Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα γερμανικά είναι μια απαίσια και βάρβαρη γλώσσα που αποτελεί έναν από τους λόγους που οι γερμανοί κάναν τόσες κακουχίες. Τα γαλλικά από την άλλη είναι πολλή πιο ωραία γλώσσα και κρύβει από πίσω της έναν πολιτισμό. Παρ'όλα αυτά αν κάποιος κρίνει πως τα γερμανικά θα του φανούν πιο χρήσιμα θεωρώ σωστό να επιλέξει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η χρησιμότητα μιας γλώσσας κρίνεται από το εύρος και από το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Τα Γαλλικά είναι μια ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑ και μαθαίνονται από ένα δυναμικό κοινό ενώ τα Γερμανικά, αν εξαιρέσεις τους ανατολικοευρωπαίους δεν είναι αλλού ευρέως διαδεδομένα. Όσο για τα Γαλλικά πανεπιστήμια είναι αυτά που έχουν προοθήσει την διαστιμική τεχνολογία (Ariane) τα γρηγορότερα τραίνα στον κόσμο κλπ. Οι σπουδές στη Γαλλία είναι φτηνές και οι Έλληνες καλώς σεχούμενοι σε αντίθεση με τους Γερμανούς που μας θεωρούν κατώτερης υφής ανθρώπους.Σύγουρα εντάσσεται στην γερμανική κουλτούρα η θεωρία περί ανωτέρων φιλών. Η κατοχή με το δάνειο μας έχει πολλά διδάξει σχετικά με αυτό.

Γερμανικός "πόλεμος" με φόντο την Ελλάδα! - Μέρκελ: Αυτός που έβαλε την Ελλάδα στην Ευρωζώνη να μη μιλάει
Δέστε στο yahoo αυτό το αρθράκι και σαν Έλληνες κρίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η χρησιμότητα μιας γλώσσας κρίνεται από το εύρος και από το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Τα Γαλλικά είναι μια ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑ και μαθαίνονται από ένα δυναμικό κοινό ενώ τα Γερμανικά, αν εξαιρέσεις τους ανατολικοευρωπαίους δεν είναι αλλού ευρέως διαδεδομένα. Όσο για τα Γαλλικά πανεπιστήμια είναι αυτά που έχουν προοθήσει την διαστιμική τεχνολογία (Ariane) τα γρηγορότερα τραίνα στον κόσμο κλπ. Οι σπουδές στη Γαλλία είναι φτηνές και οι Έλληνες καλώς σεχούμενοι σε αντίθεση με τους Γερμανούς που μας θεωρούν κατώτερης υφής ανθρώπους.Σύγουρα εντάσσεται στην γερμανική κουλτούρα η θεωρία περί ανωτέρων φιλών. Η κατοχή με το δάνειο μας έχει πολλά διδάξει σχετικά με αυτό.

Γερμανικός "πόλεμος" με φόντο την Ελλάδα! - Μέρκελ: Αυτός που έβαλε την Ελλάδα στην Ευρωζώνη να μη μιλάει
Δέστε στο yahoo αυτό το αρθράκι και σαν Έλληνες κρίνετε.

wtf ρε φίλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλα καλα ηρεμω ( για εσενα καλο μου):D
τωρα για το τελευταιο ρε συ ετυχε προχθες να ειμαι με τις 4 ξαδερφες μου που και οι 4 κανουν γαλλικα... Και εκαναν διαλογο ... εγω τις κοιτουσα ετσι: :confused: και μετα με εβαλαν να διαβασω γαλλικα :| ασε :| δεν θελεις να μαθεις :| ειναι δυνατον 4 γραμματα να τα κανουν 1?:worry:
κάθε εξελιγμένη γλώσσα δεν έχει φωνητική ορθογραφία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αγγλικά, αλλά αυτό δεν τα εμπόδησε να γίνουν η πρώτη διεθνής γλώσσα

τι σημαίνει wtf?

wtf ρε φίλε[/Ωραίο το σχόλιο, αλλα δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτά που έχουν ήδη γραφεί

Ωραίο το σχόλιο, αλλα δεν βλέπω τι σχέση έχει με αυτά που έχουν ήδη γραφεί

τα γερμανικά είναι πι χρήσιμη γλώσσα αλλά τα γαλλικά πιο ωραία
Χρήσιμη;Ποιός τη μιλάει εκτός από τους γερμανόφωνους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η χρησιμότητα μιας γλώσσας κρίνεται από το εύρος και από το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Τα Γαλλικά είναι μια ΔΙΕΘΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑ και μαθαίνονται από ένα δυναμικό κοινό ενώ τα Γερμανικά, αν εξαιρέσεις τους ανατολικοευρωπαίους δεν είναι αλλού ευρέως διαδεδομένα. Όσο για τα Γαλλικά πανεπιστήμια είναι αυτά που έχουν προοθήσει την διαστιμική τεχνολογία (Ariane) τα γρηγορότερα τραίνα στον κόσμο κλπ. Οι σπουδές στη Γαλλία είναι φτηνές και οι Έλληνες καλώς σεχούμενοι σε αντίθεση με τους Γερμανούς που μας θεωρούν κατώτερης υφής ανθρώπους.Σύγουρα εντάσσεται στην γερμανική κουλτούρα η θεωρία περί ανωτέρων φιλών. Η κατοχή με το δάνειο μας έχει πολλά διδάξει σχετικά με αυτό.

Γερμανικός "πόλεμος" με φόντο την Ελλάδα! - Μέρκελ: Αυτός που έβαλε την Ελλάδα στην Ευρωζώνη να μη μιλάει
Δέστε στο yahoo αυτό το αρθράκι και σαν Έλληνες κρίνετε.

Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα. Εχεις μπερδεψει την γερμανικη ΓΛΩΣΣΑ με την γερμανικη ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Οπως εχω πει πιο πανω ΑΠΕΙΡΕΣ φορες δεν υπαρχει η λογικη ( τουλαχιστον σε εμενα) δεν μαθαινω μια γλωσσα γιατι δεν συμπαθω και δεν με συμπαθει ο ιδιος. Μαθαινω μια γλωσσα γιατι ΘΕΛΩ να την μαθω, γιατι μου ΑΡΕΣΕΙ, γιατι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ στην χειροτερη περιπτωση.
Απο το αρθρο σου τις 2 πρωτες παραγραφουλες διαβασα δεν νομιζω να χρειαζεται να το διαβασω ολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
κάθε εξελιγμένη γλώσσα δεν έχει φωνητική ορθογραφία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αγγλικά, αλλά αυτό δεν τα εμπόδησε να γίνουν η πρώτη διεθνής γλώσσα
τι σημαίνει wtf?
What the hell σου λέει ο Χάρης και όχι άδικα.:P
Αυτό για το εξελιγμένη γλώσσα θα το αφήσω ασχολίαστο.
Εγώ ξέρω εξελιγμένη γλώσσα με φωνητική ορθογραφία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Χίλιες φορές Γαλλικά παρά Γερμανικά.
Να μου κοπεί η γλώσσα καλύτερα παρά να μάθω Γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και θα μαθω μια γλωσσα η οποια δεν ειναι χρησιμη για να μαθω μια ΩΡΑΙΑ γλωσσα? και τι να την κανω την ωραια γλωσσα αν δε μου χρησιμευσει?

Αυτή η αποκλειστική χρησιμοθηρική θεώρηση της γλώσσας, ως ενός προαπαιτουμενου για εργασία, είναι τουλάχιστον γελοία.
Μία γλώσσα, είτε σου αρέσει είτε όχι, θα σου χρησιμεύσει. Σου ανοίγει δρόμους για την διερεύνηση καινούργιων πολιτισμών, σε φέρει σε επαφή με αντιλήψεις και συνήθειες διαφορετικές από τις δικές σου, σου διαμορφώνει ένα πιο ευρύ οπτικό πεδίο και σε καθιστά προστατευμένο άπο εθνικιστικές/ρατσιστικές θεωρίες.
Απλα μην λενε οτι τα γαλλικα ειναι τοοοοσο χρησιμα μπροστα στα γερμανικα γτ ξερουμε τη πικρη αληθεια ολοι.
Εξαρτάται τι θα επιλέξει κανείς να κάνει στο μέλλον του.
Αν θες να γίνεις μηχανικός αυτοκινήτων, είναι δεδομένο ότι θα επιλέξεις να μάθεις γερμανικά.
Αν θες να ασχοληθείς με τη διπλωματιά, τον τουρισμό, τη κοσμετολογία, τη... μόδα ( έχουμε κανα σχεδιαστή δω μεσα; ) και πολλά άλλα, καλό θα ταν να μάθεις γαλλικά. Επίσης, στη Γαλλία υπάρχουν πολύ πιο γνωστά και αξιόλογα πανεπιστήμια από αντίστοιχα της Γερμανίας, ειδικά όσον αφορά τις θεωρητικές επιστήμες.
τωρα για το τελευταιο ρε συ ετυχε προχθες να ειμαι με τις 4 ξαδερφες μου που και οι 4 κανουν γαλλικα... Και εκαναν διαλογο ... εγω τις κοιτουσα ετσι: και μετα με εβαλαν να διαβασω γαλλικα ασε δεν θελεις να μαθεις ειναι δυνατον 4 γραμματα να τα κανουν 1?
Οι περιέργες φωνητικές εκφράσεις κλπ είναι ενδείξη μιας πολύ ανεπτυγμένης γλώσσας, που χρησιμοποιεί ακόμα και τον ήχο για να δώσει διαφορετικό νόημα στην κάθε λέξη. Η ποικιλομορφία της έκφρασης περνάει σε " άλλη διάσταση " , πλέον ο χρήστης της Γαλλικής μπορεί με τη φωνή του και μόνο να δώσει σε μία φράση διαφορετικό νόημα. Η σημασία μιας λέξης δε καθορίζεται μόνο από τη σειρά των γραμμάτων της αλφαβήτου, κι έτσι οι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν είναι πάρα πολλοί. Έτσι τα Γαλλικά μπορούν να εκφράσουν επιτυχώς πλήθος διαφορετικών και ποικιλόμορφων ιδεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτή η αποκλειστική χρησιμοθηρική θεώρηση της γλώσσας, ως ενός προαπαιτουμενου για εργασία, είναι τουλάχιστον γελοία.
Μία γλώσσα, είτε σου αρέσει είτε όχι, θα σου χρησιμεύσει. Σου ανοίγει δρόμους για την διερεύνηση καινούργιων πολιτισμών, σε φέρει σε επαφή με αντιλήψεις και συνήθειες διαφορετικές από τις δικές σου, σου διαμορφώνει ένα πιο ευρύ οπτικό πεδίο και σε καθιστά προστατευμένο άπο εθνικιστικές/ρατσιστικές θεωρίες.

