Γερμανικά σε μεγάλη ηλικία

Talgot Leon

Νεοφερμένος

Ο Talgot Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω γενικά συμβουλές για το πώς θα μπορούσα να ξεκινήσω εκμάθηση γερμανικών στην ηλικία που είμαι.
Να ρωτήσω επίσης, αν το Ινστιτούτο Goethe ακούγεται καλή ιδέα; :hmm:
Θα δέχονται εγγραφές το δεύτερο εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabella

Νεοφερμένος

Η Annabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καμία ηλικία δεν είναι ακατάλληλη για να ξεκινήσεις μία ξένη γλώσσα, αρκεί να έχεις χρόνο :no1:

Το Goethe Institut είναι καλή επιλογή, έχει τμήματα ενηλίκων και ταχύρρυθμα. Μπορείς να γραφτείς από τον Ιανουάριο, ξεκινάνε καινούργια τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Talgot Leon

Νεοφερμένος

Ο Talgot Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με τον χρόνο δεν έχω πρόβλημα.
Στο Ινστιτούτο άραγε, υπάρχει περίπτωση να μπω κατευθείαν ή απαιτείται κάποιο κατατακτήριο τεστ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabella

Νεοφερμένος

Η Annabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Υπάρχει ένα κατατακτήριο τεστ, δεν ξέρω όμως αν το δίνεις υποχρεωτικά. Είναι χρήσιμο ιδίως για όσους έκαναν παλιά γερμανικά αλλά έχουν ξεχάσει κάποια πράγματα, οπότε θα πρέπει να συνεχίσουν με αφετηρία όχι το σημείο όπου σταμάτησαν, αλλά λίγο πιο πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα όσα είπε η Annabella, τα ίδια θα σε συμβούλευα κι εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renerene

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω. Μόνο να έχεις στο νου σου ότι η γερμανική γλώσσα αν και καταπληκτική είναι λίγο δύσκολη. Σε θέματα γραμματικής εχει αρκετές ομοιότητες με την αρχαία ελληνική και η σύνταξή της είναι λίγο περίεργη. Μην σε τρομάξει όμως αυτό, με συγκέντρωση και λίγο απο τον χρόνο σου κατακτάται (φθάνει να το θέλεις φυσικά). Το Goethe Institut, όπως πρότεινε παραπάνω και η Annabella, θα έλεγα ότι ίσως είναι η καλύτερη επιλογή (έτσι και αλλιώς και καλώς εχόντων των πραγμάτων, εκεί θα δώσεις εξετάσεις, άρα θα έχεις εξοικειωθεί και με το περιβάλλον, κάτι που είναι βασικό για να δώσεις τις εξετάσεις σου με λιγότερο άγχος). Στην ουσία πάντως θέληση να έχεις και όλα γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
διαβάζοντας τον τίτλο σκέφτηκα μα πόσο χρονώ είναι πια το άτομο 40;50;; στο προφιλ σου βλεπω πως εισαι 24. αρα γιατί ο προβληματισμος για την ηλικια;;;; αν το θες (και για να ρωτας το θες!) δεν ειναι καθολου μεγαλη η ηλικια σου! στα 15 μας πρεπει να εχουμε μαθει ολες τις γλωσσες του κοσμου μήπως;;

σχεδόν ίσα είμαστε κι εγώ ξεκίνησα να μαθαινω γερμανικά εδω και 2 εβδομάδες! και χαίρομαι πάααααρα πολυ!:jumpy: μιλάω ήδη αγγλικα(προσφατα έδωσα το Γ2),γαλλικά(Γ2)και ιταλικά(Γ1). (οι γλώσσες είναι το χόμπυ μου!!!)

