Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.


έχεις γράψει ήδη από μόνη σου στο θέμα που θα έπρεπε να συνεχιστεί η κουβέντα που βγήκε οφ :Ρ :Ρ και μετά αναρωτιέσαι πού? :Ρ

και η απάντησή μου στο θέμα: εγώ έμαθα γαλλικά, για καθαρά προσωπικούς λόγους:
-δεν τα μπορώ τα γερμανικά σαν γλώσσα μου φαίνεται ότι κάθε φορά που προσπαθώ να αρθρώσω λέξη γερμανική φτύνω ή βρίζω :/ :/ (no offense για τους γερμανόφωνους- από εκείνους πάλι ακούω ότι τα γαλλικά τους φάινονται πολύ... gay xD)
-τα γαλλικά μου άρεσαν πάρα πολύ σαν γλώσσα, από μικρή ασχολιόμουν με θέματα της γαλλικής κουλτούρας και ήταν απαραίτητο να τα μάθω για να μπορέσω να μάθω περισσότερα για όσα με ενδιέφεραν, συν του ότι μου αρέσει η ζωγραφική και όλα της τα παρακλάδια -στη Γαλλία έδρασαν και δρουν τα μεγαλύτερα ονόματα της ζωγραφικής, του σύγχρονου πολιτισμού/ κουλτούρας- οπότε μπόρεσα να κατανοήσω καλύτερα τα διάφορα καλλιτεχνικά ρεύματα
-είχα πάντα ως όνειρο να πάω στη Γαλλία είτε για μεγάλες διακοπές είτε για δουλειά

και μερικοί λιγότερο προσωπικοί λόγοι:
-τα γαλλικά σου ανοίγουν δρόμους για να κατανοήσεις και άλλες γλώσσες: ισπανικά, ιταλικά, κλπ. το έχω προσέξει και εγώ πλέον, μπορώ να καταλάβω σε τι αναφέρεται ένα ισπανικό ή ιατλικό κείμενο, και ας μην ξέρω καλά τις γλώσσες.


επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε κάθε διεθνή εκδήλωση η περιγραφή γίνεται στα αγγλικά και στα γαλλικά

βέβαια, η μεγάλη μου απορία είναι... γιατί όλοι τρέχουμε να μάθουμε γερμανικά ή γαλλικά, τη στιγμή που οι 3 γλώσσες που μιλούνται από τα περισσότερα άτομα στον κόσμο είναι...:
1. Κινέζικα
2. Ισπανικά
3. Αγγλικά
Επειδή οι περισσότεροι επιλέγουν να μάθουν κάποια γλώσσα, η οποία θα τους ανοίξει περισσότερες πόρτες στον εργασιακό τομέα. Τα κινεζικά μπορεί να έχουν μεγάλο αριθμό ομιλητών, αλλά δεν έχουν, ξερωγώ, αξιόλογα νομικά συγγράμματα (π.χ.), εν αντιθέσει με γερμανόφωνες και γαλλόφωνες χώρες. Το ίδιο ισχύει για την ισπανική. Όσον αφορά στα αγγλικά, υποοτίθεται ότι κάποιος αρχίζει γαλλικά/γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα. Πρώτη, συνήθως, παραμένει η αγγλική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Επειδή οι περισσότεροι επιλέγουν να μάθουν κάποια γλώσσα, η οποία θα τους ανοίξει περισσότερες πόρτες στον εργασιακό τομέα. Τα κινεζικά μπορεί να έχουν μεγάλο αριθμό ομιλητών, αλλά δεν έχουν, ξερωγώ, αξιόλογα νομικά συγγράμματα (π.χ.), εν αντιθέσει με γερμανόφωνες και γαλλόφωνες χώρες. Το ίδιο ισχύει για την ισπανική. Όσον αφορά στα αγγλικά, υποοτίθεται ότι κάποιος αρχίζει γαλλικά/γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα. Πρώτη, συνήθως, παραμένει η αγγλική.
το ξέρω αυτό που λες... ναι απλά:
όταν είσαι 8 χρονών πού να ξέρεις με τι θέλεις να ασχοληθείς στο μέλλον; :/

και έπειτα, μεχρι να πάμε στην ηλικία για αναζήτηση εργασίας, τα δεδομένα αλλάζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
το ξέρω αυτό που λες... ναι απλά:
όταν είσαι 8 χρονών πού να ξέρεις με τι θέλεις να ασχοληθείς στο μέλλον; :/

και έπειτα, μεχρι να πάμε στην ηλικία για αναζήτηση εργασίας, τα δεδομένα αλλάζουν...
Γι' αυτό και επιλέγουμε βάσει των παρόντων συνθηκών.
Όταν είσαι 8, δε θα ξέρεις εσύ, αλλά κάποιος οικείος θα μπορεί να σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.


έχεις γράψει ήδη από μόνη σου στο θέμα που θα έπρεπε να συνεχιστεί η κουβέντα που βγήκε οφ :Ρ :Ρ και μετά αναρωτιέσαι πού? :Ρ

και η απάντησή μου στο θέμα: εγώ έμαθα γαλλικά, για καθαρά προσωπικούς λόγους:
-δεν τα μπορώ τα γερμανικά σαν γλώσσα μου φαίνεται ότι κάθε φορά που προσπαθώ να αρθρώσω λέξη γερμανική φτύνω ή βρίζω :/ :/ (no offense για τους γερμανόφωνους- από εκείνους πάλι ακούω ότι τα γαλλικά τους φάινονται πολύ... gay xD)
-τα γαλλικά μου άρεσαν πάρα πολύ σαν γλώσσα, από μικρή ασχολιόμουν με θέματα της γαλλικής κουλτούρας και ήταν απαραίτητο να τα μάθω για να μπορέσω να μάθω περισσότερα για όσα με ενδιέφεραν, συν του ότι μου αρέσει η ζωγραφική και όλα της τα παρακλάδια -στη Γαλλία έδρασαν και δρουν τα μεγαλύτερα ονόματα της ζωγραφικής, του σύγχρονου πολιτισμού/ κουλτούρας- οπότε μπόρεσα να κατανοήσω καλύτερα τα διάφορα καλλιτεχνικά ρεύματα
-είχα πάντα ως όνειρο να πάω στη Γαλλία είτε για μεγάλες διακοπές είτε για δουλειά