Εξαρτάται τι θα επιλέξει κανείς να κάνει στο μέλλον του.
Αν θες να γίνεις μηχανικός αυτοκινήτων, είναι δεδομένο ότι θα επιλέξεις να μάθεις γερμανικά.
Αν θες να ασχοληθείς με τη διπλωματιά, τη κοσμετολογία, τη... μόδα ( έχουμε κανα σχεδιαστή δω μεσα; ) και πολλά άλλα, καλό θα ταν να μάθεις γαλλικά. Επίσης, στη Γαλλία υπάρχουν πολύ πιο γνωστά και αξιόλογα πανεπιστήμια από αντίστοιχα της Γερμανίας, ειδικά όσον αφορά τις θεωρητικές επιστήμες.

Στο πρωτο σου κομματι συμφωνω. Οταν μαθαινεις μια γλωσσα μπορεις μεσα απο αυτη να μαθεις στοιχεια για τον πολιτισμο κλπ των χωρων στις οποιες μιλουν αυτη τη γλωσσα. Καλα ναι αν θελεις να γινεις σχεδιαστης μοδας θα μαθεις γαλλικα. Στην γαλλια εχει οικους μοδας:P. Και πολλα εργοστασια αυτοκινητων στην Γερμανια. Για τα πανεπιστημια της Γαλλιας δεν ξερω παντως σε ενα αρθρο που ειχα δει ( το εχω αποθηκευμενο στο λαπτοπ μου που δυστυχως ειναι για επισκευη) τα περισσοτερα ( για να μην πω ολα) τα πανεπιστημια της Γερμανιας ηταν αναμεσα στα καλυτερα παγκοσμιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
τα περισσοτερα ( για να μην πω ολα) τα πανεπιστημια της Γερμανιας ηταν αναμεσα στα καλυτερα παγκοσμιως

Κοίτα, θεωρώ πιο συμφέρον για τη γαλλία να χει 5-10 πανεπιστήμια στις 100 top θεσεις παρά να χει 50-60 πανεπιστήμια στις 100-200 top θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κοίτα, θεωρώ πιο συμφέρον για τη γαλλία να χει 5-10 πανεπιστήμια στις 100 top θεσεις παρά να χει 50-60 πανεπιστήμια στις 100-200 top θεσεις.

Πιο συμφερον απο ποια αποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τα 50-60 πανεπιστημια π ναι στις 200 top θεσεις θα βγαλουν απλα καλους επιστημονες. Αυτα που ναι στις 50 top θεσεις δίνουν, πέρα από γνώσεις, ευκαιρίες για έρευνα και γενικότερη ανάπτυξη, ασχετο του αν υπολειτουργούν,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα 50-60 πανεπιστημια π ναι στις 200 top θεσεις θα βγαλουν απλα καλους επιστημονες. Αυτα που ναι στις 50 top θεσεις δίνουν, πέρα από γνώσεις, ευκαιρίες για έρευνα και γενικότερη ανάπτυξη, ασχετο του αν υπολειτουργούν,

Μπορει να εχεις δικαιο :). Παντως εγω τουλαχιστον ειμαι περιφανη ( για προσωπικους λογους, αλλα και γενικα) που η Γερμανια εχει καταφερει να εχει τοσο καλα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
https://www.topuniversities.com/univ...ities/why-paris-worlds-best-student-city-2012



inShare

Wednesday, 15 February 2012
Why Paris is the World's Best Student City in 2012


Danny Byrne examines the reasons for Paris’ number-one position in the first edition of the QS Best Student Cities.
If you have followed the QS World University Rankings in the past you’ll be accustomed to seeing a table dominated by US universities, so the top ten of QS Best Student Cities 2012 may make surprising reading.
Paris tops the list, with five other European cities making the top ten: London, Vienna, Zurich, Berlin and Dublin. What’s changed?
Broader student experience
Rather than focusing on individual universities, QS Best Student Cities 2012 looks at the broader experience of studying in different cities. While leading US universities undoubtedly offer world-class facilities and research, when other aspects of the student experience are taken into account several European cities offer distinct advantages of their own.
One of these is undoubtedly affordability. At a time when many students have to take on ever greater debts to fund their degrees, universities in Paris and many other cities in continental Europe still offer high-quality education at affordable prices.
International students at leading Parisian universities pay annual fees of less than US$1,000, compared to up to $18,000 in the UK and $40,000 in the US. This could amount to a whopping saving of $150,000 over four years.
Paris also offers a student concentration that belies its status as a major global capital. With 16 universities in the QS World University Rankings, Paris has an unrivalled variety and concentration of globally recognized institutions, contributing to its famed student scene.
The city’s Latin Quarter in particular is a hub of student activity, with a cluster of famous institutions including the Sorbonne, École Normal Supérieure and École des Mines de Paris. This means that while Paris is a large and diverse capital it also has the sort of student-dominated core that one would expect to find in a smaller university town.
Strong career prospects
Another aspect in which the French capital excels is in the number of domestic and international employers seeking to recruit its graduates. Parisian graduates are identified as priority targets by employers both in France and all across Europe, reflecting the solid graduate skills gained through its teaching-intensive undergraduate system, and the internationally-minded nature of Parisian graduates. Despite the continent’s current financial uncertainties, Paris offers a wealth of graduate opportunities due to its position at the heart of the EU.
Another feature of the top-ranked European cities is their high score for quality of living, based on the annual Mercer Quality of Living Index, which takes into account factors such as safety, public services and infrastructure, recreation and environment.
Vienna, ranked fifth overall here, was the top city in the world for quality of living in 2011, and other major European student cities to feature near the top of the table include Munich, Zurich, Berlin, Copenhagen, Amsterdam, Stockholm, Dublin and Paris.





