Γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς εάν είναι δυνατόν να διδάσκεται μαθητής της Γ Λυκείου Γερμανικά ως πρώτη ξένη γλώσσα;Ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί ο μαθητής διδασκόταν στις δύο πρώτες τάξεις του Λυκείου Αγγλικά ως πρώτη ξένη.Μπορεί λοιπόν να γίνει μία τέτοια αλλαγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Νομίζω δε γίνεται, ότι διάλεξες πρώτα αυτό μπορείς να έχεις... πάρ' το ως 2η Γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο γνωρίζω ότι ήταν υποχρεωτικό όποια γλώσσα πάρεις αυτή και να συνεχίσεις. Δεν ισχύει όμως, δίχως να είμαι απόλυτα σίγουρος, στο λύκειο. Ποιο όμως το νόημα αυτής της αλλαγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
μηπως γινεται οταν θελεις να δωσεις για να περασεις γερμανικης φιλολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
όχι, νομίζω πρέπει να το παρεις ως 2η, αν και έχω την εντύοωση ότι μπορείς να ΄δωσεις χωρίς να το έχεις πάρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Λοιπόν,τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικό μάθημα και διδάσκεται και στις τρεις τάξεις του Λυκείου ως πρώτη γλώσσα.Τα Γερμανικά είναι μάθημα επιλογής,συνεπώς διδάσκεται προαιρετικά ως δεύτερη γλώσσα.Αν τώρα εννοείς τι ισχύει στις Πανελλήνιες,μπορείς να τα επιλέξεις και να τα δώσεις,αν στοχεύεις στις σχολές της Γερμανικής Φιλολογίας ή Δημοσιογραφίας(που έχεις να επιλέξεις μία γλώσσα ως πανελλήνια εξεταζόμενο μάθημα ανάμεσα στις εξής τέσσερις:Αγγλικά,Γερμανικά,Ιταλικά,Γαλλικά).Αυτά απ' όσο ξέρω ισχύουν...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο υπήρχαν τα Αγγλικά και τα Γαλλικά. Ο καθένας διάλεγε όποια ήθελε. Σε κάποια σχολεία υπήρχαν και Γερμανικά αλλά στο δικό μου όχι. Μετά όμως μπορούσε να δηλώσει την αντίστοιχη σαν επιλογής δηλ. αν κάποιος ήταν γαλλικά διάλεγε αγγλικά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λοιπόν,τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικό μάθημα και διδάσκεται και στις τρεις τάξεις του Λυκείου ως πρώτη γλώσσα.Τα Γερμανικά είναι μάθημα επιλογής,συνεπώς διδάσκεται προαιρετικά ως δεύτερη γλώσσα.Αν τώρα εννοείς τι ισχύει στις Πανελλήνιες,μπορείς να τα επιλέξεις και να τα δώσεις,αν στοχεύεις στις σχολές της Γερμανικής Φιλολογίας ή Δημοσιογραφίας(που έχεις να επιλέξεις μία γλώσσα ως πανελλήνια εξεταζόμενο μάθημα ανάμεσα στις εξής τέσσερις:Αγγλικά,Γερμανικά,Ιταλικά,Γαλλικά).Αυτά απ' όσο ξέρω ισχύουν...:bye:
Λοιπόν, η προλαλήσασα δυστυχώς είσαι λάθος και το γνωρίζω το θέμα καλά. ΚΑΝΕΙΣ στο λύκειο δεν είναι υποχρεωμένος να πάρει ως πρώτη γλώσσα τα αγγλικά. Αγγλικά, Γερμανικά και Γαλλικά είναι οι επιλογές των μαθητών εξαρτάται βέβαια από τη ζήτηση που έχει η κάθε γλώσσα και το αν μπορούν να συγκροτήσουν ένα τμήμα (νομίζω υπάρχει ένα κατώτατο όριο 7 ή 8 μαθητών).
Τώρα η ερώτηση του φίλου έχει να κάνει με το αν μπορεί κάποιος που επέλεξε ως πρώτη γλώσσα τα αγγλικά να αλλάξει τη δεύτερη ή και τρίτη χρονιά σε γαλλικά ή γερμανικά.
