Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Μετάνιωσα που πήρα Γερμανικά..Γαλλικά έπρεπε να πάρω.Τα βαρέθηκα τα Γερμανικά

τι ακριβως "βαρεθηκες" στα γερμανικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μετάνιωσα που πήρα Γερμανικά..Γαλλικά έπρεπε να πάρω.Τα βαρέθηκα τα Γερμανικά

Aν βαρέθηκες από τώρα τα γερμανικά και με τα γαλλικά το ίδιο θα γινόταν. τι δε σου αρεσε και βαρεθηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,268 μηνύματα.
Μετάνιωσα που πήρα Γερμανικά..Γαλλικά έπρεπε να πάρω.Τα βαρέθηκα τα Γερμανικά


Joins le club!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι μαράκι δεν μου άρεσαν..Χειρότερα είναι τα Γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μετάνιωσα που πήρα Γερμανικά..Γαλλικά έπρεπε να πάρω.Τα βαρέθηκα τα Γερμανικά

Και εγώ δεν είμαι fan των Γερμανικών και σοκάρομαι μόνο που σκέφτομαι ότι θα πρέπει να φτάσω στο επίπεδο των Αγγλικών μου:!:
Θα πάρω αυτό το παλιόχαρτο να τελειώνουμε και τέλος.:cool:
Είναι πολύ καλή γλώσσα αλλά είναι και δύσκολη να την μάθεις.
Σε όποιον όμως αρέσει, αξίζει να την συνεχίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι μαράκι δεν μου άρεσαν..Χειρότερα είναι τα Γαλλικά;

τι να σου πω γαλλικα δεν ξερω καθολου,αλλα η προφορα και οι λεξεις ειναι πιο δυσκολα πιστευω...εγω εχω τρελα με τα γερμανικα παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
τα γερμανικα γιατι θα σου χρειαστουν για αργοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
τα γερμανικα γιατι θα σου χρειαστουν για αργοτερα

Ενω τα γαλλικα δηλαδη δε θα σου χρειαστουν....
Ε ρε τι ακουμε... :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ενω τα γαλλικα δηλαδη δε θα σου χρειαστουν....
Ε ρε τι ακουμε... :lol::lol::lol:

ναι σαφως θα σ χρειαστουν...για να ονοματιζεις τα τυρια κ τα ζαμπον οταν θα δουλευεις στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας σ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Γερμανικά ftw... :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενω τα γαλλικα δηλαδη δε θα σου χρειαστουν....
Ε ρε τι ακουμε... :lol::lol::lol:


