μεθόδους διδασκαλίας και στις δεξιότητες που πρέπει να αποκτήσουν οι μαθητές. Κάνουμε ασκήσεις προσομοίωσης, μαθαίνουμε στρατηγικές κλπ - βαρύ μεν από άποψη ύλης, γνωστό δε σαν αντικείμενο καθώς όλοι έχουμε εμπειρίες σαν μαθητές-
Στο τομέα της γλωσσολογίας τώρα κάνω Μορφολογία ( αρκετά βατή), Σύνταξη ( 2 μαθήματα έχουμε κάνει λόγω καταλήψεων κ το ένα ήταν γνωριμίας δεν ξέρω δηλαδή:/::confused: )
Και στο πρώτο εξάμηνο είχα εισαγωγή στην Γλωσσολογία που μάθαινες για όλους τους τομείς της γλωσσολογίας από κάτι ( :down: ) και φωνολογία που είναι υπέροχη <3 Προσωπικά, αν και όλοι θεωρούν τη λογοτεχνία δυσκολότερη, τη θεωρώ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.
Βέβαια σε εσάς μετά το 4ο εξάμηνο διαλέγετε κατεύθυνση και υπάρχει περιορισμός και δεν θα πρότεινα τη λογοτεχνία καθαρά για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης. :cry_x::no:


Αν έχεις γερές βάσεις στη γλωσσολογία και δη στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία ( διδακτική, φωνολογία) μπορείς εύκολα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στη διδακτική ή σε κάτι γλωσσολογικό κ να ανοίξεις πολλούς δρόμους ( έχω καθηγήτρια που έκανε υπολογιστική γλωσσολογία και κάνει και έρευνα σε υπολογιστές κλπ:confused: )
Η λογοτεχνία σε περιορίζει στη λογοτεχνική μετάφραση και την ακαδημαική καριέρα ή την έρευνα ως θεωρητικός ( εδώ γελάμε)

Επίσης ένας ενδιαφέρων τομέας είναι η μετάφραση που εφάπτεται τόσο της λογοτεχνίας όσο και της γλωσσολογίας ( δύσκολος πολύ) .

Σαν τμήμα θέλει δουλειά και διάβασμα. Τουλάχιστον αν δεν θέλεις να τρέχεις στην εξεταστική ή να τελειώσεις τη σχολή σε 8 χρόνια.

Για όποια απορία, στη διάθεσή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αν έχεις γερές βάσεις στη γλωσσολογία και δη στην εφαρμοσμένη γλωσσολογία ( διδακτική, φωνολογία)

Η φωνολογια, η συνταξη, η μορφολογια και η φωνητικη αποτελουν κλαδους της θεωρητικης γλωσσολογιας :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη ανταποκριση.Θα ηθελα να σε ρωτησω εσυ ποσο καλα κατειχες την γλωσσα πριν το Πανεπιστημιο και αν αντιμετωπισες ιδιαίτερα προβληματα.

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα γερμανικα και γιαυτον ακριβώς το λογο θα ηθελα να σπουδασω το αντικειμενο αυτο .Τα πτυχια ουτε εμενα μου λενε κατι.Παντως αν προσπαθησω (που ειμαι διατεθειμένος να το κανω ) υπαρχει πιθανότητα να μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτήσεις του Τμήματος? :worship
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι λιγο ψιλοασχετο?Αμα εχεις το πτυχιο της φιλολογίας δεν σου χρειάζεται πουθενα το C2 ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ είχα το Γ2.
Δεν νομίζω να σου χρειαστεί, όχι.
Δεδομένου ότι σου αρέσουν και θα προσπαθήσεις, ναι. Ίσως δυσκολευτείς στην αρχή βέβαια. Έχω συμφοιτητές που κάνουν παράλληλα ιδιαίτερα στα γερμανικά για να δώσουν Γ1.

Chaos: Ευχαριστώ ??????, δεν νιώθω με αυτόν τον τομέα καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ελπιζω να τα καταφερω .

Λογικα δεν θα ειμαι ο μονος που θα δυσκολευτω δεδομενου ότι οι περισσότεροι Β2 /C1 μολις μπουν στην σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ελπιζω να τα καταφερω .

