Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Let me disagree!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ψηφίζω Γερμανικά γιατί μου φαίνονται πιο εύκολα από τα Γαλλικά.:)
τι σου φαίνεται δηλαδή πιο εύκολο στα γερμανικά;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Γαλλικά... Ασυζητητί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-wj

Νεοφερμένος

Ο John-wj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γιατί υπάρχει αυτή η συζήτηση;
Γιατί δεν είναι αυτονόητο ότι το τι γλώσσα θα πάρει κάποιος είναι καθαρά προσωπική επιλογή; (όπως και όλες οι συμβουλές μέχρι στιγμής στηρίζονται σε καθαρά προσωπικές απόψεις και δε στέκουν για άλλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Δε στηρίζονται ολοι σε καθαρά προσωπικές απόψεις. Το ποιοι επιχειρηματολογουν και ποιοί οχι φαινεται ξεκαθαρα. Αν διαβασεις καλα θα βρεις που υπαρχουν επιχειρηματα και ποιοι τα δινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λοιπόν έχω να πω ότι κάθε άτομο μπορεί να κατανοήσει με δικό του τρόπο κάθε ξένη γλωσσά ……….προσωπικά εγώ μάθαινα πριν το γυμνάσιο <<γαλλικά> (και τα συνεχίζω)αλλά προτίμησα στο γυμνάσιο την γερμανική γλωσσά για να έχω μια ιδέα!!!!! Εντάξει δεν λέω ότι ήταν εύκολα αλλά ούτε και δύσκολα!!! (παράλυτα είχα 19-20 και στις τρεις τάξεις!!) απλά πιστεύω ότι αν τα πας καλά στα ΑΓΓΛΙΚΑ θα τα πας καλά και στα γαλλικά!!!!επίσης τα γερμανικά στηρίζοντα πολύ στην γραμματική(τα γραμματικά φαινόμενα είναι ιδία με τα ελληνικά)ενώ τα γαλλικά έχουν πλούσιο λεξιλόγιο που ει ναι 50% ίδιο με το αγγλικό λεξιλόγιο!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
^
^

παρ'όλο που τα Αγγλικά είναι γερμανογενής γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

errikaki

Νεοφερμένος

Η errikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω παω σε ελληνογαλλικο και κανω πολλα χρονια γαλλικα...αν σου αρεσει η γλωσσα και διαβαζεις παρε γαλλικα... πιστεως οτι τα χρησιμοποιουν πολυ και 8α σου ειναι χρησιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni91

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ τα Γερμανικά.:P Παρ' όλα αυτα ο καθένας πρέπει να αποφασίζει μόνος του γιατί στο κάτω κάτω αύτος θα διαβάζει για να μάθει τη γλώσσα και όχι οι άλλοι που τον προτείνουν τη μία ή την άλλη. Αυτό το λέω γιατί αρκετοί γνωστοί μου άρχισαν γερμανικά σε φροντηστήριο (οι γονείς τους είπαν γιατί πίστευαν ότι θα είχαν περισσότερη "πέραση" από τα γαλλικά-εντελώς χαζό-:down:) και μετά σταμάτησαν γιατί δεν τους άρεσαν καθόλου και θα προτιμούσαν γαλλίκα.

Ελπίζω να αποφασίσεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και σε ευχαριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
^
^

παρ'όλο που τα Αγγλικά είναι γερμανογενής γλώσσα.


στις δυσκολες λεξεις τα γαλλικα με τα αγγλικα ειναι ιδια. στις απλες τα αγγλικα ειναι αρκετα επηρεασμενα απο τα γερμανικα. στη γραματικη και στη συνταξη τα γαλλικα ειναι πολυ πιο κοντα στα αγγλικα. οι περισσοτερες λεξεις ειναι οι δυσκολες, αρα γαλλικα και αγγλικα ειναι πολυ πιο κοντα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
τυπικά έλεγα τι ισχύει.
ξέρω ότι τα αγγλικά σε βοηθάνε πάρα πολύ να καταλάβεις τα γαλλικά κείμενα ιδιέταιρα τα άρθρα.
στο λογοτεχνικά κείμενα μικρή βοήθεια σου προσφέρουν τα αγγλικά

