Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
mission possiple: ich habe einen fragen für dich! Εχεις βαλει για καποιον συγκεκριμενο σκοπο την υπογραφη σου; Εγω προσπωπικα μολις την ειδα καταλαβα 2 πραγματα:
1. Λατρευεις τα Γαλλικα!
2. Θελεις να κανεις τους αλλους να μαθουν γαλλικα δειχνοντας τους ποσο μοιαζουν με τα ελληνικα!
ΥΓ: Καλα τα λεω? Απαντησε μου σε παρακαλω

φιλικα,
Μαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
mission possiple: ich habe einen fragen für dich! Εχεις βαλει για καποιον συγκεκριμενο σκοπο την υπογραφη σου; Εγω προσπωπικα μολις την ειδα καταλαβα 2 πραγματα:
1. Λατρευεις τα Γαλλικα!
2. Θελεις να κανεις τους αλλους να μαθουν γαλλικα δειχνοντας τους ποσο μοιαζουν με τα ελληνικα!
ΥΓ: Καλα τα λεω? Απαντησε μου σε παρακαλω

φιλικα,
Μαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Die Frage= η ερωτηση
einen Frage= μια ερωτηση

Γιατί einen? αφού ειναι θηλυκό
πιο πάνω έγραψες Fragen

Βγαίνουμε οφφ τοπικ ή μου φαίνεται? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατί einen? αφού ειναι θηλυκό
πιο πάνω έγραψες Fragen

Βγαίνουμε οφφ τοπικ ή μου φαίνεται? :P

Πολυ οφφ! Αρχικα εγω εκανα μια ερωτηση σε εναν ''γαλλοφιλο'' απο τον οποιο απετω μια καλη απαντηση! Πες κι εσυ την γνωμη σου για την υπογραφη του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σορρυ κιολας, αλλα einer Frage δεν ειναι ρε παιδια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
mission possiple: ich habe einen fragen für dich! Εχεις βαλει για καποιον συγκεκριμενο σκοπο την υπογραφη σου; Εγω προσπωπικα μολις την ειδα καταλαβα 2 πραγματα:
1. Λατρευεις τα Γαλλικα!
2. Θελεις να κανεις τους αλλους να μαθουν γαλλικα δειχνοντας τους ποσο μοιαζουν με τα ελληνικα!
ΥΓ: Καλα τα λεω? Απαντησε μου σε παρακαλω

φιλικα,
Μαρια

Ich hab eine Frage an dich!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Οι εποχές είναι τέτοιες που δεν πρέπει να χωράνε οι συναισθηματισμοί σχετικά με ποιά γλώσσα πρέπει να μάθουμε.
Οσοι είστε πριν τα 18 ή είστε στα πρώτα χρόνια των σπουδών σας, η επιθυμητη επαγγελματική σταδιοδρομία και συνεπώς οι μετέπειτα υποψήφιες προς μετανάστευση χώρες θα σας "υποβάλλουν" τι θα σπουδάσετε.
Θέλετε να σπουδάσετε μηχανικοί, πληροφορικάριοι; Οπωσδήποτε Γερμανικά. Η Γερμανία πλουτίζει από την κρίση, αναπτύσσεται περαιτέρω στον τεχνολογικό τομέα αλλά αντιμετωπίζει δημογραφικό πρόβλημα και έχει ανάγκη από μηχανικούς. Απο εκεί προέρχονται οι περισσότερες θέσεις εργασίας στην Ευρώπη. Χρείαζεται μια καλή γνώση των γερμανικών ουτως ωστε περισσότερες πιθανότητες να παρουσιαστούν για μια πρόσληψη. Το ίδιο ισχύει και για γιατρούς.
Στη Γαλλία υπάρχει ζήτηση για απόφοιτους οικονομικών σχολών, marketing, accounting επί το πλείστον. Η Γαλλία όμως αντιμετωπίζει κρίση με συνεχώς αυξανόμενη ανεργία στο 10% που για αυτούς είναι πολύ. Δεν θα είναι ελκυστικός προορισμός για μετανάστες λόγω της αβεβαιότητας στον οικονομικό τομέα (απολύσεις κλπ). Προσοχή για να πάτε θα πρέπει να ξέρετε ΑΡΙΣΤΑ την γλώσσα (οχι τυπου εχω το DALF ή το SORBONNE και αυτο πιστοποιει πως ξερω την γλώσσα).
Όσον αφορά το Κεμπέκ ως προορισμό για εργασία, εκεί μιλάνε γαλλικά αλλά δεν είναι ΕΕ. Χρειάζεται να έχεις βρει από εδώ την δουλεία και ο εργοδότης κάνει τις κατάλληλες ενέργειες στην υπηρεσία μετανάστευσης για να πας νόμιμα. Είναι δηλαδή δύσκολο εκτός και αν έχεις καποιον ομογενή για σπρώξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Πάνε στην Γαλλία που είναι και δωρεαν όλα. :P
Δεν είναι δωρεάν όλα. Τα Grandes Ecoles έχουνε διδακτρα (ενα μαστερ κανει 10000 τον χρόνο) και ειναι πολυ δυσκολο για εναν Ελληνα να μπει. Αν δεν πας για Grande Ecole ή στη Σορβοννη αν είσαι θεωρητικός, καλύτερα μην πας καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γαλλικά ΡΕΕΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Die Frage= η ερωτηση
einen Frage= μια ερωτηση