Παιδάκια, χαλαρώστε λίγο...Αντικειμενικά η μοναδική ξένη γλώσσα που θα σας χρειαστεί και που χωρίς αυτή δεν επιβιώνετε, είναι τα Αγγλικά, καλώς ή κακώς. Τα υπόλοιπα είναι γαρνιτούρα έτσι για να υπάρχουν και να δίνουν και τα 30-40 μόρια στο ΑΣΕΠ, αν φυσικά σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο...Στις κυριότερες επιστήμες παγκοσμίως, Μαθηματικά, Φυσική, Οικονομικά, Διοίκηση, Πληροφορική, Engineering όλη η βιβλιογραφία είναι στα Αγγλικά και τα πανεπιστήμια της Αμερικής και της Αγγλίας καθορίζουν τις διεθνείς εξελίξεις. Τα Γαλλικά και τα Γερμανικά ίσως χρειαστούν σε κάποιον που θ'ακολουθήσει ανθρωπιστικές/γλωσσολογικές επιστήμες αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα ψίχουλα που θα μάθετε στο Γυμνάσιο...Εγώ φίλοι μου έφτασα 3η Γυμνασίου και το δυσκολότερο γαλλικό που έκανα στο σχολείο ήταν το passe compose, ας είναι καλά ο native καθηγητής που πήρα ιδιαίτερο και πραγματικά μ'εμαθε Γαλλικά με την εμπειρία που μόνο ένας φυσικός ομιλητής μπορεί να έχει.
-----------------------------------------
Οπότε μην πορώνεστε, στο επίπεδο και στα πλαίσια που μαθαίνετε τις γλώσσες στο σχολείο, αμφότερες είναι παντελώς άχρηστες.
Πάντως αυτές τις βλακειούλες σχετικά με την "αριστοκρατική" γλώσσα μπορώ να τις αποδώσω μόνο σε έλλειψη επαφής με τον πραγματικό κόσμο, τον οποίο μάλλον αγνοείτε. Η Γαλλία θεωρείται στην Ευρώπη μία απ'τις πλέον ανήσυχες και "αναρχικές" κοινωνίες, για να μη βάλω μέσα τους ομιλητές του Maghreb και της Δυτικής Αφρικής...Έχετε μείνει στην εποχή του Λουδοβίκου μου φαίνεται...που αντικειμενικά και τότε μπουρδέλο ήταν η Γαλλία, διαβάστε και λίγο Ουγκό. Αριστοκρατική λέγεται μια γλώσσα που μιλάνε μονο οι αριστοκράτες και οι μορφωμένοι, στη Δυτική Ευρώπη μια τέτοια γλώσσα θα ήταν τα Ελληνικά. Πάντως γενικά δεν υπάρχει καμία "αριστοκρατική" γλώσσα, αφού η γλώσσα ειναι αντικείμενο επικοινωνίας εθνοτικής ομάδας και όχι κοινωνικής τάξης...τουλάχιστον στις μέρες μας. Γιατί ναι, κάποτε και οι Άγγλοι ευγενείς μόνο γαλλικά μιλούσαν, τα αγγλικά ήταν "της πλέμπας", αλλά μιλάμε για το 1306...Πλέον δεν υφίστανται αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οποιος θελει να περασει τη χρονια του λιγο πιο ευχαριστα και με πιο λιγο διαβασμα να διαλεξει γερμανικα.Τα γαλλικα ειναι πιο δυσκολα και ειδικα σε γραμματικη.Τα γαλλικα εχουν πιο ευκολο λεξιλογιο απ'τα γερμανικα.Προσωπικα εγω διαλεξα γαλλικα.Π.χ απ'τη Γ'ταξη στο σχολειο μας τα 66 παιδια πανε γαλλικα και τα 14 γερμανικα.Απο τι εχω ακουσει οι καθηγητες γαλλικης φιλολογιας ειναι πιο αυστηροι και απαιτητικοι απ'των γερμανικων, αυτοι ειναι πιο χαλαροι.Βεβαιως σημαντικο ρολο παιζουν και οι καθηγητες.Εγω ξερω πολλα παιδια στο σχολειο τα οποια αγαπουν τη γαλλικη γλωσσα αλλα λογω της καθηγητριας αλλαζουν γλωσσα και πανε γερμανικα.Εγω συνειστω γαλλικη γλωσσα κι ας ειναι πιο δυσκολη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Παιδάκια, χαλαρώστε λίγο...Αντικειμενικά η μοναδική ξένη γλώσσα που θα σας χρειαστεί και που χωρίς αυτή δεν επιβιώνετε, είναι τα Αγγλικά, καλώς ή κακώς. Τα υπόλοιπα είναι γαρνιτούρα έτσι για να υπάρχουν και να δίνουν και τα 30-40 μόρια στο ΑΣΕΠ, αν φυσικά σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο...Στις κυριότερες επιστήμες παγκοσμίως, Μαθηματικά, Φυσική, Οικονομικά, Διοίκηση, Πληροφορική, Engineering όλη η βιβλιογραφία είναι στα Αγγλικά και τα πανεπιστήμια της Αμερικής και της Αγγλίας καθορίζουν τις διεθνείς εξελίξεις. Τα Γαλλικά και τα Γερμανικά ίσως χρειαστούν σε κάποιον που θ'ακολουθήσει ανθρωπιστικές/γλωσσολογικές επιστήμες αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα ψίχουλα που θα μάθετε στο Γυμνάσιο...Εγώ φίλοι μου έφτασα 3η Γυμνασίου και το δυσκολότερο γαλλικό που έκανα στο σχολείο ήταν το passe compose, ας είναι καλά ο native καθηγητής που πήρα ιδιαίτερο και πραγματικά μ'εμαθε Γαλλικά με την εμπειρία που μόνο ένας φυσικός ομιλητής μπορεί να έχει.
-----------------------------------------
Οπότε μην πορώνεστε, στο επίπεδο και στα πλαίσια που μαθαίνετε τις γλώσσες στο σχολείο, αμφότερες είναι παντελώς άχρηστες.
Πάντως αυτές τις βλακειούλες σχετικά με την "αριστοκρατική" γλώσσα μπορώ να τις αποδώσω μόνο σε έλλειψη επαφής με τον πραγματικό κόσμο, τον οποίο μάλλον αγνοείτε. Η Γαλλία θεωρείται στην Ευρώπη μία απ'τις πλέον ανήσυχες και "αναρχικές" κοινωνίες, για να μη βάλω μέσα τους ομιλητές του Maghreb και της Δυτικής Αφρικής...Έχετε μείνει στην εποχή του Λουδοβίκου μου φαίνεται...που αντικειμενικά και τότε μπουρδέλο ήταν η Γαλλία, διαβάστε και λίγο Ουγκό. Αριστοκρατική λέγεται μια γλώσσα που μιλάνε μονο οι αριστοκράτες και οι μορφωμένοι, στη Δυτική Ευρώπη μια τέτοια γλώσσα θα ήταν τα Ελληνικά. Πάντως γενικά δεν υπάρχει καμία "αριστοκρατική" γλώσσα, αφού η γλώσσα ειναι αντικείμενο επικοινωνίας εθνοτικής ομάδας και όχι κοινωνικής τάξης...τουλάχιστον στις μέρες μας. Γιατί ναι, κάποτε και οι Άγγλοι ευγενείς μόνο γαλλικά μιλούσαν, τα αγγλικά ήταν "της πλέμπας", αλλά μιλάμε για το 1306...Πλέον δεν υφίστανται αυτά.