στα αγγλικά έχω C2
και στα γαλλικά B2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εμενα τα γερμανικα ειναι τα αγαπημενα μου ισως επειδη δεν εκανα καθολου γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
C2 δεν είναι το proficiency;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Γερμανικά:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
τυπικά έλεγα τι ισχύει.
ξέρω ότι τα αγγλικά σε βοηθάνε πάρα πολύ να καταλάβεις τα γαλλικά κείμενα ιδιέταιρα τα άρθρα.
στο λογοτεχνικά κείμενα μικρή βοήθεια σου προσφέρουν τα αγγλικά

στα αγγλικά έχω C2
και στα γαλλικά B2

Δηλαδή έχεις προφίσιενσυ στα αγγλικά; του κέμπριτζ ή του Μίτσιγκαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgGeliCo0zZz

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εχει δικιο η foux τα γερμανικα τωρα πλεον ειναι πολυ χρησιμη γλωσσα!και τα γαλλικα τωρα πια απο εκει που ηταν η δευτερη πιο χρησιμη γλωσσα εχουν καταντησει να ειναι "νεκρη" γλωσσα!!και εγω γερμανικα θα διαλεγα παρολο που δεν τα θεωρω ευκολα και δεν μου πολυαρεσει σαν γλωσσα!ομως αφου ειναι τωρα πλεον χρησιμη για το μελλον μου σιγουρα θα τα διαλεγα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
κάνω γερμανικά αλλά τα γαλλικά μου αρέσουν πάρα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
επειδη ακουγονται πολλες αναληθειες
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1

Γεωγραφική διασπορά της Γαλλικης γλωσσας

Ευρώπη


Βέλγιο

Αποτελεί τη μητρική γλώσσα του 45% των Βέλγων. Η γαλλόφωνη περιοχή είναι η Βαλλονία. Το άλλο 54% μιλά ολλανδικά ή κατ΄άλλους φλαμανδικά και το 1% περίπου γερμανικά. [8]

Ελβετία

Τα Γαλλικά είναι μία από τις τέσσερις επίσημες γλώσσες της Ελβετίας, μαζί με τα Γερμανικά, τα Ιταλικά και τα Ρομανσικά. Αποτελεί τη μητρική γλώσσα του 20% των Ελβετών. [9]

Ιταλία

Κυρίως στην κοιλάδα της Αόστα. [10]

Λουξεμβούργο

Στο Λουξεμβούργο το 90% των κατοίκων μιλά γαλλικά σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο και όλοι λουξεμβουργιανά. Επίσης το 85% μιλά γερμανικά. [11]

Μονακό και Ανδόρρα

Το πριγκιπάτο του Μονακό έχει επίσημη γλώσσα τα γαλλικά[12], ενώ στην Ανδόρρα μιλούν κυρίως καταλανικά και ισπανικά [13] αλλά και στο Βατικανό.

Αμερική

Εκτός από τα μεγάλα νησιά της Καραϊνικής ομιλούνται και στη Γαλλική Γουϊάνα (υπερπόντια κτήση) όπου εκτός από τα γαλλικά ομιλείται και μια γαλλική διάλεκτος (κρεόλ).

Καναδάς

Στο Κεμπέκ που αποτελεί την γαλλόφωνη επαρχία του Καναδά και το 25% περίπου του πληθυσμού της χώρας (9 εκατομμύρια γαλλόφωνοι). Αλλά και ανάμεσα στα σύνορα των Η.Π.Α και του Καναδά. [14] Επίσης ομιλείται στα βόρεια και στα ανατολικά του Νέο Μπρόνσγουικ καθώς και στα νοτιοανατολικά του Οντάριο

Ηνωμένες Πολιτείες

Από τα 12 εκατομμύρια άτομα γαλλικής καταγωγής, 1,6 εκατομμύρια μιλούν γαλλικά στο οικογενειακό τους περιβάλλον. (Λουιζιάνα, Νιού Χάμσαϊρ, Μέιν, Βερμόντ. Στις παραπάνω πολιτείες τα γαλλικά είναι δεύτερη γλώσσα, όχι όμως στη Νέα Υόρκη). Η γαλλόφωνη κοινότητα είναι στο σύνολο των Η.Π.Α τρίτη μετά την αγγλόφωνη και την ισπανόφωνη και ακολουθούν οι Κινέζοι [15].