Λογικα δεν θα ειμαι ο μονος που θα δυσκολευτω δεδομενου ότι οι περισσότεροι Β2 /C1 μολις μπουν στην σχολη

Οι καθηγητές, πάνω από όλα είναι άνθρωποι -σε εμάς τουλάχιστον αλλά φαντάζομαι πως ισχύει το ίδιο κ για το τμήμα του ΑΠΘ-. Έχουν κατανόηση. Προσπαθούν να τα κάνουν κατανοητά και είναι εκεί για να εξηγήσουν και να μεταφράσουν κάτι που κάποιος δεν καταλαβαίνει.
Απαιτούν όμως έμμεσα την επικοινωνία στα γερμανικά για να κρατήσουν ένα κάποιο επίπεδο στη σχολή και για να βελτιώσουν και αυτό των φοιτητών.
Όπως ένας καλός μου καθηγητής λέει: « Σιγά- σιγά. Απλές προτάσεις. Απλές προτάσεις μπορεί ο καθένας»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Βσκ εγω πιο πολυ για το τμημα της Αθήνας ενδιαφέρομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βσκ εγω πιο πολυ για το τμημα της Αθήνας ενδιαφέρομαι

Α υπέροχα! Μπορώ να σου δώσω ακόμη πιο πολλές πληροφορίες και για τα μαθήματα και για το προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ααα ωραια ξεκιναω τις ερωτησεις
1.Γενικα ξερεις καθε ποτε γινονται τα μαθήματα στην σχολη(ποιες και ποσες μερες την βδομαδα) και ποσες ωρες διαρκουν τα μαθηματα καθε μερα ?

2.Υπαρχουν και καθηγητές που βοηθούν και αυτους που ίσως δεν ειναι τοσο εξοικειωμενοι με την γλωσσα?

3.Οι συνθηκες μεσα στην σχολη ειναι καλες ή εστω υποφερτες?( με την εννοια οτι απο οσα γνωριζω πολλα Πανεπιστήμια εχουν καταντησει "καφενεια" )

4.Το πρωτο καιρο ειναι φυσιολογικο να παθω ενα πολιτισμικο σοκ εξαιτίας του οτι ολοι θα μιλανε γερμανικά και θα αισθανομαι σαν να ειμαι απο αλλο πλανήτη? :P :P

Αν δεν σου κανει κοπο απαντα ,μηπως και με διαφωτισεις λιγακι γιατι ειμαι λιγο αγχωμενος .Το εχω σιγουρο οτι θα περασω εκει γιαυτο στο λεω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ααα ωραια ξεκιναω τις ερωτησεις
1.Γενικα ξερεις καθε ποτε γινονται τα μαθήματα στην σχολη(ποιες και ποσες μερες την βδομαδα) και ποσες ωρες διαρκουν τα μαθηματα καθε μερα ?

2.Υπαρχουν και καθηγητές που βοηθούν και αυτους που ίσως δεν ειναι τοσο εξοικειωμενοι με την γλωσσα?

3.Οι συνθηκες μεσα στην σχολη ειναι καλες ή εστω υποφερτες?( με την εννοια οτι απο οσα γνωριζω πολλα Πανεπιστήμια εχουν καταντησει "καφενεια" )

4.Το πρωτο καιρο ειναι φυσιολογικο να παθω ενα πολιτισμικο σοκ εξαιτίας του οτι ολοι θα μιλανε γερμανικά και θα αισθανομαι σαν να ειμαι απο αλλο πλανήτη? :P :P

Αν δεν σου κανει κοπο απαντα ,μηπως και με διαφωτισεις λιγακι γιατι ειμαι λιγο αγχωμενος .Το εχω σιγουρο οτι θα περασω εκει γιαυτο στο λεω :P

1. Στο πρώτο εξάμηνο είχα συνολικά 5 μαθήματα μαζί με τη γλώσσα. Επειδή είχα απαλλαγή, παρακολουθούσα 4. Ένα κάθε μέρα εκτός τη Τετάρτη που μας την είχαν κενή. Τώρα, έχω 8 ζωή να έχουν. Μαζί με τη γλώσσα πάλι και ένα επιλεγόμενο από το ΦΠΨ που δεν παρακολουθώ αλλά πρέπει να πάρω γι το θέμα της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας.
Έχω Δευτέρα 2 μαθήματα, Τρίτη ένα, Τετάρτη κενό, Πέμπτη ένα και Παρασκευή 2.
Το ποσό διαρκεί, είναι στο χέρι του διδάσκοντα. Άλλοι μας κρατάνε ολόκληρο το 3ωρο -πχ η καθηγήτρια της διδακτικής σε αυτό το εξάμηνο- άλλοι μας αφήνουν στη 1.5 ώρα.