η τοποθετηση σ οτι οι αλλες γλωσσες -πλην της αγγλικης- ειναι παντελως αχρηστες,ειναι τελειως παραλογη.με ποιο κριτηριο θεωρεις οτι η εκμαθηση μιας επιλεον γλωσσας δεν αποτελει σημαντικο κ χρησιμο πνευματικο επιτευγμα;περαν της διευκολυνσης της επαγγελματικης αποκαταστασης το να μαθαινεις την γλωσσα ενος λαου ειναι ο πιο αμεσος και ουσιαστικος τροπος να τον γνωρισεις,και καθε εθνικη γλωσσα ειναι μια αλλη ταξινομια του κοσμου,μια διαφορετικη προσεγγιση τ.κ εξαλλου δεν μπορεις να αμφισβητησεις ουτε συ ουτε κανενας οτι κυρια προκληση για τους πολιτες της Ενωμενης Ευρωπης τοσο πνευματικη,οσο και ηθικη ειναι η προκληση της πολυγλωσσιας και ιδιαιτερα η δημιουργια δυνατοτητων να μαθουν οσες περισσοτερες γλωσσες αντεχει ο εγκεφαλος κ η τσεπη τους...
τα γερμανικα,συγκεκριμενα,δν αφορουν μονο τις ανθρωπιστικες και κοινωνικες επιστημες,αλλα και τις φυσικες, και ιδιως ο,τι εχει να κανει με την τεχνολογια(τεχνογνωσια,βιομηχανια,ηλεκτρονικα,αυτοκινητοβιομηχανιες,τσιπακια κτλ.) και την βιολογια/ιατρικη(χαρης σε κατι απανθρωπα πειραματα π εγιναν καποτε...).

κλεινοντας,θα συμφωνησω οτι η εκφραση "τα γαλλικα ειναι η γλωσσα της κουλτουρας" ειναι μια τελειως κλισε εκφραση κ το να παραθεσεις κ να κατσεις να αναλυσεις σε παιδια γυμνασιου την σημασια των εγων τ ουγκο και την κατασταση της γαλλιας επι λουδοβικου ηταν απλα περιττο κ θα περασε απο πολλους απαρατηρητο.η κυρια αιτια πηγαζει απο την ημιμαθεια,τον μιμητισμο ξενων προτυπων(κυριως γαλλικων) και το χαμηλο μορφωτικο επιπεδο των ανθρωπων που συχναζαν στους κοσμικους κυκλους κατα το μισο του 19ου αι. η αποψη αυτη ειναι απλως ενα απο τα "κουσουρια" μιας ουσιαστικα "αγραμματης" και ημιμαθους αστικης ταξης οπως κ πολλα αλλα π στιγματισαν την συγχρονη ελληνικη κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m1k3y

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Εφύρα (Ηλεία). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis drama

Νεοφερμένος

Ο giannis drama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γερμανικα να επιλεξεις γιατι θα σου χρειαστουν αργοτερα πιο πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ε ποσες φορες θα το γραψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να μου πείτε γνώμες τι να διαλέξω στο γυμνάσιο.Ποια γλώσσα θα μου χρειαστεί πιο πολύ?Γερμανικά η Γαλλικά

Εγώ από την τετάρτη δημοτικού που κάνουμε γαλλικα και γερμανικα κανω γαλλικα, αλλα απο τη δευτερα δημοτικου παω φροντηστηριο γερμανικων και τα βρισκω πιο εύκολα...προτιμησε γερμανικα...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefiiloveyaa

Νεοφερμένος

Η stefiiloveyaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
βασικα εγω κανω γερμανικα 8 χρονια απο το νηπιαγωγειο κε ειναι πιο χρησιμα απο τα γαλλικα αλλα τα γερμανικα ειναι πολυ δυσκολα οταν εισαι σε προχωρημενο επιπεδο οπως εγω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mapa

Νεοφερμένος

Ο mapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
τα γαλλικά είναι λίγο δύσκολα αλλα αμα τα μάθεις να τα μιλας είναι πολύ ωραίο για εσένα και για τους άλους που σε ακούνε ααα και είναι κα χρήσιμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
βασικα εγω κανω γερμανικα 8 χρονια απο το νηπιαγωγειο κε ειναι πιο χρησιμα απο τα γαλλικα αλλα τα γερμανικα ειναι πολυ δυσκολα οταν εισαι σε προχωρημενο επιπεδο οπως εγω...:(

Και τα γαλλικά είναι δύσκολη γλώσσα στα μεγάλα επίπεδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top