Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα γαλλικά αυξάνονται σε αριθμό ομιλιτών 100 φορές περισσότερο από τα γερμανικά.

γερμανικα σου προτεινω εγω φιλε μου.τα γαλλικα εχουν χασει τη δυναμη τους.

Δείτε ακριβώς πως έχουν τα πράγματα
Καθημερινή αύξηση παγκόσμιου πληθυσμού ανά χώρα (συμπεριλαμβανομένων θανάτων και γεννήσεων)
Γερμανία -113
Αυστρία + 11
+ 58 (για όλη την Ελβετία)

Άρα οι γερμανόφωνοι ως μητρική γλώσσα μειώνονται κατά 50- 60 άτομα την ημέρα


Αντίθετα οι γαλλόφωνοι αυξάνονται κατά 20.000 με 25.000 άτομα την ημέρα
Γαλλία + 965
Κονγκό + 6041
Βελγιο + 26
Καναδάς + 752¨
Magadascar + 1.698
Ακτή Ελεφαντοστού + 1,203
Καμερούν + 1,133
Μπουρκίνα Φάσο + 1,337
Νίγηρας 1,543
Σενεγάλη + 1018
Μάλι + 961
Αιτή +455
Μπουρούντι +808
Μπενίν +718
Τόγκο +447
Δημοκρατία του Κονγκό +302
Γαλλική Πολυνησία +11
Νέα Καληδονία +7
Μαγιότ Νήσος +20

και δε βάζω χώρες του Μαγκρέμπ όπως Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία, ή Γαλλική Γουινέα, Μαυριτανία κ.α

Σίγουρα τα τελευταία χρόνια στην ελλάδα τα γερμανικά είχαν μια κάποια άνοδο που δικαιολογείται γιατί δεν διδάσκονταν καθόλου στα γυμνάσια και τα λύκεια (και αυτό το θεωρώ αδικαιολόγητο). Λογικά λοιπόν αυτοί που δεν είχαν χρήματα και δεν μπορούσαν να τα μάθουν την επέλεξαν μόλις έκαναν την εμφάνισή τους στο δημόσιο.


Η Γαλλία που έχει σχεδόν διπλάσια έκταση από τη Γερμανία μπορεί να έχει και να θρέψει περισσότερους ανθρώπους στα εδάφη της. Έχει διαθέσιμο χώρο, πόρους και πρώτες ύλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τα γαλλικά αυξάνονται σε αριθμό ομιλιτών 100 φορές περισσότερο από τα γερμανικά.

δηλαδή επιλέγετε γλώσσα ανάλογα με τον αριθμό των ομιλητών?:jumpy::jumpy::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Απάντηση στο ότι χάνουν τη δύναμη τους και πως είναι λιγότεροι ομιλητές ήταν τα παραπάνω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
δηλαδή επιλέγετε γλώσσα ανάλογα με τον αριθμό των ομιλητών?:jumpy::jumpy::lol:

1) Mη διαβάζεις αποσπασματικά το μήνυμα.
2) Έχω αναφέρει παλιότερα πλείστους άλλους λόγους υπέρ των γαλλικών (και νομίζω το ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα,αλλά και πάλι ο καθένας επιλέγει όποια γλώσσα του αρέσει για να μάθει όχι ανάλογα με το αν μειώνονται ή αυξάνονται οι ομιλητές της,αυτό πιστεύω πως ειναι ατοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όπως νομίζεις :D Πληροφοριακά δεν βλάπτει. Και εγώ θεωρώ περισσότερο άτοπο το να αναφωνεί κανείς για μια γλώσσα αλλά ντάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
γιατί και γώ μπορώ να πω
miv=Constantinekost= milanezos2= george= gangster
ή ότι είσαι άκυρος

Το θέμα είναι τα επιχειρήματά σου να είναι σωστά και να έχεις αποδείξεις και παραπομπές για όσα λες. Ακούς εκεί γράφω όλες τισ Wiki του κόσμου επειδή εσύ δεν έχεις το απειροελάχιστο επιχείρημα

Με το πόσο αυξάνεται ο πληθυσμός της Γαλλίας; Και το ότι έχει διπλάσια έκταση από τη Γερμάνια; Σπουδαία κριτήρια για να πάω να μάθω γαλλικά.
Έχω ακούσει οτι η Γαλλία έχει πιο ωραίες γκόμενες από ότι η Γερμανία. Άρα γαλλικά ΔΑΓΚΩΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Γαλλικά κανάλια από Γαλλόφωνες χώρες όλου του κόσμου Ίντερνέτ Δωρεάν