Αφρική

Στην Αφρική, τα γαλλικά ομιλούνται στις εξής χώρες: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Δημοκρατία του Κονγκό, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, Καμερούν, Μπουρκίνα Φάσο, Γουινέα, Γουινέα Μπισσάου (μετά τα πορτογαλικά), Μπενίν, Νίγηρας, Μάλι, Τσαντ, Τόγκο, Σενεγάλη, Ακτή Ελεφαντοστού, Τζιμπουτί, Μπουρούντι, Μαδαγασκάρη, Γκαμπόν, Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία, Δυτική Σαχάρα [16] και λιγότερο στην Αίγυπτο [17].

Γαλλικές Υπερπόντιες Κτίσεις

Η γαλλική ομιλείται σε πολλά νησιά που υπάγονται διοικητικά στη Γαλλία, όπως: Γουαδελούπη, Μαρτινίκα, Ρεϋνιόν, Μαγιότ, Νέα Καληδονία, Γαλλική Πολυνησία, Άγιος Μαρτίνος, Άγιος Βαρθολομαίος, Κεργκελέν, Κροζέ Νήσοι, Ένδοξοι Νήσοι, Χουάν ντε Νόβα Νήσος, Σαιν Πιερ και Μικελόν ή αλλιώς Νήσοι Αγίου Πέτρου και Μιχαήλ, Ουάλις και Φουτούνα.

Νοτιοανατολική Ασία

Η γλώσσα κατέχει δυναμική παρουσία στα σχολεία του Βιετνάμ[18], στο Λάος[19], στην Καμπότζη [20], ενώ οι γλώσσες τους έχουν πλήθος γαλλικών λέξεων.

Λίβανος

Τα γαλλικά αποτελούν προνομιακή γλώσσα εκπαίδευσης στον Λίβανο[21]

Ινδία

Ομιλούνται στην επαρχία του Ποντισέρι [22] και στο Μαυρίκιο, όπως και στα νησιά Ευρώπα, Τρομελίν, στα Διασκορπισμένα νησιά στον Ινδικό Ωκεανό και στις Κομόρες.

Ωκεανία

Στο Βανουάτου και σε άλλες υπερπόντιες κτήσεις.

Ανταρκτική

Γαλλικά νότια και ανταρκτικά εδάφη, Νήσος Άγιος Παύλος, Νήσος Άμστερνταμ, Αδελία Γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
εχει δικιο η foux τα γερμανικα τωρα πλεον ειναι πολυ χρησιμη γλωσσα!και τα γαλλικα τωρα πια απο εκει που ηταν η δευτερη πιο χρησιμη γλωσσα εχουν καταντησει να ειναι "νεκρη" γλωσσα!!και εγω γερμανικα θα διαλεγα παρολο που δεν τα θεωρω ευκολα και δεν μου πολυαρεσει σαν γλωσσα!ομως αφου ειναι τωρα πλεον χρησιμη για το μελλον μου σιγουρα θα τα διαλεγα!!!!
Τι εννοείς όταν λες <<νεκρή>> γλώσα??Τα γαλλικά κατά την άποψη μου ήταν και θα είναι επίσημη γλώσσα...Τώρα και οι 2 γλώσσες είναι πολύ χρήσιμες!!
Δεν μπορείς να πεις ότι η 1 είναι καλύτερη από την άλλη!!Πάντως χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κάποιον να πω ότι "ο καθένας υποστηρίζει την γλώσσα που έχει διαλέξει και δίνει επιχειρήματα να διαλέξει και ο άλλος αυτή την γλώσσα, χωρίς όμως να έχει γνωρίσει(ο καθένας) την άλλη γλώσσα!!"(ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)
Το καλύτερο ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι να ρωτίσεις κάποιον που γνωρίζει και τις 2 γλώσσες και να σου απαντήσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top