Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

vakas

Νεοφερμένος

Ο vakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
επειδη κανω την γαλλικη γλωσσα,θα σου ελεγα γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
γαλλικά, μοιάζουν πολύ με τα αγγλικά και γι' αυτό είναι και πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εγώ προσωπικά θα πρότεινα Γερμανικά . Μοιάζουν πολύ με τα Αγγλικά και είναι αρκετά εύκολα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

--->ev<---

Νεοφερμένος

Η --->ev<--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γερμανικα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βαρέθηκα τα Γερμανικά και θέλω Γαλλικά τώρα!!

Finalement tu joins le club, toi aussi!:clapup:



Kαι δεν είσαι ο μόνος ;) Το 2050 θα υπάρχουν 1,072,013 ενεργοί γαλλόφωνοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
οτι και να επιλεξει κανεις το ιδιο κανει!τα ιδια θα κανεις κανεις παλι απο την αρχη καθε χρονο!ποιος εμαθε γαλλικα,γερμανικα ή αγγλικα απο το σχολειο? εγω προτεινω να επιλεξει κανεις αυτο που εκανε και στο δημοτικο αλλα ετσι κι αλλιως το ιδιο κανει γιατι τα περνεις απο την αρχη!οποτε who cares?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant.siametis

Νεοφερμένος

Ο ant.siametis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ δεν θα διάλεγα γερμανικά. Δεν μου αρέσουν πολύ, άλλα άμα σου αρέσουν εσένα...γούστα είναι αυτά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marialena!

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Κοίτα κατ'αρχάς αυτός που θα τα μάθει είσαι εσύ...σκέψου ότι μαζί με τη γλώσσα θα μάθεις και τον τρόπο ζωής, τον πολιτισμό κλπ...Επίσης σκέψου πού θα ήθελες να ταξιδέψεις πιο πολύ...Εγώ στο γυμνάσιο πήγα γαλλικά και γενικά ακούω ότι είναι πολύ πιο εύκολα από τα γερμανικά, ιδίως στην προφορά...Γιατί εντάξει και τα γαλλικά έχουν δύσκολη προφορά, αλλά μη φανταστείς ότι θα σε κρεμάσει η καθηγήτρια άμα δεν μπορείς να μιλήσεις με προφορά...Πιο πολύ χαβαλέ έχει μέσα στο μάθημα...και μη σκέφτεσαι πού πάνε οι περισσότεροι...όπου σου αρέσει εσένα θα πας...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diminix

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Hi! Πιστεύω ότι είναι καθαρά δική σου απόφαση... Βέβαια εγώ επέλεξα Γερμανικά, καθώς πηγαίνω και φροντιστήριο. Γερμανικά μιλάνε σε 4 ευρωπαικές χώρες, ενώ Γαλλικά σε αρκετές αφρικανικές..:/::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά θα σε απογοητεύσω φίλε μου νιουμπά (ένα μόλις μήνυμα)!

Αγγλική Βικιπαιδεία (τα γαλλικά μιλιούνται σε περισσότερες από 4 χώρες στην Ευρώπη (εκτός από το ότι μιλιούνται και στον Κανάδα και σε πολλές άλλες χώρες στον Ατλαντικό, Ινδικό και Ειρηνικό ωκεανό από 425 εκατομμύρια ομιλιτές ως πρώτη η 2η γλώσσα και είναι γλώσσα που παρουσιάζει δραματική αύξηση και στην Ευρώπη και παγκοσμίως)
Ειδικότερα για την Ευρώπη (μιας και αυτό σε απασχολεί περισσότερο)
Europe

Legal status in France

See also: Toubon Law and Languages of France
According to the Constitution of France, French has been the official language since 1992.[17] (although previous legal texts have made it official since 1539, see ordinance of Villers-Cotterêts). France mandates the use of French in official government publications, public education except in specific cases (though these dispositions are often ignored) and legal contracts; advertisements must bear a translation of foreign words.
In addition to French, there are also a variety of regional languages and dialects. France has signed the European Charter for Regional Languages, but has not ratified it since that would go against the 1958 Constitution.[citation needed]
Switzerland

Further information: Demographics of Switzerland and Swiss French
French is one of the four official languages of Switzerland (along with German, Italian and Romansh) and is spoken in the part of Switzerland called Romandie. French is the native language of about 20% of the Swiss population.
Most of Swiss French is mutually compatible with the standard French spoken in France, but it is often used with small differences, such as those involving some numbers.
Belgium

Further information: Languages of Belgium and Belgian French

Bilingual signs in Brussels.