My opinion
:I prefer french canadian universities - M O N T R E A L

https://www.topuniversities.com/city-rankings/2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
One of these is undoubtedly affordability. At a time when many students have to take on ever greater debts to fund their degrees, universities in Paris and many other cities in continental Europe still offer high-quality education at affordable prices.
International students at leading Parisian universities pay annual fees of less than US$1,000, compared to up to $18,000 in the UK and $40,000 in the US. This could amount to a whopping saving of $150,000 over four years.
Η ενοικίαση μιας τρώγλης για 800++€, όμως, δε φαίνεται να ενδιαφέρει τον αρθρογράφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν νομίζω να επισκεφτώ ποτέ Αφρικάνικες χώρες για να ψάξω για δουλειά, Γερμανία από την άλλη....
Αν παρόλα αυτά θελήσω να επισκεφτώ μια τριτοκοσμική χώρα για διακοπές θα έχω ως μέσο συνεννόησης τα αγγλικά.
Ακόμα και να τα μάθω τώρα, σε 40 χρόνια που ίσως να μου χρειαστούν θα θυμάμαι τίποτα? Και μια πιο σημαντική ερώτηση... ΘΑ ΖΩ ΤΟΤΕ?
1) Τα Γαλλικά δεν ομιλώνται μόνο σε Αφρικανικές χώρες
2) Το κέρδος από το να μαθαίνεις μία ξένη γλώσσα δεν είναι να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.
3) Νομίζεις ότι σε όλες τις χώρες που έχουν ως επίσημη γλώσσα τα αγγλικά, θα συννενοείσαι στα αγγλικά; Αν πας στην αφρικανική χώρα, τυπικά τα αγγλικά είναι η επίσημη γλώσσα, αλλά οι άνθρωποι μιλάνε γαλλικά.
4) Δηλαδή εσένα τα γαλλικά θα σου χρησιμεύσουν μόνο όταν θα πας να μιλήσεις με τον αφρικανό;