Λοιπόν επειδή πολλά ακούγονται για την εγκυρότητα των λεχθέντων σας αφιερώνω αυτή τη σελίδα με γαλλικά κανάλια από Αντίλλες, Ταϊτή, Αιτή, Κονγκό, Κομόρες, Ακτή Ελεφαντοστού, Ρευνιόν, Κομόρες, Καναδά, Βέλγιο, Γαλλία και πολλές άλλες αφρικανικές ή ασιατικές χώρες σε τομείς όπως τραγούδι, αθλητικά, ειδήσεις,, ιντερνέτ, sciencefiction, σιδηρόδρομο, παιδικά, τέχνη και περιοχές της Γαλλίας. Καλή τηλεθέαση!:jumpy:

Γαλλικά κανάλια από Γαλλόφωνες χώρες όλου του κόσμου Ίντερνέτ Δωρεάν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiodimitriotis

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γαλλικά...είναι πολύ ενδιαφέρον γλώσσα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary angel

Νεοφερμένος

Η mary angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εμενα τα γερμανικα μου αρεσουν πιο πολυ και απο φιλες μου που εκαναν γαλλικα και ηρθαν γερμανικα ειπαν οτι ειναι πιο ευκολα μαλλον εκανες την σωστη επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγώ είχα διαλέξει γαλλικά και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμη.Λέξη δεν ξέρω.
Και εξ'αιτίας της καθηγήτριάς μου,τα σιχάθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna96

Νεοφερμένος

Η anna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζαχάρω (Ηλεία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ta γερμανικα δεν ειναι τοσο δυσκολα....αντιθετα τα γαλλικα ειναι παρα πολυ δυσκολα...και ιδικα για τους Ελλινες....εγω δυο χρονια που εκανα γαλλικα στο δημοτικο κοντεψα να ξερασω....τωρα στο γυμνασιο διαλεξα γερμανικα και ειναι πολυ καλητερα!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ta γερμανικα δεν ειναι τοσο δυσκολα....αντιθετα τα γαλλικα ειναι παρα πολυ δυσκολα...και ιδικα για τους Ελλινες....εγω δυο χρονια που εκανα γαλλικα στο δημοτικο κοντεψα να ξερασω....τωρα στο γυμνασιο διαλεξα γερμανικα και ειναι πολυ καλητερα!!!!:no1:

Εγω γιατι νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο????:hmm:
Το λεξιλογιο των γαλλικων ειναι ευκολο εαν γνωριζεις Αγγλικα. Η γραμματικη βεβαια ειναι λιγο δυσκολη, αλλα δε βαριεσαι...Στα γερμανικα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο και το λεξιλογιο αι η γραμματικη...Εκτος αυτου, τα γαλλικα ειναι πιο αριστοκρατικη γλωσσα (Μην με βρισετε, ολοι το λενε...)
Συμπερασμα: Γαλλικα ftw :jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το λεξιλόγιο είναι λίγο δύσκολο γιατί όχι μόνο οι λέξεις είναι τεράστιες αλλά
είναι τελείως διαφορετικές από τα ελληνικά και τα αγγλικά.Η γραμματική πάλι
είναι ίδια με τα ελληνικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εμάς και οι 2 καθηγήτριες είναι πολύ καλές αλλά διάλεξα Γερμανικά γιατί είχα μάθει απ΄το Δημοτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efipan27

Νεοφερμένος

Η Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γαλλικα που ειχα ξεκινησει απο το Δημοτικο.Αλλα μην νομιζετε οτι τα ξερω και καλα.Δεν παω και φροντιστηριο να βοηθηθω λιγο!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εγω γιατι νομιζω οτι ισχυει το αντιθετο????:hmm:
Το λεξιλογιο των γαλλικων ειναι ευκολο εαν γνωριζεις Αγγλικα. Η γραμματικη βεβαια ειναι λιγο δυσκολη, αλλα δε βαριεσαι...Στα γερμανικα εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο και το λεξιλογιο αι η γραμματικη...Εκτος αυτου, τα γαλλικα ειναι πιο αριστοκρατικη γλωσσα (Μην με βρισετε, ολοι το λενε...)
Συμπερασμα: Γαλλικα ftw :jumpy::jumpy:


κανεις δν αμφισβητει οτι η γαλλικη θεωρειται η γλωσσα τ "σαλονιου",αλλα το να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα στην εποχη μας δν ειναι θεμα "prestige"...διαλεγουμε μια γλωσσα π θα μας προσφερει περισσοτερες ευκαιριες οταν βγουμε στην αγορα εργασιας.με αλλα λογια επιλεγουμε μια γλωσσα π θα μας εξασφαλιζει τον "επιουσιο"..:bye:αν και τα γαλλικα ηταν "της μοδας" στην ελλαδα καποτε,πλεον τα γερμανικα εχουν αρχισει κ κερδιζουν εδαφος..αυτο εξηγειται αν μελετησει κανεις το πληθος των γερμανικων επενδυσεων π γινονται τα τελευταια χρονια στη χωρα μας..