και μερικοί λιγότερο προσωπικοί λόγοι:
-τα γαλλικά σου ανοίγουν δρόμους για να κατανοήσεις και άλλες γλώσσες: ισπανικά, ιταλικά, κλπ. το έχω προσέξει και εγώ πλέον, μπορώ να καταλάβω σε τι αναφέρεται ένα ισπανικό ή ιατλικό κείμενο, και ας μην ξέρω καλά τις γλώσσες.


επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε κάθε διεθνή εκδήλωση η περιγραφή γίνεται στα αγγλικά και στα γαλλικά

βέβαια, η μεγάλη μου απορία είναι... γιατί όλοι τρέχουμε να μάθουμε γερμανικά ή γαλλικά, τη στιγμή που οι 3 γλώσσες που μιλούνται από τα περισσότερα άτομα στον κόσμο είναι...:
1. Κινέζικα
2. Ισπανικά
3. Αγγλικά

Θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω, το ότι οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο μιλάνε κινέζικα δεν σημαίνει ότι είναι διάσημη γλώσσα! Απλά οι Κινέζοι είναι 1,5 μύριο άνθρωποι, κανείς άλλος εκτός από τους κινέζους δεν μιλάει κινέζικα.
Κατα δεύτερον, Ισπανικά μαθαίνουν μόνο στα Αμερικάνικα σχολεία λόγω της γειτνίασης με το Μεξικό και την μετανάστευση.
Η γλώσσα που ομιλείται περισσότερο στον κόσμο είναι τα Αγγλικά!!

Στον καθένα που θα πάει στο γυμνάσιο προτείνω ανεπιφύλαχτα τα Γερμανικά! Είναι φοβερή γλώσσα και αν πάτε να την μάθετε θα διαπιστώσετε ότι είναι παρεξηγημένη απο πολλούς.

Ich bin auch ein Deutschsprecher :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Stefania96

Νεοφερμένος

Η Stefania96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γαλλικά!! Είναι πολύ ευχάριστη γλώσσα και εύκολη!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το 1ο ein δεν ξέρω γιατί το έβαλα, μάλλον μου ξέφυγε πληκτρολογώντας:whistle:

Ich liebe diejenigen, die Deutschland lieben!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ich liebe diejenigen, die Deutschland lieben!:)

Αν και ξερω Γερμανικα καλυτερα να μην βγαινετε off και να γραφετε σε αλλη γλωσσα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εχω και γω αυτο το διλημμα θυμαμαι στο γυμνασιο η καθηγητρια μου ειχε πει οτι εχω εμφυτη την Γαλλικη προφορα και ειναι ευκολοτερη γλωσσα απο την Γερμανικη...
Απ την αλλη ομως μου ειναι ποιο ευκολο να παω Γερμανια παρα Γαλλια αρα κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθησω τα Γερμανικα.
Σε ποσα χρονια ενας ενηλικας που ειναι αρχαριος μπορει να δωσει εξετασεις για πτυχιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εχω και γω αυτο το διλημμα θυμαμαι στο γυμνασιο η καθηγητρια μου ειχε πει οτι εχω εμφυτη την Γαλλικη προφορα και ειναι ευκολοτερη γλωσσα απο την Γερμανικη...
Απ την αλλη ομως μου ειναι ποιο ευκολο να παω Γερμανια παρα Γαλλια αρα κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθησω τα Γερμανικα.
Σε ποσα χρονια ενας ενηλικας που ειναι αρχαριος μπορει να δωσει εξετασεις για πτυχιο;

Στα Γερμανικα πιστευω με εντατικα μαθηματα δινεις ενα Β1 σε 2 χρονια.Ή πολύ λεω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα. Εγώ με τα γαλλικά έχω τρέλα, γι' αυτό δεν με δυσκολεύουν ιδιαίτερα. Τα γερμανικά, όμως, δεν θέλω ούτε να τα βλέπω. Αναγνωρίζω, βέβαια, ότι είναι μια πολύ αξιόλογη γλώσσα και είναι αξιέπαινοι/ες όσοι/ες έχουν ασχοληθεί με τα γερμανικά. κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ζόρικα. Υπόσχομαι, ωστόσο, στον εαυτό μου ότι θα κάνω μια προσπάθεια να μάθω και γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εχω και γω αυτο το διλημμα θυμαμαι στο γυμνασιο η καθηγητρια μου ειχε πει οτι εχω εμφυτη την Γαλλικη προφορα και ειναι ευκολοτερη γλωσσα απο την Γερμανικη...
Απ την αλλη ομως μου ειναι ποιο ευκολο να παω Γερμανια παρα Γαλλια αρα κατα πασα πιθανοτητα θα ακολουθησω τα Γερμανικα.
Σε ποσα χρονια ενας ενηλικας που ειναι αρχαριος μπορει να δωσει εξετασεις για πτυχιο;

1-2 χρονια καθολου παραπανω! Αρκει να ασχολιθεις και να σου αρεσουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
1 χρόνος και πολύ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γερμανικά δαγκωτό. Η γαλλική προφορά είναι αίσχος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top