Δε ξέρω για σας, πάντως εγώ το ευχαριστιέμαι να μπορώ να διαβάζω κορυφαίους γάλλους φιλοσόφους, που έχουν θέσει μερικά από τα θεμέλια της Δυτικής σκέψης, στη γλώσσα που έγραφαν (θέλει βέβαια γνώση και του λεξιλογίου μιας άλλης εποχής). Η μετάφραση, όπως και να το κάνουμε, δε μπορεί να αποδόσει 100% το ίδιο νόημα. Κάθε γλώσσα έχει τις ιδιαιτερότητές της. Η τέλεια μετάφραση δεν υπάρχει.
Δε μαθαίνω γαλλικά για να πάω να ζήσω στο Παρίσι και να βρω δουλειά. Μαθαίνω γαλλικά γιατί μου ανοίγουν δρόμους στην ανακάλυψη ενός τεράστιου γαλλόφωνου πολιτισμού που, με καλό ή και κακό τρόπο, έχει στιγματίσει τόσο τις Δυτικές κοινωνίες όσο και τις αναπτυσσόμενες χώρες. Μαθαίνω γαλλικά γιατί έχω άμεση επαφή και πρόσβαση σε κείμενα σπουδαίας αξίας. Μαθαίνω γαλλικά γιατί μου αρέσουν και τα ευχαριστιέμαι.
Δεν είναι όλα θέμα δουλειάς και υλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η γερμανιδα ξαναχτυπα:P
1. Όποια σχέδια κι αν έχετε για το μέλλον, η γνώση των Γερμανικών σάς παρέχει αμέτρητες δυνατότητες. Μέσα από την εκμάθηση των Γερμανικών σάς δίνεται η δυνατότητα να βελτιώσετε την επαγγελματική και προσωπική σας ζωή αισθητά:
Επαγγελματική ζωή: Η επικοινωνία στα Γερμανικά με γερμανόφωνους συνεταίρους βελτιώνει τις επαγγελματικές σας σχέσεις και οδηγεί σε αποτελεσματικότερη επικοινωνία και έτσι στην επιτυχία.
Παγκόσμια καριέρα: Μέσα από τη γνώση των Γερμανικών βελτιώνετε τις επαγγελματικές σας προοπτικές σε γερμανικές εταιρίες που στεγάζονται στη χώρα σας αλλά και στο εξωτερικό. Η καλή γνώση των Γερμανικών σάς καθιστά παραγωγικό συνεργάτη για έναν εργοδότη που δραστηριοποιείται παγκοσμίως.
Τουρισμός και ξενοδοχειακά επαγγέλματα: Τουρίστες από γερμανόφωνες χώρες ταξιδεύουν πολύ και ξοδεύουν περισσότερα χρήματα σε σχέση με τουρίστες άλλων χωρών. Απολαμβάνουν, επίσης, ιδιαίτερα την εξυπηρέτηση από γερμανόφωνο προσωπικό και γερμανόφωνους ξεναγούς.
Επιστήμη και έρευνα: Τα Γερμανικά είναι η δεύτερη πιο σημαντική γλώσσας της επιστήμης. Η Γερμανία βρίσκεται, λόγω της προσφοράς της στην έρευνα και στην ανάπτυξη, στην 3η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο και απονέμει υποτροφίες για έρευνα σε αλλοδαπούς επιστήμονες.
Επικοινωνία: Οι εξελίξεις στον κλάδο των μέσων και της τεχνολογίας της πληροφορικής και των επικοινωνιών καθιστούν την πολυγλωσσία απαραίτητη. Μία σειρά σημαντικών ιστοσελίδων είναι στα Γερμανικά. Η ετήσια κυκλοφορία βιβλίων στη Γερμανία την τοποθετεί, σε παγκόσμιο επίπεδο, στην 5η θέση μεταξύ 87 χωρών, μετά το Ηνωμένο Βασίλειο, τις ΗΠΑ, την Κίνα και τη Ρωσία. Ως εκ τούτου, η γνώση της γερμανικής γλώσσας διευρύνει τη δυνατότητα πρόσβασης στην πληροφορία.
Πολιτισμική προσέγγιση: Μαθαίνω Γερμανικά σημαίνει αποκτώ εικόνα για τη ζωή, τις επιθυμίες και τα όνειρα των ανθρώπων στις γερμανόφωνες χώρες και την πολυπολιτισμική κοινωνία τους.
Ταξίδια: Βιώστε στο έπακρο τις ταξιδιωτικές εμπειρίες σας μέσα από τη γνώση των Γερμανικών, όχι μόνο στις γερμανόφωνες χώρες αλλά και σε άλλες χώρες της Ευρώπης, ιδιαίτερα της Ανατολικής.
Απόλαυση της λογοτεχνίας, της μουσικής, της τέχνης και της φιλοσοφίας: Τα Γερμανικά είναι η γλώσσα του Γκαίτε, του Κάφκα, του Μότσαρτ, του Μπαχ και του Μπετόβεν. Απολαύστε διαβάζοντας και ακούγοντας τα λογοτεχνικά και μουσικά αριστουργήματά τους στην αυθεντική τους γλώσσα.
Ευκαιρίες σπουδών και εργασίας στη Γερμανία: Η Γερμανία απονέμει μεγάλο αριθμό υποτροφιών για σπουδές στη χώρα. Για νέους από ξένες χώρες διατίθεται ειδική βίζα για εργασία κατά τις διακοπές τους. Για συγκεκριμένα επαγγέλματα υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις για την απόκτηση της άδειας εργασίας.
Προγράμματα ανταλλαγών:Υφίσταται ένα μεγάλο δίκτυο ανταλλαγής μαθητών και φοιτητών μεταξύ της Γερμανίας και πολλών άλλων χωρών του κόσμου.
Πηγή
το 2 εντος του spoiler:redface:
ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ Η Γερμανική είναι επίσημη γλώσσα στη Γερμανία, την Αυστρία, την Ελβετία, το Λιχτενστάϊν, το Λουξεμβούργο, τη Γερμανόφωνη Κοινότητα του Βελγίου, τοΝότιο Τυρόλο (Ιταλία), τη Σιλεσία (Πολωνία) και το Βατικανό (Ελβετική Φρουρά). Η Γερμανική είναι μειονοτική γλώσσα στην Τσεχία (Βοημία και Μοραβία), την Ουγγαρία, τη Δανία (Βόρειο Σλέσβιχ), τη Γαλλία (Αλσατία και Λοραίνη), τηΡουμανία, τη Ρωσία, τη Σλοβακία, τη Μολδαβία, τη Σλοβενία. Επίσης, τη Γερμανική γλώσσα μιλούν σποραδικά χιλιάδες μόνιμοι κάτοικοι σε περιοχές της Ιταλίας (Τρεντίνο), Πολωνίας (Πομερανία) καθώς και της Ισπανίας (Μαγιόρκα, Μάλαγα, Κανάρια νησιά). Στις άλλες ηπείρους η Γερμανική είναι μειονοτική γλώσσα σε περιοχές της Βραζιλίας, του Καζακστάν, του Κιργιζιστάν, της Ναμίμπια και στα νησιά Μαριάννες. Επίσης, 42.800.000 κάτοικοι των ΗΠΑ (βόρειες Πολιτείες) έχουν γερμανική καταγωγή και μιλούν γερμανογενείς διαλέκτους ή γλώσσες με γερμανικά λεξιλογικά στοιχεία. Εκατομμύρια άλλοι κατοικούν στη Νότια Αμερική και στην Ωκεανία.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ Η γερμανική οικονομία είναι ο πυλώνας της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα εδρεύει στη Φρανκφούρτη. Η Γερμανία είναι η χώρα με τις σημαντικότερες εξαγωγές στον κόσμο (αυτοκινητοβιομηχανία, χημικά προϊόντα, φαρμακοβιομηχανία, βαριά βιομηχανία). Είναι ο σημαντικότερος εμπορικός εταίρος της Ελλάδας.
ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ Στον τομέα του Τουρισμού, η Ελλάδα αποκομίζει σημαντικά οφέλη από την κίνηση των τουριστών. Ένα εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό των τουριστών που επισκέπτονται κάθε χρόνο την Ελλάδα προέρχεται από γερμανόφωνες χώρες. Το 2011 επισκέφτηκαν την Ελλάδα περισσότεροι από 2.000.000 τουρίστες από τις γερμανόφωνες χώρες (ακολουθούν Μεγ. Βρετανία, Ιταλία, κ.α.). Επιππέον η Γερμανία είναι η πρώτη χώρα σε όλες τις
ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ Τα Γερμανικά αποτελούν μια ιδιαίτερα προσιτή γλώσσα για τον ελληνόφωνο μαθητή. Έχει τεκμηριωμένα αποδειχθεί ότι η γερμανική γλώσσα παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με την Ελληνική. Τα Γερμανικά εμφανίζουν κοινά χαρακτηριστικά με τη γλώσσα μας τόσο στη δομή της γραμματικής και τη σύνταξη όσο και στον τρόπο σκέψης. Επιπλέον η γνώση Αγγλικών βοηθάει στην εκμάθηση των Γερμανικών καθώς η αγγλική γλώσσα ανήκει γλωσσολογικά στη Γερμανική Οικογένεια Γλωσσών (Germanic languages) ενώ τα Γερμανικά μπορούν να αποτελέσουν αφετηρία για την εκμάθηση άλλων γλωσσών π.χ. Ολλανδικά, Σουηδικά, Δανέζικα, Νορβηγικά, κ.α.
ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ Περισσότεροι από 500.000 Έλληνες έχουν περάσει ένα μεγάλο διάστημα της ζωής τους σε γερμανόφωνες χώρες, ή εξακολουθούν να ζουν ακόμη εκεί. Από τηδεκαετία του 1960 η Γερμανία αποτελεί πόλο έλξης χιλιάδων Ελλήνων μεταναστών. Μετά το 2010 αυξήθηκε κατακόρυφα η αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία η οποία αποτελεί εγγύηση για αξιοπρεπή διαβίωση και εργασία. Επιπλέον η Γερμανία, η Αυστρία και η Ελβετία αποτελούν μια από τις πρώτες επιλογές των Ελλήνων για τις χειμερινές τους διακοπές. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΕ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η Γερμανική είναι πλέον η δεύτερη ξένη γλώσσα στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία συμμετοχής στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (ΚΠγ) το Νοέμβριο του 2010 το 22% των υποψηφίων επέλεξε να εξεταστεί στη Γερμανική Γλώσσα, ακολουθεί η Γαλλική Γλώσσα (12%) και έπονται η Ιταλική και η Ισπανική γλώσσα. Επίσης, η Γερμανική αποτελεί, μετά την Αγγλική Γλώσσα, την επόμενη επιλογή για σπουδές στα Τμήματα Ξένων Γλωσσών και Φιλολογιών στα ελληνικά πανεπιστήμια, όπως φαίνεται από τον αριθμό των υποψηφίων στα Ειδικά Μαθήματα των Πανελλαδικών εξετάσεων [Το 2010 για τη Γερμανική Γλώσσα οι υποψήφιοι ανήλθαν στους 1295, για τη Γαλλική Γλώσσα στους 1129, για την Ισπανική Γλώσσα στους 171 και για την Ιταλική Γλώσσα στους 161]. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουν και ανεπίσημα στοιχεία από τις εγγραφές των ΚΞΓ της περιόδου 2010-11, όπου η ζήτηση για τα Γερμανικά έχει αυξηθεί σε σχέση με άλλες γλώσσες.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
To καλό με τα γαλλικά είναι ότι σε μια δυο δεκαετίες θα μιλιούνται δέκα φορές περισσότερο από τα συνεχώς συρρικνώμενα γερμανικά. Επίσης οι διεθνείς γλώσσες όπως τα γαλλικά και τα ισπανικά θα είναι πιο σημαντικές γιατί θα είμαστε όλοι ένα μικρό ιντερνετικό χωριό και η πολυπολιτισμικότητα, που αποτελεί τεράστιο και ανεκτίμητο πλούτο , θα είναι όλο και πιο σημαντική