Συγκεκριμενα:

  • Ο όγκος των γερμανικών επενδύσεων στην Ελλάδα ανήλθε το 2004 σε 1,58 δις Ευρώ.(μεγαλος αριθμος ε??:D)

  • Σήμερα δραστηριοποιούνται στη χώρα περίπου 140 γερμανικές επιχειρήσεις.

  • Οι επιχειρήσεις αυτές, με συνολικό κύκλο εργασιών ύψους 5,9 δις Ευρώ περίπου, προσφέρουν πάνω από 18.000 θέσεις εργασίας.
συνεπως παιδακια,για να ειμαστε αντικειμενικοι κ ρεαλιστες,τα γερμανικα θα σας ειναι πολυ πιο χρησιμα απο οποιαδηποτε αλλη ευρωπα'ι'κή γλωσσα(το τονιζω γτ μετα υπαρχουν τα κινεζικα κ τα αραβικα π ειναι ακομη πιο σπουδαια για τν τομεα της οικονομιας).κ τα γαλλικα ωραια ειναι κ αριστοκρατικα κ με τα ολα τους κ τα ισπανικα σουπερφανταστικα κ μιλιουνται σε ολη σχεδον την λατινικη αμερικη,αλλα φροντιστε τωρα π ειστε νεοι να τροφοδοτειστε με τα καταλληλα προσοντα με τα οποια αυριο-μεθαυριο θα βγειτε να διεκδικησετε μια θεση εργασιας.

φιλικα κ καλοπροαιρετα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
κανεις δν αμφισβητει οτι η γαλλικη θεωρειται η γλωσσα τ "σαλονιου",αλλα το να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα στην εποχη μας δν ειναι θεμα "prestige"...διαλεγουμε μια γλωσσα π θα μας προσφερει περισσοτερες ευκαιριες οταν βγουμε στην αγορα εργασιας.με αλλα λογια επιλεγουμε μια γλωσσα π θα μας εξασφαλιζει τον "επιουσιο"..:bye:αν και τα γαλλικα ηταν "της μοδας" στην ελλαδα καποτε,πλεον τα γερμανικα εχουν αρχισει κ κερδιζουν εδαφος..αυτο εξηγειται αν μελετησει κανεις το πληθος των γερμανικων επιχειρησεων π γινονται τα τελευταια χρονια στη χωρα μας..

Συγκεκριμενα:

  • Ο όγκος των γερμανικών επενδύσεων στην Ελλάδα ανήλθε το 2004 σε 1,58 δις Ευρώ.(μεγαλος αριθμος ε??:D)

  • Σήμερα δραστηριοποιούνται στη χώρα περίπου 140 γερμανικές επιχειρήσεις.

  • Οι επιχειρήσεις αυτές, με συνολικό κύκλο εργασιών ύψους 5,9 δις Ευρώ περίπου, προσφέρουν πάνω από 18.000 θέσεις εργασίας.
συνεπως παιδακια,για να ειμαστε αντικειμενικοι κ ρεαλιστες,τα γερμανικα θα σας ειναι πολυ πιο χρησιμα απο οποιαδηποτε αλλη ευρωπα'ι'κή γλωσσα(το τονιζω γτ μετα υπαρχουν τα κινεζικα κ τα αραβικα π ειναι ακομη πιο σπουδαια για τν τομεα της οικονομιας).κ τα γαλλικα ωραια ειναι κ αριστοκρατικα κ με τα ολα τους κ τα ισπανικα σουπερφανταστικα κ μιλιουνται σε ολη σχεδον την λατινικη αμερικη,αλλα φροντιστε τωρα π ειστε νεοι να τροφοδοτειστε με τα καταλληλα προσοντα με τα οποια αυριο-μεθαυριο θα βγειτε να διεκδικησετε μια θεση εργασιας.

φιλικα κ καλοπροαιρετα:thanks:

Εν μερει συμφωνω, ομως και τα γαλλικα ειναι μια σαφως χρησιμη γλωσσα...
Επιπλεον, δεν ειπα οτι μαθαινω τη γαλλικη επειδη ειναι η "γλωσσα των σαλονιων". Τη μαθαινω επειδη μου αρεσει και τη θεωρω χρησιμη
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εν μερει συμφωνω, ομως και τα γαλλικα ειναι μια σαφως χρησιμη γλωσσα...
Επιπλεον, δεν ειπα οτι μαθαινω τη γαλλικη επειδη ειναι η "γλωσσα των σαλονιων". Τη μαθαινω επειδη μου αρεσει και τη θεωρω χρησιμη
;)

χρησιμη σε ποιο τομεα???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μετάνιωσα που πήρα Γερμανικά..Γαλλικά έπρεπε να πάρω.Τα βαρέθηκα τα Γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top