Δίχως να είμαι απολύτως σίγουρος από όσο θυμάμαι φέτος μας έδωσαν και πάλι ένα χαρτί με το οποίο θα επιλέγαμε ποια γλώσσα θέλουμε να παρακολουθήσουμε. Επίσης αν αναλογιστούμε το γεγονός ότι πολλοί καθηγητάδες έχουν κατιτίς εμπορικές σχέσεις με τα παιδιά (έλα στο τμήμα θα σου βάζω 19αρια και θα σου λέω και τα θέματα των εξετάσεων) λόγω του ότι ολοένα και λιγότερα παιδιά προτιμούν αυτές τις γλώσσες, νομίζω πως έχεις το δικαίωμα οποιαδήποτε στιγμή να αλλάξεις γλώσσα.
Πάντως ψάξ' το το θέμα από κάθε σκοπιά γιατί συνήθως και οι διευθυντάδες πουλάνε παπατζηλίκια. Πέρυσι το δικό μας το τζιμάνι μας έλεγε ότι δεν μπορούμε να πάρουμε ως πρώτη γλώσσα γερμανικά και να έχουμε και ως μάθημα επιλογής τα γερμανικά. Αλλά έπεσε σε ανώμαλη περίπτωση και εν τέλει χρειάστηκε να παραδεχθεί πως είχαμε δίκαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Αυτό δεν το ήξερα,κανείς μέχρι τώρα δε μας είχε ενημερώσει σχετικά.Στο σχολείο μου,τουλάχιστον,αυτό ισχύει,τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικό μάθημα και τα Γερμανικά μάθημα επιλογής.Τέλος πάντων,θα ψάξω τη σχετική εγκύκλιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτό δεν το ήξερα,κανείς μέχρι τώρα δε μας είχε ενημερώσει σχετικά.Στο σχολείο μου,τουλάχιστον,αυτό ισχύει,τα Αγγλικά είναι υποχρεωτικό μάθημα και τα Γερμανικά μάθημα επιλογής.Τέλος πάντων,θα ψάξω τη σχετική εγκύκλιο...:)
Όπως προείπα, τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Τώρα για το ότι σας το παρουσίασαν ως υποχρεωτικό, δεν έχω καμία μα καμία αμφιβολία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Έψαξα την αντίστοιχη εγκύκλιο και έχεις όντως δίκιο!Αν είναι ποτέ δυνατόν!Εμείς με το ζόρι καταφέραμε να κάνουμε Γερμανικά ως μάθημα επιλογής.Κανείς,μα κανείς δε μας ενημέρωσε σχετικά,γι'αυτό και δεν είχα πολυασχοληθεί με το θέμα.Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.Πραγματικά,αναρωτιέμαι ολοένα και συχνότερα για το πόσο μας δουλεύουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Έψαξα την αντίστοιχη εγκύκλιο και έχεις όντως δίκιο!Αν είναι ποτέ δυνατόν!Εμείς με το ζόρι καταφέραμε να κάνουμε Γερμανικά ως μάθημα επιλογής.Κανείς,μα κανείς δε μας ενημέρωσε σχετικά,γι'αυτό και δεν είχα πολυασχοληθεί με το θέμα.Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.Πραγματικά,αναρωτιέμαι ολοένα και συχνότερα για το πόσο μας δουλεύουν...
Πάρα πολύ! Πίστεψέ με. Δυστυχώς μας έχουνε μερικές φορές μόνο για ζώα που θα πάμε στο μαντρί και μετά στα λειβάδια για να βοσκήσουμε. Αλλά κι αυτοί άδικο έχουνε οι άνθρωποι; Δεν ξέρουμε πώς και τι να διεκδικούμε, πότε πρέπει, αν έχουμε το δικαίωμα και εκτός των άλλων αυτοί που μας εκπροσωπούν ως μαθητές είναι τόσο ηλίθιοι που δεν μπορούν να δέσουν τα κορδόνια τους στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Τέλοσπάντων, άλλη συζήτηση αυτή. Εδώ πέρα μας βάζουν να επιλέξουμε για πρωθυπουργό ανάμεσα στον ηλίθιο και τον πανηλίθιο και θα μπορέσουμε εμείς να γίνουμε άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top