https://xenesglosses.eu/2012/03/giati-na-matho-gallika/

Πολλοί γονείς και μαθητές προβληματίζονται για το ποια πρέπει να είναι η 2η ξένη γλώσσα, αφού, για την μελλοντική εξέλιξη κάποιου η Αγγλική δεν αρκεί, επειδή όλοι πλέον τη μιλούν κι έτσι έχασε την ιδιότητα του προτερήματος! • Με βάση ποια κριτήρια προχωρά κανείς σε αυτήν την επιλογή; • Γιατί να επιλέξει κάποιος να μάθει ως 2η ξένη γλώσσα τη Γαλλική, αντί της Γερμανικής, της Ισπανικής ή της Ιταλικής; Βέβαια, το ιδιαίτερο κίνητρο (κοινωνικό, οικονομικό, πολιτικό) παραμένει πάντα ο βασικός λόγος που καθορίζει την επιλογή της 2ης ξένης γλώσσας και γι αυτό μια μικρή έρευνα στο Internet επιτρέπει τη συγκέντρωση ποικίλλων πληροφοριών και επιχειρημάτων, παγκόσμια αναγνωρισμένων, για την επιλογή της Γαλλικής. Τα στοιχεία που ακολουθούν βασίζονται σε δεδομένα που αναφέρονται σε έρευνες, φυλλάδια διεθνών οργανισμών (ΔΟΕ : Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή, ΟΗΕ, ΝΑΤΟ) και ντοκουμέντα εφημερίδων όπως η Ενημέρωση (PALSO), Le Monde (Γαλλία), Le Soir (Βέλγιο), Le Matin (Ελβετία), Times της Νέας Υόρκης, El Pais (Ισπανία), καθώς επίσης και σε αποτελέσματα πανεπιστημιακών ερευνών(York-Toronto, Καναδάς). Αδιαμφισβήτητοι αριθμοί και λόγοι 1. Γλώσσα με ζωντανή παρουσία και στις πέντε ηπείρους (160 εκατομμύρια μιλούν ως επίσημη γλώσσα τα γαλλικά). 2. Πολλά κράτη, παράλληλα με την τοπική τους γλώσσα έχουν και τη Γαλλική ως επίσημη. 3. Η Γαλλική και η Αγγλική αποτελούν τις δύο γλώσσες εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και με αυτές αντιπροσωπεύεται σε παγκόσμια κλίμακα. 4. Σύμφωνα με έρευνα που διεξήχθη από τη Γενική Δ/νση Παιδείας και Πολιτισμού της Ε.Κ. η γαλλική αποτελεί τη δεύτερη επιλογή από τις 11 επίσημες γλώσσες της Ε.Ε. μετά την αγγλική. Εξάλλου διδάσκεται σε όλες ανεξαιρέτως τις χώρες του πλανήτη. 5. Αποτελεί μία από τις 8 παγκόσμια χρησιμοποιούμενες γλώσσες του Internet, (οι άλλες 7 είναι: η Αγγλική, η Ρωσική, η Ισπανική, η Ινδική, η Αραβική, η Ιαπωνική και η Κινεζική). 6. Πρώτη επίσημη γλώσσα του Ολυμπισμού και των Ταχυδρομείων (2η Αγγλική) και δεύτερη επίσημη (1η Αγγλική) οποιουδήποτε Διεθνούς Οργανισμού (ΟΗΕ, ΝΑΤΟ, Γιατροί Χωρίς Σύνορα, Γιατροί του Κόσμου κλπ) υποχρεώνοντας εκατοντάδες χιλιάδες στελέχη, υπαλλήλους και στρατιωτικούς που βρίσκονται σε διάφορα κέντρα ή σε πρωτεύουσες κρατών να την μαθαίνουν αργά ή γρήγορα! 7.Τα κέντρα εργασιών και αποφάσεων της Ε.Ε. βρίσκονται σε γαλλόφωνες περιοχές: Βρυξέλλες, Στρασβούργο, Λουξεμβούργο. Επίσης, στην γαλλόφωνη Ελβετία (Γενεύη, Λοζάννη) βρίσκεται το παγκόσμιο νομισματικό, διπλωματικό, ολυμπιακό και τουριστικό κέντρο. Αυτό σημαίνει πρόσβαση εργασίας σε τομείς: • Πολιτικής και Οικονομίας • Νομικής και Διπλωματίας • Εμπορίου και Διαμετακόμισης • Τεχνολογίας και Κατασκευών • Επικοινωνιών και Υπηρεσιών 8. Είναι μία από τις 7 μεγάλες γλώσσες με επιδράσεις στις τέχνες, στις επιστήμες, στην τεχνολογία και στα γράμματα! Οι άλλες 6 είναι : Αγγλική, Αραβική, Κινεζική, Ισπανική, Ρωσική, Πορτογαλική. 9. Είναι μια από τις 5 γλώσσες του Ο.Η.Ε. Οι άλλες είναι: αγγλικά, ισπανικά, κινέζικα και αραβικά. 10. Εξ αιτίας του γεγονότος ότι, μέχρι τον 20 παγκόσμιο πόλεμο, η Γαλλική υπήρξε η διπλωματική γλώσσα, οι νέες διεθνείς συνθήκες απαιτούν την άριστη γνώση της από όσα εξειδικευμένα άτομα εμπλέκονται σε μελέτες και αναλύσεις! 11. Οι πολιτιστικές, αρχαιολογικές, εθνολογικές ή γλωσσολογικές έρευνες και μελέτες για λαούς και γλώσσες δυσπρόσιτων ή άγνωστων περιοχών έχουν γίνει, σχεδόν αποκλειστικά, στη Γαλλική, κάτι που την κάνει χρήσιμη σε Εθνολόγους και Γλωσσολόγους. 12. Το αποικιακό παρελθόν της Γαλλίας και του Γαλλόφωνου Βελγίου επέβαλε τη Γαλλική (σαν διοικητική γλώσσα) σε πολλές χώρες που, σήμερα, δέχονται τις επενδύσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, κυρίως στις Αφρικανικές όπου η Ελλάδα πρωταγωνιστεί, αλλά και στην Νοτιοανατολική Ασία. 13. Γνωρίζοντας γαλλικά, μαθαίνεις πιο εύκολα άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες. 14. Το τουριστικό ενδιαφέρον, αφού η Γαλλική ομιλείται απ’ τις Αντίλλες μέχρι τη Γαλλία, απ’ την Αφρική ως την Ελβετία, απ’ το Μονακό μέχρι την Ταϊτή, απ’ τις Σεϋχέλλες μέχρι τον Καναδά και απ’ το Βιετνάμ ως το Βέλγιο. 15. Με την γνώση της Γαλλικής είναι δυνατές σπουδές σε πανεπιστήμια κύρους (Βέλγιο, Γαλλία, Ελβετία, Καναδάς) που προδιαγράφουν την επαγγελματική αποκατάσταση! 16. Εξ αιτίας του υψηλού επιστημονικού και τεχνολογικού επιπέδου της Γαλλίας (τηλεπικοινωνίες, αεροδιαστημική, αποστολή και εγκατάσταση δορυφόρων TV, αεροπλάνα Mirage, Rafale, Concorde, Airbus, το πιο γρήγορο τρένο στον κόσμο TGV Ιατρικές έρευνες σε Ινστιτούτα όπως αυτό του Παστέρ,…) πολλοί την προτιμούν για ανώτατες εξειδικευμένες σπουδές. 17. Απαραίτητη η γνώση της Γαλλικής για όσους επιθυμούν να ακολουθήσουν τομείς όπως η μόδα, η κομμωτική, η κουζίνα, η κοσμητική και η ομορφιά. 18. Επειδή η Γαλλία αποτελεί σημαντικό εταίρο της Ελλάδας (2ος βιομηχανικός, 3ος εμπορικός και 3ος επενδυτής), και, η Ελλάδα θα γίνει στις 28 Νοεμβρίου μέλος της Παγκόσμιας Οργάνωσης της, Γαλλοφωνίας (OIF), μετά από αίτημα της. 19. Η Γαλλία είναι μία από τις οκτώ ισχυρότερες χώρες παγκοσμίως, πρώτη παγκόσμια δύναμη στη βιομηχανία αρωμάτων και καλλυντικών προϊόντων, 4η οικονομική παγκόσμια δύναμη με πρωτοπορία στις κατασκευές τρένων, στην αεροναυπηγική, τέταρτη παγκόσμια παραγωγός αυτοκινήτων και κατέχει το 80% της διεθνούς παραγωγής μικροστοιχείων (πιστωτικές κάρτες). 20. Η Γαλλία αποτελεί σημαντικό εμπορικό και οικονομικό κόμβος: τα 2/3 του ευρωπαϊκού εμπορίου διακινούνται μέσω της Γαλλίας. 21. Η κουλτούρα της Γαλλίας είναι τεράστια! Η συγκεκριμένη γλώσσα έχει να παρουσιάσει μεγάλη λογοτεχνική ποικιλία και μουσικό πλούτο. 22. Η Γαλλία αποτελεί παγκόσμια πολιτιστική αναφορά : • Πρώτη δύναμη παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών στην Ευρώπη. • Άμεση πρόσβαση σε πολυάριθμα αριστουργήματα της λογοτεχνίας. • Δυνατότητα άμεσης επαφής με το γαλλικό διαφωτισμό, αφετηρία του σύγχρονου πολιτισμού • Η Γαλλία και κατεξοχήν το Παρίσι είναι βασικός τουριστικός προορισμός : - Περισσότεροι από 500 υπαίθριοι χώροι αναψυχής. - Οικολογικά μουσεία με δυνατότητα οργανωμένων θεματικών επισκέψεων. - 350 ζωολογικοί κήποι. - Χώροι αναψυχής για μικρούς και μεγάλους. - Πολυάριθμες πολιτιστικές εκδηλώσεις και φεστιβάλ. 23. Γιατί υπάρχει στενή σχέση Ελλάδας-Γαλλίας : • Τόσο η Γαλλία όσο και η Ελλάδα, λόγω του πολιτιστικού τους παρελθόντος, είναι ανοιχτές στην πολυπολιτισμικότητα. • Η Ελλάδα και ο πολιτισμός της υπήρξαν πηγή έμπνευσης για πολλούς Γάλλους διανοούμενους. • Έλληνες διανοούμενοι επέλεξαν τη Γαλλία ως μόνιμο τόπο διαμονής ( Κορνήλιος Καστοριάδης, Γιάννης Ξενάκης, Κώστας Αξελός κ.α.) • Η γαλλική είναι μια γλώσσα με ελληνικές ρίζες! 24. Τέλος,γιατί υπάρχουν κι αυτοί που αγαπούν τη Γαλλική λόγω της ευγένειας και της γλυκύτητάς της. Αυτό το απαλό χάδι που μαγνητίζει!