το goethe είναι η παρα πολυ καλή επιλογή πιστευω! αν και εγώ τελικά αποφάσισα να κανω ιδιαιτερα μέχρι να φτάσω σε ένα επίπεδο β1 ή β2 και μετα να παω εκει!
θα τα κανω εντατικα μιας και εχω πολυ ελευθερο χρονο τον τελευταιο καιρο. πολλές ώρες την εβδομαδα με την καθηγητρια δεν κάνω. διαβάζω πολύ όμως μόνη μου. τουλαχιστον ενα 2ωρο καθε μερα και μαθημα κανω 2ωρες τη βδομαδα όπου κανουμε γραμματική(ασκησεις και αποριες) και εξασκηση στα προφορικα.

jenny είσαι καθηγήτρια γερμανικών απ'ότι έχω δει, ναι;
τι γνωμη έχεις για τον τρόπο που μαθαινω;να σημειωσω πως ειναι δικη μου η αποφαση και η προταση η καθηγητρια τη δεχτηκε και μου ειπε πως θα είμαι οκ. θέλω και μια 2η γνώμη όμως!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rockNroll

Νεοφερμένος

Η rockNroll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
διαβάζοντας τον τίτλο σκέφτηκα μα πόσο χρονώ είναι πια το άτομο 40;50;; στο προφιλ σου βλεπω πως εισαι 24. αρα γιατί ο προβληματισμος για την ηλικια;;;;
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα...:D

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Με ψήσατε :)
Τελικά ίσως να ξεκινήσω και εγώ από το νέο έτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
αν και δεν ξέρω γερμανικά, ποτέ δεν είναι αργά για κάποιον να μάθει μια γλώσσα...
το μόνο ίσως μειονέκτημα είναι ότι πιο εύκολα αφομοιώνεις μια γλώσσα και οτιδήποτε νέο εν γένει, σε μικρές ηλικίες...
όσο μεγαλώνεις, απλώς σου παίρνει λίγο περισσότερο..
αν κάνεις όμως εντατικά μαθήμτα θα φθάσεις στο επίπεδο που θέλεις σύντομα..

μην ανησυχείς πάντως... κι εγώ όταν έδινα γαλλικά ήμουν μαθήτρια γυμνασίου και πολλοί άλλοι εξατεζόμενοι ήταν γύρω στα 40... οπότε, μην σε ανησυχεί η ηλικία...
καλή θέληση να υπάρχει, και όλα γίνονται!!!

Good Luck!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
το goethe είναι η παρα πολυ καλή επιλογή πιστευω! αν και εγώ τελικά αποφάσισα να κανω ιδιαιτερα μέχρι να φτάσω σε ένα επίπεδο β1 ή β2 και μετα να παω εκει!
θα τα κανω εντατικα μιας και εχω πολυ ελευθερο χρονο τον τελευταιο καιρο. πολλές ώρες την εβδομαδα με την καθηγητρια δεν κάνω. διαβάζω πολύ όμως μόνη μου. τουλαχιστον ενα 2ωρο καθε μερα και μαθημα κανω 2ωρες τη βδομαδα όπου κανουμε γραμματική(ασκησεις και αποριες) και εξασκηση στα προφορικα.

jenny είσαι καθηγήτρια γερμανικών απ'ότι έχω δει, ναι;
τι γνωμη έχεις για τον τρόπο που μαθαινω;να σημειωσω πως ειναι δικη μου η αποφαση και η προταση η καθηγητρια τη δεχτηκε και μου ειπε πως θα είμαι οκ. θέλω και μια 2η γνώμη όμως!;)


Το ότι αφιερώνεις έστω ένα 2ωρο καθημερινά για διάβασμα το βρίσκω πάρα πολύ καλό και πιστεύω πως αν συνεχίσεις έτσι θά πάνε όλα καλά!
Εντάξει, αν δεις ότι μέσα στο 2ωρο την εβδομάδα που κάνεις με την καθηγήτριά σου δεν φτάνει να λύσεις κάποιες παραπάνω απορίες ή να γίνει περισσότερη εξάσκηση στα προφορικά, μπορείς να κάνεις κάνα εξτρά μαθημα. Αυτό θα το δεις στην πορεία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top