Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δηλαδή καλύτερα Γαλλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ. Εμείς σου προτείναμε αλλά ο τελικός κριτής είσαι εσύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι,πάντως αναρωτιέμαι γιατί σχεδόν όλοι διαλέγουν Γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στην Δευτεροβάθμια Δημόσια εκπαίδευση στα γυμνάσια υπάρχουν συνολικά 320.000 παιδιά που κάνουν Αγγλικά (πρώτη γλώσσα). Το 2008, 174.500 παιδιά γυμνασίου προτίμησαν ως δεύτερη γλώσσα τα Γαλλικά και 136.000 Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
τιποτα απο τα 2!Αγγλικα!
πλακα κανω!Γαλλικα επελεξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι,πάντως αναρωτιέμαι γιατί σχεδόν όλοι διαλέγουν Γερμανικά

Επειδή είναι πιο χρήσιμη! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Και εγώ αυτό λέω αλλά από ότι φαίνεται ίδια είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalia266

Νεοφερμένος

Η θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συμφωνώ!! Πάντως εγώ προτείνω γαλλικά!!! Τα βρίσκω πολύ καλύτερα από τα γερμανικά!!:)
ναι ασε που ακουγονται και πιο ευχαριστα και μην φοβασαι για την προφορα θα τη συνηθισεις δεν ειναι και η πιο δυσκολη πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorzina

Νεοφερμένος

Η zorzina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ακολουθησε την κληση σου .εγω διαλεξα γερμανικα και ειναι παν ευκολα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ναι ασε που ακουγονται και πιο ευχαριστα και μην φοβασαι για την προφορα θα τη συνηθισεις δεν ειναι και η πιο δυσκολη πια...


Τώρα την έχω συνηθίσει 5 χρόνια κάνω ανάθεμά με!!!:P Τελειώνω το Μάιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εγώ θα σου έλεγα καλύτερα γερμανικά...γιάτι από ότι έχω καταλάβει στα αγόρια αρέσουν καλύτερα τα γερμανικά από τα γαλλικά...!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πώς; εγώ ξέρω το αντίθετο. Τα αγόρια προτιμούν τα γαλλικά γιατί να έχουν περισσότερες κατακτήσεις;);) και θαυμάστριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

themis!!

Νεοφερμένος

Ο themis!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τιποτα απο τα 2... μαθε καλυτερα κινεζικα... αλλα αν πρεπει να διαλεξεις θα σου προτεινα να μαθεις γερμανικα... δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο λενε... με λιγη καλη θεληση και σωστη μεθοδο ολα τα πετυχαινεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ναι τα γερμανικά είναι λίγο πιο εύκολα....από τα κινέζικα:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Πώς; εγώ ξέρω το αντίθετο. Τα αγόρια προτιμούν τα γαλλικά γιατί να έχουν περισσότερες κατακτήσεις;);) και θαυμάστριες


αλήθεια???? χαχαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ναι τα γερμανικά είναι λίγο πιο εύκολα....από τα κινέζικα:):)
συμφωνώ!!!
σχετικά με το ερώτημα είναι με διαφορά πιο εύκολα τα γαλλικά...
σχετικά με τη χρησιμότητα εξαρτάται ποιον επαγγελματικό προσανατολισμό θες να ακολουθήσεις...αλλά να ξέρεις πως τα γαλλικά σου ανοίγουν περισσότερους ορίζοντες τόσο στην επαγγελματική σου αποκατάσταση όσο και στην εκμάθηση άλλων γλωσσών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εμένα απ' τα 40 παιδιά τα 28 είναι γαλλικά. Εκεί είμαι και 'γω. Όχι γιατί είναι εύκολα. Επειδή μ' αρέσουν και θα ήθελα απίστευτα πολύ κάποια στιγμή, ξέρω 'γω, ΟΟΟΟΟΤΑΝ πάω για μεταπτυχιακό, να μείνω λίγο στο Παρίσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
τα γαλλικά τα σπάνε και πιστεύω είναι καλύτερο να πας γαλλικά,γιατί σου δίνεται η δυνατότητα να τελειώσεις μεγάλη ύλη.Τα γερμανικά έτσι όπως διδάσκονται δε δίνουν αυτή την ευκαιρία στα παιδιά.Και τέλος,μόλις τελειώσεις το γυμνάσιο,το επίπεδο σου στα γαλλικα θα είναι Α2 σχεδόν,ενώ στα γερμανικά Α1.Μπορείς έτσι να συνεχίσεις σε ένα φροντιστήριο ή με ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως σχετικά με ευκαιρίες μετέπειτα...Και μένα τα γαλλικά με συμφέρουν αλλά δυστυχώς τα γερμανικά έχουν πιο πολλές δυνατότητες πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Για πτυχία?Το πας πάρα πολύ μακριά.Έγω σε 3 χρόνια ετοιμάζομαι για αγγλικά.Λέω να δωσω michigan & Gambridge.Δεν θέλω να τα φτάσω τόσο μακριά,θέλω ίσα ίσα να μπορώ να λιγοσυννενοηθώ

Αφού δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολυ δεν υπάρχει καλό και κακό ή προτιμότερο...
Ότι σου αρέσει πιο πολύ..Προσωπικά προτιμάω τα γαλλικά!

α...και επιπλέον δεν ξέρω ποια χρονιά είναι πιο σημαντική...όλες το ίδιο βαρετές είναι για εμένα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top