Διαβάστε περισσότερα: Γιατί να μάθω Γαλλικά ; | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παιδιά,σχετικά με αυτό που γράφτηκε ότι εκτός από τις γερμανόφωνες χώρες δε μιλάει κανείς άλλος Γερμανικά είναι μύθος. Μας έκαναν ό,τι μας έκαναν στον Β' Παγκόσμιο αλλά δεν είναι δικαιολογία για να μη μάθεις μια γλώσσα.Θυμάμαι ένα κείμενο που διάβαζα στα Αγγλικά σχετικά με το πόσα εκατομμύρια άνθρωποι μιλάνε Γερμανικά και ήταν αρκετοί.Οπότε τις μαλακίες περί ότι μιλάνε Γερμανικά μόνο οι Αυστριακοί,ένα μέρος των Ελβετών και φυσικά οι Γερμανοί αφήστε το στην άκρη.
Πάμε τώρα στα Γαλλικά,εξίσου σημαντική γλώσσα με εξίσου μεγάλο ποσοστό ατόμων που τα μιλάνε και όχι μόνο στην Ευρώπη αλλά και σε χώρες της Αφρικής-νομίζω- .
Μην ξεχνάμε,ότι στις απαιτήσεις για Διπλωματικό Σώμα εντάσσεται η άριστη γνώση Γαλλικών.
Εγώ Γερμανικά ξεκίνησα πρώτα επειδή μου τα επέβαλε θεωρώντας τα πιο σημαντικά οι γονείς μου και επειδή όταν τα ξεκίνησα η Γερμανία είχε μπει δυναμικά στα πράγματα της Ελλάδας (και εξακολουθεί να είναι).
Ο καθένας πράττει ανάλογα αν και στην ηλικία των 11 ετών-που ξεκίνησα να μαθαίνω εγώ- δύσκολο να ξέρεις ποια από τις δύο γλώσσες θα σου φανεί χρήσιμη για το αντικείμενο που θα ακολουθήσεις.
Εγώ,γαλλικά προς το παρόν δεν έχω κανένα σκοπό να μάθω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,163 μηνύματα.
Tα γαλλικά μιλιούνται εκτός από Ευρώπη και Αφρική και στην Αμερική και στην Ασία και στην Ωκεανία. Στην δε Ασία η άνοδος των γαλλικών είναι θεαματική στην Κίνα, την Ινδία, το Βιετνάμ, την Ιαπωνία, την Κορέα, τον Λίβανο κτλ


Και ένα τραγουδάκι χθεσινο από το Λίβανο από τους διεθνείς αγώνες γαλλοφωνίες όπου συμμετέχουν 77 γαλλόφωνες χώρες (βεβαίως εκτός αυτών τα γαλλικά μιλιούνται σε όοοοολες τις χώρες του κόσμου)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top