In Belgium, French is the official language of Wallonia (excluding the East Cantons, which are German-speaking) and one of the two official languages —along with Dutch— of the Brussels-Capital Region where it is spoken by the majority of the population, though often not as their primary language.[18] French and German are not official languages nor recognized minority languages in the Flemish Region, although along borders with the Walloon and Brussels-Capital regions, there are a dozen municipalities with language facilities for French speakers. A mirror situation exists for the Walloon Region with respect to the Dutch and German languages. In total, native French speakers make up about 40% of the country's population, while the remaining 60% speak Dutch as a first language. Of the latter, 59% claim to speak French as a second language, meaning that about three quarters of the Belgian population can speak French.[19][20]

Monaco and Andorra

Further information: Languages of Monaco and Languages of Andorra
Although Monégasque is the national language of the Principality of Monaco, French is the only official language, and French nationals make up some 47% of the population.
Catalan is the only official language of Andorra; however, French is commonly used because of the proximity to France. French nationals make up 7% of the population.

Knowledge of French in the European Union and candidate countries[21]


Italy

Further information: Languages of Italy
French is also an official language, along with Italian, in the small region of Aosta Valley, Italy[22], although most people speak the Franco-Provençal language, they use standard French to write. That is because[citation needed] the international recognition of Franco-Provençal as a separated language was quite recent.
Luxembourg

Further information: Languages of Luxembourg and Multilingualism in Luxembourg
French is one of three official languages of the Grand Duchy of Luxembourg, alongside German and Luxembourgish, the natively spoken language of Luxembourg. Luxembourg's education system is trilingual: the first years of primary school are in Luxembourgish, before changing to German; while in secondary school, the language of instruction changes to French.
The United Kingdom and the Channel Islands

Further information: Languages of Jersey, Languages of Guernsey, and Languages of the United Kingdom
French is a large minority language and immigrant language in the UK, with over 300,000 French-born people in the UK. It is also the most popular foreign language. French is understood by 23% of the UK population.[23]
A large portion of words of the English language (originating in Great Britain) are of French root or origin. This is partly due to the Norman Invasion, which led to Norman French becoming the language of administration for a period in history and the use of French by sections of the aristocracy and upper classes (while the peasants and lower classes spoke an Anglo-Saxon language).
French is an official language in Jersey and Guernsey, the two bailiwicks collectively referred to as the Channel Islands, although they are separate entities. Both use French to some degree, mostly in an administrative or ceremonial capacity. Jersey Legal French is the standardized variety used in Jersey. However, Norman (in its local forms, Guernésiais and Jèrriais) is the historical vernacular of the islands.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dadela

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Τίποτα από τα 2!!!Διάλεξα Ιταλικά, την καλύτερη δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate7 nasos

Νεοφερμένος

Ο gate7 nasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γαλλικά και ξερό ψωμί. Εγώ δίνω το τρίτο και τελευταίο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikitwinaki

Νεοφερμένος

Η Nikitwinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ ήδη διάλεξα Γερμανικά και θέλω να ακούσω γνώμες να δω αν έκανα το σωστό.Ελπίζω να το έκανα
και εγώ γερμανικά διάλεξα.. λένε ότι είναι πιο εύκολα, κι οντως είναι... βεβαια το αν "εκανες" καλά η όχι εξαρτάται από έσενα και το χαρακτήρα σου.. τα γερμανικά "οπως" ξαναείπα ειναι πολύ εύκολα γιατί τα "προφερεις" "οπως" τα βλέπεις με "μερικες" εξαιρέσεις, αλλα και η γραμματικη απο την αλλη, εγώ στο τέλος της σχολικής χρονιας άρχισα να το μετανιώνω... δεν μου αρεσουν και τοσο τα γερμανικα και ας ειναι ευκολα.. με τράβηξαν τα γαλλικά μονο μέσα από ένα τραγουδι και αφου ειναι πολύ αργά η αλλάξω 2η ξένη γλωσσα"αποφασισα" "μολις" πάρω το πτυχίο μου στα αγγλικά η αρχικό μαθήματα γαλλικών, όσο κι αν "αργισει" αυτό... :confused: ελπιζω εσυ να μην μετανιωσεις την επιλογη σου γιατι και τα γερμανικα ειναι πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.