Eνώ το γαλλικό "une question" παραμένει ίδιο είτε είναι είναι υποκείμενο, είτε αντικείμενο, είτε μετά από οποιαδήποτε πρόθεση. Ευτυχώς δηλαδή.........

Δεν είναι δωρεάν όλα. Τα Grandes Ecoles έχουνε διδακτρα (ενα μαστερ κανει 10000 τον χρόνο) και ειναι πολυ δυσκολο για εναν Ελληνα να μπει. Αν δεν πας για Grande Ecole ή στη Σορβοννη αν είσαι θεωρητικός, καλύτερα μην πας καθόλου.

Τα Grandes Ecoles είναι χαρακτηριστικό μόνο της Γαλλίας. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες και... είναι πανεπιστήμια εκτός συναγωνισμού. Πολλοί πρόεδροι και πρωθυπουργοί πολλών χωρών όλου του κόσμου βγαίνουν από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα Grandes Ecoles είναι χαρακτηριστικό μόνο της Γαλλίας. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες και... είναι πανεπιστήμια εκτός συναγωνισμού. Πολλοί πρόεδροι και πρωθυπουργοί πολλών χωρών όλου του κόσμου βγαίνουν από αυτά.

Εντάξει τώρα μην τα συγκρίνεις με το ιατρικό Heidelberg ή της Ζυρίχης ή τα αγγλόφωνα Harvard και Cambridge.

Α και από προσωπική μου αναζήτηση βρήκα ότι πολλά Γερμανικά πανεπιστήμια είναι επίσης κρατικά, hence δωρεάν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Tι να πει και ο Λουί Παστέρ... μπροστά στα Grandes Ecoles, ε;

Για το επίδομα στέγασης (γιατί τα πανεπιστήμια είναι σχεδόν αποκλειστικά κρατικά) στην Γαλλία εδώ. https://www.caf.fr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας μαθαίνει μια γλώσσα ανάλογα και με το σε ποιους τομείς μπορεί να τη χρησιμοποιήσει! Ετσι,ειναι γνωστό τοις πάσι ότι στην ιατρικη,μηχανολογικα και τέτοια τα πρωτεία σε πανεπιστήμια κτλ κατέχουν οι γερμανοφωνες χώρες ενώ για πιο θεωρητικές επιστήμες όπως η νομική,η φιλολογία κτλ νομίζω ότι ειναι η Γαλλία η Μεκκα τους! Οπότε αυτός ειναι κ ένας προσανατολισμός ,βάσει του οποίου μπορεί να κινηθεί κάποιος και να επιλέξει μια απο τις δυο γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βασικά μετά την Κίνα η ανάπτυξη περνά σιγά σιγά στις αραβογαλλόφωνες (εντός κι εκτός Αφρικής) και στις γαλλόφωνες χώρες της Αφρικής. Ο Καναδάς, οι ευρωπαικές χώρες και η Ασία έχουν φτάσει πια στά όριά τους και τα περισσότερα θα κατασκευάζονται εκτός. Γι' αυτό γαλλικά.