2. Όλοι οι καθηγητές βοηθανε με τον τρόπο τους εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις ( δεν μπορώ να πω δημόσια).

3. Οι συνθήκες είναι αρκετά καλές, η γραμματεία βέβαια υπολειτουργεί αλλά είναι άλλο θέμα αυτό :P . Υπάρχουν καθηγητές που αργούν πολύ να έρθουν -μέχρι κ μισάωρο και παραπάνω- αλλά είναι και άλλοι που αν αργήσεις έστω κ λίγο το κάνουν θέμα. Γενικώς, η πλειοψηφία των καθηγητών μας είναι αυστηροί στο θέμα της ώρας.
Τώρα το ότι πατάνε οι ίδιοι κ οι ίδιοι στα μαθήματα και σε ορισμένα δεν ξεπερνάμε τα 25 άτομα, είναι δεδομένο.

4. Δεν νομίζω να πάθεις πολιτισμικό σοκ με τα παιδιά, αλλά ίσως με τους καθηγητές και δη τους Γερμανούς καθηγητές! Έχουμε μερικούς που μιλάνε πολύ σιγανά και δεν ακούγονται καλά και επομένως αν δεν έχεις εξοικείωση τελεια με τη γλώσσα έχεις θέμα μέχρι να συνηθίσεις.
Συνήθως όμως μέχρι κ οι Γερμανοί καθηγητές στα πρώτα μαθήματα για την εξοικείωση χρησιμοποιούν και τα ελληνικά.


Περιμένω τις επόμενες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Επιστρεφω μετα απο.διαστημα 8 ημερων με τις νεες ερωτησεις.

1.Επειδη με ενδιαφερει πολυ να σπουδασω εδω και υστερα να μεταβω στην Γερμανία.Τι επαγγελματικες προοπτικες μπορει να εχει ο κατοχος του συγκεκριμενου πτυχιου?

2.Ακουσα οτι λειτουργεί και το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών( Erasmus).Εχεις συμμετέχει σε αυτο το πρόγραμμα και αν ναι πως ηταν ?Ειναι μια καλη εμπειρία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Επιστρεφω μετα απο.διαστημα 8 ημερων με τις νεες ερωτησεις.

1.Επειδη με ενδιαφερει πολυ να σπουδασω εδω και υστερα να μεταβω στην Γερμανία.Τι επαγγελματικες προοπτικες μπορει να εχει ο κατοχος του συγκεκριμενου πτυχιου?

2.Ακουσα οτι λειτουργεί και το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών( Erasmus).Εχεις συμμετέχει σε αυτο το πρόγραμμα και αν ναι πως ηταν ?Ειναι μια καλη εμπειρία?
Πετάγομαι και εγώ επειδή τώρα κάνω ερασμους, είναι φοβερή εμπειρία! Βεβαια δεν θα πρέπει να πας μόνο με ακαδημαϊκούς σκοπούς, δηλαδη πχ να πας με βλέψεις για μεταπτυχιακό, για να κανεις γνωριμίες με καθηγητές,κτλ. Έχει περισσότερο πολιτιστικό χαρακτήρα. Ο σκοπος είναι να γνωρίσεις άτομα απ’ολη την Ευρώπη (και όχι μόνο από την Ευρώπη), να γνωρίσεις έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και να ταξιδέψεις. Αν το σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις στην Γερμανία, το ερασμους θα ήταν μια πολύ καλή πρώτη επαφή με την χώρα για να δεις πως ζουν εκεί, να αποκτήσεις επαφή με την γλώσσα και να δεις αν τελικά σου αρέσει ή όχι η χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αα ωραια μια χαρα !!!Εσυ σε ποια χωρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top