Τίποτα από τα 2!!!Διάλεξα Ιταλικά, την καλύτερη δουλειά!

πολλά παιδιά επέλεξαν ιταλικά,και αυτό θα έκανα και εγώ, "ομως" στο σχολειο μου και σε αρκετά ακόμα δε δημιουργήθηκαν τμήματα λόγω των λίγων μαθητών και "κυριως" ελλειψη καθηγητών.. μακάρι να ήταν για ολους "οπως" και έσενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σε οτι κι αν επιλεξετε! Παντως οταν ανεφερες κατι για ελειψη καθηγητων ελπιζω να μην ηταν για την ιταλικη γλωσσα.Τουλαχιστον για την περιοχη της Αττικης ειχαν κανει αιτηση 217 καθηγητες ιταλικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
εγω απο τα 3 μαθηματα που ειχε στο σχολειο (ιταλικα,γαλλικα,γερμανικα)

διαλεξα ιταλικα!! ειναι πολυ πιο ευκολα! στο δημοτικο εκανα γαλλικα... αλλα ειχαμε μια στριμενη δασκαλα... τωρα που εκανα ενα χρονο ιταλικα στην πρωτη μου φανηκαν πολυ ευκολα! τα γαλλικα δεν μου αρεσουν ουτε τα γερμανικα!τα ιταλικα οπως ακουγοντε γραφοντε!! ειναι ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pink angel

Νεοφερμένος

Η pink angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Νικο φιλε μου πολυ αναποφασιστο σε βρισκω;)σου προτεινω παντως να μινεις στα Γερμανικα γιατι ειναι πιο ευκολα, κατα τη γνωμη μου τα Γαλλικα θελουν προφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάνω γαλλικά , επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ , μιλιούνται σε πολλές χώρες παγκοσμίως (μην αρχίσετε το ίδιο τροπάριο με την αφρική, μιλιούνται και στην ευρώπη :P) και αν αριστεύσω τα γαλλικά μου, μετά θα μου είναι πιο εύκολα τα ισπανικά,πορτογαλικά,ιταλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ιταλικα θα πας.Οι πιο διαδεδομενη γλωσσα αναμεσα στις 3 που εχεις να επιλεξεις.:)Τα αγγλικα ειναι το number 1 και το διδασκεσε μετα ειναι τα ισπανικα πολυ καλα και υστερα ιταλικα.Ακου με και δεν θα χασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σπύρο συγνώμη που θα σε διαψέυσω.Η πιο διαδεδομένη γλώσσα είναι η κινέζικη, μετα η ισπανική, η αγγλική, τα Χιντι, η Bengali, τα πορτογαλικά , τα ρώσσικα, τα γιαπωνέζικα, ακριβώς μετά τα γερμανικά, 6 θέσεις πιο κάτω τα γαλλικά και τα ιταλικά 3 θέσεις πιο κάτω... Μεσολαβούν πολλές γλώσσες. Από 100000% έγκυρη πηγή.

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας... Πολλοί λένε ότι μαθαίνω μία γλώσσα για να έχω καλύτερο βιογραφικό, γιατί η χώρα αυτή έχει μεγαλύτερη οικονομία και ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ... Το θέμα είναι να ΑΓΑΠΑΣ την γλώσσα που κάνεις. Είτε γαλλικά, είτε γερμανικά, είτε Μογγόλικα διαβάσεις, αν δεν ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ την γλώσσα, δεν θα την μάθεις. Για αυτό πρώτος λόγος για τον οποίον μαθαίνεις μια γλώσσα είναι επειδή σου ΑΡΕΣΕΙ. Αν δεν σου αρέσει είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις σε ικανοποιητικό επίπεδο. (Μην κοιτάτε που στα αγγλικά φτάνουν κάποιοι Γ2 και τα μισούν, τα αγγλικά τα βλέπουμε κάθε μέρα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εννοειται η γλωσσα ειναι κατι απολυτως προσωπικο και μονο αν σε ικανοποιει θα μπορεις να αποδωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top