Είναι και γλώσσα με δυναμική πληθυσμιακή αύξηση (περισσότερο κι από την κινεζική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας μαθαίνει μια γλώσσα ανάλογα και με το σε ποιους τομείς μπορεί να τη χρησιμοποιήσει! Ετσι,ειναι γνωστό τοις πάσι ότι στην ιατρικη,μηχανολογικα και τέτοια τα πρωτεία σε πανεπιστήμια κτλ κατέχουν οι γερμανοφωνες χώρες ενώ για πιο θεωρητικές επιστήμες όπως η νομική,η φιλολογία κτλ νομίζω ότι ειναι η Γαλλία η Μεκκα τους! Οπότε αυτός ειναι κ ένας προσανατολισμός ,βάσει του οποίου μπορεί να κινηθεί κάποιος και να επιλέξει μια απο τις δυο γλώσσες!

δεν είναι σωστό να κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς. είναι αρκετά πολύπλοκη η πραγματικότητα...
πχ οκ όλοι πιστεύουν αυτό που λες, γιατί όμως το καλύτερο νοσοκομείο του κόσμου βρίσκεται στη Γαλλία;

εγώ πιστεύω ότι πολύ απλά λόγω του ότι μας παίζουν τώρα οι γερμανοί στα δάχτυλα όλοι κρίνουν ότι πρέπει να μάθουν γερμανικά γιατί η γερμανία είναι μπροστά κλπ... ναι, καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
δεν είναι σωστό να κάνουμε τέτοιους διαχωρισμούς. είναι αρκετά πολύπλοκη η πραγματικότητα...
πχ οκ όλοι πιστεύουν αυτό που λες, γιατί όμως το καλύτερο νοσοκομείο του κόσμου βρίσκεται στη Γαλλία;

εγώ πιστεύω ότι πολύ απλά λόγω του ότι μας παίζουν τώρα οι γερμανοί στα δάχτυλα όλοι κρίνουν ότι πρέπει να μάθουν γερμανικά γιατί η γερμανία είναι μπροστά κλπ... ναι, καλά.

Όπως ακριβώς έγινε με το χρηματιστήριο στην Ελλάδα. Παρουσιαζόταν ως χρυσός αλλά το πραγματικό αντίκρυσμα και το περιεχόμενο ήταν...

Βέβαια όταν λάμπει η αλήθεια είναι συνήθως αργά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Βασικά μετά την Κίνα η ανάπτυξη περνά σιγά σιγά στις αραβογαλλόφωνες (εντός κι εκτός Αφρικής) και στις γαλλόφωνες χώρες της Αφρικής. Ο Καναδάς, οι ευρωπαικές χώρες και η Ασία έχουν φτάσει πια στά όριά τους και τα περισσότερα θα κατασκευάζονται εκτός. Γι' αυτό γαλλικά.

Ε και?
Είναι αυτός λόγος να μάθω γαλλικά?
Αν είναι αυτός λόγος να μάθω μια γλώσσα πρόσθεσε τους πληθυσμούς Ιρλανδίας-Η.Β.-ΗΠΑ-Καναδά-Αυστραλίας-Ν. Αφρικής που έχουν τα αγγλικά επίσημη γλώσσα (άσε τις υπόλοιπες που την έχουν για 2η)

Tι να πει και ο Λουί Παστέρ... μπροστά στα Grandes Ecoles, ε;

ή ο Einstein...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top